vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

419 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Milarepa, manoslykos, Jorge, zakyn8inos, treloneritis

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1125 στις: Μαΐου 26, 2016, 11:53 »
Thomasprevere λίγο  ανοικτές σπείρες μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης κ ο  Ατμός περνάει ανάμεσα από τις σπειρες.Κλειστες σπείρες ο Ατμός βγαίνει από τα πλάγια κ στεγνώνει το βαμβάκι πιο γρήγορα μέσα στο κοίλ σε παρατεταμένη τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1126 στις: Μαΐου 26, 2016, 19:11 »
Ή και όχι.....

Πού το είδες αυτό με τον ατμό να βγαίνει από τα πλάγια στα contact coils και να στεγνώνει πιο γρήγορα το βαμβάκι;

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1127 στις: Μαΐου 26, 2016, 21:30 »
xxpistoss στο νήμα microcoil vs απλό coil σελίδα 5 σορυ φίλε  αλλά δεν το έχω με την τεχνολογία για να το βάλω εδώ κατευθείαν .

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1128 στις: Μαΐου 26, 2016, 22:46 »
το ανοξειδωτο δεν ειναι για power mode αλλα για tc

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1129 στις: Μαΐου 26, 2016, 23:45 »
 :nope:
το ss σύρμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε tc και σε vw

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1130 στις: Ιουνίου 01, 2016, 16:25 »
Καλησπέρα σας.Σήμερα μου έδωσε ένας φίλος ένα μέτρο Νι200 και λέω να κάνω την πρώτη μου απόπειρα να δουλέψω και Τc.(subtank mini+vtc mini).Διάβασα αρκετά τις συμβουλές/εμπειρίες σας και καταλήγω στα εξής,αν έχω κάπου λάθος,κάθε παρατήρηση δεκτή.
Α)Στρίβω την αντίσταση σε 2.5 ή 3 μμ,όχι κολλητές τις σπείρες.
Β)Με το μοντ κ την αντίσταση εντελώς κρύα,ξεβιδώνω τον άτμο μέχρι να μην διαβάζει την αντίσταση,πηγαίνω στο Temp Νι μενού,κατεβαίνω στην ένδειξη Coil,βιδώνω τον άτμο να την διαβάσει και πατάω το fire να κλειδώσει εκεί.
Γ)Θα βάλω τα βατ στα 17-18 για αρχή και την θερμοκρασία στους 180c για να ανέβω σταδιακά.
Δ)Γεμίζω με supreme και απολαμβάνω.
Ερώτηση.Στο μενού ΤΝι η θερμοκρασία πάει ως τους 315c.Αυτό σημαίνει ότι το συγκεκριμένο σύρμα είναι ασφαλές μέχρι αυτή την θερμοκρασία και μπορώ να την βάλω όπου θέλω μέχρι τους 315;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.Νίκος.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1131 στις: Ιουνίου 01, 2016, 16:56 »
Επειδή τα πρώτα μου στησίματα τα έκανα σε subtank mini και με Ni200, λέω να σου πω τις δικές μου παρατηρήσεις και αναλόγως πράττεις! :)

Σε γενικές γραμμές καλά τα λες αλλά άκου και αυτά:
Το νικέλιο είναι πολύ μαλακό οπότε θέλει προσοχή στο πέρασμα του βαμβακιού για να μην χαλάσει η αντίσταση. Ακόμα και να χαλάσει όμως φτιάχνεται πολύ εύκολα για τον ίδιο λόγο.
Εγώ έστριβα σε 3mm πυρήνα για να βγαίνει και όσο πιο μεγάλη γίνεται η αντίσταση και μάλιστα με 12 σπείρες. Γενικότερα θα σου έλεγα να στρίψεις το λιγότερο 6 σπείρες γιατί έχει παρατηρηθεί οτι ο έλεγχος θερμοκρασίας δουλεύει καλύτερα με περισσότερες σπείρες. Επειδή στις πολλές σπείρες η αντίσταση θα βγεί έξω απο τα όρια των βιδών, το δουλεύεις πολύ έυκολα και κάνεις γωνίες στα ποδαράκια ώστε να μην ακουμπάνε στις σπείρες.
Αν το σύρμα σου είναι 0,20 mm μέχρι και 0,25 ίσως, πρέπει να του κάνεις μισή στροφή στις βίδες του subtank γιατί αλλιώς δεν πιάνεται.
Βιδώνεις ατμο στο mod χωρίς να χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά που είπες. Πας μετά στο Temp Ni και κλειδώνεις εκεί την αντίσταση, δεν χρειάζεται να είσαι ήδη στο μενού και να αναβοσβήνουν τα Ohm. Σιγούρεψε σύμφωνα με το steam engine οτι η αντίσταση σου βγήκε σωστή.
Ξεκίνα απο τα 10 watt θα έλεγα εγώ γιατί το σύρμα σου θα είναι λεπτό σίγουρα, με μια θερμοκρασία στους 180, γιατί όχι και 200 βαθμούς αρχικά και ανεβάζεις αναλόγως. Αν δεν ξέρεις τη διατομή του σύρματος, έχε στο νου σου οτι η αντίσταση έτσι και αλλιώς πρέπει να βγεί πάνω απο 0,05 Ohm για να δουλέψει.
Σε όλα τα mode θερμοκρασίας το όριο είναι 315 βαθμοί. Αυτό δε σημαίνει όμως τίποτα απολύτως. Ακόμα και 315 βαθμούς να έφτανε η αντίστασή σου, δεν θα μπορούσες να ατμίσεις. Παραείναι ζεστή. Πέρα απο το θέμα ασφάλειας δηλαδή. Με τις δοκιμές σου θα δεις και απο μόνος σου οτι πάνω απο τους 250 βαθμούς, άντε 260, αν είναι πραγματικοί και τους πιάνει το mod όσο ατμίζεις, δεν θα μπορείς να ατμίσεις τελικά. Δεν πιστεύω να σου αρέσει όσο υποκειμενικά και αν είναι τα γούστα! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1132 στις: Ιουνίου 01, 2016, 16:57 »
σωστός μόνο που δεν κλειδώνει με το fire :P
επίσης 315οC είναι σαν να μη παιζεις με ελεγχο θερμοκρασιας.... Αραξε χαμηλά για να μην σου έρθει καμια καμενιά απο τις λίγες. Εγώ μήνες τώρα πάνω απο 240 oC δεν έχω πάει και αυτό με χάλια στήσιμο. Συνήθως παίζω 180-210.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1133 στις: Ιουνίου 01, 2016, 19:31 »
Σας ευχαριστώ.
Λοιπόν 1η απόπειρα μάλλον αποτυχημένη.Σε πυρήνα 3μμ κλείδωσε στα 0.12 Ω.Με 10β και όριο τους 200Κ δεν μπορώ να ατμίσω,πιάνει την θερμοκρασία σχεδόν αμέσως.Βγάζει ατμό αλλά δεν έχει καθόλου χτύπημα,γεύση κανονική.
Υποτροφοδοσία μήπως;Με κανθαλ στα 2μμ δεν είχα ποτέ πρόβλημα,ίσως στα 3 να ήθελε κ άλλο κούρεμα το μπαμπάκι;θα δείξει !

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1134 στις: Ιουνίου 02, 2016, 00:50 »
Μάλλον υποτροφοδοσία ναι...κοίτα μην το στριμώχνεις κιόλας το βαμβάκι...να κλείνει μεν τις τρύπες αλλά να είναι άνετο γενικά...
Δοκίμασες όμως να ανεβάσεις θερμοκρασία? Ή έμεινες στους 200?

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1135 στις: Ιουνίου 02, 2016, 08:50 »
Στους 240 δούλεψε πολύ καλύτερα,αργούσε να μπει ο κόφτης αλλά καθόλου χτύπημα η τζούρα.Οκ ντουμάνι και γεύση πιο καθαρή μάλλον.Η αντίσταση προσεγμένη,ίσα κενά μεγαλούτσικα.
Έστησα ένα κανθαλακι 0,7Ω να ξεχαρμανίασω λίγο ;D κ θα επανέλθω σύντομα,δεν παίζει να μην βρω το σωστο του στήσιμο :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1136 στις: Ιουνίου 02, 2016, 09:17 »
Καθόλου χτύπημα ε...
Δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό του νικελίου αυτό γιατί εγώ είμαι με φλορέξ απο την αρχή σχεδόν...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1137 στις: Ιουνίου 02, 2016, 22:32 »
Γεια σας και παλλλι! Παιδακια... εχω τον Ego One τον μικρο τεσπα και μου προτεινε σημερα η πωλήτρια επειδή ήθελα αντίσταση την clr. Την ρώτησα την διαφορά και μου είπε αλλάζεις βαμβάκι μόνο.
Μπαίνω και το ψάχνω εδώ στο φόρουμ... και βλέπω και το βιντέακι της alterego  ...
Απορίες 
1) η πωλήτρια γιατί δεν μου ανέφερε ότι μπορείς να αλλάζεις και σύρμα;
2) Πόση αντοχή έχουν αυτές οι κεφαλές; Αν πάρω δηλαδή 100gr βαμβακι οργανικό και σύρμα κανθαλ η ίδια η κεφαλή έχει ημερομηνία λήξης;

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1138 στις: Ιουνίου 02, 2016, 22:40 »
1 η πωλητρια μαλλον δεν ξερει και πολλα...
2 αντεχουν αρκετα οι κεφαλες.παρε 2 να εχεις ετοιμη την μια οταν βγαζεις την αλλη και αν εισαι τυχερη μπορει να την βγαλεις πανω απο 3 4 μηνες..δεν αλλοιωνονται ευκολα εκτως ισως απτο λαστιχακι που μπορει να κοψει καποια στιγμη

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1139 στις: Ιουνίου 02, 2016, 22:56 »
Γεια σου βρε Κώστα με τις άμεσες κοφτές σου απαντησεις! Χαιρετίσματα στην όμορφη Κρήτη!  :thumpup:
Μια χαρα τότε. Θα πειραματιστώ λοιπόν πριν περάσω σε επισκευάσιμο ατμοποιητή!  :yes:
Να σαι καλά! 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias