vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 1 χρήστης
dkostas

Twitter

Zenith tank by Innokin

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #750 στις: Νοεμβρίου 10, 2018, 15:28 »
Κατοχος και γω του zenith 4ml! Σε αποδοση συνολικα η 1.6 μετα απο 2 γεμισματα που εκανα μου φανηκε αδιαφορη. Με την 0.8 η αποδοση συνολικα  ειναι αρκετα καλυτερη! Την δουλευω στα 18w
Η 0.5 που λεει οτι εχει καλυτερη γευση και αντοχη ισχυει?
Επισης ανταλλακτικο λαστιχο εκει που κουμπωνει η κεφαλη υπαρχει αν χαλασει?

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #751 στις: Νοεμβρίου 10, 2018, 15:34 »
H 1.6 θέλει λίγο αέρα. Είναι για ολοκλήρωση γεύσης.
Η 0.5 και η 0.8 είναι για ένταση γεύσης, καθώς ατμοποιούν περισσότερο υγρό και θέλουν περισσότερο αέρα.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #752 στις: Νοεμβρίου 10, 2018, 15:44 »
Θα δοκιμασω και την 0.5 να εχω πληρη αποψη.
Παντως σαν ατμοποιητης μου φαινεται στιβαρη κατασκευη ησυχος..., και χωρις διαρροες, υπερτροφοδοσιες κ.α

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #753 στις: Νοεμβρίου 10, 2018, 16:00 »
Κατά την άποψή μου είναι ο πιο βολικός/εύχρηστος, στεγανός και αντέχει και αυτός και οι κεφαλές του (με καθαρά υγρά 50/50 VG/PG ξεχνάς να αλλάξεις την κεφαλή). Αν μάθεις να χρησιμοποιείς την 1.6 ("κλειστή" ρύθμιση αέρα για να πάρεις τη γεύση που θέλεις), θα έχεις και οικονομία υγρού και οικονομία μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #754 στις: Νοεμβρίου 10, 2018, 17:34 »
Κατοχος και γω του zenith 4ml! Σε αποδοση συνολικα η 1.6 μετα απο 2 γεμισματα που εκανα μου φανηκε αδιαφορη. Με την 0.8 η αποδοση συνολικα  ειναι αρκετα καλυτερη! Την δουλευω στα 18w
Η 0.5 που λεει οτι εχει καλυτερη γευση και αντοχη ισχυει?
Επισης ανταλλακτικο λαστιχο εκει που κουμπωνει η κεφαλη υπαρχει αν χαλασει?
Εχοντας τον 4ml απο τον ιουλιο και κανοντας μονο γλυκες γευσεις γυρω στα 2 με 3ml τη μερα και εχοντας δοκιμασει και τις 3 αντιστασεις η 1.6 εντελως αδιαφορη η 0.8 την πιο δυνατη και ωραια γευση με ενα κλικ πιο κατω η 0.5. Οσο για το θεμα αντοχης με τη συχνοτητα του δικου μου ατμισματος η plexus με παει 25 μερες και η 0.8 20 μερες. Εχουν βεβαια κατι λιγο ακομα να δωσουν και μετα απο αυτες τις μερες αλλα δεν ειναι σαν τις πρωτες μερες σε καμια περιπτωση αλλά για προληπτικους λογους εγω στις τοσες μερες τις αλλάζω. Α επισης εγω τις 2 μικρες τις ατμιζω ολες τις μερες στα 16 με 17 watt ανεβαζοντας μονο στα 18 και 19 τις τελευταιες τους μερες για να δωσω λιγη ακομα ενταση στη γευση με 5 τρυπες ανοιχτες παντα. Επισης θα προσθεσω οπως ενα παιδι παραπανω οτι ειναι σημαντικο το πλυσιμο εγω μια φορα την εβδομαδα την ριχνω τη μπουγαδα του με απιονισμενο νερο βρασμενο και λιγες σταγονες fairy για ενα μισαωρο σε ενα μπωλ να μουλιασουν ο ατμοποιητης το drip tip και η βαση του(όχι βεβαια η αντισταση) και μετα καλο στεγνωμα ή με πιστολακι αν βιαζομαι ή αφηνοντας το ενα βραδυ να στεγνωσει. Χρησιμοποιω απιονισμενο νερο για να καθυστερησω οσο μπορω του να πιασει αλατα(μπορει να ειμαι υπερβολικος σε αυτο αλλά ετσι νιωθω).Πάντως μετα τη μπουγαδα αισθητη η ενταση στη γευση.

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #755 στις: Νοεμβρίου 11, 2018, 14:15 »
"κλειστή" ρύθμιση αέρα για να πάρεις τη γεύση που θέλεις), θα έχεις και οικονομία υγρού και οικονομία μπαταρίας.
Φίλε Γιώργη , εννοείς από τρίτη τρύπα και κάτω να υποθέσω... 
(εγώ εκεί τον έχω μόνιμα).

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #756 στις: Νοεμβρίου 11, 2018, 17:49 »
Την ωρα που ατμιζω ακούγεται ένα σπαστικό σφύριγμα απο το airflow, αλλά και αν φυσηξω βγαίνει αέρας από το airflow. Την ρύθμιση αέρα την έχω στις 2 τρύπες. Είναι σωστό αυτό ; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #757 στις: Νοεμβρίου 11, 2018, 18:41 »
Φίλος έβαλε σε 22αρη ένα υγρό πεπόνι και δεν μπορεί με τίποτα να ξεφορτωθεί τη γεύση. Με δεδομένο πως δεν μπορεί να λυθεί τελείως και μάλλον έχει ποτίσει και η σιλικόνη που σφραγίζει το καπάκι, τι κάνουμε;

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #758 στις: Νοεμβρίου 11, 2018, 20:59 »
[member=21148]dazed[/member], καθάρισμα από όλα... Ξύδι διαλυμένο σε νερό (δεν το αφήνουμε όλη νύχτα!). Επαναλαμβάνουμε μέχρι να...

[member=14868]mpol[/member], το πόσες τρύπες αέρα αφήνει ο καθένας ανοιχτές εξαρτάται από τα watt (περισσότερα watt, περισσότερος αέρας), το είδος του υγρού (καπνικά, γλυκά, φρούτα, ποτά), την ποσόστωση VG/PG και φυσικά την γεύση που θέλει ο καθένας, η οποία έχει να κάνει με την πυκνότητα του ατμού μέσα στην ποσότητα αέρα της τζούρας. Υπάρχει για τον καθένα μας ένα επιθυμητό σημείο "καμπής" ανάμεσα στα watt και στην ποσότητα αέρα σε σχέση με την διάρκεια της τζούρας και φυσικά με το αν ατμίζει πνευμονικά ή τσιγαρίσια.

Γενικά, πάντως, για να πάρεις περισσότερη γεύση με σύντομες MTL τζούρες, θέλεις περισσότερα watt με λιγότερο αέρα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση των 1.6Ω κεφαλών, για τα δικά μου γούστα γεύσης καπνικών υγρών VG/PG 50/50 και 60/40, τις δουλεύω στα 10W (ξεκινώντας από τα 9W τις πρώτες 10-15 τζούρες) με 2 τρύπες αέρα ανοιχτές (παλιά ξεκίναγα με μία τρύπα ανοιχτή) και ήπια μακρόσυρτη MTL τζούρα που διαρκεί και μετά το άφημα του fire (για την γνωστή προετοιμασία της επόμενης τζούρας).

[member=13352]memostrikas[/member], όταν φυσάς, κάθε airflow σύστημα βγάζει αέρα (από κει που μπαίνει ο αέρας, από κει και φεύγει φυσώντας). Όταν τον ξεκινάς καθαρό, ακούγεται σφύριγμα ή αυτό εμφανίζεται στην πορεία; Κανονικά δεν σφυρίζει καθόλου. Οι δύο τρύπες αέρα είναι και η δική μου αρχική ρύθμιση. Όταν αρχίζει και μπουκώνει η κεφαλή από κατάλοιπα ατμοποίησης, τότε ανοίγω περισσότερο αέρα, μέχρι να αλλάξω κεφαλή (εγώ τις καθαρίζω κιόλας με κατσαβιδάκι και φυσητό καυτό νερό και τους δίνω ακόμα μια ευκαιρία για 2-3 ακόμα τανκ).

  

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #759 στις: Νοεμβρίου 11, 2018, 21:13 »
Απο την αρχή που τον πήρα ακούγεται το σφύριγμα!
Εβγαλα κεφαλή και ξαναεβαλα και έστρωσε για 20 τζουρες. Μετα πάλι τα ίδια. Και είναι πολυ εκνευριστικό.
Επισης και με σκετο ρουφηγμα  (χωρις fire button) το κανει.
Και περισσοτερο το κανει οταν εισπνεω δυνατα και γρηγορα. Στο χαλαρο το κανει ελαχιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2018, 21:23 από memostrikas »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #760 στις: Νοεμβρίου 11, 2018, 21:35 »
Αφού έστρωσε για 20 τζούρες, δεν φταίει ο άτμο. Δοκίμασε με υγρό διαφορετικής ποσόστωσης VG/PG για να καταλάβω αν είναι λόγω υγρού. Μην αλλάξεις όμως τη ρύθμιση αέρα στην αρχή. 

Όταν μπορέσεις, κάνε του ένα πλήρες σκούπισμα με χαρτί κουζίνας και της κεφαλής (απέξω) και της καμπάνας (φύσα και το δαχτυλίδι αέρα από τις τρύπες του προς τα μέσα, για να βγουν πιθανές σταγόνες υγρού ανάμεσα από τα μεταλλικά "στρώματα" του δαχτυλιδιού) και βλέπουμε.

Χωρίς ατμοποίηση, όλοι οι άτμο ακούγονται λιγάκι παραπάνω ρουφώντας.
 

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #761 στις: Νοεμβρίου 12, 2018, 10:38 »
alexoyiorgis
Ελυσα σημερα τον ατμο και τον σκουπισα καλα οπως μου ειπες, και τον φυσηξα  με πιστολη αερα παρα πολυ καλα σε ολα τα σημεια + την κεφαλη, και τον αφησα στον ηλιο για κανα μισωρο να στεγνωσει τελειως!
Εχω κανει ενα τανκ μεχρι στιγμης και σφυριγμα τελος! Ελπιζω να εφτιαξε και να μην το ξανακανει. :D
Σε ευχαριστω και ολα τα παιδια που με βοηθησαν!!! :)

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #762 στις: Νοεμβρίου 12, 2018, 13:19 »
Έχουμε μήπως καμία ημερομηνία σχετικά με το νέο z-tank που είχε ποσταριστεί παλαιότερα; Θέλω να πάρω ένα νέο τσιγαρίσιο άτμο και κρατιέμαι γιατί το περιμένω να βγει στην αγορά. 

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #763 στις: Νοεμβρίου 12, 2018, 13:55 »
Αν θυμάμαι καλά στις 12 Δεκεμβρίου είχανε πει για το  z tank αλλά αυτό το είχε πει ο Αγραφιώτης σε ένα live πριν 2 μήνες περίπου,οπότε ενδέχεται να παίξει λίγο πάνω κάτω η ημερομηνία.

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #764 στις: Νοεμβρίου 13, 2018, 19:28 »
Τελικά με ποια αντίσταση παίρνουμε καλύτερη γεύση;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310480 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278797 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias