vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 7 χρήστες
aalex, dkostas, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, Aoratix

Twitter

Ατμοποιητές με tank και tankomizer - Πίνακες χαρακτηριστικών (διαμόρφωση)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Υπάρχουν στο νήμα του CS3 Λευτέρη.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8321.0.html

Ο KING μπορεί να απαντήσει επακριβώς... Εμφανισιακά, η κύρια είναι ότι ο ένας (CS) έχει μεταλικό αγωγό για τον αέρα πχ. Αλλά έχουν πολύ μεγάλη διαφορά και σε απόδοση από ότι λένε (εγώ δεν έχω πάρει CS  :( :(  :'( :'( ). O CE3 δεν μου πολυάρεσε.... Καμία σχέση με τον CE2 και τον 4+ που κατά τη γνώμη μου είναι οι κορυφαίοι στο είδος (ΔΕΝ ξέρω τον CS είπαμε  :'( :'( :'( :'( )...

Ο Ατμοποιητής Vivi Nova V2

Είναι ένας ατμοποιητής clearomizer με πρωτοποριακή δεξαμενή tube που είναι πλήρες ανοιγόμενος  από τις δυο πλευρές του την άνω στο drip και την κάτω στο σπείρωμα.
Δέχεται 510 drip στο άνω καπάκι που εφαρμόζει σφήνωμα με δαχτυλίδι στεγανοποίησης.
Μπορεί εύκολα να αντικατασταθεί ή να αφαιρεθεί για την συμπλήρωση της δεξαμενής με
υγρό.
Η αντίσταση του ατμοποιητή είναι με κοντό φιτίλι το οποίο εφάπτεται στις άκρες της δεξαμενής για καλύτερη κυκλοφορία του υγρού.
Παράγει πλούσιο ατμό και σε απανωτές τζούρες φέρνει ζεστό ατμό λόγω της αντίστασης που βρίσκεται στο πάνω μέρος της δεξαμενής.
Άλλα μέρη της δεξαμενής Vivi Nova clearomizer συμπεριλαμβανομένων καπάκι, κάτω κάλυμμα, διαφανή σωλήνα είναι απίστευτα αποσπώμενα!
Είναι εύκολο να συναρμολογηθούν ή να τα αποσυναρμολογήσετε. Απλά βιδώστε!
Η συντήρηση και καθαρισμός έτσι γίνεται πανεύκολα χωρίς να χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις …απλά λύνονται όλα !
Η διαφανής δεξαμενή χωράει 3.5ml υγρών που για τους περισσότερους αρκεί για μία ημέρα.
Κάθε σετ-συσκευασία ατμοποιητή έρχεται με 3 πηνία κεφαλών διαφορετικών αντιστάσεων οι οποίες είναι βιδωτές στον κεντρικό άξονα και απλά ξεβιδώνεις αλλάζεις και ξανά βιδώνεις!
Ο Vivi Nova clearomizer ταιριάζει σε όλες τις μπαταρίες με 510/eGo σπείρωμα.
Αντιστάσεις

•   1.8 Ohm in Vivi Nova atomizer head
•   2.4 Ohm in Vivi Nova atomizer head
•   2.8 Ohm in Vivi Nova atomizer head

Χωρητικότητα

3,5 ml

Drip

Όλα σχεδόν τα 510 drip tips

Σπείρωμα

510

Ανταλλακτικά

Το tube αν και δείχνει αρκετά ανθεκτικό πωλείται και σαν ανταλλακτικό.
Καπάκι κάλυψης του tube σε διάφορα χρώματα.
 
Απόδοση

Πολύ καλή γεύση και απόδοση πλούσιου ατμού.
Στα μεγάλα ατού είναι η καταπληκτική αίσθηση της «τζούρας» του θυμίζοντας την «τζούρα» κανονικού τσιγάρου.
Δεν είναι καθόλου χαλαρή και δεν δημιουργεί τυχόν θορύβους όπως «σφυρίγματα ή μπουρμπουλήθρες»
Ειδικά σε λάτρεις με μακρόσυρτες τζούρες αφήνει πολύ πλούσιο ατμό και δίνει πολύ καλή γεύση αποδίδοντας βέβαια σε νορμάλ watts .
Διαρροές μηδενικές λόγω του σφηνώματος της δεξαμενής με τη βάση στου σπειρώματος.
Όσον αφορά τη διάρκεια με τις κεφαλές –πηνία πάνω από 10 μέρες σίγουρα είναι καλή αλλά μην ξεχνάμε πως αυτό είναι ιδιαίτερο στον καθένα μας .

Συμπέρασμα

Ίσως ο καλύτερος και ο πιο εύχρηστος ατμοποιητής που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά από τους μη επισκευάσιμους ( αν και μερικοί θα επισκευάσουν τις αντιστάσεις του) που δεν αφήνει κανέναν αδιάφορο λόγω της χρήσης-απόδοσης, λόγω της πλήρης αποσυναρμολόγησης του,  λόγω της εμφάνισης του και λόγω φυσικά της πολύ καλής τιμής που περίπου με 11-14 € παίρνει κανείς και 2 ακόμα πρόσθετες κεφαλές-πηνία, επίσης τα ανταλλακτικά μέρη που αντικαθιστώνται κοστίζουν και αυτά πολύ λίγο όπως για παράδειγμα 2 € η δεξαμενή, 2 -3 € περίπου η αντίσταση και  3 € το εξωτερικό κάλυμμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2012, 21:42 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Υπάρχουν στο νήμα του CS3 Λευτέρη.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8321.0.html

Ο KING μπορεί να απαντήσει επακριβώς... Εμφανισιακά, η κύρια είναι ότι ο ένας (CS) έχει μεταλικό αγωγό για τον αέρα πχ. Αλλά έχουν πολύ μεγάλη διαφορά και σε απόδοση από ότι λένε (εγώ δεν έχω πάρει CS  :( :(  :'( :'( ). O CE3 δεν μου πολυάρεσε.... Καμία σχέση με τον CE2 και τον 4+ που κατά τη γνώμη μου είναι οι κορυφαίοι στο είδος (ΔΕΝ ξέρω τον CS είπαμε  :'( :'( :'( :'( )...

Σε λίγες μέρες θα τα έχει μέλος του φόρουμ μας και τα δύο (CE3 και CS3) οπότε θα βγουν επιτόπου τα συμπεράσματα.
Από ό,τι βλέπω εδώ όμως στις εικόνες, μάλλον πρόκειται για βάφτιση - αλλαγή ονόματος από τους Πολωνούς και μόνο.
http://www.e-dym.pl/Kartomizery/Bezwatkowe/256-Clearomizer_CS3.html
http://cig-shop.pl/p/54/445/clearomizer-cs3-bezwatkowe-kartomizery.html
Ο τίτλος λέει CS3 αλλά το κουτί CE3.  ::)
Η διαφορά στην απόδοση μπορεί να είναι και θέμα τύχης ή παρτίδας. Αλλά όπως είπα, θα ξέρουμε σύντομα.
Για την ώρα το αφήνω έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Εμφανισιακά, η κύρια είναι ότι ο ένας (CS) έχει μεταλικό αγωγό για τον αέρα πχ. Αλλά έχουν πολύ μεγάλη διαφορά και σε απόδοση από ότι λένε (εγώ δεν έχω πάρει CS  :( :(  :'( :'( ). O CE3 δεν μου πολυάρεσε.... Καμία σχέση με τον CE2 και τον 4+ που κατά τη γνώμη μου είναι οι κορυφαίοι στο είδος (ΔΕΝ ξέρω τον CS είπαμε  :'( :'( :'( :'( )...
Buliwuf, o CE3 εχει μεταλικο αγωγο, μηπως δοκιμασες άλλο πραγμα?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Γιάννη Pap, ευχαριστώ για τον VV Nova.  :thumpup: Αναφέρθηκε ότι ESCO E1 και VV Nova είναι το ίδιο. Το συγκεκριμένο που είναι VV Nova V2 είναι ίδιο μήπως με το ESCO E2 ή με κάποιο άλλο; Αν είναι έτσι, τότε να γράφουμε μόνο ότι υπάρχει και με άλλη ονομασία.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ανέβασα ένα excel πρόχειρο εδώ: http://e-kapnisma.gr/diafora/htwiki/Clearomizers.xls
Είναι υπό διαμόρφωση βέβαια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2012, 02:11 από Atmos »

Όχι δεν είναι ίδια μεγάλη διαφορά ο esco E2 είναι σε σχήμα οβαλ και έχει χωρητικότητα 6 ml

O Vivi Nova V1 & V2 είναι ίδια με τον πρώτο να έχει μακρυά φιτίλια κατά τα λοιπά είναι ίδιοι V1 & V2

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Αν μπορεις σωσε το σε .xls (παλιο office) και οχι σε xlsx (καινουργιο) γιατι πολλοι (κι εγω) δεν μπορουν να το διαβασουν.

Στο αρχείο πρέπει να διορθωθεί το σπείρωμα του Vivi Nova είναι 510 όχι eGo
Οι αντιστάσεις του ce4+ ξεκινούν από 2,1 και είναι έως 3 Ohm
Η χωρητικότητα του esco-E2 είναι 6 ml
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2012, 16:15 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
 :thumpup:
Έκανα τις διορθώσεις - προσθήκες και το αρχείο σε xls.
http://e-kapnisma.gr/diafora/htwiki/Clearomizers.xls 

Ο Ατμοποιητής Ce4+ V2 crystal 2.0

Ο ατμοποιητής  Ce4+ V2 crystal 2.0 είναι ένας clearomizer με αποσπώμενα μέρη.

Αποτελείται από 4 μέρη:

•   Την δεξαμενή tube με μεταλλικό δακτυλίδι στο άνω και κάτω μέρος
•   Κεντρικός άξονας όπου πάνω του τοποθετείται  η κεφαλή (πηνίο φιτίλι-αντίσταση)
•   Το πηνίο – κεφαλή αντίσταση και φιτίλι
•   Και τέλος το επιστόμιο drip που είναι και αυτό βιδωτό.

Γενικά
Είναι ένας ατμοποιητής εμπορίου με μεγάλη ευκολία σε χρήση ακόμα και για έναν αρχάριο με μεγάλη έμφαση στην καθημερινή σκληρή χρήση και στη διάρκεια ζωής του που ξεπερνά τις 20 μέρες. Θα αποδώσει με προθυμία αυτό  σε κάθε πάτημα της μπαταρίας  και δεν θα αφήσει κανέναν χρήστη χωρίς να του θυμίζει  πως πρέπει να τον περιστρέφεις για να ποτίζεις τα φιτίλια του αλλιώς θα σε απογοητεύει με … γεύση καμένου.
Στα υπέρ του η πολύ καλή γεύση του και ο πλούσιος ατμός του, που ανάλογα πως συμπεριφέρεται ο καθένας σε αυτόν θα τον αποζημιώσει με το παραπάνω.
Δεν αγαπά τις πολλές και απανωτές «τζούρες» όπου θα στο πει φέρνοντας σου ζεστό ατμό σε σημείο που θα αλλοιώνει τη γεύση του υγρού.
Επίσης η “τζούρα” του είναι καλή δεν περνάει πολύς αέρας αλλά δεν είναι και σφιχτή.
Ίσως μάλιστα να ικανοποιήσει τον μέσο ατμιστή  του “τύπου” κανονικού τσιγάρου.

Αντίσταση
Οι αντιστάσεις είναι διαφορετικές από 1.8 Ohm  ξεκινούν και έως  4.0 Ohm
θα καλύψουν τις ανάγκες όλων για διαφορετικές ατμιστικές απολαύσεις.

Τρόπος γεμίσματος υγρού
Ξεβιδώνουμε το επιστόμιο από τη δεξαμενή tube και προσέχοντας να μην χυθεί στο κεντρικό μεταλλικό σωληνάκι αερισμού γεμίζουμε ως την διαγράμμιση της αρίθμησης του tube  1.6 ml ή  ίσα να ακουμπάει να «βρέχει» το υγρό μας το φιτίλι .
Εδώ ένα μπουκαλάκι γεμίσματος με βελόνα βοηθάει αρκετά ή με σταγονόμετρο επίσης.

Χωρητικότητα
Μέχρι 1,6 ml
Σημ. Καλό είναι να περιμένουμε να τροφοδοτήσει καλά το υγρό την αντίσταση πριν τη χρήση για να έχουμε ικανοποιητική ποσότητα ατμού.

Σπείρωμα
Τύπου eGo

Τυχόν προβλήματα
Εάν ένας ατμοποιητής δεν λειτουργεί σωστά δεν χρειάζεται να τον αντικαταστήσουμε με άλλον, αλλά μπορούμε να αλλάξουμε μόνο την κεφαλή πηνίο και φιτίλι ή μπορούμε να αλλάξουμε τον σωλήνα- άξονα .
Έτσι γλυτώνουμε αρκετά χρήματα και θα έχουμε έναν καινούργιο … ατμοποιητή!!

Συντήρηση – καθαρισμός
Ότι πιο εύκολο για αυτόν είναι η συντήρησή του, απλά ξεβιδώνεις τα μέρη του και πλένεται άνετα με χλιαρό νερό ή για ακόμα καλύτερα από πλευράς υγιεινής με καθαρό οινόπνευμα. 

Συμπέρασμα
Ένας ατμοποιητής προερχόμενος από τον ήδη επιτυχημένο ce4+ πολλά υποσχόμενος όσον αφορά τη γεύση, απόδοση, ατμό πλούσιο από τον προκάτοχό του, αλλά και θεραπευμένος από τις “παιδικές ασθένειες” του προκατόχου του.
Με τιμές πέριξ των 6-7 € είναι σίγουρα μια πολύ καλή αγορά για τους φανατικούς λάτρεις των απανταχού ce4+ με όλες τις βελτιώσεις που απαιτούσαν οι χρήστες.
Θα έλεγα πως το μεγάλο του όπλο είναι πλέον τα ανταλλακτικά του μέρη που κατεβάζουν το κόστος απόκτησης και φυσικά η πανεύκολη αποσυναρμολόγηση και συναρμολόγησή του.-
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2012, 21:41 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
 :thumpup:
Έχω ξεμείνει από ίντερνετ στο βασικό μου PC. Θα μπει κι αυτό σύντομα στο ecxel παραπάνω.

Θα ήθελα να ανεβάσω μεγαλύτερες φωτογραφίες αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πως  :)) :))
ευχαριστώ πάντως  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μπήκαν και οι τελευταίες προσθήκες στο ecxel: http://e-kapnisma.gr/diafora/htwiki/Clearomizers.xls 

Yamaha R1

Ο Ατμοποιητής Ce4+ V2 crystal 2.0

Ο ατμοποιητής  Ce4+ V2 crystal 2.0 είναι ένας clearomizer [...]

'Oντως είναι ένα από τα ποιο καλά clearomizer  και σε χτύπημα και σε γεύση αλλά και ως προς τον τρόπο συναρμολόγησης του πιστεύω είναι το καλύτερο μετά τους ce4 .Μπράβο Γιάννη για την παρουσίαση πολύ καλή και κατατοπιστική  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Διαγραφή μακροσκελούς παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2012, 15:53 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180654 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12