vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Geek Vape Wenax Stylus MTL

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Geek Vape Wenax Stylus MTL
« στις: Ιουλίου 27, 2020, 23:47 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Geek Vape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Στάρτερ κιτ ποντάκι για νέους ατμιστές, με κουμπί αλλά και αυτόματη ενεργοποίηση με τη τζούρα.


Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από αλουμίνιο και είναι «ντυμένη» με ένα μαλακό πλαστικό.
Έχει διάμετρο λίγο μικρότερη από 19mm, ζυγίζει 44g και έχει ενσωματωμένη μπαταρία 1100mAh.
Δυστυχώς δεν λέει πουθενά στο site της εταιρείας πόσα ml χωράει το ποντ αλλά υπολογίζω ότι είναι 2ml.


Η συσκευασία περιλαμβάνει την συσκευή, ένα ποντ, ένα καλώδιο USB για την φόρτιση, δύο αντιστάσεις,
ένα δεύτερο επιστόμιο και ένα εργαλειάκι για να βγάζουμε την αντίσταση.

Η μία αντίσταση είναι η G Coil(mesh) 0.6Ω, η άλλη η G Coil Formula 1.2Ω και οι δύο αντιστάσεις είναι Kanthal.


Το ποντ πωλείται στα παρακάτω έξι χρώματα.

Θέλω να ξεκινήσω γενικά με το μάρκετινγκ της εταιρείας για το συγκεκριμένο ποντάκι πριν πω το τι κάνει, πως το κάνει και αν τα καταφέρνει. Μου αρέσει ότι στο σάιτ της εταιρείας προτείνει να χρησιμοποιηθούν απλά υγρά χωρίς πολλές φανφάρες και ότι σε πιο σύνθετα υγρά απλά τα καταλαβαίνεις. Συν ότι σου λέει ότι θα σου βγάλει 7 γεμίσματα χωρίς καμία αλλοίωση της γεύσης και για παραπάνω πάει και ανάλογα το υγρό που κάνεις.

Για κάποιον καινούργιο στο άτμισμα που δεν ασχολείται με φόρουμ και fb ή  μπορεί να μη πάει καν από μαγαζί για να διαλέξει το πρώτο του ατμιστικό σετάκι(εγώ το πρώτο μου το πήρα από το ίντερνετ χωρίς να πάω σε κάποιο μαγαζί) είναι καλό να υπάρχουν κάποιες τέτοιες πληροφορίες για τα στάρτερ κιτ.


Κάτι που ζητάνε πολύ καιρό αρκετοί ατμιστές είναι ηλεκτρονικό μοντάκι με το κουμπί από κάτω όπως στα μηχανικά. Δεν ξέρω πόσο βολεύει κάποιον καινούργιο στο άτμισμα αλλά εμένα μου αρέσει. Έχει όμως ένα twist το κουμπί εδώ.

Με τρία κλικ η συσκευή μας δίνει τρεις επιλογές για τα βατ που μπορούμε να παίξουμε, λευκό η χαμηλότερη, μπλε η μεσαία και πράσινο η μεγαλύτερη. Ανάλογα την αντίσταση αλλάζουν και τα βατ σε κάθε επιλογή, με την 0.6Ω έχουμε 14, 15 και 16W και με την 1.2Ω 9, 10 και 11W.

Και εδώ έρχεται το αλλά.. Αν τραβάμε τζούρα χωρίς να πατήσουμε το κουμπί ατμίζουμε με οποιαδήποτε από τις τρεις επιλογές θέλουμε αλλά αν πατήσουμε το κουμπί υποχρεωτικά παίζουμε την πράσινη επιλογή και τα μεγαλύτερα βατ. Δεν είναι κάτι το τραγικό και δεν είναι αυτό που θα κάνει κάποιον να μη το πάρει απλά είναι κάτι που συμβαίνει.


Το δεύτερο επιστόμιο, το ψηλό και καμπυλωτό, δεν είναι του γούστου μου αλλά αυτό που έρχεται μαζί με το ποντ είναι μια χαρά. Καλή εσωτερική διάμετρο και δεν φέρνει υγρό προς τα πάνω ακόμα και αν μαζεύει λίγο υγρό στο κάτω μέρος του μετά από αρκετή χρήση. Στα θετικά ότι είναι 510 οπότε μπορεί να βάλει ο καθένας όποιο τον βολεύει.

Το ποντ είναι αρκετά σκουρόχρωμο αν και διαφανές αλλά δεν νομίζω να έχει κάποιος μεγάλο θέμα να δει πόσο υγρό έχει μέσα. Δυστυχώς όταν είναι κουμπωμένο πάνω στη συσκευή και η στάθμη του υγρού πέσει κάτω από όσο φαίνεται έχει ακόμα αρκετό οπότε πρέπει να βγάλεις το ποντ για να δεις αν τελείωσε το υγρό ή να γυρίσεις την συσκευή στο πλάι και να μάθεις ότι η στάθμη πρέπει να είναι αρκετά χαμηλά για να σημαίνει ότι το υγρό μέσα στο ποντ τελειώνει.

Την πρώτη φορά που θα θέλεις να βγάλεις την αντίσταση από το ποντ σίγουρα θα χρειαστείς το εργαλειάκι εκτός αν έχεις μπόλικο νυχάκι και δάχτυλα τανάλια. Μετά όταν βραχούν τα όρινγκ η αντίσταση βγαίνει σχετικά άνετα οπότε δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι που έχεις βάλει το εργαλειάκι για να αλλάξεις αντίσταση.

Το ποντ δεν έχει κάποιους μαγνήτες και κουμπώνει απλά πάνω στη συσκευή. Κουμπώνει και ξεκουμπώνει άνετα με το ένα χέρι και κρατιέται πολύ καλά και δεν υπάρχει περίπτωση να βγει από την θέση ακόμα και να το πετάξετε σε ένα τσαντάκι και να πηγαίνει πέρα δώθε.


Στα στάνταρ που συμβαίνουν με τέτοιες συσκευές ότι έτσι όπως είναι κατασκευασμένο φυσικά και μαζεύει υγρασία κάτω από το ποντ και μέσα στη συσκευή οπότε θέλει να έχεις το νου σου να το σκουπίζεις που και που. Επίσης λειτουργεί σε bypass οπότε όσο πέφτει η μπαταρία πέφτει η δύναμη της συσκευής. Θετικό ότι η συσκευή το λέει, αν έχει ενεργοποιημένη την πιο δυνατή λειτουργία(πράσινη) και η μπαταρία πέσει δεν συνεχίζει να ανάβει το πράσινο αλλά θα ανάψει το μπλε χρώμα και μετά το άσπρο.

Έχει δύο πολύ πολύ μικρές τρύπες για την εισαγωγή του αέρα οπότε η τζούρα ειδικά και με την 1.2Ω είναι ξεκάθαρα σφιχτή. Όχι για σφιχτομαγουλάδες αλλά πιστεύω είναι η κατάλληλη για καινούργιο ατμιστή. Φυσικά μπορείς πολύ εύκολα με το δάχτυλο να κλείσεις την μία από τις δύο τρύπες για ακόμα πιο σφιχτή τζούρα. Μία παρατήρηση, ανάλογα πως έχεις κουμπώσει το ποντ αν κλείσεις μία από τις δύο μπορεί να κάνει ένα μικρό γουργούρισμα. Σε αυτή τη περίπτωση απλά στρίβεις λίγο το ποντάκι και το γουργούρισμα εξαφανίζεται.

Δεν μου αρέσει στην αυτόματη λειτουργία με τη τζούρα ότι κόβεται ενα τσικ πιο γρήγορα από όσο θα ήθελα. Δηλαδή αν διαλέξεις κάποια από τις δύο επιλογές με χαμηλότερα βατ και δεν θες να πατάς το κουμπί πρέπει να συνηθίσεις ότι η συσκευή θα κόβει την τζούρα λιιιγο πιο γρήγορα από όταν θα έπρεπε. Αυτό βέβαια έχει να κάνει με το πως ατμίζει ο καθένας, εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε.

Ευτυχώς δεν έβγαλαν καινούργιες αντιστάσεις για το συγκεκριμένο ποντάκι αλλά χρησιμοποιεί τις G Coil που τις ξέρουμε και δουλεύουν μια χαρά. Με υγρό το πατροπαράδοτο Γκούφι για τέτοια συσκευή έχει μια χαρά γεύση και οι αντιστάσεις άντεξαν αρκετά γεμίσματα.

Είναι για νέο ατμιστή οπότε πιστεύω με υψηλή νικοτίνη και νορμάλ χρήση βγάζει άνετα μισή μέρα. Θα μπορούσε να κρατήσει και παραπάνω αλλά όταν πέσει αρκετά η τάση της μπαταρίας, δεν το πολυ χαίρεσαι το άτμισμα και πρέπει να το φορτίσεις. Θα ήθελα να είχε Type C θύρα για να φορτίζει λίγο πιο γρήγορα.


Αποσυνδεδεμένος manos85

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geek Vape Wenax Stylus MTL
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 28, 2020, 00:15 »
Καλησπερα,κι ευχαριστουμε για την παρουσιαση!ξερουμε τιμη και ποτε ερχεται Ελλαδα?Θα μπορουσε να συγκριθει πχ με ενα aspire pockex?

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Geek Vape Wenax Stylus MTL
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 29, 2020, 23:24 »
[member=22605]manos85[/member]

Καλησπέρα, Δυστυχώς δεν γνωρίζω πότε θα έρθει και τι τιμή θα έχει.

Θεωρώ ότι η ατμιστική εμπειρία με το Wenax θα είναι μακράν καλύτερη από αυτή με το Pockex.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Geek Vape Wenax Stylus MTL
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 08, 2020, 19:13 »


Εδώ και δύο εβδομάδες έχω στα χέρια μου το νέο starter kit της Geekvape, το Geekvape Wenax Stylus Kit.

To Wenax Stylus Kit δέχεται τις αντιστάσεις της σειράς G Coil και έχει ενσωματωμένη μπαταρία χωρητικότητας 1100mAh.

To Wenax Stylus Kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία


Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω
 
 
1 x Wenax Stylus Kit (Pre-installed: G Coil 0.6ohm Mesh Coil)
1 x G Coil Pod 1.2ohm
1 x Coil tool
1 x Delrin drip tip
1 x USB cable
1 x User manual



Στη κάτω βάση του κουτιού υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος.
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι καλογραμμένο στην αγγλική γλώσσα και το παραθέτω αυτούσιο για πληρέστερη ενημέρωση


To Wenax Stylus Kit είναι διαθέσιμο στους παρακάτω έξι χρωματικούς συνδυασμούς


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του kit και οι διαστάσεις του είναι τα παρακάτω
 
Auto fire: 0.6ohm(14/15/16W),1.2ohm(9/10/11w)
 Button fire: 0.6ohm(16W),1.2ohm(11W)
 Coil resistance: 0.5-3ohm
 Battery capacity: 1100mAh
 Charging specification: Micro USB 5V 1A
 Low voltage warning: 3.2V±0.1V
 PCBA Temperature alarm: 80°C
 Longest vaping time: 10s
 Working temperature: -10-45°C
 Stand-by current: <15uA

Best for 50-70%VG juice
 Perfect for mellow flavor juice
 Redefined simple design
 G coil pod for rich flavor
 Auto-activated function and button function
 Lightweight aluminum construction

Το βάρος της συσκευής είναι μόλις 44g




To Wenax Stylus Kit είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου. Το pod του είναι κατασκευασμένο από PCTG και έχει χωρητικότητα 2ml.
To Wenax Stylus Kit Μπορεί να λειτουργήσει χωρίς fire button, αλλά υπάρχει η δυνατότητα να λειτουργήσει και με fire button, που βρίσκεται στην κάτω βάση της συσκευής, όπως ακριβώς και στα μηχανικά mods
Αν και εμένα προσωπικά μου φαίνεται εντελώς άβολη η χρήση ενός τέτοιου fire button, σίγουρα θα αρέσει πολύ σε αυτούς που είναι εξοικειωμένοι στη χρήση μηχανικών mods.




Με τρία clicks του fire button, μπορεί να επιλέξει κανείς ανάμεσα σε τρία διαφορετικά modes λειτουργίας που επισημαίνονται με αντίστοιχο χρώμα στη λυχνία led του fire button
Low-Λευκό χρώμα
Med-Μπλε χρώμα
High-Κόκκινο χρώμα
Επίσης, κατά την πυροδότηση, η λυχνία led ανάβει σε κόκκινο χρώμα, για στάθμη φόρτισης της μπαταρίας 0-70% και σε πράσινο χρώμα, για στάθμη φόρτισης της μπαταρίας 71-100%



Η φόρτιση της συσκευής γίνεται μέσω θύρας micro usb στα 5V με ρεύμα έντασης . Θα μπορούσε η θύρα να ήταν τύπου c για ταχύτερη φόρτιση.



Η συσκευή έρχεται με δύο 510 επιστόμια διαφορετικού μήκους. Μου αρέσει περισσότερο το πιο κοντό. Πολύ θετικό είναι το γεγονός πως μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει στη θέση τους, οποιοδήποτε άλλο 510 επιστόμιο της αρεσκείας του.
Και τα δύο επιστόμια δεν αντιμετωπίζουν ζητήματα υπερθέρμανσης, ούτε φέρνουν υγρό στο στόμα. Μαζεύουν ελάχιστο υγρό από κάτω τους.


Η αναπλήρωση του υγρού στη δεξαμενή γίνεται εύκολα, με το σήκωμα μιας τάπας σιλικόνης, αλλά θέλει προσοχή το ακροφύσιο να μη φράζει ολόκληρη την τρύπα και να μένει λίγο κενό για την εξαγωγή του αέρα.
Η δεξαμενή είναι μεν διαφανής, αλλά όχι και τόσο, ώστε να είναι πολύ ευδιάκριτη η στάθμη του υγρού που περιέχει. Αν μάλιστα το υγρό έχει κατέβει αρκετά, θα πρέπει είτε να βγάλει κανείς τη δεξαμενή από τη θέση που συγκρατείται για να ελέγξει τη στάθμη είτε να γείρει στο πλάι τη συσκευή.


Οι αντιστάσεις που δέχεται, της σειράς G Coil έιναι δύο. Μια 1,2Ω που δουλεύει μεταξύ 9,5-11,5W και μια 0,6Ω που δουλεύει μεταξύ 13-18W
Οι αντιστάσεις το τοποθετούνται χωρίς βίδωμα και μπορεί να αντικατασταθούν με τη βοήθεια ειδικού εργαλείου που περιέχεται στη συσκευασία.





Και οι δύο αντιστάσεις δίνουν mtl άτμισμα, η 1,2Ω αρκετά έως πολύ σφικτό και η 0,6Ω πιο χαλαρό και πιο γευστικό. 
Από τις δύο αντιστάσεις, για το προσωπικό μου γούστο, σαφώς καλύτερη είναι αυτή των 0,6Ω. 
Πιο χαλαρό mtl άτμισμα, μεγαλύτερη παραγωγή ατμού και πιο πλούσια γεύση. 
Με αυτή την αντίσταση όμως, περιορίζεται σημαντικά η αυτονομία της συσκευής, αφού η χωρητικότητα της ενσωματωμένης μπαταρίας είναι 1100mAh
Με την αντίσταση των 1,2Ω η αυτονομία είναι αρκετά ικανοποιητική για το μέγεθος της συσκευής.
Η δεξαμενή δεν συγκρατείται με μαγνήτες, αλλά κουμπώνει πολύ σταθερά πάνω στη συσκευή.


Η εισαγωγή του αέρα στο σύστημα του airflow γίνεται από δύο πολύ μικρές οπές, που δεν επιτρέπουν διαφορετικό άτμισμα, πέρα από το πολύ σφικτό, έως σχετικά χαλαρό mtl άτμισμα, ανάλογα την αντίσταση που χρησιμοποιείται.
Η τζούρα είναι όπως προανέφερα σφικτή προς πολύ σφικτή και σχετικά smooth.

Οι αντιστάσεις αυτής της σειράς είναι δοκιμασμένες και από άλλες συσκευές της Geekvape, τόσο στην αντοχή τους, όσο και στην απόδοσή τους, με σύσταση να χρησιμοποιούνται με σχετικά πιο απλά στην σύστασή τους υγρά.



Στο διάστημα των δύο εβδομάδων που έχω τη συσκευή στην κατοχή μου, δεν διαπίστωσα θέματα διαρροών. 
Η συσκευή είναι στεγανή και κατά τη χρήση της σχετικά αθόρυβη.
Ελάχιστη υγρασία στο χώρο υποδοχής της αντίστασης παρουσιάζεται, αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό.

To Wenax Stylus Kit είναι μια πολύ καλή πρόταση σαν starter kit, για τη μετάβαση από το κάπνισμα στο άτμισμα. Κομψή, μικρή, εργονομική, πανάλαφρη συσκευή, με σφικτή mtl τζούρα, εύκολη αναπλήρωση υγρού και σχετικά καλή αυτονομία.






Geekvape's official website




Ευχαριστώ για την ανάγνωση






 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 79 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537820 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138176 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro