vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 5 χρήστες
kurtz, dkostas, takoulas, Jorge, camber

Twitter

Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 23:41 »
Παιδιά, την ψάχνω αυτό τον καιρό με 510 cartomizers
Δοκίμασα τα 510D (από Έλληνα αντιπρόσωπο), cartomizer με κάθετη αντίσταση και τα 510 horizontal coil cartomizer http://www.heaven-gifts.com/product-345.html (δεν βρήκα να τα έχει Έλληνας οπότε έπεσα στα χέρια του κινέζου)

Στην γεύση έχουν διαφορές (μικρές αλλά αισθητές - σηκώνουν συζήτηση πάντως).
Το topic όμως το άνοιξα για τις παρακάτω φωτογραφίες :

Μετά από 5 μέρες δοκιμών το καθένα (ίδια ακριβώς κατανάλωση), προσεκτική χρήση (προσέχω να μην μείνει στεγνό), με τα ίδια ακριβώς υγρά στο ίδιο ακριβώς mod με την ίδια μπαταρία

510D






510 horizontal coil




Η εγχείριση έγινε με την πρώτη αίσθηση στην γεύση οτι κάτι δεν πάει καλά. Συμπτωματικό τελείως οτι και τα 2 ανοίχτηκαν την 5η μέρα χρήσης



Είχα διαβάσει σε άλλο topic οτι η καινούργια παρτίδα 510D "δεν καίγεται με τίποτε" .. άλλα βλέπω  >:(

Τα συμπεράσματα δικά σας  >:(

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 23:46 »
ΠΟΛΥ ενδιαφέρον!!
Και πώς ξεχωρίζουμε ποια είναι ποια; Υπάρχει κάποιο εξωτερικό γνώρισμα ή κωδικός στην ονομασία;

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 23:48 »
Ιδέα δεν έχω .. η HG πάντως το υπογραμμίζει στον τίτλο τους (κάτι θα ξέρουν)
Το δε φιτίλι στο Kanger horizontal coil cartomizer ΑΘΙΚΤΟ (έμεινε μέσα στο σώμα γιαυτό και δεν βγήκε φωτογραφία)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 23:51 »
Το δεύτερο φαίνεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση πάντως...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 10:08 »
Πολύ κάψιμο πάντως αυτά με την κάθετη αντίσταση  :thumpdown:
Αντιθέτως αυτά με την οριζόντια δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τα 808.
Επομένως μάλλον είναι καλό να αποφεύγουμε τα πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος teo1188

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari+A2
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 10:43 »
Τα 808 τα ασπρα,νομίζω την έχουν κάθετα και μιλάμε για μια αηδία σκέτη,από τις πρώτες εισπνοές καμμένο.
Τα ίδια τώρα σε μαύρα ,λες και είναι άλλο προιόν.Αυτά πάλι,νομίζω,την έχουν οριζόντια και είναι πολύ καλύτερα.
Βέβαια δεν έχω ανοίξει κανένα να δώ τι παίζει μέσα,αλλά από την γεύση και μόνο,στα ασπρα με την κάθετη θα πρέπει να παίζει πολύ μαυρίλα.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 10:58 »
Ναι, αυτό νομίζω κι εγώ
Αυτά που έχω πάρει με κωδικό 808D-1 δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που αναφέρονται στο
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,725.msg14701.html#msg14701

Η φωτογραφία του φίλου Kostas


Ενώ αυτά που πήρα εγώ από HG


H Αντίσταση είναι κάτω



Αποσυνδεδεμένος teo1188

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari+A2
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 11:02 »
Καμία σχέση και οπτικά λοιπόν.
Τα δικά σου απο HG είναι διαμάντι μπροστά στα D-1.
Οριζόντια και πάλι οριζόντια !!!
Να σημειώσω οτι τα έχω πάρει και τα δύο από funstore.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 11:22 »
υστερούν βέβαια σε γεύση της HG (κάθετα η αντίσταση ποτίζεται καλύτερα και από ατμό και χτύπημα έχουν προβάδισμα) αλλά από γεύση μάλλον αποδίδουν καλύτερα
Αυτές οι διαφορές όμως δεν αξίζουν το ρίσκο των κάθετων αντιστάσεων  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 02:06 »
Λοιπόν, μετά από 10 μέρες χρήσης είμαι υπερ-ευχαριστημένος με αυτή την επιλογή (οριζόντια αντίσταση).

Οι λόγοι :
1. Καθαρίζεται πανεύκολα. Βγαίνει με ένα τσιμπιδάκι όλο το υλικό του καρτο, ξεδιπλώνεται, πλένεται, ο ατμο που μένει μέσα στο σώμα του κάρτο καθαρίζει τέλεια με dry burning και όλα ξαναμπαίνουν στη θέση τους πανεύκολα
2. Δεν καίγεται με τίποτε ο πολυεστέρας του. Η αντίσταση προστατεύεται από τη βάση του καλαμακιού που το αγκαλιάζει με διχάλα, και τροφοδοτείται από το φιτιλάκι που μένει εκτός. Είμαι με το ίδιο καρτο 10η μέρα, του έχω κάνει 3 καθαρισμούς με πλυσίματα και dry burning και μέσα είναι σα καινούργιος, κατάλευκα τα πάντα.
3. Είναι πολύ βολικό στα κουμάντα των γεμισμάτων. Σε αντίθεση με hybrid και giant που γεμίζουν με 3-4-5 ml και πάντα σου μένουν 2 ml μέσα που δε μπορουν να χρησιμοποιήσουν,  αυτά τα carto είναι τόσο μικρά σε διαστάσεις που καταναλώνουν όλο το υγρό πριν ζητήσουν ανεφοδιασμό. Όταν ζητήσει υγρό, είσαι βέβαιος οτι είναι κατάστεγνο και παίρνει από την αρχή πάλι 1 ml
4. Δεν φέρνει με τίποτε υγρό στο στόμα. Εϊναι επόμενο, αφού αποθηκεύει μόνο 1 ml και όχι 4-5 όπως τα μεγάλα
5. Σταθερό στην απόδοση. Ανταποκρίνεται αμέσως στην πυροδότηση, γιατί δεν έχει καθόλου αποστάσεις-τσάμπα καλώδια όπως οι άλλοι τύποι των κάθετων αντιστάσεων.

Το μόνο αρνητικό του είναι οτι επειδή η αντίσταση είναι κάτω, καλό είναι να γεμίζει με το καποτάκι από τη μεριά του βιδώματος (σε όλα τα άλλα, αρκεί να στάξεις από το πάνω μέρος και το υγρό θα ποτίσει την κάθετη αντίσταση, και ας μην φτάσει κάτω στον πάτο). Το συνηθίζεις όμως. Αν δεν μπορείς να το κάνεις, μπορείς να το γεμίζεις από πάνω αλλά δεν θα καταφέρεις να κάνεις σωστό γέμισμα 

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 02:38 »
υστερούν βέβαια σε γεύση της HG (κάθετα η αντίσταση ποτίζεται καλύτερα και από ατμό και χτύπημα έχουν προβάδισμα) αλλά από γεύση μάλλον αποδίδουν καλύτερα
Αυτές οι διαφορές όμως δεν αξίζουν το ρίσκο των κάθετων αντιστάσεων  :idiot1:

Αυτα της HG υστερουν ή οχι σε γευση σε σχεση με τα 510d?

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 02:53 »
ναι, αλλά τι να το κάνεις .. εμένα μου έγινε κάρβουνο το 510Dμε ένα τσαφ του δευτερολέπτου που είχε μείνει στεγνό και δεν το πρόλαβα. Αυτά της HG τζούρα ολόκληρη παίρνεις με στεγνό πολυεστέρα και δε χαμπαριάζει μία

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 03:45 »
Οκ! απλα δεν το καταλαβα, γιατι την μια γραφεις οτι υστερουν σε γευση και μετα λες οτι απο γευση αποδιδουν καλυτερα...

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 07:34 »
Λοιπόν, μετά από 10 μέρες χρήσης είμαι υπερ-ευχαριστημένος με αυτή την επιλογή (οριζόντια αντίσταση).

Οι λόγοι :
1. Καθαρίζεται πανεύκολα. Βγαίνει με ένα τσιμπιδάκι όλο το υλικό του καρτο, ξεδιπλώνεται, πλένεται, ο ατμο που μένει μέσα στο σώμα του κάρτο καθαρίζει τέλεια με dry burning και όλα ξαναμπαίνουν στη θέση τους πανεύκολα
2. Δεν καίγεται με τίποτε ο πολυεστέρας του. Η αντίσταση προστατεύεται από τη βάση του καλαμακιού που το αγκαλιάζει με διχάλα, και τροφοδοτείται από το φιτιλάκι που μένει εκτός. Είμαι με το ίδιο καρτο 10η μέρα, του έχω κάνει 3 καθαρισμούς με πλυσίματα και dry burning και μέσα είναι σα καινούργιος, κατάλευκα τα πάντα.
3. Είναι πολύ βολικό στα κουμάντα των γεμισμάτων. Σε αντίθεση με hybrid και giant που γεμίζουν με 3-4-5 ml και πάντα σου μένουν 2 ml μέσα που δε μπορουν να χρησιμοποιήσουν,  αυτά τα carto είναι τόσο μικρά σε διαστάσεις που καταναλώνουν όλο το υγρό πριν ζητήσουν ανεφοδιασμό. Όταν ζητήσει υγρό, είσαι βέβαιος οτι είναι κατάστεγνο και παίρνει από την αρχή πάλι 1 ml
4. Δεν φέρνει με τίποτε υγρό στο στόμα. Εϊναι επόμενο, αφού αποθηκεύει μόνο 1 ml και όχι 4-5 όπως τα μεγάλα
5. Σταθερό στην απόδοση. Ανταποκρίνεται αμέσως στην πυροδότηση, γιατί δεν έχει καθόλου αποστάσεις-τσάμπα καλώδια όπως οι άλλοι τύποι των κάθετων αντιστάσεων.

Το μόνο αρνητικό του είναι οτι επειδή η αντίσταση είναι κάτω, καλό είναι να γεμίζει με το καποτάκι από τη μεριά του βιδώματος (σε όλα τα άλλα, αρκεί να στάξεις από το πάνω μέρος και το υγρό θα ποτίσει την κάθετη αντίσταση, και ας μην φτάσει κάτω στον πάτο). Το συνηθίζεις όμως. Αν δεν μπορείς να το κάνεις, μπορείς να το γεμίζεις από πάνω αλλά δεν θα καταφέρεις να κάνεις σωστό γέμισμα

Μήπως θα μπορούσες να εξηγήσεις πως γίνεται το γέμισμα από τη μεριά του βιδώματος? Δοκιμάζω το Mini & More και έχω πρόβλημα με τη γεύση, μήπως φταίει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Οριζόντια VS κάθετη αντίσταση σε cartomizer
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 08:10 »
Το γεμίζεις όπως στο βίντεο, απλά το τοποθετείς μέσα στο σιλικονάκι απο τη μεριά του σπειρώματος.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hg8i-3Av9-U[/youtube]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180501 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33926 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536007 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15467 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085259 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12