vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

(DIY) Προστασίες για τις αγαπημένες μας ατμιστικές συσκευές

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
Να κι ένα θέμα όπου μπορούμε άφοβα να γράψουμε, χωρίς βαθμό δυσκολίας ή εμπειρίας, και χωρίς να είμαστε εμείς που ανακαλύψαμε την Αμερική. Πιστεύω πως είναι χρήσιμες σκέψεις και χωρίς κόστος.

 
Με αφορμή, λοιπόν, τη συζήτηση για το υπέροχο φινίρισμα του SnowWolf mini, όπως και για όλες τις αγαπημένες μας ατμιστικές συσκευές, υπάρχουν φθηνοί-ανέξοδοι τρόποι προστασίας τους από τυχόν φθορές (από βιδώματα ξεβιδώματα και γρατσουνιές μέχρι μικρές πτώσεις).

 
Ν' αρχίσω εγώ με μία μικροσκοπική λύση ανάμεσα στο μοντάκι και στον ατμοποιητή μας. Ασφαλώς και δεν είμαι ο πρώτος που το εφαρμόζει, απλώς είπα να το δείξω γιατί πιστεύω πως είναι χρήσιμο και πολύ απλό στο να το κάνουμε. Να πω βέβαια πως αφορά μοντάκια χωρίς αυλάκια διαφυγής ατμού, αλλά μόνον αυτά με τις επίπεδες επιφάνειες (για τα υπόλοιπα υπάρχει λύση με πιο λεπτό δαχτυλίδι αυτοκόλλητου, όμως δεν το έχω δοκιμάσει).

 
Εδώ θα χρησιμοποιήσουμε ένα ελάχιστο κομμάτι από ντύμα σχολικών βιβλίων (όσοι έχουν παιδιά μπορούν να “κλέψουν” λίγο). Όσοι δεν το γνωρίζουν, είναι διαφανές αυτοκόλλητο (από πολυπροπυλένιο) σε ρολό όπου θα το βρουν σε βιβλιοπωλεία, σε είδη χαρτικών και γραφικής ύλης.

 
Θα χρειαστούμε:
1 μικρό κομμάτι διάφανο ντύμα, 1 μικρό ψαλίδι, 1 20λεπτο του ευρώ, 1 στιλό.






Στο πίσω μέρος του ντύματος μαρκάρουμε το κέντρο των 4 τετραγώνων, μέσα στο τετράγωνο που σχηματίζουν τοποθετούμε το κέρμα (είναι 22mm, όσο δηλ. και οι ατμοποιητές των 22mm).

 

 
Κατόπιν με το στιλό διαγράφουμε τον κύκλο του.
 

 


Στο τέλος κόβουμε το μικρό αυτό κυκλικό τμήμα και το τοποθετούμε επάνω στην επιφάνεια του μοντ (επάνω από τις σπείρες υποδοχής του ατμοποιητή), πριν το κολλήσουμε. Πιέζουμε με το δάχτυλο έτσι ώστε να γίνει ανάγλυφο το ακριβές σημείο και στο τέλος κόβουμε τον μικρό εσωτερικό κύκλο.





 


Το αποτέλεσμα: κρυφή προστασία από τις άσχημες γρατσουνιές που αφήνουν τα συνεχόμενα βιδώματα και ξεβιδώματα τού ατμοποιητή μας.
Προσωπικά, σαν ψείρας σώθηκα! (έκανα 2...)

 


(ελπίζω το θέμα να μην ήταν περιττό και να συμπληρωθεί καλύτερα απ' όλους τους φίλους που έχουν διάφορες λύσεις προστασίας. Δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχο νήμα, σε περίπτωση που μου διέφυγε, ζητάω συγγνώμη απ' τους συντονιστές).

 

 

 

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: (DIY) Προστασίες για τις αγαπημένες μας ατμιστικές συσκευές
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 04:31 »
Συγχαρητήρια. Πολύ ενδιαφέρον θέμα . Ωραίο θα ήταν επίσης αν ήξερε κάποιος τρόπους να κάνουμε δικά μας stickers, προστατευτικες θήκες ή τρόπους να χρωματισουμε τις συσκευές μας(mods, atomizers)  :)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: (DIY) Προστασίες για τις αγαπημένες μας ατμιστικές συσκευές
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 04:38 »
Δεν είναι δύσκολο, έχει ακριβώς τη φιλοσοφία που ντύναμε τα βιβλία μας.
Με απλά λόγια πάνω στο μοντ σου βάζεις τη Φώτο της αγαπημένης σου ή ένα ωραιότατο τραιμπαλ ή στη τελική ότι σου κάνει κέφι ρε αδελφέ (εγώ έχω ανάγλυφο σχέδιο με τον ίδιο τρόπο, προεξέχει και δίνει τρελή αίσθηση), και από πάνω βάζεις το διάφανο κολλητικό πλαστικό.
Όπως άλλωστε φτιάχναμε τα ουαου βιβλία χημείας και περιμέναμε να μας κάτσει η καθηγήτρια. :idiot1: :laugh1:

Μπράβο στο Joe που έκατσε και έφτιαξε οδηγό :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: (DIY) Προστασίες για τις αγαπημένες μας ατμιστικές συσκευές
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 05:20 »
Καλή σκέψη φίλε μου .Εγώ είχα στο μυαλό μου να βάζουμε εμείς τα σχέδια και να πάμε στο βιβλιοπωλείο να τα εκτυπωνουμε σαν αυτοκόλλητα. Να τα σχεδιάζουμε στον υπολογιστή δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: (DIY) Προστασίες για τις αγαπημένες μας ατμιστικές συσκευές
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 08:18 »
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν συμφέρει οικονομικά.
Πήγα θήκη κινητού για να εκτυπώσουν απλά μια φωτο από πίσω και ζητούσαν 5 ευρώ.
Ο Γερμανός ο αρχηκλεφταρος ήθελε 10.
Όπως και να χει είναι μια καλή σκέψη που μπορεί να υλοποιηθεί εύκολα με διάφορους τρόπους.
Μιας που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ υπάρχει και κάτι τέτοιο.

Tο είδα πρόσφατα από τον @epyloxias

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix