vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, camber

Twitter

Intellicig EVO

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Intellicig EVO
« στις: Μαΐου 17, 2009, 15:56 »
Πρέπει να πω ότι χρησιμοποιώ το EVO από τα μέσα Ιανουαρίου περίπου και μέχρι τώρα δεν μπόρεσα να βρω αντικαταστάτη του! Ήμουν ο πρώτος που το ανακάλυψα εν Ελλάδι και είχα γράψει και το πρώτο ποστ στο παλιό φόρουμ.

Το τσιγαράκι έχει κάποια πλεονεκτήματα που για μένα έπαιξαν σοβαρό ρόλο στην επιλογή του αλλά και στη συνέχιση της χρήσης του ως τώρα.

1. Έχει πολύ μικρό μέγεθος. Είναι το λεπτότερο από όλα με διάμετρο κάτω από 9 χιλιοστά κι αυτό το κάνει πολύ κομψό. Επειδή εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τις μικρές μπαταρίες του (βλ. παρακάτω) το μήκος του είναι ελάχιστα μικρότερο από ένα "κατοστάρι" μάλμπορο. Μόνο οι παρατηρητικοί αντιλαμβάνονται ότι δεν πρόκειται για κανονικό τσιγάρο όταν ατμίζω εκτός οικίας και αυτό όχι λόγω του μεγέθους του.

2. Φορτίζει πολύ γρήγορα. Οι μικρές μπαταρίες του σπάνια χρειάζονται πάνω από εικοσάλεπτο και οι μεγάλες σπάνια πάνω από ώρα. Ακόμα κι αν ετοιμάζεσαι για έξοδο και έχεις αφόρτιστη μπαταρία, μέχρι να κάνεις το ντουζάκι και να ντυθείς, είναι έτοιμη.

3. Κρατάει πολύ για το μέγεθός του. Εξαρτάται βέβαια από τη χρήση. Εγώ ας πούμε βγάζω με τις μικρές πάνω από 3 ώρες πάφα πούφα χωρίς πρόβλημα και με τις μεγάλες πάνω από 4. Αν δεν είστε του συνεχούς πάφα πούφα, μπορείτε να βγάλετε άνετα μισή μέρα, μερικοί μάλιστα και ολόκληρη μέρα.

4. Έχει σταθερή απόδοση μέχρι τις 3-4 τελευταίες τζούρες πριν χρειαστεί επαναφόρτιση η μπαταρία. Αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που κόλλησα μαζί του. Καλό, χρυσό και το 901 που χρησιμοποιούσα πριν αλλά σε κάθε τζούρα η απόδοση έπεφτε. Κρατούσε περίπου το ίδιο αλλά ο πραγματικά ωφέλιμος χρόνος του δεν ήταν ούτε το 1/3 του EVO.

5. Έχει καλή αίσθηση στο λαιμό και στο στόμα. Εδώ βέβαια είναι υποκειμενικό το θέμα. Εγώ λέω ότι είναι πώς σου κάτσει το κάθε τσιγάρο. Άλλοι τη βρίσκουν με τσιγάρα που κάποιοι άλλοι θα τα εκσφενδόνιζαν στον τοίχο. Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται περισσότερο στον τρόπο χρήσης του καθενός. Πόσο δυνατά, γρήγορα ή μακρόσυρτα τραβάς τον ατμό, αν γίνεται συνεχόμενη ή διακοπτόμενη χρήση, αν κρατάς τον ατμό στο στόμα ή εισπνέεις κατευθείαν κτλ.

6. Έχει πολύ καλή τιμή συγκριτικά με άλλα τσιγάρα. Τώρα μάλιστα υπάρχει και αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ο Intellicig.gr, με πολύ καλές κριτικές, από χρήστες του παλιού φόρουμ, για την εξυπηρέτησή του. Τα μέλη του φόρουμ μας έχουν μάλιστα και έκπτωση, απευθυνθείτε στη εταιρία για λεπτομέρειες.


Μειονεκτήματα: Έχει μια ευαισθησία στους δυνατούς ήχους και "παίρνει μπροστά" μόνο του με αποτέλεσμα να καταναλώνει μπαταρία άσκοπα και να υπερθερμαίνει το ατομάιζερ με πιθανές επιπτώσεις στη διάρκεια ζωής του. Από ό,τι πληροφορηθήκαμε όμως τελευταία έχουν βγει καινούργιες μπαταρίες που διορθώνουν αυτό το πρόβλημα χωρίς επιπτώσεις στη λειτουργία του τσιγάρου. Όσοι έχετε από τις παλιές μπαταρίες πάντως, καλό είναι να αποφεύγετε να παίρνετε το τσιγάρο μαζί σας σε κλαμπ με πολύ δυνατή μουσική, βιομηχανικούς θορύβους και παρόμοιους χώρους.

Θα ακολουθήσουν κι άλλες πληροφορίες για τεχνικά χαρακτηριστικά κτλ. Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε μια παρουσίαση από τον Scott που τον προτιμάω γιατί έχει καθαρή εικόνα και παρά την περίεργη ιρλανδέζικη προφορά του τον καταλαβαίνω καλύτερα από κάτι Άγγλους.

.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2022, 19:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 17, 2009, 16:22 »
Το τσιγαράκι προσφέρεται ως πακέτο με τις μεγάλες μπαταρίες "Genie" που του δίνουν ένα συνολικό μήκος λίγο κάτω από τα 11 εκατοστά.
Προαιρετικά όμως μπορείτε να αγοράσετε και τις μικρές μπαταρίες "Mighty Atom". Για μένα είναι η αγαπημένη μου επιλογή γιατί φορτίζουν αστραπιαία (20 λεπτά) και δίνουν στο τσιγάρο ένα μήκος κοντά στα 9,5 εκατοστά.

Ο ατμοποιητής του είναι ανοιχτού τύπου με τη γέφυρα εκτεθειμένη να εισχωρεί μέσα στο φίλτρο με το υγρό. Η διάταξη αυτή δεν προσφέρεται για απευθείας στάξιμο γιατί μπορεί πολύ εύκολα να τρέξει το υγρό εκτός ατομάιζερ. Αν θέλετε οπωσδήποτε να στάξετε απευθείας στο ατομάιζερ, τότε θα πρέπει να το κάνετε με προσοχή, όχι από απόσταση αλλά ακουμπώντας τη σταγόνα απαλά πάνω στη σπογγώδη μεταλλική γέφυρα και αφήνοντάς την να απορροφηθεί στο εσωτερικό της. Μπορείτε να στάξετε το πολύ μέχρι 2 μικρές σταγόνες που θα σας φτάσουν περίπου για 1-2 τσιγάρα.

Από την άλλη όμως προτιμάω αυτή τη διάταξη με ανοιχτού τύπου ατομάιζερ γιατί λόγω της μικρότερης απόστασης από το στόμα σε σύγκριση με ένα Pen Style, ο ατμός φθάνει ζεστός προσφέροντας διακριτή και ευχάριστη αίσθηση χωρίς να κρυώνει στην πορεία.

Τα φιλτράκια του παίρνουν περίπου 1/3 ml υγρού δηλ. 1/3 ενός Pen Style φίλτρου. Παρά τη μικρή τους χωρητικότητα, αυτό δεν είναι τόσο αισθητό γιατί το υγρό απορροφάται μέχρι τελευταίας ρανίδας αφήνοντας τελικά το "βαμβάκι" εντελώς στεγνό στο τέλος. Το λέω αυτό γιατί είναι σύνηθες φαινόμενο στα μεγάλα φίλτρα των Pen Style μόλις καταναλωθεί το μισό υγρό, το υπόλοιπο να μένει στην κορυφή του πολυεστερικού υλικού και να μη φτάνει ποτέ στον προορισμό του (το ατομάιζερ) οπότε συμπεριφέρονται σαν να έχουν αδειάσει. Αυτό δε συμβαίνει σε όλα τα φίλτρα Pen Style. Εξαρτάται από την πυκνότητα του πολυεστέρα και το ιξώδες (κολλώδες) του προς άτμιση υγρού.
Η Intellicig φαίνεται να βρήκε τη χρυσή τομή μεταξύ πυκνότητας του πολυεστέρα και ιξώδους του υγρού με αποτέλεσμα να μην μένει καθόλου υγρό στο φιλτράκι και να καταναλώνεται ολόκληρο.

Σε περίπτωση που το φιλτράκι μείνει χωρίς υγρό, υπάρχει αισθητήρας που "ειδοποιεί" την μπαταρία και κόβει το ρεύμα περίπου για κανένα δίλεπτο για να προστατεύσει το ατομάιζερ από το κάψιμο.
Αυτό μπορεί να συμβεί όμως καμιά φορά και χωρίς λόγο ή αν τραβήξουμε απανωτές τζούρες με αποτέλεσμα να καταναλωθεί σε μικρό χρόνο όλο το υγρό που βρίσκεται κοντά στο ατομάιζερ και να μην προλάβει να κατέβει το υπόλοιπο από τον πολυεστέρα του φίλτρου να το νοτίσει ξανά.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 19, 2009, 15:11 »
 :respect:
Απο τα καλυτερα review που εχουν γινει. Θα βοηθησει πολλους νεους χρήστες.

Εγω θα ηθελα να ρωτησω τον προμηθευτη μας κατι.
1. Υπαρχει περιπτωση η intellicig να βγαλει υγρο με γευσεις;
2. Η μικρη μπαταρια εχει το ιδιο χρονο χρησης;
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 19, 2009, 15:26 »
Ευχαριστώ, Κώστα. :)
Στο  δεύτερο μπορώ να σου απαντήσω κι εγώ μετά από μακροχρόνια χρήση:
Τις μικρές μπαταρίες τις υπολογίζω περίπου στο 80% του χρόνου των μεγάλων, ίσως ελάχιστα παρακάτω.

Ένας άλλος λόγος που προτιμώ τις μικρές (Mighty Atom) είναι γιατί έχουν πιο απαλό τράβηγμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 19, 2009, 22:00 »
Σήμερα διαμόρφωσα τους κανόνες για αντιπροσώπους και χρήστες. Έκανα απλή παράθεση το μήνυμά σου στη σελίδα του αντιπροσώπου σε ένα νέο θέμα:
http://vaping.gr/index.php?topic=52.0

Το φόρουμ διαμορφώνεται συνεχώς αυτές τις μέρες οπότε θα υπάρχει μια μικρή αναστάτωση. Σήμερα δούλεψα υπερωρίες και νομίζω ότι είμαι πολύ κοντά στο τελικό αποτέλεσμα σε ότι αφορά τη διαρρύθμιση και διάταξη κατηγοριών και πινάκων
Τα  προηγούμενα μηνύματα σβήστηκαν γιατί δεν είχαν λόγο ύπαρξης .

Το σχόλιο για τ' αυτιά μπορείς να το ξαναγράψεις αν θέλεις.  :fight_shot_thickgun:
;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2021, 08:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 20, 2009, 15:26 »
Καλησπέρα απο ένα νέο μέλος στο club ....Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πως καταλαβαίνουμε οτι η φόρτιστη έχει ολοκληρωθεί ..Πριν λίγη ώρα το δοκίμασα για 1η φορά και ομολογώ πως με εντυπωσίασε...μετά απο καμιά 10ριά τζούρες σταμάτησε να δουλεύει...Υποθέτω πως ενεργοποιήθηκε η ασφάλεια θερμοκρασίας...

Ξέρει κανείς εαν μπορούμε να το ξαναφορτίσουμε ενώ δεν έχει τελιώσει η μπαταρία του πλήρως ?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 20, 2009, 16:21 »
Καλώς ήρθες.
Η διαδικασία φόρτισης είναι η εξής:
Μόλις μπει στην πρίζα, σε λίγο αναβοσβήνει το λαμπάκι της μπαταρίας 5 φορές και μετά, για όλη τη διάρκεια της φόρτισης παραμένει σβηστό. Μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση, ανάβει και παραμένει ανοιχτό.

Υπάρχει περίπτωση να μην αναβοσβήσει στην αρχή ή να μην ανάψει στο τέλος.
Αν δεν αναβοσβήσει στην αρχή, βγάλε και ξαναβάλε μετά από μερικά δευτερόλεπτα πάλι την πρίζα. Αν δεν ανάψει στο τέλος και ξεπέρασε τη μιάμιση ώρα, κατά 99% θα έχει φορτιστεί, για άγνωστο όμως λόγο τρώει κόλλημα μερικές φορές και δεν ανάβει στο τέλος.


Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 20, 2009, 22:45 »
τώρα τελευταία έχω την εντύπωση ότι οι μπαταρίες μου κανουν "νερά". Άλλες φορές κρατάνε 5-6 ώρες κι άλλες φορές στο 2ωρο θέλουν φόρτιση.... ???

Ή το παρακάνω που και που στο ατμισμα ή δε φορτίζω σωστά... ή πραγματικά αρχίζουν να τα "παίζουν"...

Κανας άλλος με το ίδιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος luke

Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 22, 2009, 23:48 »
τώρα τελευταία έχω την εντύπωση ότι οι μπαταρίες μου κανουν "νερά". Άλλες φορές κρατάνε 5-6 ώρες κι άλλες φορές στο 2ωρο θέλουν φόρτιση.... ???

Ή το παρακάνω που και που στο ατμισμα ή δε φορτίζω σωστά... ή πραγματικά αρχίζουν να τα "παίζουν"...

Κανας άλλος με το ίδιο πρόβλημα;

 Ναι το έχω παρατηρίσει και εγώ αυτό. Και δεν ξέρω που οφείλεται.

Επίσης μία απορία που έχω είναι τι τύπου μπαταρίες είναι. Οι μπαταρίες λιθίου δεν θέλουν άδειασμα επειδή όσο αδειάζουν στο 0% μειώνεται ο χρόνος ζωής τους. Οι μπαταρίες νικελίου-καδμίου θέλουν άδειασμα για να μην μειώνεται ο χρόνος ζωής τους.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 23, 2009, 00:48 »
Έχεις δίκιο για το άδειασμα. Το 'χω διαβάσει κι εγώ. Γι' αυτό το λόγο τις φτιάχνουν "έξυπνες" ώστε να σταματούν να λειτουργούν όταν πέσουν στο κρίσιμο σημείο. Πρέπει να επιμείνεις πολύ για να καταφέρεις να τις στεγνώσεις τελείως. Μπορεί όμως αυτό να συμβεί αν τις αποθηκεύσεις αφόρτιστες για πολύ μεγάλο διάστημα. Αν πέσουν κοντά στο μηδέν, δεν πρόκειται να ξαναφορτίσουν ποτέ.
Για (κάπως) μακροχρόνια αποθήκευση έχω διαβάσει ότι είναι καλή μια φόρτιση στο 80% περίπου.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 23, 2009, 01:06 »
αν εχει γινει το αναβοσβημα στην αρχη και το μονιμο αναμα στο τελος τοτε η φορτιση ειναι σωστη.
αν η αποδοση τους δεν ειναι σταθερη πιθανον να εχουν επηρεαστεί απο αλλους παραγοντες λογω της ευαισθησιας που εχει ο διακοπτης της μπαταριας πχ να αναβει μονη της στο αυτοκινητο ή μηχανακι απο κραδασμους ή αερα,απο τσεπη στο περπατημα,μουσικη κλπ.Αν συμβαινει κατι τετοιο μια λυση ειναι η μικρη μπαταρια που ειναι αρκετα πιο αναισθητη.
επισης  το υποχρεωτικο αδειασμα που λεγαμε για τις παλιες μπαταριες nicd και niMH(καδμιου και νικελιου του μεταλου)αφορα το φαινομενο μνημης.ηταν πολυ εντονο στις καδμιου,λιγοτερο στις μεταλου και  λιγοτερο στις ιοντων λιθιου.Αυτος ειναι ο τυπος μπαταριας που εχουν τα τσιγαρα(Li Ion).Δεν επηρεαζονται τοσο απο το φαινομενο μνημης αλλα εστω και λιγο υπαρχει και εκει.Αρα το τελειο ειναι παντα να τις αδειαζουμε τελειως πριν φορτισουμε.Επισης υπαρχει η αποψη καθε 10 φορτισεις να κανουμε και μια υπερφορτιση.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 23, 2009, 01:26 »
Οι νέες μικρές μπαταρίες (νομίζω πρέπει να τις ζητήσεις ειδικά) είναι πιο αναίσθητες σε ήχους κτλ. Θα το ρωτήσω στο θέμα του αντιπροσώπου.
Οι παλιές ήταν ακόμα πιο ευαίσθητες από τις μεγάλες.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 23, 2009, 01:42 »
Σκοπευω να παραγγειλω και εγω μια.Θα σας ενημερωσω οταν την δοκιμασω.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 23, 2009, 01:50 »
Καλησπερα. Just for the record συναδελφος παρηγγειλε το μαυρο πακετο της evo το οποιο ερχεται με μικρη μπαταρια. Πολυ ομορφο, αν εξαιρεσεις το μπλε ledακι και με καλυτερης ποσοτητας ατμου, φιλτρακια.

Ps. Luke, το avatar σου φυσαει!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 23, 2009, 01:58 »
Μπά! Υπάρχει διαφορά στα φιλτράκια!
Πες του να γράψει τίποτα (αν ασχολείται με internet).

PS. Θα το κάνουμε science fiction e-cig φόρουμ μου φαίνεται. Star Trek, Star Wars...  :P  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536690 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59890 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085408 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35472 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12