vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, bloodlessz, Olga68, Jorge, manoslykos, th3ofilos, maprix

Twitter

Διάφορα Quit Smoking e-cig από την DX

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Διάφορα Quit Smoking e-cig από την DX
« στις: Ιουνίου 19, 2011, 23:56 »
Αποφάσισα να κάνω νέο thread για το τσιγαράκι μου από την DX, γιατί το topic του atmisti ασχολείται περισσότερο με την γραφειοκρατία της DX παρά με το ίδιο το προϊόν.
Παράγγειλα μεταξύ άλλων από DX λοιπόν, το SKU-49994 Quit Smoking USB Rechargeable Electronic Cigarette with 7-refills, $5.40. Κάποια στιγμή ήρθε το πλήρωμα του χρόνου και κατέφτασε. Το λινκ:
http://www.dealextreme.com/p/quit-smoking-usb-rechargeable-electronic-cigarette-with-7-refills-49994


Πρώτα φωτογραφίες:


Το πακέτο όπως κατέφτασε. Βολική θήκη να τα ξαναβάλεις μέσα και να τα μεταφέρεις.
Είχε μέσα όντως ένα ατμοποιητή με μπαταρία και επτά φιλτράκια στο χρώμα του τσιγαρόφιλτρου (το άσπρο είναι απλό καπάκι). Ένα ανταπτοράκι USB κλείνει το πακέτο.
Προσπάθησα να τα βγάλω φωτογραφία, αυτές είναι οι καλύτερες

από το site:



Επειδή βγήκαν χάλια, έκανα ένα 3D με τον άτμο για να σας βοηθήσω να καταλάβετε για ποιον πρόκειται, για να μου πείτε και μένα:






Διαστάσεις:
Μεγάλη διάμετρος ατομ 8.35χιλ , 0.5χιλ. μήκος
Μικρή διάμετρος ατομ 7.3χιλ , μήκος 8 χιλ.
Μετρημένος περίπου στα 4.4Ω.
πάσα, διάμετρος 5.4 χιλ (κουμπώνει χαλαρά -τα πάσα δεν ταιριάζουν ακριβώς- σε μπαταρία 510 αλλά δεν φτάνει τόσο βαθιά ώστε να δουλέψει. Η μπαταρία του πάντως φορτίζει από 510 φορτιστή).
Ποιος άτμο είναι; βοήθεια!!!
Φιλτράκι διάμετρος 8.1χιλ, μήκος 3 εκ.
Μπαταρία διάμετρος 8.5 χιλ, μήκος 6.4 εκ.
Συνολικό μήκος: 9.5 εκ.
Βάρος:10.0 γραμμάρια.


Και οι φωτογραφίες εν δράσει: κόκκινο λεντάκι, και μέγεθος κανονικού τσιγάρου (ελάχιστα λεπτότερο, για να πούμε την αλήθεια).





Μέσα στα φιλτράκια υπάρχουν μικρότερα φιλτράκια, στα οποία υπάρχει το υγρό. Από τη μάνα τους έρχονταν κλεισμένα με αλουμινόχαρτο.
Εγώ έξυσα με κοπίδι αυτό το αλουμινόχαρτο για να τα ξαναγεμίζω. Ανακάλυψα πως (όπως και στο R-Evo, που έχει τα ίδια τανκάκια) μόλις το γεμίσεις, στις πρώτες τζούρες σου έρχεται πολύ υγρό στο στόμα, μέχρι να ρουφήξεις όλο το ξεχείλισμα. Για να το αντιμετωπίσω, έβαλα ένα κομματάκι πολυεστέρα περίπου όσο τα 2/3 του μήκους από το τανκάκι. Παίρνει 3 σταγόνες, μπορεί και 5 (θεωρητικά: 1/6 ml). Έτσι δεν σου έρχεται καθόλου και ποτέ υγρό στο στόμα, ποτέ δεν έχεις μυρωδιά καμμένου, ποτέ δεν μαζεύει υγρό στην μπαταρία. Και έτσι μπορείς να ετοιμάσεις μερικά φιλτράκια με υγρό από το σπίτι χωρίς να σου στάξουνε έξω... Όπως πριν όμως, χρειάζεται να το αφήσεις κανα-δυο λεπτά γερμένο προς τα μπρος να τραβήξει ο άτμο μέσα υγρό.


Εντυπώσεις:
(Οι συγκρίσεις γίνονται με το eGo που είναι το άλλο μου η.τ)


Έχει:
- Μικρή κατανάλωση.
- Μικρό χτύπημα (αναμενόμενο).
- Πολύ ατμό (μη αναμενόμενο).
- Περισσότερη γεύση στις τσιγαρίσιες, και πιθανόν και στις γλυκές. Σ' αυτές τις γεύσεις βαράει ακόμα και τον 510LR στ' αυτιά. Αντίθετα:
- Λιγότερη γεύση στις ξινές/έντονες γεύσεις (Perique, Heaven Mist, μανταρίνι, ξινό μήλο, μέντα). Ναι! Για κάποιον λόγο αυτές οι γεύσεις χάνονται...


Και άλλα στοιχεία:
Κάποια στιγμή μέτρησα διάρκεια μπαταρίας 125 τζούρες των 3 δευτερολέπτων.
Φόρτιση μπαταρίας σε 65 λεπτά από 500mA φορτιστή μπρίζας.


Το λεντάκι είναι κόκκινο. Η μπαταρία δεν άναψε ποτέ μονάχη της.


Το έχω τώρα σχεδόν δύο βδομάδες, και το χρησιμοποιώ καθημερινά, πιθανόν το μισό χρόνο από το eGo. Κανένα σημάδι κόπωσης ατμο ή μπαταρίας.
Φέρνει καταπληκτική γεύση στα τσιγαρίσια, και του βάζω Cuban Supreme της FA (με VG και λίγο PG) χωρίς νικοτίνη. Στο στόμα έρχεται πανδαισία γεύσης και ξεχνάς πως με non δεν έχεις καθόλου χτύπημα...
Κάποια στιγμή σύντομα θα πάρω 401 να το συγκρίνω. Αλλά ο 401 κάνει το τσιγάρο μακρύτερο, αυτό δεν μ' αρέσει... Γι' αυτό ρωτάω αν καταλαβαίνετε ποιος άτμο είναι, να πάρω κανα-δυο να δοκιμάσω γιατί αν μ'αρέσει το DXδικο, φαντάσου το μαμίσιο...


Συμπερασματικά:
Πολύ καλή αγορά. Πολύ με βόλεψε, πολύ καλό τελικά.  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Περιμένω να δοκιμάσω και το SKU 53525 που είναι κάτι αντίστοιχο, και θα κάνω παραγγελία 5-6 κομμάτια από το καλύτερο των δύο. Αποφύγετε το SKU 29042 (με θήκη): έχει θηλυκό αντάπτορα για φόρτιση που δεν ταιριάζει...


Α! Σας δείχνω επίσης τα απαραίτητά μου αξεσουάρ: το πρώτο είναι ένα κουτάκι που παίρνει 4 ΑΑ και έχει έξοδο USB, ότι πρέπει αν ξεμείνεις από μπαταρία κάπου μακριά. Παίρνεις 4 ΑΑ από περίπτερο και είσαι οκ (μάλλον, δεν δοκίμασα αυτή την πιθανότητα).
Το δεύτερο είναι η (περίφημη) ψηφιακή ζυγαριά μου.




Αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2012, 01:41 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 20, 2011, 00:29 »
Ωραία παρουσίαση, καλοάτμιστο,καλοζύγιστο,καλοφόρτιστο.
Με ενα τσιγαράκι σαν και αυτό περίπου ξεκίνησα το η-τ  το 2006 αν θυμάμαι καλά και άντεξα ενα μήνα.
Βέβαια απο τότε τα πάντα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο και  κατά πολύ.


Όσο για τις φωτογραφίες, μέσα απο πλαστική σακούλα να τις τραβούσες θα ήταν καλύτερες βρε φίλε  :wall: :laugh1:   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 20, 2011, 00:37 »
Την πάτησα με την φωτ. μηχανή (ήταν προσφορά) και δεν έχει (ή δεν μπορώ να βρω) επιλογή για τον χρόνο του κλείστρου, με αποτέλεσμα να το κρατάει πολύ ώρα ανοιχτό και να βγαίνει κουνημένη. Επαναλαμβάνω, φταίει αποκλειστικά και μόνο η φωτογραφική μου μηχανή. Εγώ με το μάτι μου τα έβλεπα πεντακάθαρα.

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 20, 2011, 00:38 »
παρα πολύ ωραία παρουσίαση. ερώτηση επειδή απο τζουρες δεν καταλαβαινω, εσύ ποσες μπαταριες χρειαζεσαι για να βγαλεις μια μέρα και ποσα ml κανεις τη μερα; επισης οι γευσεις στα ηδη γεμισμενα φιλτρα τι λενε; εγω παρηγγειλα αυτό http://www.dealextreme.com/p/quit-smoking-electronic-cigarettes-with-chargers-and-10-refills-set-110-240v-52570 μόνο και μονο για τους φορτιστες νομίζω πως αξίζει!

επίσης εχει και 2 τσιγαρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 20, 2011, 00:46 »
Με έκανες να νοσταλγήσω το πρώτο μου REVO και να το ξαναδοκιμάσω...
Μετά από 10 λεπτά ξαναθυμήθηκα γιατί παραμένει στο κουτί του...
 ;D ;D ;D

Πέραν της πλάκας για κάποιον που καπνίζει-ζε 5-6 τσιγάρα την μέρα μια χαρά είναι (το REVO εννοώ...)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 20, 2011, 00:56 »
Γκάμπριελ: είχα το REvo πριν από αυτό. Αυτό είναι καλύτερο, μου φαίνεται, και επιπλέον έχει μέγεθος κανονικού τσιγάρου. Γιατί, τελικά, καλύτερα να κρατάς γκουμούτσα (eGo) παρά κάτι που είναι λίγο μεγαλύτερο από αυτό που είχες συνηθίσει (κ.τ εννοώ). Και δεν κάπνιζα 5-6 τσιγάρα, αλλά 2 πακέτα...


dxdydz: έχω μόνο μια μπαταρία οπότε δεν το χρησιμοποιώ όσο συχνά θέλω, συχνά απλώς περιμένω να φορτίσει. Το χρησιμοποιώ παράλληλα με το eGo, οπότε δύσκολο να κάνω εκτίμηση. Νομίζω όμως πως άν είχα έξτρα μπαταρία, θα χρησιμοποιούσα το eGo σπάνια. Θα δούμε σύντομα ( :laugh1: :laugh1: :laugh1: ) όταν έρθει η επόμενη παραγγελία.
Στο sku που δείχνεις ο άτμο έχει ανάποδα τα πάσα, πρέπει να είναι 901 ή 401, και αυτό κάνει το τσιγάρο συνολικά κάπου μισό εκατοστό μακρύτερο. Αλλοιώς αυτό θα έπαιρνα και γω (έχει και 2 ατμο/μπαταρίες αυτό). Περιμένω review.



Α! Και όποιος modder θέλει, ας μου δανείσει* μια μόντα του να του την κάνω 3D.** Τζάμπα!***




* Η λέξη δανείζω βγαίνει από τα συνθετικά δαν- (δανός) και -ίσει (ίζι, στα αγγλικά easy). Σημαίνει δηλαδή 'ίσα, ρε δανέ' και δεν έχει καμία σχέση με ιδιοκτησιακές υποχρεώσεις σε αντικείμενα.
**Όροι χρήσης: Η διαδικασία τρισδιάστατης ψηφιοοποίησης προκαλεί σημαντικές φθορές στο προς ανάλυση αντικείμενο, το οποίο μετά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και, ως εκ τούτου, δεν επιστρέφεται για λόγους quality control του ISO.
***Αυτό ισχύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2011, 23:17 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 20, 2011, 07:48 »
Πολύ καλή η παρουσίαση Λιάκουρα :thumpup:
Δεν έκανα τότε παρουσίαση, τι να πω για ένα Η,Τ, που άντεξε 45 λεπτά? :laugh1:
Άσε που κυκλοφορούν τόσα στο DX που μάλλον κάποιος άλλος κλώνος θα είναι.
Πάντως για μένα αυτού του τύπου τα Η.Τ. είναι "λίγα".
Από τιμή όμως, άπαιχτα :yes:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 20, 2011, 09:57 »
Επειδή ετοιμάζω παραγγελία και θα ήθελα να πάρω μπαταριούλα και γι' αυτό, μπορεί κάποιος να μου πεί ποιος ατμο είναι;

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 25, 2011, 02:30 »
Ο άτμο πιθανόν να είναι Μ601 ή Μ801 (όχι DSE 801). Έχει κανένας κανα τέτοιο σε κανα συρτάρι να τον μετρήσει να μας πει;

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 26, 2011, 01:48 »
από τη φωτο αυτή http://www.greenhouseone.com/Regular-306-Atomizers-Pack-of-5-p/reg306.htm πρέπει να ναι ο 306. από την άλλη απ οσο ξερω ο 306 μπαίνει σε σπείρωμα 510 τώρα γι αυτό που λες "(κουμπώνει χαλαρά -τα πάσα δεν ταιριάζουν ακριβώς- σε μπαταρία 510 αλλά δεν φτάνει τόσο βαθιά ώστε να δουλέψει. Η μπαταρία του πάντως φορτίζει από 510 φορτιστή)." δε ξέρω αλλά ίδιοι δε φαίνονται;;;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 26, 2011, 01:52 »
Μου έχει τύχει κι εμένα παλιότερα.
Όταν τα μοντέλα είναι αντίγραφα αλλά όχι πιστά, υπάρχουν τέτοιες περίεργες μικροδιαφορές.
Όντως μοιάζει με 306.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 26, 2011, 02:44 »
Παράγουν ακόμα τέτοια πράγματα ή είναι stock από το 2009 ;

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 26, 2011, 02:47 »
Παράγουν ακόμα τέτοια πράγματα ή είναι stock από το 2009 ;
Δεν μυρίζει μπαγιάτικο, μάλλον φρέσκο θα είναι.


Στο alibaba πουλάνε ακόμα.


Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 07, 2011, 19:21 »
οι μπαταρίες αν δεν απατώμαι είναι αυτές http://www.aliexpress.com/wholesale/wholesale-502-battery.html?SearchText=502%2Bbattery&CatId=0&SortType=price_asc&SortType=y και οι ατμοποιητές αυτού που παρήγειλα εγώ γτ το δικο σου δε το βρίσκω http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=502+atomizer&catId=0 εμένα θα μου το φέρουν γερμανία στις 22 ιουλίου.. θα πω εντυπωσεις τότε.. με λίγα λόγια 3+1,5=4,5$ άρα καλύτερα πάρε ολόκληρο απο dealextreme να χεις και γεμισμενα φιλτρακια..

Απ: Quit Smoking e-cig από την DX
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 07, 2011, 23:15 »
Φίλε παρέλαβες μήπως το SKU 53525 ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8427 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180812 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237870 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085458 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35520 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12