vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 8 χρήστες
giorgos1999, dkostas, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss, white varadero, Jorge

Twitter

Προβλημα καμενου

Προβλημα καμενου
« στις: Μαΐου 01, 2011, 11:26 »
Καλημερα παιδια,
Σε καινουριο ατμοποιητη lr σε ego-t εχω το εξης ππροβλημα.
Βαζω την αμπουλα και ολα οκ για μερικες τζουρες. Μετα απο λιγο καμενο. Αν ξεκουμποσω την αμπουλα λιγο και την ξανακουμποσω παλι μερικεσ τζουρες ειναι οκ και  μετα απο λιγο καμενο παλι.
Φανταζομαι οτι εχει να κανει με τον τροπο που κατεβαινει το υγρο αλλα πως μπορω να το διορθωσω?
3 ατμοποιητες καβαντζα ειχα και μολισ μου μπουκωσε ο ενας ανακαλυψα οτι και στους 3 αλλους εχω θεμα καμενου και δυσκολης τζουρας.

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 01, 2011, 11:30 »
δοκίμασε οταν βάζεις αμπούλα να ρουφάς χωρίς να πατάς κουμπί για να κατεβάσει υγρό  και μετα κανονικά , εμένα έτσι μου δούλεψε

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 01, 2011, 11:42 »
Ναι..αυτό είναι ένα συνηθισμένο πρόβλημα. Και σε μένα συμβαίνει. Οφείλεται σε κακή ροή υγρού. Για την ακρίβεια οφείλεται στο ότι τραβώντας τζούρα, δεν δημιουργείται αρκετή πίεση ώστε να κατέβει το υγρό. Ήδη πειραματίζομαι με την ρευστότητα των υγρών μου. Περιορίζω την VG και αυξάνω το νερό, μέχρι να πετύχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Αυτό βέβαια με τον ένα άτμο γιατί ο άλλος παίζει άριστα. Σε αυτόν ότι αλλαγές φιτιλιού και να δοκίμασα δεν έλυσα το πρόβλημα. Η πλάκα είναι πως ενώ σε αυτό τον άτμο, δεν παίζει το φιτίλι, στον άλλο παίζει μια χαρά. Προφανώς οφείλεται σε πρόβλημα κατασκευαστικό, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιο είναι αυτό ακριβώς. Έτσι αποφάσισα να παίξω με την ρευστότητα.

Βέβαια και αυτό που είπε ο LoOk βοηθάει. Δηλαδή ενδιάμεσα μερικές τζούφιες.

Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 01, 2011, 12:07 »
Τραβαω και τζουφιες αλλα τιποτα. Απο θεμα υγρων το ιδιο ακριβως υγρο απο funstore.
Δεν ξερω αλλα πως γονεται και συμβαινουν παντα αυτα σαββτοκυριακο;

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 01, 2011, 21:48 »
Λοιπόν!!! Έπειτα από δοκιμές αύξησης της ρευστότητας του υγρού, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, αποφασίζω να ξεκουμπώσω και πάλι τον άτμο. Ξεκουμπώνοντάς τον, διαπιστώνω πως το άκρο του πλέγματος από την πλευρά της αμπούλας, είχε πιεστεί και είχε κλείσει η τρυπούλα που το διαπερνά στο κέντρο του. Αυτό μου έχει συμβεί και άλλη φορά, όταν το πλέγμα περνούσε σε ύψος τον μεταλλικό σωλήνα της βάσης. Προφανώς η αμπούλα όταν καθόταν, δεν καθόταν σωστά (περίεργο μου φαίνεται αφού δεν έχει ανοχές) και το πίεσε. Τέλος πάντων φτιάχνω καινούργιο πλεγματάκι, δίνοντας μεγάλη προσοχή σε δυο πράγματα.

 Το 1ο, να είναι το μήκος του πλέγματος σωστό, ώστε ούτε να προεξέχει του μεταλλικού σωλήνα προς την μεριά της αμπούλας, αλλά ούτε και κατά την εφαρμογή της βάσης, να ακουμπήσει στην αντίσταση και 2ο...

Ο πολυεστέρας που βάζω στην άκρη προς τη μεριά της αντίστασης, να είναι μέσα στο πλέγμα πολύ λίγο ώστε να μην φρακάρει το υγρό στην τρύπα του μεταλλικού σωλήνα που είναι στη βάση. Δηλαδή το υγρό ρέοντας εντός του πλέγματος να μην συναντά πολυεστέρα πριν να περάσει από το άνοιγμα της βάσης, διότι τότε δεν έχει πως να περάσει, οπότε βρέχει μεν τον πολυεστέρα...αλλά με όχι επαρκή ροή. Αν περάσει όμως το άνοιγμα της βάσης, τότε και να συναντήσει τον πολυεστέρα διαπερνάει το πλέγμα και εξέρχεται εξωτερικά του και ρέει πάνω στον πολυεστέρα. Δώστε λοιπόν προσοχή σε αυτό το σημείο και το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει.

Μου πήρε ολόκληρο το Σ/Κ στο να κάνω δοκιμές.


Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 02, 2012, 16:15 »
Εχω αυτη την απορεια διοτι οποτε μου μυριζε καμενο συνη8ως ειχα τησ halo tribeca μπορει δηλαδη να ευ8υνετε το συγεκριμενο υγρο και να ζοριζει περισσοτερο τον ατμοποιητη?
η απλα ειναι 8εμα συμπτωσης?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2012, 17:07 από DjLouiS »

Αποσυνδεδεμένος ellada

  • **
  • 444
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΙΠΟΤΑ :)
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 20:49 »
δοκίμασε οταν βάζεις αμπούλα να ρουφάς χωρίς να πατάς κουμπί για να κατεβάσει υγρό  και μετα κανονικά , εμένα έτσι μου δούλεψε
και εμενα καπος ετσι με εχει βοηθησει αρκετα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 21:04 »
εγω σημερα εβρασα εναν dual coil που μυριζε καμενο και ολα εγινα οπως πρωτα να δουμε για ποσο ομως  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 06, 2012, 15:42 »
10h μερα με την πρωτη κεφαλη απο ego-c ,καμενο μου μυρισε 2 φορες διοτι ειχε τελιωσει η αμπουλα και ειχα 3εχαστει δεν συνεχισε ομως αυτη η μυρωδια αφοτου ερι3α 2 σταγονιτσεσ πανω στο φυτιλι ακομη λειτουργει οπως στην αρχη και δεν εχει πεσει κα8ολου η επιδοση του!
Ελπιζω να κρατησει ! εχει ρουφη3ει μεχρι στιγμης τουλαχιστον 45ml ygroy μεχρι στιγμης!!

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 06, 2012, 15:52 »
 :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:
Ακριβώς το ίδιο έπαθα κ' εγώ :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Είχα ξεχάσει ότι τέλειωσε από χτες το βράδυ... :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 06, 2012, 15:58 »
o Ego-c και οι dual coils ειναι σκυλιά.

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 14:48 »
και σε μενα ειδικα με τριμπεκα οταν παει να μου μυρισει καμενο τραβαω δυνατες και γρηγορες τζουρες χωρις να παταω το υγρο με αθτο το τροπο δεν χρειαζετε να σταζω στο καρφακι σταγονες ποτιζει αμεσως το φυτιλακι ,η 2η κεφαλη 8α μου κρατησει σιγουρα 1 μηνα με ολα αυτα που εχω μα8ει τη πρωτη τη κατεστρεψα μονος μου διαλυσα το φυτιλακι ενω το ειχα κανει κατασπρο τελοσπαντων οτι εχει γευση καμενου 8ελει σωστη ροη του υγρου προς το 8αλαμο με κατι καινουριες σκουρες γκρι ταπες τρυπημενες εχω διαπιστωσει καλυτερη ροη!

Αποσυνδεδεμένος GOTTHARD

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • PUFF DADDY
    • hardrockcity
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 15:01 »
Louis προσπάθησε να γράφεις ελληνικά. Από το πολύ greeklish κάπου έχεις μπερδευτεί, όπως όλοι μας κάποια στιγμή. Είναι ένα μέτρο να μην ξεχάσουμε την γραφή μας. Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 10, 2012, 15:12 »
φυσα τον να ξεμπουκωση.. αν δεν γινει τοτε βαλτον για πλησιμο... αν παλι δεν γινει..  με μια καρφιτσα απο την πισω μερια προσπαθησε να σηκωσεις τον φυτιλι.. . μαλλον μονο με τον 3 τροπο να εισαι ευχαριστημενος..

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα καμενου
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 12, 2012, 16:12 »
το φυτιλι γιατι να το σηκωσουμε? μπορει να μετακινη8ει απο το καρφακι?
καπου ειχα διαβασει οτι πρεπει να το πιεζουμε λιγο ελαφρα απο το καρφακι για να ακουμπαει καλυτερα στην αντισταση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180498 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12