vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Γνωμη για το Gamucci-micro ή παρόμοια

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Γνωμη για το Gamucci-micro ή παρόμοια
« στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 11:10 »
Καλημερουδιαααα σε ολους ;)...τι γνωμη εχετε για το gamucci.. :hmmm:.??
Ειμαι καινουργια στο ''αθλημα'' και προσπαθωνταςνα κοψω το κ.τσιγαρο ειπα να το ριξω στο η.τ. κανωντας την πρωτη μου γνωριμια με το gamucci micro.Η μαρκα μου στο κ.τ. ηταν pall mall κιτρινο με 0.1ml νικοτινη...οποτε με το ηλεκτρονικο σκεφτηκα θα ηταν ευκολο..να γλιτωσω παντελως τουλαχιστον απο πισσες και μονοξειδια...
Θελω σχολια και βοηθεια...μια και διαβαζωντας το forum σας απο την Πεμπτη τα εχω ψιλοπαιξει μπορω να πω.. ::) :idiot1:


Αλλαγή τίτλου με προσθήκη του "άλλα παρόμοια" μιας και η συζήτηση πήγε και σε άλλα μοντέλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2012, 03:59 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος cosmo

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
    • 7arts
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 11:28 »
Καλή επιτυχία. Λυπάμαι αλλά δεν το ξέρω καθόλου. Το βρήκα λίγο στο internet όμως και μου φάνηκε αρκετά ακριβό για αυτά που δίνει...

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 11:33 »
Καλώς μας βρήκες και καλώς σε βρήκαμε και εμείς. Με βάση τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο θα σου πρότεινα αυτό.
http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?category=7#contents

Σαν μέλος του Forum θα το αγοράσεις 39 ευρώ τελική τιμή (εαν το παραγγείλεις, θα τους πεις πως είσαι μέλος του Forum να σου κάνουν την έκπτωση).

Τώρα σε ότι αφορά, υγρό αναπλήρωσης. Δυστυχώς το παραπάνω site δεν έχει και πολλές επιλογές σε αυτό τον τομέα.
Επομένως, είτε πρέπει να συμβιβαστείς με κάποιο από αυτά που έχει, είτε να παραγγείλεις από άλλο site.
Αν θέλεις καπνιστικό άρωμα, τότε αυτό http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=48#contents
με προτεινόμενη νικοτίνη σε επίπεδο medium (δηλαδή από 9-12 mg/ml)

Αν δεν θέλεις καπνιστικό τότε θα πρότεινα να πας σε άρωμα καραμέλα ή μήλο και πάλι με medium νικοτίνη.

Αν τελικά κολλήσεις στο Η.Τ, τότε διαβάζοντας και εδώ, θα βρεις πολλές επιλογές αλλά και πως να φτιάχνεις τα δικά σου υγρά μόνη σου, ώστε να μειώσεις το κόστος.


Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 11:41 »
Επειδη αρχικα φοβηθηκα να παρω το οτιδηποτε οικονομικο πουλιεται στο νετ...κοιταξα πρωτα στο φαρμακειο και μου προτειναν το gamucci micro προς 95.50!!!Μπηκα στο νετ κυριως για να βρω λεπτομεριες για αυτη την μαρκα-εταιρια..και βρηκα ενα site που το δινουν προς 52 ευρω!!!Και μπορουσα να προμιθευτω καιτα ανταλακτικα του..!!!
Το προβλημα μου ειναι οτι αν και ειμαι πολυ ικανοποιημενη με τον καπνο του το τραβηγμα για τν καπνο κτλ.(αν και δεν εχω ξαναδοκιμασει αλλα)εχω προβλημα με τις μπαταριες του...δν μου κρατανε σχεδον καθολου...καιδεν ξερω κατα ποσον ειναι  κ φυσιολογικο αυτο..
Κοιταγα για ανταλακτικα.να παρω καμοια εξτρα μπαταρια προς 15 ευρω η μια...και σκεφτομουν μηπως αντι για μπαταρια παρω το πακετο με το EGO 1100 BASIC προς 32 ευρω..(ετσι με τα ιδια λεφτα νομιζω εχω παραπανω διαρκεια!!! 1μπαταρια κ ενας ατμποιητης 15+15=30 για το micro..kai 32 για το ego!!Το ερωτημα μου για οσους ξερουν...ειναι πολυ μεγαλο το ego σε μεγεθος και στα χειλη...???γτ να υπενθιμησω οτι πριν καπνιζα σλιμ...και το micro ψιλομεγαλο μου φανηκε... και δευτερων την γνωμη σας γενικα πριν κκανω την παραγγελια..  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 11:46 »
Καλώς μας βρήκες και καλώς σε βρήκαμε και εμείς. Με βάση τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο θα σου πρότεινα αυτό.
http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?category=7#contents

Σαν μέλος του Forum θα το αγοράσεις 39 ευρώ τελική τιμή (εαν το παραγγείλεις, θα τους πεις πως είσαι μέλος του Forum να σου κάνουν την έκπτωση).

Τώρα σε ότι αφορά, υγρό αναπλήρωσης. Δυστυχώς το παραπάνω site δεν έχει και πολλές επιλογές σε αυτό τον τομέα.
Επομένως, είτε πρέπει να συμβιβαστείς με κάποιο από αυτά που έχει, είτε να παραγγείλεις από άλλο site.
Αν θέλεις καπνιστικό άρωμα, τότε αυτό http://www.hlektronikotsigaro.gr/index.php?item=48#contents
με προτεινόμενη νικοτίνη σε επίπεδο medium (δηλαδή από 9-12 mg/ml)

Αν δεν θέλεις καπνιστικό τότε θα πρότεινα να πας σε άρωμα καραμέλα ή μήλο και πάλι με medium νικοτίνη.


Αν τελικά κολλήσεις στο Η.Τ, τότε διαβάζοντας και εδώ, θα βρεις πολλές επιλογές αλλά και πως να φτιάχνεις τα δικά σου υγρά μόνη σου, ώστε να μειώσεις το κόστος.

Οταν λες αυτο ποιο απ ολα εννοεις..??Γιατι μου βγαινει η σελιδα με ολα τα η.τ. :idiot1:
και παρεπιπτοντως απο κει πηρα το micro μου.. :-[ :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 11:59 »
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ - OVALE EGO-T ( 1 ΤΣΙΓΑΡΟ )

Αυτό εννοώ. Κοίτα να δεις. Η πλειοψηφία των Η.Τ, χρησιμοποιεί το σύστημα με τα φιλτράκια και την αναγόμωση.
Αυτό το σύστημα παρουσιάζει προβλήματα που κυρίως οφείλονται στην όχι και τόσο ομαλή ροή υγρού προς τον ατμοποιητή. Αυτό που σου δείχνω, είναι ένα σύστημα που δεν έχει το κλασσικό φιλτράκι, αλλά έχει μια αμπούλα που την γεμίζεις. Οι δοκιμές μέχρι τώρα που έχουν γίνει..έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις και στο εξωτερικό αλλά και από αρκετούς συνατμιστές εδώ μέσα. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αφού δεν πωλείται (προς το παρόν) ατμοποιητής χωριστά, αλλά σαν πλήρες πακέτο (και έχω και φορτιστές και μπαταρίες και δεν χρειάζομαι πλήρες πακέτο).

Βέβαια αν προχωρήσεις σε παραγγελία, μίλα μαζί τους ώστε να σου εξασφαλίσουν ανταλλακτικό (ατμοποιητή δηλαδή) όταν αυτός που έχει μέσα το πακέτο, παραδώσει το πνεύμα του.

Τώρα η μπαταρία των 650 Mah που έχει μέσα..δεν είναι τόσο μεγάλη. Σίγουρα έχεις ικανοποιητική αυτονομία αλλά πιθανόν να μην σου φτάνει για όλη τη μέρα.

Προσωπικά η 950 Mah που έχω, μου αρκεί για όλη τη μέρα ατμίσματος, αλλά έχω και μια 2η εφεδρική σε περίπτωση που μείνω.


Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 12:03 »
ποιες οι διαφορες αναμεσα σε EGO 1100 BASIC και OVALE EGO-T ???? :wall: :idiot1: :respect:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 12:23 »
Το σύστημα με την αμπούλα. Ο ατμοποιητής δηλαδή. Κοίτα βασικά...ο χαρακτηρισμός Ego αφορά την μπαταρία. Από εκεί και έπειτα ο καθένας μπορεί να βιδώσει πάνω σε μια ego μπαταρία, σχεδόν ότι ατμοποιητή θέλει.
Το Ego Basic σου παρέχεται με τον κλασσικό 510 atomizer και με φιλτράκια που χρειάζονται αναγόμωση.
Το Ovale-T έχει φιλτράκια που έχουν αμπούλα και ο ατμοποιητής του (λένε πως είναι επίσης 510, αλλά με προσαρμογή) ώστε να δέχεται αμπούλα.

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 12:36 »
αμα σου πω οτι καταλαβα και πολλα θα σου πω ψεματα(βλεπε ξανθια :tongue_smilie: :idiot1:)λιγο ποιο ελληνικα..??
Δεν θα μου κανει καλη δουλεια το basic αντι να παρω αλλη μια ή 2 μπαταριες για το micro???
Εκτος του μεγεθους του..που φανταζομαι εχει αρκετη διαφορα με το micro... σε θεμα βαρους..???τι παιζει??θα χρειαστω και γερανο??? :))

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 13:18 »
girlplay, θα σου πρότεινα να μήν μπλέξεις με αμπούλες και συναφή υλικά, γιατί θα χάσεις τον μπούσουλα.. και δεν θα ξέρεις απο που σου ήρθε..

Κάνε το διδακτορικό σου με ένα απλό τσιγάρο, και μετά μπαίνεις στα βαθιά.
Μήν με ρωτήσεις τι προτείνω....  γιατί θα βγούμε εκτός.. 8)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 13:30 »
Φιλική συμβουλή. Αφού σε ενδιαφέρει το μέγεθος θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις από τη λίστα των αντιπροσώπων του φόρουμ
www.Nobacco.gr
www.funstore.gr
www.ivape.gr
www.hlektronikotsigaro.gr
ποιοι έχουν φυσικό κατάστημα και να πας μόνη σου να δεις από κοντά τα διάφορα μοντέλα.
Εκεί θα σου λύσουν και πάρα πολλές από τις απορίες που έχεις.

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 13:34 »
γτ να μην μπω στην διαδικασια για αμπουλες..??τοσο δυσκολο ειναι???Μονο το γεμισμα δν ειναι που εχει καποια διαδικασια??παιζει κατι αλλο που μου διαφευγει????
Οσον αφορα τα απλα..με απλο ξεκινησα...το Μicro της gamucci αλλα δν μου φτουρανε οι μπαταριες... :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 13:52 »
Dύσκολο δεν είναι τίποτα.  Απλά στο ανέφερα επειδή δεν έχεις ασχοληθεί με γεμίσματα - υγρά κ.λ.π, ώστε  η μετάβαση στην αμπούλα θα ήταν πιο εύκολη.
Το ότι δεν σε πειράζει να πειραματισείς, εμένα προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο, αλλά όπως είπε και το Geraki, άν είχε κάποιο κατάστημα κοντά σου θα ήταν καλύτερη η μετάβαση εκεί.

Οσο αφορά τις μπαταρίες, η 650άρα νομίζω ότι θα σε καλύψει απο θέμα όγκου, αλλά δεν ταιριάζει (υποθέτω) στο δικό σου.

Θα πρότεινα αφού σε καλύπτει σαν τσιγάρο, να πάρεις ένα τηλ. στο funstor, μήπως έχει να σε καλύψει με κάποιο αντάπτορα για την μπαταρία, ώστε να παίρνει τα δικά σου φιλτράκια.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 21:27 »
Θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται.
Ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο αποτελείται από την μπαταρία, τον ατμοποιητή και το επιστόμιο ( φιλτράκι).

Αυτό που έχεις εσύ είναι το Gamuchi που έχει την μπαταρία του, τον ατμοποιητή του (κάποιο μοντέλο, π.χ 510,901,306 κλπ) και τα επιστόμια που έχουν μέσα το "βαμβακάκι" που είναι εμποτισμένο με υγρό.

Τι κάνεις μέχρι τώρα όταν σου τελειώσει το υγρό που έχει το επιστόμιο? Είτε το εμποτίζεις ξανά με υγρό είτε το αντικαθιστάς με νεο επιστόμιο που το "βαμβακάκι" του είναι εμποτισμένο με υγρό.

Πάμε τώρα στο Ego. Τι είναι το Ego? Ουσιαστικά είναι μια μπαταρία μεγαλύτερη από αυτήν που έχεις και διαρκεί πολύ περισσότερο. Τι μπορούμε να κάνουμε με μια τέτοια μπαταρία? Να της βιδώσουμε έναν ατμοποιητή (τύπου 510) ή με διάφορους αντάπτορς να προσαρμόσουμε και άλλου τύπου ατμοποιητές.

Βάζουμε και το επιστόμιο (φιλτράκι) που ταιριάζει στον 510 και έτσι έχουμε ένα Η.Τ.

Τι είναι το Ego Basic 1100 που έγραψες? Αυτό που έγραψα μόλις πριν. Τι πρέπει να κάνουμε όταν τελειώνει το υγρό? Είτε να εμποτίσουμε μόνοι μας το βαμβακάκι του, είτε να τα παίρνουμε έτοιμα ήδη εμποτισμένα.

Τι πρόβλημα έχει αυτή η διαδικασία?? Ότι πολλές φορές, η ροή του υγρού από το βαμβακάκι προς την αντίσταση του ατμοποιητή δεν είναι καλή με αποτέλεσμα είτε να πλημμυρίζει ο ατμοποιητής (μας έρχεται υγρό στο στόμα), είτε να μην έχει αρκετό υγρό και να μας έρχεται γεύση καμένου.

Τι είναι το Ovale-T? Είναι ένα τσιγάρο τύπου Ego με την διαφορά πως το επιστόμιο δεν έχει "βαμβακάκι", αλλά μια αμπούλα. Με τον τρόπο αυτό, υπάρχει καλύτερη και ομαλότερη ροή υγρού και έτσι τα προβλήματα που προανέφερα, περιορίζονται (δεν εξαφανίζονται εντελώς).

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες τις διαφορές.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αποψεις και γνωμη για το Gamucci-micro
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 10, 2011, 23:24 »
Parpen, αναλυτικότατη η εξήγηση!  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59904 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085431 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12