vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 5 χρήστες
pirate, Buliwyf, bloodlessz, Tem, manoslykos

Twitter

ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #105 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 19:48 »
ναι αλλα απο ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #106 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 19:58 »
αυτο
http://electronicsmoke.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/drip-tip-510-teflon-black/
και οτι προτεινε ο φιλος απο μπιχλιμπιδι βρηκα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #107 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 01:02 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, χρόνια πολλά με υγεία κι ευτυχία.

 
Θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων ατμιστών για κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

 
Επάνω σε Kayfun lite plus, (με αρωματικό υγρό, σε κοντό plexi tank και χωρίς την ss καμινάδα), ίδιο στήσιμο (1,8Ω στα 9W) σε όλες τις δοκιμές που έκανα σε επιστόμια.
Δοκίμασα αρκετά επιστόμια (7 ή 8 ). Από ανοξείδωτο ατσάλι, από τεφλόν, αλουμίνιο, διαφορετικές διαστάσεις, με ψύκτρες και χωρίς ψύκτρες, με ρύθμιση αέρα κ.ο.κ.
Το ατμιστικό αποτέλεσμα ήταν μέρα με τη νύχτα. Δεν μιλάω για δική μου παραξενιά, μιλάω για γεύση ή καθόλου γεύση. Σε κάποια επιστόμια έπαυε να υπάρχει γεύση ή το αποτέλεσμα ήταν πολύ τίποτα..., κατόπιν, όταν τοποθετούσα άλλο επιστόμιο, η γεύση επέστρεφε.

 
Έκανα αρκετά ml, αφιέρωσα αρκετή ώρα πριν μιλήσω. Τι ισχύει βρε παιδιά; ή παλάβωσε η μύτη μου ή κάτι άλλο συμβαίνει που αγνοώ.
(για την ιστορία, στο συγκεκριμένο στήσιμο, το καλύτερο αποτέλεσμα το είχα με κοντό ss επιστόμιο των 7mm/5mm)

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 01:55 »
Σκεψου το ιδιο σετ ηχειων σε διαφορετικα δωματια/χωρους.
Θα ακουσεις τα ιδια πραγματα?
Ή καλυτερα, κρινοντας κι απο το αβαταρ σου (υπεραγαπημενο  :thumpup: ):
Σκεψου τον ιδιο κινητηρα με διαφορετικα τελικα εξατμισης.
Θα αποδιδει το ιδιο καθε φορα?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 13:47 »
@digitalis, καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία.

 
Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο με τα παραδείγματα που αναφέρεις, εδώ μπαίνει και ο παράγοντας εμπειρία. Το αποτέλεσμα που είδα με τα επιστόμια δεν μπόρεσα να το καταλάβω. 
Δεν λέω για μικρές διαφορές σε γεύση, είδα τρελά πράγματα, να εξαφανίζεται το άρωμα ή ακόμα και να εμφανίζεται μία ουδέτερη και ενοχλητική μυρωδιά. 

 
Είναι και μία καλή ευκαιρία για να πούμε πως τίποτα δεν είναι σχεδιαστικά τυχαίο. Πώς ακόμα και με ένα λάθος επιστόμιο εξαφανίζω γεύση.   

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 17:49 »
κι όμως ισχύει αυτό που παρατήρησες.Παλιά αγόραζα τα ντριπ τιπ βάση αισθητικής.Τώρα πια χρησιμοποιώ μόνο το ντριπ τιπ πιόνι του kayfun five pawns και το ντριπ τιπ του Τηλέμαχου v2+.Ότι άλλο χρησιμοποιήσω δεν ευχαριστιέμαι γεύση.Εξαίρεση μόνο ο ερλ που παίρνει μόνο το δικό του αλλά ευτυχώς είναι μια χαρά στη γεύση.
Νομίζω ότι τα στενά ντριπ τιπ συμπυκνώνουν τη γεύση.Οπότε θεωρώ ότι και ντριπ τιπ του ατμιστίκ θα έχουν παραπλήσια αποτελέσματα, αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιο από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 02, 2016, 18:59 »
Παρέλαβα σήμερα και δοκίμασα το καινούριο ss επιστόμιο  του Gus ( CaminoR). Μπορώ να πω με βεβαιότητα πως είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει στην ανάδειξη της γεύσης. Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 19:00 »
κι όμως ισχύει αυτό που παρατήρησες.Παλιά αγόραζα τα ντριπ τιπ βάση αισθητικής.Τώρα πια χρησιμοποιώ μόνο το ντριπ τιπ πιόνι του kayfun five pawns και το ντριπ τιπ του Τηλέμαχου v2+.Ότι άλλο χρησιμοποιήσω δεν ευχαριστιέμαι γεύση.Εξαίρεση μόνο ο ερλ που παίρνει μόνο το δικό του αλλά ευτυχώς είναι μια χαρά στη γεύση.
Νομίζω ότι τα στενά ντριπ τιπ συμπυκνώνουν τη γεύση.Οπότε θεωρώ ότι και ντριπ τιπ του ατμιστίκ θα έχουν παραπλήσια αποτελέσματα, αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιο από αυτά.


Ιωάννα, καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία.

 
Συγγνώμη που δεν απάντησα, μόλις τώρα σε διάβασα.
Ναι, έχεις δίκιο σε όλα όσα λες. Εγώ σαν φρέσκος ατμιστής, δεν είχα προσέξει ούτε είχα σκεφτεί πως κάθε επιστόμιο είναι για συγκεκριμένη δουλειά. Οι πρώτες μου επιλογές ήταν ή τα επιστόμια που υπήρχαν στη συσκευασία ή οτιδήποτε άκουγα σαν καλό επιστόμιο (π.χ. μεγάλος χαμός για τα τεφλόν, πανικός, μικροί μεγάλοι στα τεφλόν). Τις πρώτες μου ατμιστικές εβδομάδες, πρώτη μου επιλογή ήταν καθαρά από αισθητική βάση (δεν θέλω άσπρο θέλω μαύρο κοντό...).
Τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει το σοβαρό μου, ψάχνω και μελετάω ο άρχοντας, για να βρω ποιο πάει πού. Επιστήμη λέμε. 

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 04, 2016, 19:16 »
Δεν ειμαι ειδικος σε αυτα, αλλα ειπα να δοκιμασω την αγορα ενος drip tip που προταθηκε απο φιλο. Το χρησιμοποιω & στον kfl αλλα & στον Nectar, ειναι κουτι για μενα... δενει εξαιρετικα & με τους 2 ατμοποιητες - & με τα 2 orings που διαθετει σφραγιζει απο πανω τελεια.  O0
 
https://www.fasttech.com/product/2216205

Αποσυνδεδεμένος George_Skoyteris

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 11:53 »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ Teflon και derlin επιστομίων ?


Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #115 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 13:38 »
Γιά Τηλέμαχο v2+ Έχετε να προτείνετε κάποιο drip tip delrin πιο κοντό;

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #116 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 19:48 »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ Teflon και derlin επιστομίων ?

Teflon:
Polytetrafluoroethylene is a synthetic fluoropolymer of tetrafluoroethylene that has numerous applications. The best known brand name of PTFE-based formulas is Teflon by DuPont Co., which discovered the compound. Wikipedia
Formula: (C2F4)n
Melting point: 326.8 °C
Density: 2.2 g/cm³
IUPAC ID: poly(1,1,2,2-tetrafluoroethylene

Delrin:
Polyoxymethylene, also known as acetal, polyacetal and polyformaldehyde, is an engineering thermoplastic used in precision parts requiring high stiffness, low friction and excellent dimensional stability. Wikipedia
Density: 1.41 g/cm³
Melting point: 175 °C
Formula: (CH2O)n

Διαφορετικό υλικό. :)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #117 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 20:06 »
Πολυτετραφλουροεθυλένιο vs Πολυοξυμεθυλένιο(πολυφορμαλδεϋδη)
Τι δεν καταλαβαίνεις :confused1:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #118 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 20:09 »
Ε μα...  8) :))

Σοβαρά τώρα, τι άλλο να πει κανείς; Είναι διαφορετικό υλικό, το teflon κρατάει λίγο καλύτερα την θερμοκρασία χαμηλά στο drip tip.

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΦΙΛΤΡΑΚΙΑ, ΤΑΝΚ & ΕΠΙΣΤΟΜΙΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουαρίου 26, 2016, 13:34 »
Εχει δοκιμασει κανεις acetal επιστομια; Εχουν μια περιεργη μυρωδια ή ειναι η ιδεα μου;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro