vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, giorgos1999, john67, manoslykos, KORG N364

Twitter

Ηλεκτρονικές πίπες. Ερωτήσεις EXPRESS και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Από τον συντονισμό:
Εδώ δημοσιεύουμε πληροφορίες για νέα μοντέλα ηλεκτρονικών πιπών που κυκλοφόρησαν στην αγορά. Ταυτόχρονα όμως είναι και μια γενική συζήτηση για τις ηλεκτρονικές πίπες.

Αν κάποιο μέλος έχει αγοράσει κάποιο νέο μοντέλο ηλεκτρονικής πίπας και μπορεί να κάνει μια παρουσίαση με τις βασικές τουλάχιστον πληροφορίες και εντυπώσεις, ας μην γράψει εδώ αλλά ας ανοίξει ένα νέο θέμα με τον τίτλο του μοντέλου του.

Επίσης αν δεν βρίσκετε το θέμα με την ηλεκτρονική πίπα που θέλετε να αναφερθείτε ή αν γι' αυτό που θέλετε να ρωτήσετε πιστεύετε ότι δεν είναι ανάγκη να δημιουργηθεί νέο θέμα, δημοσιεύστε το εδώ.

=====================


Η e-Pipe  ήταν η πρώτη μου επαφή με το e-smoking.
Από ότι έμαθα υπάρχουν πολλές  μάρκες  e-Pipe.

1.ΝΟΝ ΝΑΜΕ
Η μία είναι η e-Pipe  που πουλάει το e-shop shop.strato.com https://shop.strato.com/epages/61427150.sf/secZxK3jaTYoso/?ObjectPath=/Shops/61427150/Categories/E-Pijp
Αυτήν είχα πάρει στης 20 Ιανουαρίου του 2009 και μου ήρθε σε συσκευασία μέσα τυλιγμένες σακούλες .
Μάρκα δεν έγραφε πουθενά οπότε δεν μπορώ να την ονομάσω διαφορετικά. Η τιμή της από ότι βλέπεται είναι στα 99.95 € (με τα μεταφορικά στα 109 €).
Στην αρχή ως νέος  χρήστης παραγέμιζα τα cartilage με αποτέλεσμα να μπουκώνει. Όταν βρήκα τον τρόπο έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Αρκετός καπνός και ένα  γεμάτο cartilage θα μπορούσε να πάει και 10 ώρες. Όταν έσταζα απευθείας στο atomizer ο καπνός ήταν πλούσιος το αισθανόμουν πιο δυνατό αλλά κρατούσε όσο 2 τσιγάρα.
Η μπαταρία χαλαρά κρατούσε πάνω από μια μέρα.
Τα μειονεκτήματα σε όλες τις e-pipe είναι ότι έχουν ενσωματωμένο atomizer και  Auto Switch. To Auto Switch για πολλούς ίσως να μην είναι μειονέκτημα αλλά το ενσωματωμένο atomizer σίγουρα είναι γιατί όταν σου χαλάσει με τόσα λεφτά που δίνεις σίγουρα θα σε πειράξει που θα πρέπει να ψάχνεις να αντικαταστήσεις όλη την e-pipe. Με την πίπα αυτή λοιπόν την έβγαλα μέχρι που μου ήρθε η  ScrewDriver. Μετά την έκανα δώρο στον πεθερό μου που ήθελε να αρχίσει το e-smoking και αυτός από ότι μου είπε έμεινε ενθουσιασμένος . Αυτό μέχρι που του κάηκε το atomizer της e-pipe και μου ζήτησε να του πάρω καινούργια. Συμπέρασμα το atomizer κράτησε όλο και όλο 2 μήνες και κατά συνέπεια και η e-pipe. Βέβαια εδώ πρέπει να πούμε ότι δεν ξέρω και τη συντήρηση την έκανε και κατά πόσο άφηνε το atomizer χωρίς υγρό.
Πάντως έχω την εντύπωση ότι η e-pipe του strato.com είναι non name και πρέπει να είναι αυτή εδώ  http://www.theelectroniccigarette.co.uk/shop/default.asp?shop=kits&item_name=E.Pipe
http://www.epuffer.com/eshop/index.php?target=products&product_id=2

Κατά τη γνώμη μου καλό είναι να την αποφύγουμε γιατί υπάρχει και η καλή η λύση ίσως και πιο οικονομική η DSE 601 που έχει και της καλύτερες κριτικές. Η DSE 601 ήταν η επόμενη αγορά μου. Στο επόμενο θέμα θα κάνω review για αυτήν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2014, 23:55 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 31, 2009, 14:42 »
Ευχαριστώ, Φώτη που δημοσίευσες κι εδώ την εμπειρία σου με την e-pipe.
Εγώ πάντως έτσι που τη βλέπω, νομίζω ότι είναι η DSE 601 ή τουλάχιστον φαίνεται ολόιδια.
Αλήθεια, τι έγινε τελικά, παράγγειλες καινούργιο ατομάιζερ (δηλ. πίπα) και αν ναι, πόσο πήγε;

EDIT: Ωχ! Τώρα το πρόσεξα. Δεν θυμόμουν ότι είχες πάρει και την DSE 601, νόμιζα ότι αυτή ήταν. Άρα για να την λες no name παρατήρησες διαφορές ανάμεσα στα δυο μοντέλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2009, 17:14 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 21:10 »
Δείτε μία παλαβή ηλεκτρονική πίπα.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς λειτουργεί :)
http://www.e-cigarettes.cn/james-bond-007-electronic-pipe-p-200.html

edit: προσθέτω και μια φωτογραφία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2012, 03:57 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 23:24 »
Μου θυμίζει παραδοσιακή γιαπωνέζικη πίπα kiseru σαν αυτή...



http://en.wikipedia.org/wiki/Kiseru
http://www.japanesekiseru.com/

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 28, 2010, 23:45 »
Σου θυμίζει; Ολόιδια είναι. Κάπνιζε ποτέ ο Τζέημς Μποντ τέτοια πίπα;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 29, 2010, 00:09 »
Κάπνιζε ποτέ ο Τζέημς Μποντ τέτοια πίπα;  :confused1:

Με τίποτε...
Κινέζικη έμπνευση!!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 29, 2010, 01:01 »
Είναι γιαπωνέζικη πίπα οπίου (στη φωτο  με τη θήκη της)
¨Προφανώς θα έιχε καπνίσει ο Bond σε κάποια απ τις πολλές περιπέτειές του στην Απω Ανατολή

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 28, 2011, 22:18 »
Πηρα μια παλια πιπα που ειχα,ανοιξα την τρυπα του μπολ ωστε να χωραει μια 16340 ,αλλα το παρατησα.  :-[
Συνέχισέ το αν βρείς διάθεση!
Ισως βγεί κάτι καλό!

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 01, 2011, 03:04 »
Χμμ, μου βαλατε ιδεες τωρα.. Μου φαινεται πως το dremelακι μου θα παρει φωτια και παλι  ::)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 01, 2011, 20:25 »
Μια και μιλάμε για πίπες άλλη μια που ξεκίνησε να πουλιέται πριν κανα μήνα.

Η Cartopipe η οποία χρησιμοποιεί cartomizers :

http://www.vapeatron.com/cartopipe-4957/

http://www.e-cigarette-forum.com/forum/modder-accessories-supplier-forum/161583-510-e-pipe-cartopipe.html


 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 13:51 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν στο θέμα της DSE 601, εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,929.msg132241.html#msg132241

Ενημέρωση συνδέσμου
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2021, 12:54 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος DASP

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 02:21 »
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει καποιος δοκιμάσει την καινουρια e-pipe 605; τα cartomizers που παίρνει είναι μιας χρήσης; δηλαδή δεν ξαναγεμίζουν; απ'οτι είδα έχει μονο μια γεύση διαθέσιμη στο epuffer.
ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 12:35 »
Παλικάρια μου, επειδή σας βλέπω να σας απασχολεί η τιμή για τις πίπες που θέλετε να χαλάσετε  ;D ;D, ρωτήστε τον
panospeter.
Είχε στείλει κάπου-κάπως-κάποτε ότι έχει μια άκρη, αλλά δεν θυμάμαι  (:idiot1: αααααχ, καταραμένα γεράματα) που-πως-πότε....

Αποσυνδεδεμένος shadow

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 16:27 »
Διαβασε λιγο πριν κανεις ερωτησεις,
οπως εσυ βαριεσαι να διαβασεις
ετσι και οι αλλοι βαριουνται να γραφουν,
τα ιδια και τα ιδια 1000 φορες.
 :-[ :-[ :-[

18-650
1,8 cm παχος
6,5 cm μηκος

Bowl hight: 7.0cm, Chamber Diameter: 2.0cm

επειδη διαβασα και δεν μου ειπες και τιποτα καινουργιο

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Συζήτηση για διάφορες ηλεκτρονικές πίπες
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 16:57 »
Φίλε shadow, από εμπειρία, το 0,5εκ που περισσεύει σε ύψος, είναι λίγο για να χωρέσει ελατήριο και καπάκι με κατάλληλη επαφή για την μπαταρία 18650.
Τουλάχιστον με τα δεδομένα που ξέρω ότι ισχύουν για τις μπαταριοθήκες μέχρι τώρα. :dontknow:
(άσχετο, αλλά μάλλον αυτή η πίπα που έχεις στο λινκ είναι ολίγον τι "κουμούτσα" -Σέρλοκ Χολμς λουκ λέει- αλλά περί ορέξεως, γλυκερινόπιτα ;D  )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180492 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33920 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12