vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, manoslykos, aalex, camber

Twitter

eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 08, 2013, 15:34 »
Ειχα και τον W για ενα διαστημα, δεν μου αρεσε λογω πολυ σφιχτης τζουρας και η γευση που εβγαζε δεν με ικανοποιουσε στα υγρα που εκανα.
Θα παω στο καταστημα εννοειται, οχι τιποτα αλλο μιας και ο ανθρωπος μια χαρα ειναι και μου χει φερθει αλλα να ξερει οτι απο εκει που εισαγει μαλλον τον κοροιδευουν πλεον (αν δεν ειναι δηλαδη πανελλαδικο το προβλημα με τους συγκεκριμενους ατμοποιητες που δυστηχως πολυ πιθανο το βλεπω.)

Φιλε Πανο οταν λες οτι αραιωσες με νερο, εννοεις οτι οντως εβαλες νερο μεσα? ποσιμο? Μπορει να μην ξερω και παρα πολλα αλλα δεν νομιζω οτι κανει να βαζουμε νερο μεσα στα υγρα μας.
Επισης τα Ω δεν νομιζω να παιζουν ρολο στο ποσο καιρο θα σου κρατησει.
Κοιτα εγω που κανω 2-2,5 ml την μερα μου κραταει καμια 10-14 μερες ο ατμοποιητης. Εσυ αν κανεις 4-5 ml την μερα λογικο ειναι να σου κραταει 5-7 μερες.
Γενικα αν θες χτυπημα καλο τοτε το 50-50 η ακομη αν αντεχεις και 40VG-60PG σε συνδυασμο με 18-24 νικοτηνη τοτε θα εισαι μια χαρα.

Και οντως αναλυσε λιγο το προβλημα σου μπας και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε μετα απο 10 μηνες με τον CE5 νομιζω τα χουμε δει ολα τα χουγια του πλεον (καλα ενταξει εκτος απο τα τελευταια του που ειναι αδιορθοτα οτι και να κανουμε, η κινεζια αμα δεν θελει δεν θελει τελος)

Σας ευχαριστώ για το πολύτιμο ενδιαφέρον σας. Έριξα σε όλο το μπουκάλι 50-50 δύο σταγόνες απεστασμένο νερό. Αυτό μόνον. Δεν αραίωσα το υγρό μέσα στον ατμοποιητή!! Όταν λέω κάηκε εννοώ πως όταν παίρνω τζούρα, μου έρχεται η γεύση καμένου φυτιλιού....Φίλε μου και στο μαγαζί ο μαγαζάτορας μου είπε με τα 5ml που κάνω καθημερινά 5 μέρες θα κρατήσει η αντίσταση. Ήθελα όμως και τη γνώμη σας που δεν έχετε μαγαζί και είστε αντικειμενικοί. Δηλαδή σε εσάς βρε παιδιά που ανακατευέται το 50 - 50 με 18άρια και 20άρια έτοιμα του εμπορίου υγρά μέσα στον ατμοποιητή δε σας καίει τις αντιστάσεις; Να βγάζεις δηλαδή η τζούρα γεύση καμένου.
Με πολύμετρο δεν ξέρω να μετρώ, αλλά η γεύση νομίζω αρκεί για να βγάλω το συμπέρασμα πως αντίσταση......
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν ξέρω πολλά τι είναι το VV, το 510Τ. Όλες οι μπαταρίες λέγονται EGO γιατί έτσι ονομάζεται ο τύπος τους; Συγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος. Ας μου απαντήσουν οι φίλοι με π.μ. αν δυσχαιρένω τη ροή του τόπικ.

Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 08, 2013, 15:41 »
Όταν φτιάχνεις άρωμα με βάση και η βάση είναι με νικοτίνη δεν χρειάζεται να ρίξεις WFI
αν και να βάλεις όσο έβαλες δεν θα παίξει δραστικό ρόλο στην λειτουργία του ατμοποιητή.
Αυτό που παίζει ρόλο είναι η κατανάλωση και τα volts που ατμίζεις.

Τα 5 ml ημερησίως δεν είναι και η τεράστια κατανάλωση όπως και ότι δεν είναι ποτέ σίγουρο
πόσο θα σου κρατήσει μια αντίσταση σε καλή λειτουργία.
Μπορείς όμως πάραυτα να αυξήσεις τη λειτουργία της με ένα dry burn κάθε 2-3 μέρες, αλλά
μην το παρακάνεις  :)

Αποσυνδεδεμένος Lord

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 08, 2013, 18:42 »
Πανο οχι, τον συγκεκριμενο ατμοποιητη τον εχω δοκιμασει με διαφορες γευσεις, διαφορες μαρκες υγρων, διαφορα ποσοστα νικοτινης οπως επισης σχεδον με ολες τις αναλογιες VG - PG, απο 100% VG μεχρι και 30% VG - 70% PG. Τα υγρα δεν μπορουν να σου καψουν την αντισταση ετσι απλα και ειδικα μεσα σε 1 μερα. Αυτο που θα μπορουσε να στην καψει ειναι ελατωματικη μπαταρια ή λαθος τροπος χρησης του ατμοποιητη, χωρις βεβαια να εξαιρεσουμε και την πιθανοτητα ελατωματικης αντιστασης εξαρχης (οπως ειπα και εγω και αλλα μελη τελευταια οι αντιστασεις ειναι εντελως μαπα κατασκευασμενες με χαλια υλικα).
Πηγα σημερα στο καταστημα και αγορασα αλλον ατμοποιητη, καλος ηταν ο CE5 αλλα ηρθε ο καιρος για νεες εξερευνησεις. Δεν ειναι καιρος για τζοκερ με τις αντιστασεις.

Off topic: Επισης θα προσπαθησω να σου εξηγησω 2 απλα πραγματακια για τα υγρα.
α) Ειναι τα ετοιμα υγρα διαφορων εταιριων (αυτα τα παιρνεις και τα ατμιζεις ετσι οπως ειναι δεν τα ανακατευεις με τιποτα γιατι απλα θα χαλασει η γευση τους, η ποσοτητα νικοτινης κλπ) Θεωρητικα δηλαδη θα μπορουσες να τα κανεις οτι θες αλλα δεν εχει νοημα.
β) Ειναι τα υγρα που τα φτιαχνεις μονος σου τα λεγομενα DIY (do it yourself). Σε αυτα υπαρχει η βαση VG - PG που εχει μεσα και νικοτηνη, σε διαφορους συνδυασμους. Εγω συνηθως παιρνω 50-50 με 10αρα νικοτινη. Και το αρωμα σε ενα αλλο μπουκαλακι που παιρνεις και βαζεις μερικες σταγονες και ετσι φτιαχνεις το δικο σου υγρο.

Οποτε οταν λες παιρνεις το 50-50 και το βαζεις σε 18αρια και 20αρια ετοιμα του εμποριου αυτο δεν βγαζει νοημα. 1) Το 50-50 ποση νικοτηνη εχει? 2) Αντε πες εχει 18 νικοτηνη και το βαζεις σε ενα ετοιμο που εχει και αυτο 18, ετσι με αυτο τον τροπο αραιωνεις την γευση που θα εχει το ηδη ετοιμο... αν το προτιμας με λιγοτερη γευση καλως, αλλιως γιατι να το κανεις. 3) Αν το 50-50 σου ειναι με 0 νικοτηνη και το αναμιξεις με ετοιμο 18αρι τοτε αραιωνεις και την γευση αλλα και χαμηλωνεις την νικοτηνη.

Αν εχεις αποριες τετοιου ειδους διαβασε λιγακι το φορουμ, ξερω ειναι χαοτικο στην αρχη και τα περισοτερα δεν θα ενδιαφερουν καν καποιον που ξεκιναει τωρα αλλα αν θες να μαθεις παρε σε καθε ενοτητα και διαβασε τα sticky, θα σου λυθουν πολλες αποριες. Επισης αν ειναι τιποτα απλο στειλε μου κανενα πμ μην γεμιζουμε εδω το thread με ασχετα :)

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 09, 2013, 17:00 »
Πάνο αν ο συγκεκριμένος ατμοποιητής σου φέρνει γεύση καμένου, αυτό υποδηλώνει χαμηλή ροή υγρού προς την αντίσταση. υπάρχουν διάφορα που μπορείς να κάνεις, όπως να κόψεις τη σιλικονένια τάπα για να ανοίξουν οι τρύπες προς την αντίσταση, και να ξεπλέξεις τα φιτίλια. Σε κάθε περίπτωση διάβασε όλο το νήμα, και κάποιες απορίες σου ίσως λυθούν.

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 09, 2013, 20:48 »
Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες απαντήσεις σας. Το λάθος βρέθηκε!! Έβαλα σε CE5 ατμοποιητή (σε τρεις που έχω) της Alterego κεφαλή όχι της Alterego (δεν είχε στην πόλη μου εκείνη τη μέρα) κεφαλή 2.4Ω της NOBACCO. Και οι τρεις σε 2 μέρες κάηκαν. Έβαλα τώρα που βρήκα ξανά της Alterego την πήγα στα όριά της και όλα καλά!!!!

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 09, 2013, 23:25 »
Μάλλον πρόκειται για τη γνωστή σύγχυση, δεν νομίζω ότι έχουν η NOBACCO ή η Alterego τον συγκεκριμένο άτμο.
Δες στην αρχή του νήματος τις φωτό.
Έχουν κυκλοφορήσει κάμποσοι με το όνομα CE5
Αλλά αφού πήγαν όλα καλά.. κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Corsakias82

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 02, 2013, 00:55 »
Καλησπέρα παιδιά. Έχω να κάνω κανα δυο ερωτήσεις για να μου λυθούν κάποιες απορίες. Σήμερα πήρα κι εγώ έναν CE5 τον οποίον και γέμισα με υγρό της flavour art το desert ship 18mg και παράλληλα το έβαλα και στον παλιό μου ατμοποιητή τον Ε της nobacco. Στον Ε μου έβγαζε ωραία γεύση(αυτήν που πείρα και όταν το δοκίμασα στο κατάστημα). Στον CE5 πάλι ενώ έχω μπόλικο ατμό δεν μου βγάζει πολύ ωραία γεύση. Δεν είναι γεύση καμένου, αλλά κάπως μια περίεργη γεύση, σαν στυφό. Τι λέτε να φταίει;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 02, 2013, 00:59 »
Μαλλον το καινουργιο φυτιλι, δωσε του λιγο χρονο (ενα γεματο τανκακι πχ).

Αποσυνδεδεμένος Corsakias82

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 02, 2013, 01:08 »
Να σου πώ την αλήθεια κι εγώ αυτό σκεφτόμουν. Νά κάνω και μια άλλη ερώτηση. Αυτό που είπαν κάποια παιδιά πιο πάνω για πλύσιμο του φιτιλιού εννοούν ότι βγάζουν την φιτιλοαντίσταση και την πλένουν κάτω από την βρύση; Λίγο ξανθιά ερώτηση αλλά δεν το κατάλαβα  :confused1:   :D :D


Ευχαριστώ πολύ πάντως για όλα  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 02, 2013, 01:14 »
Βγαζεις ολο το ανταλλακτικο (στην περιπτωση μας μαζι με το κεραμικο και την βασουλα), αφαιρεις το σιλικονενιο σκουφακι πανω απο την αντισταση, και το αφηνεις κατω απο τη βρυση με ζεστο νερο (και οχι παρα πολλη πιεση). Μετα, το ταμποναρεις στοργικα με ενα χαρτι κουζινας να τραβηξει το πολυ νερο. Και ετοιμο (τρεις τεσσερις πρωτες τζουρες θα ειναι λιγο πεσμενη η αποδοση μεχρι να φυγει ολο το νερο και να μπει υγρο ατμισματος στο φυτιλι).

Αποσυνδεδεμένος Corsakias82

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 02, 2013, 18:13 »
Δεύτερη μέρα σήμερα με τον CE5 και πάνω που έκανα υπομονή μπας και στρώσει η γεύση έμεινα από αντίσταση. Κόπηκε το κάτω καλωδιάκι από το δαχτυλίδι.  :'( :'( :'( :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 02, 2013, 18:22 »
Απογυμνωσε το καλωδιακι  λιγο, και φερτο μια στροφη στο σημειο που ηταν κολημενο, στριψτο λιγο. προσωρινά μεχρι να δεις τι θα κανεις!!!


 Υ.Γ :αν το κανεις, οταν θα βιδωνεις στο tube σιγα σιγα και χωρις το επιστομιο. καλη επιτυχια :)

Αποσυνδεδεμένος iliteo

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 02, 2013, 18:53 »
Δεύτερη μέρα σήμερα με τον CE5 και πάνω που έκανα υπομονή μπας και στρώσει η γεύση έμεινα από αντίσταση. Κόπηκε το κάτω καλωδιάκι από το δαχτυλίδι.  :'( :'( :'( :eyesplash:

Το παραπάνω, μάλλον επιβεβαιώνει ότι κυκλοφορούν τελευταία, κατώτερης ποιότητας CE5.
Corsakias πες μας αν σου είναι εύκολο από που το πήρες?
Από Ελλάδα ή Κίνα?
Σαν αποκλειστικός χρήστης αυτού του άτμο, ένα χρόνο τώρα, και άπειρα μέσα-έξω, ακόμα δεν έχω δει να κόβεται συρματάκι.
Δεν θέλω να πιστέψω οτι οι κινέζοι χάλασαν ηθελημένα κάτι που λειτουργούσε καλά.
Όπως και νάχει είναι ένα θέμα προς διερεύνηση.
Οπότε αν ή μέχρι να εντοπιστεί το πρόβλημα, μην αγοράζετε ποσότητα από τον συγκεκριμένο, ή μεταφερθείτε σε κάποιον παρόμοιο ατμό.
Επίσης αν έχει κάνει κάποιος πρόσφατα παραγγελία από Κίνα, θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε τις εντυπώσεις του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2013, 19:35 από iliteo »

Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 02, 2013, 20:39 »
Επισκευαζεται αυτός ο ατμό? Μπορώ να του αλλάξω φυτίλι και αντίσταση? Δεν μιλάμε για έτοιμη ανταλλακτική κεφάλι. Το δοκίμασε κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo CE5+ Μερικώς Επισκευάσιμος ατμοποιητής
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 02, 2013, 21:07 »
Για δες εδώ να πάρεις καμία ιδέα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12212.msg412661.html#msg412661

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix