vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, JohnDag, Xxristos, camber

Twitter

Προσδοκίες μελών-ατμιστών απο τον Πανελλήνιο Σύλλογο Ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
....μάλιστα....

"προσδοκώ ανάστασιν νεκρών και ζωήν του μέλλοντος αιώνος...."

...Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Προς << spectrum  # 108 >>
<< ...τώρα χρειαζόμαστε ΟΛΟΙ.
Ιδέες για την εξάπλωση του ΗΤ.
Μπορεί το οποιοδήποτε απλό στον έναν να μην το έχει σκεφτεί κανένας άλλος. >>

Θα ήθελα να δηλώσω ότι διαφωνώ κάθετα ,οριζόντια και ολοκληρωτικά με τα παραπάνω.  Διότι :

1. Ολοι ανεξαιρέτως οι υποψήφιοι και τον νυν ΔΣ του συλλόγου, απέδειξαν στην προεκλογική περίοδο,    ότι γνωρίζουν Αριστα τι ακριβώς συμβαίνει με το άτμισμα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Συνεπώς  γνωρίζουν ΚΑΙ πως να κινηθούν ΚΑΙ ποιες δράσεις θα έχουν αποτέλεσμα σε κάθε χρονική περίοδο.

2. Ας ξεκινήσουμε όμως από το Α !!. O σύλλογος μάζεψε 4,400 ευρώ. Αυτά καλύπτουν τα έξοδα ίδρυσης και με πολύ οικονομία, τα λειτουργικά έξοδα 10-12 μήνών.
Για οποιαδήποτε περαιτέρω δράση και ενέργεια χρειάζονται χρήματα. Το που θα βρεθούν πρέπει να αποτελέσει μέλημα όλων των μελών, αν θέλουμε ο σύλλογος να προχωρήσει σε δράσεις.

3. Πως θα μαζέψει χρήματα ο σύλλογος ?? Προσωπικά, θα πρότεινα (απλώς σαν ιδέα)
α) Το ΔΣ, σε εύλογο χρονικό διάστημα π.χ δύο μηνών να ανακοινώσει τις δράσεις και τις ενέργειες που κρίνει ότι μπορούν να γίνουν στη κατάλληλη χρονική συγκυρία, να τις κοστολογήσει και να τις θέσει σε διαβούλευση ( να ζητήσει δηλαδή την άποψη και την αρωγή των μελών γιαυτές )                                                  - ούτως ή άλλως δεν θα έχει χρήματα να τις πραγματοποιήσει.
β) Το ΔΣ να ζητήσει να καλυφθεί το κόστος των δράσεων από τα υπάρχοντα μέλη του συλλόγου με έκτακτη εισφορά ή έναντι μελλοντικών συνδρομών ή  ... θα βρει ο Cruizer79 τον τρόπο.
γ) Το κάθε μέλος, γνωρίζοντας το κόστος των προταθέντων δράσεων, (σε τάξη μεγέθους φυσικά ) να αναλάβουμε την υποχρέωση να εγγράψουμε τον ανάλογο αριθμών νέων μελών για να καλύψουμε όλο ή μέρους του κόστους των επιλεγμένων δράσεων.
δ) μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε συνδιασμός των β) και γ).

Ας μην κοροιδεύουμε τον εαυτό μας.
Με 220 μέλη , χωρίς τους ανάλογους οικονομικούς πόρους και με θεούς και δαίμονες εναντίον του ατμίσματος, δεν θα πρέπει να περιμένουμε θεαματικά αποτελέσματα από τον σύλλογό μας..
Δουλειά και ευθύνη του ΔΣ του συλλόγου είναι να ΜΑΣ συντονίσει και να Μας δώσει οδηγίες για το τι και πως, πρέπει να κάνουμε, αν θέλουμε να έχουμε αποτελέσματα.
Αυτά πιστεύω και αυτά έγραψα . Ιδέες υπάρχουν και θα προταθούν από τα μέλη.  Καύσιμα όμως ??
Αυτά προσδοκώ από τον σύλλογο την παρούσα χρονική στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2017, 02:19 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
....μάλιστα....

"προσδοκώ ανάστασιν νεκρών και ζωήν του μέλλοντος αιώνος...."

...Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν...
''Υπαρχουν πραγματα γνωστα και πραγματα αγνωστα και ανάμεσά τους υπαρχουν πορτες.''
Ο Τζιμης Ο Morrison των Doors.
"Δε μου αρεσει να μου δινουν συμβουλες, μπορω να κανω και μονος μου λαθη."
Oscar Wilde.


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Αν οι ταμπελες διαχωριζουν εμας απο τους αλλους, αυτους απο εκεινους, τους εντεύθεν και τους κείθεν, τους ''εμεις '' και τους ''εσεις'',
δεν εχεις παρα να δεις, το avatar σου και το avatar μου, συνατμιστρια Μαρια Νεφελη.
Εσυ εισαι διασωληνωμενη -με την καλη εννοια-  ενω εγω οχι!  ;D
Καλως ή κακως, ταμπελες μπηκαν εδω και καιρο.
Και δεν τις εβαλαν αυτοι που δεν ειναι μελη.
ΔΕΝ αντιπαρατιθεμαι με κανεναν και ουτε θα ηθελα και στη συνεχεια.
Καποτε με εκφραζανε και οι συλλογικοτητες και τα κινηματα.
Σημερα οχι.
ΔΕΝ κρινω αν πραξατε καλως ή κακως, γιατι δε με αφορα, αλλα για λογους ευγενειας, καλη επιτυχια.
Λυπάμαι που γράφω κάτω από την ανακοίνωση του Big Sur, αλλά ναι με θίγει το σχόλιό σου. Δεν γνωριζόμαστε και εγώ δεν έχω υπάρξει ποτέ διασωληνωμένη -ούτε με την καλή ούτε με την κακή έννοια- φίλε μου. Η "κονκάρδα" που φοράω πείστηκα ότι μπορεί να βοηθήσει επικοινωνιακά ή αν θέλεις αποτελεί κίνηση σεβασμού προς αυτούς που κουράστηκαν για εμένα. Αν βλέπω καλά στο avatar σου κάτι φοράς κι εσύ, αν και δεν γνωρίζω τι.Κλείνω εδώ και ζητώ συγνώμη που επανέφερα το θέμα. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2017, 05:53 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Συνατμιστές μου
Εγώ χρόνια πολλά (δεκαετίες) συμμετείχα  (και ακόμα συμμετέχω) στα κοινά, σε ΔΣ ακόμα και προεδρία ομάδων, συλλόγων κ.λ.π. Τώρα απλώς είμαι ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ κουρασμένος έως, απογοητευμένος. Ομως επειδή βλέπω και αναγνωρίζω πιά την ευκολία με την οποία πυροβολούν, πολλές φορές άκριτα, αυτούς που βγαίνουν όλοι αυτοί που κάθονται στους καναπέδες το μόνο που έχω να πώ ότι τρέφω μεγάλο σεβασμό (μέχρι να έχω λόγο να μην το κάνω) για τους μπροστάρηδες. Και για τους μπορστάρηδες αυτού του μεγάλου κομματιού των Ελλήνων που είναι οι ατμιστές έχω να πώ "πρώτα μάθε να γροικάς και ύστερα να διατάζεις". Καλη επιτυχία στο ΔΣ και έτσι ή αλλιώς

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Πραγματικά δε ήθελα να λερώσω το νήμα με οφφτοπικ αλλά θέλω να πώ τη γώμη μου.

Παρατηρώ μια ένταση στο περί εμείς και εσείς, που είναι και πολυεπίπεδη για να συντηρηθέι.

Ο Σύλλογος δεν πρόκειτε να ασχοληθέι με θέματα των μελών του. Τα προβλήματα που έχει να ασχοληθεί είναι προβλήματα όλων των ατμιστών, έιτε μέλη έιτε όχι. 

Το κάποιος να μην πιστέυει ότι ο σύλλογος μπορεί να κάνει κάτι, δεν έιναι αντικέιμενο χλευασμού, και καλό έιναι που λέει την γνώμη του ώστε να βλέπουν τα μέλη και να αναριωτούνται γιατί. Στη τελική κάποιος μπορεί να μην έγινε μέλος , όχι λόγο προσώπων , αλλά λόγω που δεν το "βλέπει". Το timing του καθενός έιναι διαφορετικό.
Το γιατί του καθενός έιναι διαφορετικό, και μόνος του ο καθείς θα αποφασίσει τι θέλει. Δεν θα πείσει κανέις κανέναν. Ούτε με αντιπαράθεση, ούτε με αρνητισμό, ούτε με cheerleaderισμό.

Ταμπέλες. Αβαταρ, με οπαδικά συναισθήματα, με ακριβά μοντάκια, με διπλές τριπλές αντιστάσεις, με αεροπλάνα και παπόρια και τους φίλους τους παλιούς. Το καλοπροαίρετο το θέματος έιναι ότι θέλουμε βάζουμε χωρίς να προκαλούμε. Το στραβό του θέματος έιναι ότι τα μισά άβαταρ είναι ταμπελοειδή ενω τα άλλα μισά όχι. Κατα το δοκούν.

Το παρών νήμα έιναι για προσδοκίες ΜΕΛΩΝ-ΑΤΜΙΣΤΩΝ. Με τα ελληνικά που ξέρω, λέει τι περιμένουν οι ατμιστές , έιτε μέλη έιτε όχι, από το σύλλογο. Και όπως βλέπετε το νήμα, παραμένει ανοιχτό, γιατι θα έιναι μια ετεροχρονισμένη διεργασία. Θα αλλάξουν οι γνώμες μας πολλές φορές, και άλλες θα συμπνέουν και σε άλλες θα προσφέρουν υλικό για προβληματισμό.


Σκόρπιες σκέψεις και απόψεις 

Συγνώμη για το οφτόποπικ. Καλημέρα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
''Υπαρχουν πραγματα γνωστα και πραγματα αγνωστα και ανάμεσά τους υπαρχουν πορτες.''
Ο Τζιμης Ο Morrison των Doors.
"Δε μου αρεσει να μου δινουν συμβουλες, μπορω να κανω και μονος μου λαθη."
Oscar Wilde.
Αγαπητέ συμφορουμίτη,
μπορούμε να το πάμε σαν τον Σταυρίδη με τον Φωτόπουλο στο "κιτρινα γάντια" για πολλές σελίδες :)
Δεν θα είναι χρήσιμο όμως.
Η αλήθεια είναι οτι με τα λάθη μας εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας και τις εμπειρίες μας.
Γνώσεις και εμπειρίες καθίστανται χρήσιμες μέσα απο την εφαρμογή τους στην καθημερινή μας ζωή.
Για να συμμετέχουμε έστω αραιά και που, έστω σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ, σημαίνει ότι βαθειά μέσα μας γνωρίζουμε οτι θα μοιραστούμε αυτά που γνωρίζουμε βοηθώντας και θα βοηθηθούμε ανάλογα.

Ε ας δώσουμε και το κατιτίς μας σε μια ομάδα ανθρώπων με τις ίδιες σχεδόν αγωνίες με εμάς που ενδέχεται να συμβάλλουν θετικά στο μικρό (για άλλους μεγάλο) κομμάτι της καθημερινότητάς μας που είναι το άτμισμα.

Στο φινάλε...ας κάνουμε κι ένα ακόμα λάθος....:)


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Θα ανοίξουμε αρκετά νήματα στο εγγύς μέλλον για το σύλλογο.
Για συγκεκριμένες προτάσεις, για παράπονα, για τα μέλη, για τα μη μέλη, για ενέργειες, κλπ.

Ας κρατήσουμε αυτό το νήμα για τον σκοπό που δημιουργήθηκε.

:OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
... για τα μέλη, για τα μη μέλη,...
Σωστός ... Πάνσωστος !!!! :thumpup:
Προσδοκώ λοιπόν να ανοίξετε χιλιάδες μέτωπα για το "καλό" του συλλόγου, όπως:
Τανκατοι VS ντριπερατοι
Τσιγαρισιοι VS αερατοι
Μεσατοι VS φυτιλατων
Ενεργοι VS καναπεδατων
Νικοτινατοι VS φλωρεξατοι
Κυριλομοντατοι VS φτωχοατμιστατοι
κτλ. κτλ. κτλ.....

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Σουβλάκι vs πίτα
Τυρί vs κασέρι
Τα κλασικα.

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Παράθεση
"προσδοκώ ανάστασιν νεκρών και ζωήν του μέλλοντος αιώνος...."


Καλημέρα , δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που είχε καταλάβει ότι οι αναλύσεις των υγρών με τις νέες προδιαγραφές θα είναι διαθέσιμες στον καταναλωτή , αλλά σίγουρα άκουσα πολλούς να λένε ότι τώρα με τις αναλύσεις θα ξέρουμε τι περιέχει κάθε υγρό , πόσο δυακετίλιο κλπ. 

Τελικά που είναι οι αναλύσεις οεο?

Πάλι τα κλασικά γράφει η συσκευασία πάνω , VG , PG , άρωμα , νικοτίνη και στο φυλλάδιο μέσα δεν γράφει τίποτα. 
Τι και αν υπάρχουν αναλύσεις στον φάκελο που έχει κατατεθεί ? Δηλαδή πως με βοηθάει εμένα ως καταναλωτή , όταν θέλω να αγοράσω ένα υγρό , αν δεν αναγράφεται η ανάλυση πάνω στην συσκευασία , τουλάχιστον για κάποια σημαντικά στοιχεία?

Αυτό είναι ίσως ένα θέμα , που θα μπορούσε να απασχολήσει τον σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Προφανώς δε γράφει στη συσκευασία γιατί εφόσον κυκλοφορεί = πληρεί τις οδηγίες. Σε αντίθετη περίπτωση θεωρώ δε θα κυκλοφορούσε το όποιο υγρό.

Το παραπάνω είναι απλά ένας λογικός πιστεύω συνειρμός. Δε γνωρίζω αν όντως λειτουργεί έτσι το σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το θέμα απασχολεί όλους τους ατμιστές και -φυσικά- και τον σύλλογο.
Κάποιοι μιλάνε στην τύχη, χωρίς πληροφόρηση.
Οι αναλύσεις σίγουρα δεν έχουν σχέση με το τι θα θέλαμε εμείς να γνωρίζουμε. Νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιος στο Υπ.Υγείας ή στο Γενικό Χημείο του Κράτους που να γνωρίζει πως εμάς μας απασχολεί π.χ. το διακετύλιο. Πιθανόν οι απαραίτητες αναλύσεις να είναι του επιπέδου "PG-VG-νερό-αρωματικά" και απλώς να αποκλείουν να έχει κάποιο γνωστό τοξικό. Θα προσπαθήσουμε να πληροφορηθούμε τα ζητούμενα και θα ενημερώσουμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias