vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 8 χρήστες
ZoeM, dkostas, Doubt, manoslykos, Jorge, gigelis78, infernity, Blackwolf

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2115 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:05 »
καλοατμιστος. :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2116 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:41 »
Mankar72...

Δοκίμασε να παίξεις με βαμβάκια πολύ μακρυά που να βγαίνουν έξω από την καμπάνα, να δεις πως γίνεται ο Μομέντους dripper σε γεύση!!! :tongue_smilie:

Έκανα έναν τέτοιο πειραματισμό...

Θα το τελειοποιήσω και θα ανεβάσω φωτό...

Σε τυπικά όμως σετάπ είσαι σωστός στις παρατηρήσεις σου...

Η Μομέντους βάση είναι για πολλά ντουμάνια και η πιο αεράτη βάση της σειράς βάσεων του Φαινό... (Κι όχι αναβαθμίσεων όπως κάποιοι λανθασμένα πιστεύουν  :) )

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2117 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:59 »
Μάλλον η βαση momentous φτιάχτηκε για να ικανοποίηση όλα τα ατμηστικα γούστα εννοώ και αυτούς όπως εμένα  που κανουν μονο πνευμονικές πολύ πιθανών  Σάββατο θα πάω Ηράκλειο να δοκιμάσο απο φιλο το Lite για να δω γεύση ααι ποσο αέρατοσ μπορεί να γίνει παραπανω ο momentous αν όλα πάνε καλά δεύτερα δίνω παραγγελία   
Ερώτηση προσ τουσ φίλους του φόρουμ επειδή τα γιούρo είναι δυσεύρετα τέτοιους καιρούς
Αν παίζει καμια έκπτωση μέσο του φόρουμ κοίταξα στους πίνακες με τουσ εμπόρους που κανουν έκπτωσης μέσο το φόρουμ αλλά δεν είδα να συμετέχουν η Gus

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2118 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 23:05 »
Από την Κυριακή είμαι ευτυχής κάτοχος και δεύτερου Φαινόμενου αυτή τη φορά momentus. Αυτά που έχω να πω από τις λίγες ημέρες μαζί του και σε σύγκριση με τον lite είναι:
- Όμορφη αεράτη τζούρα αλλά αρκετά θορυβώδης ειδικά σε σχέση με τον lite
- Γεύση πολύ καλή αλλά νομίζω ένα κλικ πιο κάτω από τον lite (αυτό βέβαια ίσως να είναι και αναμενόμενο λόγω του περισσότερου αέρα)

Καλά ατμίσματα!!! Να πω ότι δε τον λιγουρεύομαι κι εγώ, ψέματα θα πω οπότε δε το λέω :-)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2119 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 23:42 »
Δοκίμασε να παίξεις με βαμβάκια πολύ μακρυά που να βγαίνουν έξω από την καμπάνα, να δεις πως γίνεται ο Μομέντους dripper σε γεύση!!! :tongue_smilie:

Έκανα έναν τέτοιο πειραματισμό...

Θα το τελειοποιήσω και θα ανεβάσω φωτό...



Περιμένω με αγωνία. Μήπως να προτείνουμε στον GUS να δίνει μαζί με τους άτμο και εγχειρίδιο demkoni? :D [size=78%] [/size]

Συνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2120 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 23:52 »
ενας απο τους λογους που το phenomenon ειναι η επομενη μου αγορα ειναι η εγκυκλοπαιδεια demkoni που το συνοδευει

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2121 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 00:14 »
demkoni αυτό λες? Απο το 31:40 και μετα


[youtube]93HMyxpINTY[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2122 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 00:56 »



Τον πήρα,τον ερωτευτηκα,μπερδεύτηκα,τον πούλησα,αλλά τον ξανα πήρα.Τελικά,δεν γίνεται χωρίς φαινόμενο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2015, 15:32 από ChRiS82 »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2123 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 00:57 »
Κάπως έτσι αλλά όχι έτσι...

Έχω 2-3 φωτό από τον πειραματισμό που έκανα σε βάση Μομέντους ...
Η βάση Μομέντους όμως έχει άλλη γεωμετρία...

Εδώ οι φωτό...
Έχει λάθη όμως, γι αυτό είπα οτι θα το ξαναπροσπαθήσω...

1η φωτό...




3η φωτό...


Η καμπάνα δηλαδή ανοιχτή, ωστε να αφήνει αφράτο το βαμβάκι...

Βάζεις τα βαμβάκια όπως στη φωτό 3, ώστε μόλις νοιώσεις την αντίσταση από το βαμβάκι στο βίδωμα, σταματάς το βίδωμα... Βάζεις τανκ, γεμίζεις, περιμένεις να πάει το υγρό στα βαμβάκια, λίγο ακόμη να φουσκώσουν και είσαι οκ...

Πριν να κλείσει η καμπάνα, απλά μπαίνει λίγο υγρό στο coil...

Όπως στην παρακάτω φωτό..



Η πρώτη φωτογραφία είναι για να δώ πως κάθονται τα βαμβάκια κατά τη λειτουργία και τραβήχθηκε ΑΦΟΥ έβρεξα στο κέντρο του coil, έκλεισα καμπάνα, γέμισα, περίμενα, άδειασα υγρά, έβγαλα καμπάνα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2015, 01:06 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2124 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 00:58 »
ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως ατμιζουνε με τοσο βαμβακι...εμενα ειναι σε μηκος νυχιου  και το θεωρω υπερβολικο.....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2125 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 01:17 »
(Το παρακάτω ποστ δεν αφορά αρχάριους στους επισκευάσιμους και απαιτεί τη σχετική εμπειρία του ατμιστή)

Λόγω του οτι είμαι Flavor Junkie...

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει οτι την καλύτερη γεύση την παίρνουμε με χρήση της λιγότερης κατα το δυνατό ποσότητας βαμβακιού που μπορεί να μπει στο coil, ανάλογα της διαμέτρου...

Πρέπει να υπολογιστεί στην εξίσωση οτι (ανάλογα με τη μάρκα του βαμβακιού) θα επέλθει φούσκωμα στο βαμβάκι...

Αυτό σημαίνει ότι βαμβάκι που μπορεί να φαίνεται λίγο αρχικά, μετά το φούσκωμα, θα καλύψει και θα πατήσει σωστά σε όλο το μήκος του σύρματος ώστε να μην έχουμε hot spots...

Όλα αυτά αφορούν τους κυνηγούς γεύσης και θέλουν σχετική εμπειρία...
Αν θέλετε πραγματικά καλή γεύση επίσης καλό θα είναι να στήσετε σε 1,5 διάμετρο coil...

Εκεί όμως είναι αναγκαία η τοποθέτηση του βαμβακιού σε σχήμα Ζ...

Θα επανέλθω με σχετικό βίντεο...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2126 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 13:44 »
Dem, κι εγώ τον εαυτό μου FJ τον θεωρώ, αλλά στο Φαινόμενο, είσαι Φαινόμενο. Θέλω λοιπόν να συγκρίνεις αν σου είναι εύκολο, 4 συνδυασμούς στησίματος: Ni200 σε 1.5 και 2.0mm και το ίδιο με Kanthal.

Για τις δοκιμές μου, στα υγρά που πιστεύω ότι θέλουν Φαινόμενο, πάω με Ni200 0.28mm, 2.0mm.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2127 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 15:35 »
Βρήκες τον κατάλληλο!! :tongue_smilie:


Είμαι σκράπας στο TC...


Βασικά έκανα δοκιμές, αλλά δεν μου άρεσε...


Και εξηγούμαι...
Μάλλον είναι πρόβλημα των συρμάτων μου...
Κάποια μυρωδιά μου βγάζουν...


Πιστεύω ότι σύντομα θα έχω καινούρια σύρματα και θα πάω και εκεί...


Σχετικά με το Κάνθαλ όμως έχω άποψη... Το 1,5 mm coil είναι πιο εύγευστο από το 2 mm... Το σετάπ που είναι σε γενική απόδοση το καλύτερο (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ) είναι 4 σπείρες, 0,22 σύρμα... Βγάζει περίπου 1,2-1,3 Ω... Παίζεις χαμηλά σε watts (ΑΝ πρόκειται μόνο για FJ) 7,5-8,5 και σε μηχανικό δίνει ρέστα...


Το 0,22 μου τελείωσε, και ψάχνομαι για αγορά...


Για την ώρα παίζω με 0,2 κάνθαλ (αυτό που μου είχε έρθει με τον DID που είναι εξαιρετικής ποιότητας και πραγματικά άοσμο) σε 1,5 mm και 4 σπείρες... Βγάζει περίπου 1,5-1,6 Ω... Παίζει και σε μηχανικό αλλά πιο υποτονικά...


Πολύ καλό σετάπ επίσης είναι και το παρακάτω για γεύση, αλλά καταλαβαίνεις ότι θέλει εμπειρία...


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26102.msg882033.html#msg882033


Επίσης σετάπ με ribbon!!! 0,3 Χ 0,1 ή 0,4 Χ 0,1
Έχουν πιο "τραγανή" γεύση...


ΑΛΛΑ... Αν πρόκειται για γεύση, τότε βάζω ή την ZEST 1.1 βάση, ή την Zest V1, με τη σφιχτή τζούρα...


Αν θα έπρεπε να αναλύσω γιατί τότε θα έπρεπε να γράψω σεντόνια, σχετικά με τη σχέση αέρα και γεύσης...


Όταν θα αποχτήσω τα Ni200 σύρματα θα γράψω συγκεντρωτικά κάποιο ποστ... Αν δεν βαριέστε να διαβάζετε!!! :))


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2128 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 15:47 »
Με κάλυψες.

Για Zest μιλάω κι εγώ, χαμηλά βατ φυσικά. Δεν ξέρω, με Κάνθαλ δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε περισσότερο από Ni200. Σαν αίσθηση περισσότερο, όχι σαν γεύση.

Θα παίξω και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2129 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 16:01 »
Ενοειται περι γευσης ειμαι ο τελευταιος που θα μιλησει. Κι εγω απο τον dedmkoni μαθαινω και παιρνω ιδεες για τα σεταπ μου. Αλλα Κωνσταντινε αυτο με το 0.2μμ δε μου βγαινει καπου. Τελευταια στηνω 0.2μμ, 4 σπειρες, σε 2αρι τρυπανακι και παιρνω 1.6ωμ οποτε εσυ λογικα θα πρεπει σε 1.5μμ διαμετρο να παιρνεις 1.3-1.4ωμ. Καπου να κανω λαθος κι εχω ψιλομπερδευτει τωρα. Θα δοκιμασω το βραδυ να φτιαξω 1,5μμ διαμετρο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64220 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310941 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207080 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias