vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, manoslykos, ZoeM

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2145 στις: Απριλίου 27, 2018, 18:10 »
Προσπαθησε ό,τι φτιαξεις να ταιριαζει στις γευστικές σου επιλογές.

Συνηθως οτι μου αρέσει να τρωω, το πετυχαίνω ... αργα η γρηγορα.. 

Μετα το πρωτο αποτελεσμα καταλαβαινω τι πρεπει να προσθεσω η να αφαιρεσω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2146 στις: Μαΐου 22, 2018, 19:16 »
Δοκιμή σήμερα μετά από 12 μέρες στο σεντούκι ωρίμανσης το milk chocolate DX.



Ήταν δωράκι μαζί με παραγγελία αρωμάτων που ήρθε αλλιώς δεν θα το δοκίμαζα καν. Σταθερή αξία τα DX της tpa, αν και ωραίο στην όσφρηση, η γεύση του δεν μπορεί να συγκριθεί καν με το original άρωμα.

Θυμίζει πολύ ενα υγρό από την σειρά milkman και λιγάκι ένα chocolate donut της eliquid france αλλά δεν την παλεύει.

Μείνετε μακρυά..

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2147 στις: Μαΐου 26, 2018, 09:39 »
Καλημέρα σε όλους,

Χάζευα πριν λίγες μέρες συνταγές στο elr για καπνικές συνταγές που προτιμώ και έπεσα στο RY4 Asian το οποίο και χρησιμοποιώ κατά κόρον.  Έπεσε λοιπόν στην αντίληψη μου ένα warning για το άρωμα που θα ορκιζόμουν ότι το βλέπω πρώτη φορά.

elr RY4 Asian

Furfuryl alcohol... γράφει κάτι περίεργα και λέω ενδόμιχα από μέσα μου, tinaftore;;;

Προσπάθησα να βρω περισσότερες πληροφορίες, αλλά δεν βρήκα κάτι ουσιαστικό. Έψαξα και εδώ στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα αναφορές.

Έχει ακούσει κάποιος γι'αυτό και ας πούμε σε τι συγκέντρωση υφίσταται;

ΥΣ. Αν γράφω σε λάθος θρεντ, ενημερώστε με να το ποστάρω στο αντίστοιχο.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2148 στις: Μαΐου 26, 2018, 12:10 »
Το ότι είμαστε τα πειραματόζωα μελετών που θα φτάσουν σε κάποια ασφαλή συμπεράσματα μετά από κάμποσες 10ετίες, έχει αναγραφεί αρκετές φορές εδώ μέσα.
Δεν είμαι χημικός, δεν γνωρίζω τί είναι αυτή η "φερφερυλική αλκοόλη", αλλά και δεν κατάφερα να την εντοπίσω στο data sheet της TPA. Η καταχώρισή του στα καρκινογόνα (με βάση την παραπομπή του ELR, έγινε στις 30-9-2016. Ενώ οι αναλύσεις της TPA δηλώνουν συμμόρφωση με τους κανονισμούς του 2008, με ημερομηνία έκδοσης του φύλλου 30-62015 (όπως αναθεωρήθηκε στις 21-5-2014).
Δεν στερείται όμως άλλων ανησυχητικών προειδοποιήσεων. Κάτι ακόμα που δεν γνωρίζω, είναι αν οι ενδεχόμενοι κίνδυνοι ή αναφορά σε καρκινογέννεση αφορά το συμπυκνωμένο άρωμα όπως παράγεται και όχι το διάλυμα που κυκλοφορεί εμπορικά σε μας (υποθέτω όμως το 1ο):
Παράθεση
Adverse Human Health
Effects and Symptoms: Causes eye irritation.
Eye Contact: Causes skin irritation.
Skin Contact: May be harmful if swallowed.
Ingestion: May be harmful if inhaled

Chronic Toxicological: Suspected of causing cancer.
https://shop.perfumersapprentice.com/msds/RY4AsianFlavor.pdf

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2149 στις: Μαΐου 26, 2018, 13:55 »
Εκ των πραγμάτων ξέρουμε ότι οι κίνδυνοι παραμονεύουν στα αρώματα λόγω έρευνας.
Όταν όμως το διαβάζεις μπροστά στα μάτια σου σε πιάνει ένα ρίγος όσο να'ναι.

Το θέμα είναι σε τι ποσοστό να είναι στο συμπυκνωμένο άρωμα και να κάνεις τα μαθηματικά μετά να δεις πόσο θα καταλήξει σε ένα μίγμα που θα περιέχει ας πούμε 2% Asian.

Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2150 στις: Μαΐου 26, 2018, 14:21 »
Το ότι τα MSDS της λένε πως το άρωμα Bavarian Cream  περιέχει μόνο Propylene glycol  και Vanillin δεν σε βάζει σε σκέψεις;
Είναι δυνατόν να βγάζει κανείς άρωμα Μόνο με τα 2 αυτά συστατικά;
(Bavarian Cream Flavor 338222 Issue date: 06/28/2017 Version: 2 )
Η το dragon fruit να περιέχει μόνο PG ;  Μπορείς εσύ να βγάλεις άρωμα φρούτου από σκέτο PG; Δουλευόμαστε μάλλον!
Και δεν είναι η μόνη, το ίδιο κάνει και η Dinner Ladi και άλλες!
Κάπως έτσι θα την πατήσουμε και θα απαγορευτούν και τα αρώματα ακόμη. Μπήκε ο κάθε άσχετος και μας πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες μου φαίνεται.
Μας πέρασαν για ιθαγενείς και μας πουλάνε χάντρες.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2151 στις: Μαΐου 26, 2018, 14:22 »
...και πάλι, ακόμα και ειδικοί στο αντικείμενο να ήμασταν και να γνωρίζαμε συμπυκνώσεις και διαλύματα, πάλι θα χρειαζόντουσαν πολυετείς έρευνες ώστε να αποδειχτεί κάτι. Υποθέτω από...νεκροτομές. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2152 στις: Μαΐου 27, 2018, 13:41 »
Το MSDS από όσο γνωρίζω, δεν είναι κατάλογος συστατικών για να περιέχει μέσα όσα βρίσκουμε σε ένα υγρό ή άρωμα. Περιέχει μόνο στοιχεία τα οποία είναι επιβλαβή για τον οργανισμό (όπως αυτά έχουν καταχωρηθεί σε κάποιους καταλόγους), και τα περιέχει αν υπάρχει πιθανότητα από τη χρήση να πλησιάσουμε επικίνδυνα όρια.


Δεν είναι κάτι με το οποίο έχω ασχοληθεί για να το "υπογράψω" και αν κάποιος μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα για τα MSDS, εδώ είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2153 στις: Μαΐου 27, 2018, 14:52 »
Ο κάθε άσχετος είναι η TPA ας πούμε τώρα?

Ή αυτός που δεν έχει ασχοληθεί να μάθει τι είναι τα αρώματα και τα MSDS πριν αρχίσει το κράξιμο και την μελλοντολογία;

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2154 στις: Μαΐου 27, 2018, 15:04 »
Αυτό που καταλαβαίνω με τις αμυδρες γνώσεις μου ως ρεζουμε, είναι ότι όσο λιγότερα αρώματα τόσο το καλύτερο.


Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2155 στις: Μαΐου 27, 2018, 18:32 »
Υποθέτω με το 
Παράθεση
όσο λιγότερα αρώματα τόσο το καλύτερο. 

εννοείς το ποσοστό αρώματος στο τελικό υγρό αναπλήρωσης & όχι τον αριθμό των αρωμάτων που περιέχονται. Εννοώ, δηλαδή, ότι μπορεί να έχεις ένα υγρό με ένα & μόνο άρωμα σε ποσοστό 20%-25%, αλλά μπορεί και να έχεις & ένα με 5 αρώματα των οποίων το συνολικό ποσοστό είναι 5%-7%. 
Εγώ είμαι της δεύτερης επιλογής, αλλά βλέπω ότι υπάρχουν και πολλοί ατμιστές που προτιμούν την σκέτη βάση (χωρίς να υπάρχει ιατρικό πρόβλημα που να τους υποχρεώνει σε αυτό).

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2156 στις: Μαΐου 27, 2018, 18:44 »
Μιλώ για το 2ο. Δηλ. Συνταγές όπου το συνολικό % αρωμάτων να μην ξεπερνάει το 6-7%.

Νομίζω εκεί γύρω στο 6 με 7% είναι μια χαρά.
Να έχει το ατμισμα κάποια γεύση και να μην το βαριέσαι.

Τεσπά. Θα κάνω μια προσπάθεια ατμισματος με σκέτη βάση να δω πως θα πάει.


Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2157 στις: Μαΐου 27, 2018, 19:01 »
Μία ακόμη εναλλακτική (σε περίπτωση που το ρίξεις σε σκέτη βάση & χωρίς να γνωρίζω το παλμαρέ των γεύσεών σου).
Μπορείς να πειραματιστείς με αρώματα που η "συνιστώμενη" διάλυσή τους είναι 1% (συνήθως γύρω στο 3% τα δουλεύω εγώ που δεν έχω και τους καλύτερους γευστικούς κάλυκες). 
Σε TPA/TFA δεν νομίζω να βρεις τόσο ισχυρά αρώματα, αλλά υπάρχουν σε άλλες εταιρείες. 

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2158 στις: Μαΐου 28, 2018, 00:59 »
Θελει δουλίτσα γενικα, ψάξιμο και δοκιμές.

Καπνικα μόνο. Τα φρούτα, ζύμες και λοιπά μπινελικια δεν μου αρέσουν. Τουλάχιστον όσα έχω δοκιμασει (δεν είναι βέβαια και πολλά.)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου που το ψαξες

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #2159 στις: Μαΐου 28, 2018, 01:34 »
Βασικά υπάρχουν άπειρα που θα τα γευτείς πλήρως ακόμα και σε 2-3% αλλά είναι πολύ κουραστική η μονοδιάστατη γεύση και έχει το πρόβλημα ότι μετά απο κάποια κατανάλωση δεν θα τα γεύεται ο εγκέφαλος σου για κάποιο καιρό.

Οι συνδυασμοί βοηθάνε στην ελαχιστοποίηση του φαινόμενου αρκετά, αλλά και πάλι καλό είναι να αλλάζεις προφίλ συχνά, ακόμα και μεσα στην ίδια μερα για να μην αντιμετωπίσεις τέτοιους κορεσμούς στην γεύση.


Εναλλακτική πρόταση

Βρες μερικές συνταγές που νομίζεις ότι θα σου αρέσουν και  απλά μείωσε τα ποσοστά αρώματος.

Αν μια συνταγή λέει πχ 15% δοκίμασε την στο 5% να δεις αν σου αρέσει.

Σε φρούτα θα λειτουργήσει καλύτερα απότι σε pasteries&custards που θέλουν σίγουρα κάποια αρώματα σε υψηλά ποσοστά, αλλά μπορείς να πειραματιστείς αν φυσικά δεν μιλάμε και για θέμα κόστους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro