vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 1 χρήστης
vougiouklakis

Twitter

Έρευνα: Τα υγρά με αρώματα προκαλούν τοξικότητα στους πνεύμονες;

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Να μια άλλη έρευνα που δείχνει ότι ακόμα κυκλοφορούν υγρά με diacetyl και άλλα, ακόμα και από εταιρείες που λένε ότι δεν περιέχεται diacetyl...
http://ehp.niehs.nih.gov/wp-content/uploads/advpub/2015/12/ehp.1510185.acco.pdf

Τώρα θα στεναχωρηθούν περισσότερο οι φρουτάκηδες αν δουν την τελευταία σελίδα του pdf.

Ακόμα δεν έχω δει κανένα σχόλιο στην σελίδα του δρ. Φαρσαλινού.


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Νομιζω απαντησε

καποιος να σβησει το μηνημα μου μιας και ηδη υπαρχει το θεμα αυτο ..
Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2015, 15:37 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Παραθέτω αυτή την ερευνά
http://news.harvard.edu/gazette/story/2015/12/popcorn-lung-seen-in-e-cigarette-smokers/

Δεν γνωρίζω αν ισχύει απλα μου την έστειλε ένας φίλος μου.
Έχω αρχίσει να αγχώνομαι λιγάκι με όλα αυτά που διαβάζω.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Αχ αυτοι οι φιλοι που νοιαζονται για την υγεια μας! Δες εδω απο την απαντηση #1181 και μετα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Έχω αρχίσει να αγχώνομαι λιγάκι με όλα αυτά που διαβάζω.
Σ' αυτό το μήνυμα http://vaping.gr/index.php/topic,1103.msg917087.html#msg917087
το κόκκινο δείχνει την ποσότητα διακετυλίου στα κανονικά τσιγάρα, το μπλε στα ηλεκτρονικά.
Το βάζω κι εδώ:



Διαλέγεις και παίρνεις.
Εμείς βέβαια δε θέλουμε ούτε αυτό το λίγο μπλε, γι' αυτό προτιμούμε τα υγρά με αναλύσεις για εντοπισμό διακετυλίου κτλ. Βέβαια κάποιοι μπροστά στη γεύση παραβλέπουν αυτόν τον παράγοντα όταν βλέπουν τη διαφορά με το κανονικό τσιγάρο, αλλά αυτό είναι δικαίωμα του καθενός.

Να δίνεις πάντα βάση σε έρευνες που κάνουν σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο, γιατί το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν απευθύνεται στους μη καπνιστές αλλά στους καπνιστές. Αλλιώς είναι η μισή αλήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2022, 18:18 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως στην έρευνα του Φαρσαλινού το 2014 γράφει:

They were slightly lower than the strict NIOSH-defined safety limits for occupational exposure and 100 and 10 times lower compared to smoking respectively; however, 47.3% of DA and 41.5% of AP-containing samples exposed consumers to levels higher than the safety limits.

Δηλαδή παρόλο που τα υγρά είχαν 10 με 100 φορές λιγότερο diacetyl και acetyl σε σχέση με το τσιγάρο, το 50% περίπου των υγρών ξεπερνούσαν τα όρια ασφαλείας.
Δεν το βρίσκω καθόλου παράλογο να ψάχνουμε για υγρά χωρίς καθόλου διακετύλιο.

Στην έρευνά του Φαρσαλινού κυρίως οι γλυκές γεύσεις είχαν πρόβλημα, στην νέα μελέτη του harvard περισσότερο πρόβλημα υπήρχε στις φρουτένιες.
Οπότε από τις ως τώρα μελέτες αυτό που συμπεραίνω εγώ είναι ότι στα καπνικά αρώματα υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να περιέχονται επιβλαβείς ουσίες(καθώς έχω και κάποιες επιφυλάξεις για τις αναλύσεις που αναρτούν οι ίδιες οι εταιρείες που τα πουλάνε).
Φυσικά όσο λιγότερο άρωμα βάζεις τόσο το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
σε αυτην την ερευνα  δοκιμαστηκαν αρκετες γνωστες μαρκες του εμποριου (μεσα σε αυτην και το bouble apple  που ατμιζα για καμοια βδομαδα ) τελικα καλα κανω και ατμιζω μονο βαση :P
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/chemicals-e-cigarette-flavors-may-cause-popcorn-lung

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
προς το τελος αυτου του pdf  μπορητε να δειτε τις χημικες αναλυσεις απο 51 διαφορετικα αρωματα
http://ehp.niehs.nih.gov/wp-content/uploads/advpub/2015/12/ehp.1510185.acco.pdf

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Πάντως δεν έχω καταλάβει ούτε τι είναι η μονάδα μέτρησης per e-cig (πιο πολύ άγνοια μου φαίνεται να δηλώνει) ούτε αν ελέγχουν τα αρώματα από μόνα τους ή ένα έτοιμο eliquid

Παράθεση
These E-cig cartridges are sold with names such as Cupcake, Fruit Squirts, Waikiki Watermelon, Cotton Candy, Tutti Frutti, Double Apple Hookah, Blue Water Punch, Oatmeal Cookie, and Alien Blood.

 ??? :/

EDIT: Πάντως το τελικό μου συμπέρασμα είναι ότι όταν ατμίζουμε υγρά στα οποία έχουν γίνει εργαστηριακές αναλύσεις και δε περιέχουν αυτές τις ουσίες μπορούμε να είμαστε πιο ήσυχοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2015, 00:42 από drdninja »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Η αναφορά είναι σε συσκευές πρώτης γενιά που μοιάζουν με τσιγάρα (cigalikes) και παίρνουν φυσίγγια που συνήθως περιέχουν υγρό ή κάποιο αποροφητικό υλικό μουσκεμένο σε υγρό. Είναι πολύ διαδεδομένα στις ΗΠΑ (και αρκετά στην Αγγλία). Μάλιστα στις ΗΠΑ κάποιοι χρησιμοποιούν τον όρο ecig μόνο για τέτοιες συσκευές, ενώ για συσκευές σαν τις δικές μας λένε personal vaporizers.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Άρα εντάξει τι να λέμε στην ουσία δεν απευθύνεται καν σε εμάς η έρευνα, εάν εμείς δε ξερούμε μια φορά τι βάζουμε στα πνευμόνια μας αυτοί δε ξέρουν 10 (prefilled cartridges..) Πιστεύω τα cig alikes μόνο κακό όνομα μπορούν να δώσουν στο vaping community παρά καλό, ας περίμενουμε όμως να δούμε

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μια χαρά απευθύνεται σε μας!

Το "σενάριο συνομωσίας" θέλει τις καπνοβιομηχανίες να καταλαμβάνουν όλη την αγορά ητ, προωθώντας νομοθετήματα τα οποία θα επιτρέπουν μόνο τη χρήση τέτοιων φυσιγγίων, με το σκεπτικό ότι έτσι θα ελέγχεται και η ποιότητα αλλά και η ποσότητα των εισπνεόμενων...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias