vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

386 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, antiklitos140, Milarepa, Nikrom, Doubt

Twitter

Έρευνα: Τα υγρά με αρώματα προκαλούν τοξικότητα στους πνεύμονες;

Αποσυνδεδεμένος vtech

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Λογικό είναι το άτμισμα να προκαλεί κάτι στα πνευμόνια, δεν φτιάχτηκαν για να τους δίνουμε ντουμάνια ούτε καπνίζοντας ούτε ατμίζοντας. Το θέμα είναι να τα επιβαρύνουμε λιγότερο με το άτμισμα. Το πρόβλημα, που φαίνεται και στην έρευνα, είναι η απουσία προδιαγραφών και για τις συσκευές ατμίσματος και για τα υγρά. Θα βοηθούσε πολύ την ατμιστική κοινότητα ή αυτούς που ενδιαφέρονται να κόψουν το κάπνισμα με ητ, αν έμπαιναν νόρμες στα υλικά των ατμοποιητών και στις πρώτες ύλες των υγρών αλλά και στη διαδικασία παραγωγής του ατμού. Τώρα παίρνουμε όλοι ένα ρίσκο αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μας ξέρουμε ότι είμαστε καλύτερα από τότε που κόψαμε το κανονικό τσιγάρο (εμένα τουλάχιστον έχει βελτιωθεί η αναπνευστική οδός). Το ητ έχει πάρει τα πάνω του και θα έχει περισσότερους φίλους και αλλά και εχθρούς. Το θέμα είναι να υπάρξει καλύτερη ενημέρωση και όχι διάσπαρτα άρθρα που ή θα το επευφημούν ή θα το καταδικάζουν. Πάντως δεν είναι λίγες οι φορές που όταν με βλέπουν με το ητ μου λένε ότι είναι χειρότερο από το κτ και όταν τους ρωτάω που το στηρίζουν αυτό, κοιτάνε αλλού...

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
vtech πολυ σωστο αυτο που λες ετσι ειναι ακριβως,εγω θελω να μαθω αν τα καταστρεφω λιγοτερο με το ατμισμα.
και εμενα μου λεγανε τετοια αλλα μολις τους ελεγα για το τι κανει το τσιγαρο και αν ξερουν ακριβως τι γινεται κανεις δεν απαντουσε,ισα ισα δοκιμαζανε το φρουτενιο υγρο μου

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
καπνιζα 20 χρονια και δεν ασχοληθηκα ποτε με ερευνες για το τη κανει το τσιγαρο στον οργανισμο μου , το καπνιζα γιατι το γουσταρα και το απολαμβανα ... τωρα γιατι να ασχοληθω ? σιγουρα κανει λιγοτερη ζιμια, ατμιζω και το απολαμβανω και τωρα, μηπως ξερει κανεις ποτε θα πεθανει και απο τη ? χαλαρωστε και απολαυστε τον ατμο απλα και αφηστε τους γιατρους να κανουν τη δουλεια τους οπως ξερουν η οπως τους συμφερει να ξερουν ...


οι επιλογη εινα δικη μας και δεν μπορουμε να πεισουμε ουτε να επιβαλουμε τπτ και σε κανεναν... οι ερευνες μπορει να λενε αληθιες αλλα και ψεματα.. εμενα ποσος με ενδιαφερει οτι και αν λενε . ας παω τουλαχιστον ευτυχισμενος η ας ζησω πολλα χρονια απολαμβανοντας τον ατμο  ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2015, 17:59 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Σε 20 χρόνια από τώρα θα ξέρουμε και για το άτμισμα  :confused1:
Μια παρατήρηση μόνο
40 χρόνια καπνιστής δεν έχω δει άνθρωπο να τελείώνει τσιγάρο σε 1-2 τζούρες  ,ούτε και να ανάβει 5 μαζεμένα στο στόμα του .
Δείτε όμως τους θεριακλήδες των ντρίπερ ,σαν αντιτορπιλικό σε μάχη γίνονται από το "φούμο " :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Madbaron

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας


40 χρόνια καπνιστής δεν έχω δει άνθρωπο να τελείώνει τσιγάρο σε 1-2 τζούρες  ,ούτε και να ανάβει 5 μαζεμένα στο στόμα του .
Δείτε όμως τους θεριακλήδες των ντρίπερ ,σαν αντιτορπιλικό σε μάχη γίνονται από το "φούμο " :idiot1:
Συμφωνω απολυτα. Η υπερβολη σε καθε τι εχει δυσαρεστες συνεπειες...το θεμα ειναι αν εχει συνεπειες και η λογικη χρηση του η.τ.
Επισης θα με ενδιεφερε να μαθω ΑΝ εχει,σε τι ποσοστα τις εχει
.

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Παράθεση
ο θεμα ειναι αν εχει συνεπειες και η λογικη χρηση του η.τ.


Το οτι έχει θεώρησέ το δεδομένο .Για το ποιές και πόσο υπομονή .



Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
γιατί δεν το διαβάζετε; βάλτε το στον γουγλη αν υπάρχει πρόβλημα μετάφρασης. Στην εισαγωγή (introduction) λέει το γνωστό πλέον πως οι τοξίνες που υπάρχουν κοινές με το τσιγάρο, είναι σε σημείο πολλές φορές μικρότερο και απο τον καπνό του κανονικού τσιγάρου στον αέρα, ακόμα και απο το παθητικό κάπνισμα δηλαδη. Αυτό έχει αποδειχτεί σε άλλες ερευνες πολύ ειδικότερα. Για άλλα στοιχεία επικίνδυνα λέει πως υπάρχουν αλλα δεν αγγίζουν καν τα ελάχιστα όρια. Ενα νέο και πολύ ενδιαφέρον σημείο που αναφέρεται ειναι η επανάκαμψη των ινοβλαστών, δηλαδή ο ρυθμός επούλωσης, των πνευμόνων. Στο κανονικό τσιγάρο τον βρίσκει στο 20% στο πρώτο 24ωρο και στο ΗΤ στο 90% .Επίσης στην οξύτητα των υγρών ενα ενδιαφέρον σημείο που διέκρινα ειναι στην ρύθμιση της τοξικότητας στον οργανισμο μας.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

εχμ, τα παραπάνω ποσοστά, φαίνονται στον πίνακα να ισχύουν σε μικρές αναλογίες αρωμάτων όμως αλλα και ανάλογα την εταιρία. Ανάλογα και της νικοτίνης επίσης, αλλα παράδοξα λιγότερο. Θέλει πολύ ωρα διάβασμα, καλύτερα να περιμένουμε εναν ειδικο  :))   εγώ πχ δεν διάβασα καθόλου τα πειράματα στα ποντίκια που αναφέρονται αλλα μόνο τις αναλύσεις -και πάλι όχι όλες μεχρι στιγμής.
τοξίνες λαμβάνουμε απο παντού σχεδόν, σημασία έχουν ο βαθμός και η ισορροπία
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2015, 20:26 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Εδώ και πολύ καιρό η ατμιστική μας κοινότητα έχει εκφράσει τις ανησυχίες της σχετικά με τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία λόγω των προϊόντων στον ατμό των υγρών αναπλήρωσης -μάλιστα κυρίως λόγω των αρωμάτων.


Δύο μόνο παρατηρήσεις:

1.η μελέτη έγινε σε πνεύμονες ποντικιών που είχαν (με συγκεκριμένο τρόπο και τήρηση πρωτοκόλλων) εκτεθεί εκτενώς σε ατμούς που παρήγαγε το συγκεκριμένο η.τ.
Άρα, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο γιατρός, το "παθητικό άτμισμα" (και οι πιθανές επιπτώσεις του) ζει και βασιλεύει σαν έννοια...

2.με μια γρήγορη ματιά, είδα σύγκριση των ευρημάτων με εκείνα του ... ατμοσφαιρικού αέρα;
Ποιό το νόημα; Ξέρουμε ότι ακόμη και στη μυρωδιά που αναδύεται όταν π.χ. ψήνουμε κρέας, υπάρχουν βλαβερά αέρια... Πραγματικά, αυτό δεν το καταλαβαίνω :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
γιατί δεν το διαβάζετε; βάλτε το στον γουγλη αν υπάρχει πρόβλημα μετάφρασης. Στην εισαγωγή (introduction) λέει το γνωστό πλέον πως οι τοξίνες που υπάρχουν κοινές με το τσιγάρο, είναι σε σημείο πολλές φορές μικρότερο και απο τον καπνό του κανονικού τσιγάρου στον αέρα, ακόμα και απο το παθητικό κάπνισμα δηλαδη. Αυτό έχει αποδειχτεί σε άλλες ερευνες πολύ ειδικότερα.
Στην εισαγωγή λέει τι αναφέρουν άλλες, προηγούμενες έρευνες (κάποιες τις έχουμε παρουσιάσει στο φόρουμ παλιότερα).
Στην δική τους έρευνα (=αυτό το καινούριο που φέρνουν στην επιστημονική κοινότητα, αυτό που δούλεψαν και παρουσιάζουν) δεν έκαναν συγκριτικές μετρήσεις με καπνό τσιγάρου. Αυτο είπα.

[Δηλαδή το διάβασα. Όλο. Τελικά με κουράζει αυτή η αρνητικότητα στο φόρουμ...]

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
έπος ειναι, όχι έρευνα!!  :))
ειναι συγκεντρωτικό 59 επι μέρους ερευνών!
προσωπικά ειμαι της κουλτουρας της πλαστικότητας των οργάνων μας. Ειναι αποδεδειγμένο πρόσφατα επίσης, οχι τόσο όσο της απομυθοποίησης της  χοληστερίνης- οτι ένα τεμπέλικο μυαλό πχ έχει όριο ανάπτυξης, ενώ ένα δραστήριο χαίρει νευρογένεσης και πλαστικότητας, με ανάλογη ευθύνη βέβαια και στον μεταβολισμο. Για άλλα όργανα ειναι διαπιστωμένο πολύ παλαιότερα. Παν μέτρον άριστον βέβαια και με λίγα λόγια

πάτησα και το κουμπάκι και ειδα την απάντηση του BS. Δεν αναφερόμουν σε αυτό Bigsure αλλα μη γίνεσαι παιδί κι εσύ μωρέ!  :)) Σίγουρα μια μετάφραση κάποιου ειδικου θα μας σκλαβώσει!!
Εγώ δεν την διάβασα όλη ακόμα, ίσως διαβάσω και τις 59 επι μέρους καθώς έχω ήδη προκληθεί, αλλα θα το έβρισκα ευκολότερο ή και απλά καλό να έμπαιναν κάποιες διαπιστώσεις των αναγνωστών του έπους  κομματάκι-κομματάκι (μικρολίθον-μικρολίθον)  :))
 Η αρνητικότητα ειναι κουραστική, πολύ, αλλα (ίσως και) δεν έχεις έχει κάποιος ιδέα τι σημαίνει αρνητικότητα για κάποιον άλλον. Και δεν εχει σχέση με τον διάλογό μας ή οτιδήποτε μεταξυ μας.  :thumpup: Απλά ας πούμε επαυξάνω.  :) Σε άλλους αρέσουν τα τρύπια τυριά πχ ή με μουχλα και σε άλλους τα "συμπαγή" ή φρέσκα, τί να πει κανεις  :)) Αλλα πιστεύω προσπαθουμε , όσο μπορουμε. Παιδεία δεν ειναι επίσης να πρσβάλει κανεις κάποιον λη να κάνει απλά τον μπάτσο, αλλα δεν ειναι και πάντα εφικτό το αντίθετο. Ρωτα εμένα σε αυτό που ειμαι και κεφάλας σαρακατσάνικος :))   (αστειέυομαι, δεν ειμαι, αλλα γίνομαι κι εγώ καμια φορά, όπως όλοι)
"Προσοχή στα εμφιαλωμένα μυαλά και τις ημερομηνίες πλήξης" λέγαμε κάποτε  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2015, 00:50 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!

Αν είχες κόψει εντελώς και το ατμισμα 7,5 μήνες η διαφορά θα ήταν τεράστια. Ημουν εντελώς ακαπνος παλιότερα για 3 χρόνια και άλλες δύο φορές για 2 χρόνια και η διαφορά με την παρούσα φαση που ατμίζω είναι επίσης μεγάλη.
Ειναι αλλο πραγμα να μη βαζεις τιποτα στα πνευμονια σου.  :yes:



Από τη στιγμή που έκοψα και το ΗΤ δεν έχω δει κάποια σημαντική βελτίωση στην υγεία μου σε σχέση με μετά από ένα χρόνο χωρίς τσιγάρο. Δεν είναι απαραίτητο ότι δεν υπάρχει. Μπορεί απλώς να μην την έχω παρατηρήσει. Και φυσικά δεν λέω ότι το ΗΤ είναι εντελώς αβλαβές. Την προσωπική μου εμπειρία καταθέτω μόνο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ρωτα εμένα σε αυτό που ειμαι και κεφάλας σαρακατσάνικος :))   (αστειέυομαι, δεν ειμαι, αλλα γίνομαι κι εγώ καμια φορά, όπως όλοι)
Δεν βαριέσαι... Κι εγώ έτσι γίνομαι. Λήξις!  :)
Για τα πνευμόνια πάντως ανησυχώ, όχι λόγω της συγκεκριμένης μελέτης αλλά γιατί δεν έχουμε μακρόχρονα στοιχεία.
Μακάρι κάποιος να μελετήσει ατμιστές 5 χρόνων.
[SEB, πες αλεύρι!]

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά και μόνο το μονοξείδιο που γλιτώνεις και τη πίσσα με το ηλεκτρονικό αρκεί .

Οι ουσίες που αναλύθηκαν δεν ειναι κατι εξωτικό αλλά ειναι δείκτες φλεγμονής που φυσιολογικά υπάρχουν .  Όλο το χειμώνα τόση καπνίλα που έφαγα απο τα τζάκια των γειτόνων είμαι σίγουρος μεγαλύτερο στρες δέχτηκαν τα πνευμονία σα συνδυασμό με το κλιματιστικό ολη μέρα . 

Το ατμισμα ειναι μεταβατικό στάδιο για τη πλήρη διακοπή και το κάναμε χόμπι ώστε να διατηρηθεί το ενδιαφέρον μας και να μη γυρίσουμε στο τσιγάρο.


Και κατι τελευταίο με ολη τη συμπάθεια και σεβασμό για τη κοινότητα μας αλλά μου φαίνεται υπερβολή και λιγο αστείο άτομα ( μαζί κςι εγω )που έβαζαν για δεκαετίες προϊόν καύσης στέρεου υλικού  στα πνευμονια τους , ξαφνικά να αγχώνονται να κόψουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο μετά απο 1-2 χρονια χρήσης του .

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Πέραν της κόντρας μας  :tongue_smilie: υπήρξαν μερικές ερωτήσεις μετά για το τί μας κανει το ΗΤ που  κατανοούμε όλοι την πηγή τους και είναι υγιέστατες λογικά, ενώ όμως το επιστημονικό αυτο άρθρο αυτο εξηγει . Κανεις μας, ουτε εγώ απάντησα, στάθηκα απλά σε κάποια απο τις "περιλήψεις" των ερευνων που έγιναν σε ανθρώπινους ιστους και  ινοβλάστες που απ ότι έμαθα σήμερα μόλις ειναι υπεύθυνοι για την επούλωση των πληγών μας και μερικά άλλα ακόμα που ειναι για άλλο εξάμηνο  :))
Παρ' ολα αυτά, η ιδέα μου ειναι οτι το να έχουμε έστω και μιαν αναφορική ιδέα θα μας κάνει να εκτιμήσουμε και να κατανοήσουμε καλύτερα μιαν ειδική μετάφραση και διορθωτική ακόμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2015, 01:14 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Εγω παιδια ειμαι πεπεισμενος οτι οσο και να ατμιζω,ολη μερα dripping υγρο βουτυρο να κανω με 0.1 αντισταση στα 100watt δεν προκειται να πλησιασω καν την ζημια που μου εκαναν 3 με 4 πακετα winston κοκκινο την ημερα! Ασε που το διακετυλιο ειναι σαν την χοληστερινη: προσθετει γευση!   

Στάλθηκε από το Lead 1 μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias