vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4365 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 12:46 »

 Μπορείς να δοκιμάσεις το γυαλάκι του subtank.

Μόλις τελειώσει το υγρό θα δοκιμάσω από τoν subtank mini.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4366 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 12:50 »
δειτε αυτο


http://www.vaporhouse.gr/site/ecwid.html#!/Kayfun-Quartz-Glass/p/29296508/category=9533411

Πιθανόν να κάνει αυτό Γιώργο, μόλις πάω σπίτι θα μετρήσω τα δαχτυλίδια για να μπορέσω να υπολογίσω το συνολικό ύψος και να καταλάβω.
Ευχαριστώ πολύ!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μόλις τελειώσει το υγρό θα δοκιμάσω από τoν subtank mini.

Ναί Μάκη μου, δοκίμασε και γράψε στο νήμα να ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4367 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 13:30 »
Όσον αφορά το πυρέξ γυαλί του Subtank mini έχει ύψος 30mm ενώ θα έπρεπε ιδανικά να ήταν 24mm.
Γι αυτό και μόνο δεν ταιριάζει γιατί το μέτρησα με πολύμετρο και βγαίνει μαζί με τα μεταλλικά δαχτυλίδια 5mm τουλάχιστον πιο μακρύ από ότι πρέπει.
Δεν το δοκίμασα για το φάρδος του αν χωράει να εφαρμόσει σωστά στα δαχτυλίδια αλλά από την στιγμή που το ύψος του δεν βολεύει .... :dontknow:
Εκτός αν βάλεις πιο μακριά καμινάδα από την μανίσια αλλά μάλλον θα είναι άσχημο.
Πρέπει να βρώ γυαλί εδώ Θεσσαλονίκη γιατί από Αθήνα θα μας φάνε τα μεταφορικά. :))



EDIT:  To βρήκα στην FT αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το παραγγείλω  :(

https://www.fasttech.com/products/3023/10009156/4110702-replacement-glass-tank-for-kayfun-monster-v2-v3
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2016, 13:42 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος geoplr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4368 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 13:33 »
Thorin, o φουρνος στο πάνω μέρος του δεν βιδώνει στο τανκ, στο τανκάκι των ST
Στα τανκάκια της FT βιδώνει
Χτύπα στο σαιτ της ΦΤ bell cap kayfun και θα σου βγάλει πολλές επιλογές.
Με καμινάδα πλαστική, μεταλλική και χωρίς. Φρόστι και κλιαρ, λευκο και χρωματιστά
Η μεγάλη διαφορά του έλληνα και των ξένων κατασκευαστών είναι η ενίσχυση του τανκ στο πάνω μέρος.
Το ελληνικό είναι σαν τσόφλι αυγού. Λεπτό και πλαστικό, αν πιεστεί λίγο παραπάνω σπάει και φτου κι απο την αρχή το 15ευρω.
Το SS βέβαια είναι ανθεκτικό, αλλά τρελή η δαπάνη του για το γενικότερο κόστος του ατμοποιητή και δεν έχουν όλοι αγάπη στα μεταλικά τανκ. Ωστόσο, αν θελει κάποιος SS τανκ, είναι ίσως το μοναδικό.
Αλλά αν θέλει πλαστικό, η λύση της ΦΤ είναι πολύ πιο ελκυστική και εγγυημένα πιο ανθεκτική.


Ιωάννα μου, ένα vtc mini περιμένω. Τίποτα εξωτικό, αλλά θα του βάλω κάτι μουλτικολόρε θηκούλες και είπα να πάρω ασορτί κοστουμάκια για τον καυφουνάκο, που θα τα φοράω και στον εβίβα για να ντριπάρω. Είπα να πάρω θηκούλες σιλικονάτες επειδή τις βρήκα μουλτικολόρε.
[/quot

εδω και μερικες μερες δεν μπορω να παραγγειλω απο FT με την πιστωτική μου. Πήρα τηλ. στην Εθνικη και μου ειπαν πως εχουν απαγορευτει οι χρεωσεις απο το εξωτερικό λόγω Capital controls. Όμως μέχρι και πριν από 15 μέρες έιχα παραγγείλει από Κίνα κανονικά. Ξερεις κάτι?
Θελω να παραγγειλω το τανκάκι αυτο από FT και δε μπορώ :'(

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4369 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 13:35 »

https://www.fasttech.com/p/3144700

Μητσο, το συγκεκριμενο οπως ειναι με την μεταλικη καμπανα αλλα με υλικο POM/PC ψαχνω & οχι με ακρυλικο.
Το εχω βρει μονο με την πλαστικη καμπανα εδω https://www.fasttech.com/products/0/10009156/3603800-kayfun-bell-cap-kit

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4370 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 13:57 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4371 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 14:30 »
Thorin, o φουρνος στο πάνω μέρος του δεν βιδώνει στο τανκ, στο τανκάκι των ST
Στα τανκάκια της FT βιδώνει
Χτύπα στο σαιτ της ΦΤ bell cap kayfun και θα σου βγάλει πολλές επιλογές.
Με καμινάδα πλαστική, μεταλλική και χωρίς. Φρόστι και κλιαρ, λευκο και χρωματιστά
Η μεγάλη διαφορά του έλληνα και των ξένων κατασκευαστών είναι η ενίσχυση του τανκ στο πάνω μέρος.
Το ελληνικό είναι σαν τσόφλι αυγού. Λεπτό και πλαστικό, αν πιεστεί λίγο παραπάνω σπάει και φτου κι απο την αρχή το 15ευρω.
Το SS βέβαια είναι ανθεκτικό, αλλά τρελή η δαπάνη του για το γενικότερο κόστος του ατμοποιητή και δεν έχουν όλοι αγάπη στα μεταλικά τανκ. Ωστόσο, αν θελει κάποιος SS τανκ, είναι ίσως το μοναδικό.
Αλλά αν θέλει πλαστικό, η λύση της ΦΤ είναι πολύ πιο ελκυστική και εγγυημένα πιο ανθεκτική.


Ιωάννα μου, ένα vtc mini περιμένω. Τίποτα εξωτικό, αλλά θα του βάλω κάτι μουλτικολόρε θηκούλες και είπα να πάρω ασορτί κοστουμάκια για τον καυφουνάκο, που θα τα φοράω και στον εβίβα για να ντριπάρω. Είπα να πάρω θηκούλες σιλικονάτες επειδή τις βρήκα μουλτικολόρε.


petra, καλησπέρα.
 
Να φανταστώ πως έσπασε από τις αλλαγές drip tip; ρωτάω γιατί εγώ δεν κάτω και τίποτα άλλο, αλλάζω συνέχεια, άρα να το περιμένω. 


Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4372 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 14:32 »
Βουλα, την εχω την μεταλικη καμπανα  O0

Αποσυνδεδεμένος amorealex

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
    • Το blog μου για το Reef
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4373 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 15:45 »
...
Γι αυτό και μόνο δεν ταιριάζει γιατί το μέτρησα με πολύμετρο και βγαίνει μαζί με τα μεταλλικά δαχτυλίδια 5mm τουλάχιστον πιο μακρύ από ότι πρέπει.
...
Ρε θηρίο, μέτρησες με πολύμετρο χιλιοστά?
 :laugh1:
(Πλάκα κάνω, εννοείται)

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4374 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 16:09 »
Γιατί γελάτε δηλαδή αξιότιμε κε Αλέξανδρε περίεργο σας φαίνεται;;;  :hmmm:

Κάνουμε τις ανάλογες μετρήσεις με το πολύμετρο μας κι εφόσον γνωρίζουμε πως μεταβάλλεται το δυναμικό σε σχέση με την απόσταση κατά την σχάση του πυρήνα των ατόμων του ατμιστικού μας υγρού κι εφαρμόζοντας τον γνωστό τύπο Mc2+ Εb=Z mpc2+ Ν mnc2 --> Εb=[Z mp+ Ν mn-M] 931,5 MeV/u    καθώς γνωρίζουμε ότι
βρίσκουμε τα χιλιοστά  :laugh1: :laugh1: :laugh1: Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική!

Χωρίς παρεξήγηση συνέχισα την πλάκα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4375 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 16:12 »
@Tzenamo, αφού την έχεις, πάρε άφοβα όποιο τανκ σ΄αρέσει περισσότερο.
@ JoeBarTeam. Οχι, δεν είναι απαραίτητο να σου σπάσει, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Οπως δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου σπάσει ένα πυρέξ τανκ. Σου παραθέτω κάποιες από τις παρατηρήσεις του κατασκευαστή σχετικά με το γιατί μπορεί να σπάσει ένα tiny tank.
Θέλει προσοχή στις πτώσεις και προσοχή στο πώς βάζεις, βγάζεις το ντριπ τιπ. Αν και υπάρχει αναφορά σε "παθιάρικα" bell cap άλλου κατασκευαστή, γεγονός που δεν έπεσε ποτέ στην αντίληψή μου, εστιάσου στην ουσία: θέλουν μεγαλύτερη προσοχή από άλλα πλαστικά τανκ. Το πάνω μέρος τους είναι πολύ λεπτό. Πρόσεξε αυτά τα 2 σημεία και λογικά θα σου κρατήσει καιρό. Εκτός αν ήδη το έχεις καταπονήσει κοντά στα όρια αντοχής του.


Όπως καταλαβαίνετε, όταν ένας πελάτης λέει ότι ένα πλαστικό δοχείο του έσπασε χωρίς να πέσει, είμαστε υποχρεωμένοι να το θεωρήσουμε ως δεδομένο ασχέτως εάν ισχύει ή όχι. Και αυτό το λέμε, διότι έχουν υπάρξει περιπτώσεις ανθρώπων που μας έστειλαν φωτογραφίες ενός δήθεν "άνευ λόγου σπασίματος" και φαινόταν από τον τρόπο που έσπασε ότι οφειλόταν σε πτώση. Ελπίζω να θεωρείτε λογικό το να μην μπορούμε να πούμε για το δικό σας δοχείο κάτι με απόλυτη βεβαιότητα διότι δεν το έχουμε στα χέρια μας ούτε έχουμε κάποια φωτογραφία του. Σε γενικές γραμμές όμως ένα δοχείο δεν σπάει έτσι απλά από μόνο του. Στα πλαστικά δοχεία πρέπει όλοι να αντιλαμβανόμαστε πως δεν πρέπει να τα χειριζόμαστε με το ίδιο τρόπο που χειριζόμαστε ένα ατσάλινο. Όπως ας πούμε διαφοροποιούμε την προσοχή μας όταν χρησιμοποιούμε ένα πλαστικό ή ένα γυάλινο ποτήρι. (Το παράδειγμα το αναφέρουμε απλά για να γίνει κατανοητό τι εννοούμε και όχι ότι η αντοχή των δοχείων συγκρίνεται με αυτή των γυάλινων).Δυστυχώς το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι και έχει ως αποτέλεσμα το να κόβεται το καπάκι του δοχείου, είναι πως τα επιστόμια όταν τα τοποθετούν, τα "πατάνε" κάθετα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το δοχείο να δέχεται περισσότερη πίεση και μακροχρόνια να φθείρεται χωρίς να γίνεται αντιληπτό οπτικά. Το ίδιο ακριβώς γίνεται και όταν το βγάζουν. Το τραβάνε πολλές φορές υπο μια ελάχιστη κλήση η οποία δεν γίνεται αντιληπτή εκείνη την στιγμή. Ο σωστότερος τρόπος είναι το επιστόμιο είτε όταν μπαίνει είτε όταν βγαίνει η διαδικασία να γίνεται "βιδωτά" έτσι ώστε να ξεκολλάνε τα o-rings και να γίνεται με πολύ μικρότερη δύναμη. Δυστυχώς ελάχιστοι το κάνουν και αυτό δεν είναι ευθύνη του δοχείου. παρόμοια περιστατικά υπάρχουν πάρα πολλά και σε bell caps γνωστού κατασκευαστή από το εξωτερικό τα οποία σπάνε από τέτοιου είδους χρήση. Επίσης ένας άλλος λόγος για να σπάσει ένα δοχείο "ξαφνικά" είναι στο παρελθόν να έχει πέσει 2-3 φορές χωρίς να πάθει τίποτα. Τις πρώτες φορές γλίτωσε αλλά αυτή η καταπόνηση κάποια στιγμή θα κάνει αισθητή την παρουσία της με ένα σπάσιμο.Τα plexi δοχεία δεν είναι ατσάλινα και δεν πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε ως ατσάλινα. Λέμε για ακόμα μια φορά όμως, πως για οποιοδήποτε περιστατικό οι τρόποι επικοινωνίας είναι πάντα ανοιχτοί ώστε να δούμε τι έγινε, γιατί έγινε και τι λύση μπορεί να βρεθεί και θεωρούμε πως πάντα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τους ανθρώπους που εμπιστεύονται τα προϊόντα μας.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4376 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 16:58 »
Μητσο, το συγκεκριμενο οπως ειναι με την μεταλικη καμπανα αλλα με υλικο POM/PC ψαχνω & οχι με ακρυλικο.
Το εχω βρει μονο με την πλαστικη καμπανα εδω https://www.fasttech.com/products/0/10009156/3603800-kayfun-bell-cap-kit


 Zan όπως λέει και η petra πάρε τα κομμάτια ξεχωριστά.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Όσον αφορά το πυρέξ γυαλί του Subtank mini έχει ύψος 30mm ενώ θα έπρεπε ιδανικά να ήταν 24mm.
Γι αυτό και μόνο δεν ταιριάζει γιατί το μέτρησα με πολύμετρο και βγαίνει μαζί με τα μεταλλικά δαχτυλίδια 5mm τουλάχιστον πιο μακρύ από ότι πρέπει.
  Μάκη μου μάλλον το πολυμετρό σου δεν μετράει καλά  ;D
Εγώ που μέτρησα με παχύμετρο βρήκα το αντίθετο.
Πως του sub είναι 30mm και του kayfun κοντά στα 34mm.
Οπότε αν η εσωτερική διάμετρος ταιριάζει ( έστω και με διαφορετικό O-ring) μια χαρά θα καθίσουν τα 30 mm.
Το πολύ πολύ η καμινάδα να εξέχει λίγο μέσα στο 510 του drip tip.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:23 από netsplit »

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4377 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:38 »
εγω παιδια το ειπα με αλλη εννοια. μην κολλαμε στο 1 και στα 2 ευρω και στο βιδωσε-ξεβιδωσε. 2 κομπλε σετακια ειναι 2 πακετα τσιγαρα. οσα ντουμανιαζαμε στο μπαρακι σαββατο βραδυ, καλη ωρα οπως αποψε που εχω κανει 6-7 ml απο το πρωι ....

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

και επειδη ειμαι καθαροαιμος kayfun-ας θα σας πω τη φιλοσοφια μου..
με τον original ατμιζω σκετη βαση. με τα υπολοιπα που εχω μαζεψει απο FT αντε και φτιαχνω και καμμια γευση...


Φιλε, ποιο topcap εχεις βαλει στο κοντο kayfun?


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4379 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 19:58 »
Μάκη μου μάλλον το πολυμετρό σου δεν μετράει καλά  ;D
Εγώ που μέτρησα με παχύμετρο βρήκα το αντίθετο.
Πως του sub είναι 30mm και του kayfun κοντά στα 34mm.
Οπότε αν η εσωτερική διάμετρος ταιριάζει ( έστω και με διαφορετικό O-ring) μια χαρά θα καθίσουν τα 30 mm.
Το πολύ πολύ η καμινάδα να εξέχει λίγο μέσα στο 510 του drip tip.

Εντάξει έκανα λάθος τυπγραφικό. ;D Παχύμετρο ήθελα να γράψω.

Στην πρώτη φωτό σου τί μέτρησες, και την βάση και το τοπ καπ μαζί;

Και δεν έκανα λάθος στις μετρήσεις.!!!!

Το γυάλινο πυρέξ του subtank mini έχει ύψος 30mm

Tα δύο μεταλλικά δαχτυλίδια του Kayfun που παίρνουν το τζαμάκι έχουν το καθένα 5mm μήκος Χ 2 = 10mm

To μήκος του Kayfun Lite plus  από την βάση μέχρι το τοπ καπ (εκεί δηλαδή που θα βιδωθούν τα δύο δαχτυλίδια με το τζαμάκι - τανκ) είναι 34mm.
Άρα αν βάλουμε τα δύο δαχτυλίδια που είναι 10mm + το τζαμάκι του subtank mini που είναι 30mm μας βγαίνει σύνολο 40mm
Eίναι 6mm πιο ψηλό και η καμινάδα δεν φτάνει μέχρι το λαστιχάκι στο τοπ καπ.
Μόλις το δοκίμασα γιατί έχω όλα τα κομμάτια.
Όποιος αμφιβάλλει ας το δοκιμάσει.
Επίσης το τζαμάκι του subtank mini κολυμπάει στα ορινγκς των δύο δαχτυλιδιών. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2016, 20:09 από makis66 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206161 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63588 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix