vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #675 στις: Μαρτίου 29, 2014, 03:57 »
Είναι και γιατί το απολαμβάνετε περισσότερο όμως... Μην ξεχνάτε και αυτόν τον παράγοντα....

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #676 στις: Μαρτίου 29, 2014, 15:05 »
Πρώτες εντυπώσεις και από 'μένα από τον KFL+
Κατ'αρχήν ήταν πεντακάθαρος μέσα στην συσκευασία του αλλά του έγινε ένα πλυσιματάκι για παν ενδεχόμενο...
Στήσιμο navy nest με 3άρι φυτίλι 10cm μήκος (κόπηκε το απαραίτητο τμήμα στο τέλος ώστε ίσα-ίσα να σκεπάζει τις βίδες) και 0.20 kanthal . 4 σπείρες 1.3 ohm σήκωμα την αντίσταση.
1) Εντάξει...το πιο εύκολο στήσιμο που έχει γίνει. Δλδ. πραγματικά αυτός είναι για μένα ο πρώτος ατμο που πρέπει να προτείνεται σε ατμιστή που θέλει να μπει σε επισκευάσιμους ! Αφού το κοιτούσα και έλεγα "υπάρχει και κάτι άλλο να προσέξω ;"  :)
2) Χτύπημα με 9mg 50/50 πάρα πολύ καλό  :thumpup:
3) Ντουμάνι επίσης πάρα πολύ καλό.
4) Απόδοση γεύσης όπως την γνώριζα στο συγκεκριμένο υγρό που δοκίμασα. Καμία "μεταλίλα" ή κάτι άλλο από την αρχή. Φυσικά η γεύση έστρωσε μετά από κάποιες τζούρες.
5) Γέμισμα απροβλημάτιστο από κάτω (τυχαία με μπουκαλάκι από υγρό UMAMI)
6) Τις λίγες ώρες που ατμίζω με αυτόν παρουσιάζεται που και που ένα σιγανό σφύριγμα (όχι κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό)  :hmmm:

Συνολικά πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα και πρέπει να πω ότι γενικά έχω την αίσθηση ότι σε όλα μου θυμίζει αρκετά την ΙΘΑΚΗ.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #677 στις: Μαρτίου 29, 2014, 15:31 »
Θα συμφωνήσω με τον φίλο vladimirus,
παρόμοιο σετάρισμα έκανα κι εγώ, αλλά έχω δύο παρατηρήσεις:

1. Αν γεμίσω το tank (προφανώς είναι υπερ του δέοντως) έχω διαρροές από την τρύπα εισαγωγής αέρα.
Μόλις "αδειάσει" αρκετό, μετά δεν εχω κανένα πρόβλημα.

2. Η τζούρα είναι αρκετά αεράτη για τα γούστα μου (με το ελαφρύ "σφυριγματάκι" να ισχύει κατά διαστήματα) και δεν έχω επιλογή ρύθμισης.

Ως αποτέλεσμα των ανωτέρω, θα διαφωνήσω στην σύγκριση με την Ιθάκη, η οποία είναι αρκετά πιο "παραμετροποιήσιμη" και απροβλημάτιστη σε σχέση με τον kayfan lite+.

Σε γενικές γραμμές όμως είναι αρκετά εύκολος στο στήσιμο και με καλό ατμιστικό αποτέλεσμα.



Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #678 στις: Μαρτίου 29, 2014, 15:43 »
Φίλε vantamis ,
η αλήθεια είναι ότι το tank δεν το γέμισα μέχρι πάνω οπότε επιφυλάσομαι  :dontknow:

O kfl+ έχει ρύθμιση αέρα οπότε  :hmmm:

Αν εννοείς την ρύθμιση τροφοδοσίας και τις 2πλες αντιστάσεις, συμφωνώ απόλυτα   :yes: απλά περισσότερο αναφερόμουν στην συνολική γενική αίσθηση που είχα (όχι τόσο σύγκριση χαρακτηριστικών) δλδ. βάρος στο χέρι , αίσθηση τζούρας, πυκνότητα και θερμοκρασία ατμού, ντουμάνι και απόδοση γεύσης. Δεν επιμένω κιόλας απλά έτσι μου φάνηκε  :)


Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #679 στις: Μαρτίου 29, 2014, 22:53 »
Μερικές φορές νιώθω κάψιμο στη γλώσσα και στο λαιμό. Συμβαίνει σε άλλον? Μηπως αυτο δημιουργείται απο το βαμβάκι που χρησιμοποιώ στον Kayfun?


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #680 στις: Μαρτίου 29, 2014, 22:59 »
Ακούς "σκασίματα" κατά τη διάρκεια του ατμίσματος;
Τι ποσοστό VG έχουν τα υγρά σου;


Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #681 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:01 »
Ναι μερικές φορές ακούω και τα υγρά ειναι 100% vg.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #682 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:04 »
Βαμβακι (οργανικο) χρησιμοποιω και γω και δεν αισθανομαι κατι τετοιο. Οποτε απο κατι αλλο ειναι.  :)

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #683 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:10 »
Σε αλλους το βαμβακι φερνει καψιμο σε αλλους οχι.


Κανε και με φυτιλι για να δεις αν φταιει ενα απο τα δυο.


Επισης καψιμο εχεις και αν πιασει "μακα" η αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #684 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:12 »
Άλλαξε drip tip (βάλε ένα με μεγαλύτερο άνοιγμα) και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, το πρόβλημα θα λυθεί.
Έχω παρατηρήσει ότι τα υγρά με μεγάλη περιεκτικότητα σε VG, έχουν και μεγαλύτερο ποσοστό σε αποστειρωμένο νερό (ίσως παραπάνω από αυτό που αναγράφεται) για να μην είναι τόσο πηχτά (όσο η VG).
Τα σκασίματα οφείλονται στο νερό, και στα σταγονίδια που πετάγονται.
Στο συγκεκριμένο ατμοποιητή η τρύπα στο drip tip είναι πολύ στενή και βοηθάει στο όλο αυτό φαινόμενο.
Βάζοντας ένα drip tip με μεγαλύτερο άνοιγμα περιορίζεις αυτή την "εκτόξευση".
Δοκίμασε και θα με θυμηθείς  ;)

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #685 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:16 »
Σκασίματα μπορεί να ακούς όταν η αντίσταση είναι νέα χωρίς να έχει πιάσει μάκα ακόμα.
Επίσης όταν είναι στεγνή από υγρό (κακή κυκλοφορία).
Επίσης η γεύση του βαμβακιού στην αρχή είναι περίεργη , μετά από λίγες τζούρες
στρώνει. Θέλει λίγο υπομονή στην αρχή.

Μερικές φορές νιώθω κάψιμο στη γλώσσα και στο λαιμό. Συμβαίνει σε άλλον? Μηπως αυτο δημιουργείται απο το βαμβάκι που χρησιμοποιώ στον Kayfun?

Επίσης έλεγξε την αντίστασή σου και περιόρισε τα watt αν δεν έχεις καλή κυκλοφορία υγρού.

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #686 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:18 »
Ερωτηση αν και εκτος θεματος. Την αντισταση καθε ποσο ειναι λογικο να την αλλαζουμε?
Αλλαζοντας συχνα βαμβακι και καθαριζοντας την γινεται σαν καινουργια. Τα μεταλλα ομως μηπως αλλοιώνονται επικίνδυνα?  :)

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #687 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:22 »
Οπως τα λεει ο Γιαννης.


Τα υγρα που κανω ειναι 70 PG 30 VG και πολλες φορες οταν κανω καινουρια αντισταση και φουλ μπαταρια,εχω σκασιματα με αποτελεσμα να πετιεται καφτο υγρο το οποιο μου καιει την γλωσσα.Αυτο ομως ειναι για λιγο και οχι παντα.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #688 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:22 »
Πάντως μέχρι να στρώσει το βαμβάκι ειναι αστα να πανε... Μέχρι και η μύτη μου καίγεται απο τον ατμο, λες και αναπνέω κεζαπ και μου έρχεται να τον παρατήσω. Οταν όμως στρώσει ειναι τέλεια ολα του!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #689 στις: Μαρτίου 29, 2014, 23:25 »
Οργανικο βαμβακι η απλο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix