vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

240 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, Jorge

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 19:37 »
Έχω ήδη αγοράσει τον kayfun lite plus και τον περιμένω προς το τέλος της εβδομάδας....πήρα επίσης 10 μέτρα 0,20 σύρμα και 2άρι φυτίλι, καθώς και οργανικό βαμβάκι.....Θα μπορέσω να κάνω  micro coil με το 0.20 σύρμα και το βαμβάκι και να μου βγαίνει η ανστίσταση στα 1,8 ohm περίπου ή να πάρω και πιο χοντρό σύρμα;  :dontknow:

Αν θεωρείται micro coil με 4 σπείρες τότε ναι μπορείς. Αλλά μην γελιόμαστε το micro coil θέλει μεγάλη επιφάνεια σύρματος που σημαίνει πολλές σπείρες, άρα δεν ενδείκνυνται το 0.2 mm σύρμα. Θες χοντρότερο σύρμα όπως 0.26 mm και πάνω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος fcandreas

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 21:45 »
Έχω 20άρι αλλά θα περάσω αύριο να πάρω 28άρι kanthal γιατί όντως 4 σπείρες είναι λίγες :-[

απο που πηρες φιλε?πηρε κανεις απο esmokers μεσ τις μερες αυτες??τι παιζει με τον ΄νεο΄ με το driptip και το oring?(για τον plus λεω)

Από esmokers είχα πάρει τηλέφωνο την Κυριακή μου είπα θα φέρουν προς το τέλος της εβδομάδας κάποια καμμάτια

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 00:29 »
Έχω κάνει 5-6 set up μέχρι τώρα στον Kayfun αλλά μέχρι στιγμής ενώ έχει πολύ ντουμάνι δεν αποδίδει αρκετά καλά τη γεύση. Δεν ξέρω επειδή λειτουργεί υπό τύπου tank αν αυτό έχει να κάνει ότι συνηθίζω τη γεύση. Έχω πειραματιστεί με ανεβοκατέβασμα των watt αλλά δεν βοήθησε, έχω κάνει set up με το φυτίλι ψηλά, με το φυτίλι χαμηλά αλλά δεν...
Μήπως έχει να κάνει καθαρά με την ποιότητα του φυτιλιού; Ή μήπως  χρειάζεται να παίξει σε μεγάλες αντιστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 01:01 »
Αφου εκανες 5 set ups και παλι δεν αποδιδει σωστα την γευση λογικα θα εχει θεμα το φυτιλι-συρμα..εκτος αν πριν επαιζες με foggatti!! Lol..θα σου προτεινα να πειραματιστεις με βαμβακι και microcoil..αν χρησιμοποιεις μηχανικο κανε αντισταση ~1ohm, αν χρησιμοποιεις ηλεκτονικο >1,7


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 22:17 »
Επίσης δεν ξέρω τι δεν κάνω σωστά και όταν φτάνει στη μέση το υγρό σα να φράζει η τρύπα του αέρα. Πολύ πλημμύρα. Μπουρμπουλήθρες, φυσήματα ξεφυσύματα, με αποτέλεσμα αρκετό υγρό να πάει χαμένο. Με άλλα λόγια μέχρι στιγμής δεν άτμισα ένα tank από την αρχή μέχρι το τέλος. Έχετε τέτοια προβλήματα ή εγώ δεν ξέρω πως να ατμίζω;

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 22:21 »
Ελεγξε το οριγκακι πανω απο την καμπανα, σφιξε ολα τα μερη σφιχτα και μαλλον πρεπει να κανεις την αντισταση σου πιο ψηλα απο την εισαγωγη αερα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 22:22 »
Τσεκαρε αν το οριγκ στο πανω μερος, που στεγανοποιει την "καμιναδα" με το καπακι που μπαινει το επιστομιο, δεν εχει φυγει απο την θεση του.

Οπως προλαβε και ειπε ο απο πανω μου  :)

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 22:53 »
Στη θέση του είναι το o-ring, κι όλα τα κομμάτια είναι καλά δεμένα μεταξύ τους, η αντίσταση είναι ψηλά (αλήθεια υπάρχει περίπτωση η αντίσταση να είναι πιο χαμηλά από την τρύπα αέρα; πως γίνεται αυτό;)

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 23:12 »
Όταν βάζεις υγρό βάλε από πάνω. Άρχισε να βιδώνεις και σε κάποιο σημείο γύρισέ τον ανάποδα και συνέχισε το βίδωμα μέχρι το τέλος της καμπάνας. Να μην δημιουργείς πίεση στο υγρό προς τα φιτίλια
και την τρύπα αερισμού

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 23:23 »
Η μεθοδος γεμισματος απο πανω, παρ ολο που βολευει καποιους, δεν ειναι αυτη που ενδυκνειται και εχει     πιθανοτητες να πλημυρισει ο θαλαμος και να παιδευεσαι μεχρι να φυγει το πλεοναζον υγρο. Σιγουρα δεν βλεπω πως με το να γεμισει απο πανω θα λυσει το συγκεκριμενο προβλημα.

@testament, μιλαμε παντα για τον πρωτοτυπο kayfun, οχι κλωνο? Η χωρητικοτητα του ειναι μελετημενη για ολες τις πιεσεις. Μηπως ρουφας πολυ δυνατα, ή παιρνεις "τζουφιες" συχνα? Αν ειναι ο plus, μηπως εχεις πολυ κλειστο τον αερα?
Αν οντως ολα ειναι ενταξει απο οριγκ και βιδωματα, δοκιμασε το φυτιλι σου να κλεινει λιγο τα καναλια τροφοδοσιας.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 23:45 »
Κάνε κι ένα τεστάκι για τη στεγανότητα: συναρμολογησε τον όλο κανονικά αλλά χωρίς στήσιμο αντιστασης. Κλείσε με το δάχτυλο την εισαγωγή αέρα και κάνε πως ρουφάς απ το επιστόμιο. Αν περνάει αέρας κάποιο λαστιχάκι έχει θέμα...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουαρίου 04, 2014, 23:58 »


@testament, μιλαμε παντα για τον πρωτοτυπο kayfun, οχι κλωνο? Η χωρητικοτητα του ειναι μελετημενη για ολες τις πιεσεις. Μηπως ρουφας πολυ δυνατα, ή παιρνεις "τζουφιες" συχνα? Αν ειναι ο plus, μηπως εχεις πολυ κλειστο τον αερα?
Αν οντως ολα ειναι ενταξει απο οριγκ και βιδωματα, δοκιμασε το φυτιλι σου να κλεινει λιγο τα καναλια τροφοδοσιας.

Ναι φίλε, για τον πρωτότυπο μιλάω (Kayfun lite plus) όχι για κλώνο. Από αυτά που λες, ναι όντως, ρουφάω δυνατά. Tα φυτίλια κλείνουν τα κανάλια τροφοδοσίας -όχι τελείως βέβαια.Τον αέρα τον πείραξα λιγάκι χθες-προχθές γιατί σφύριζε σε κάθε τζούρα που έπαιρνα. Αλήθεια όταν βιδώνεις κλείνει και όταν ξεβιδώνεις ανοίγει; Ή το αντίθετο;


Κάνε κι ένα τεστάκι για τη στεγανότητα: συναρμολογησε τον όλο κανονικά αλλά χωρίς στήσιμο αντιστασης. Κλείσε με το δάχτυλο την εισαγωγή αέρα και κάνε πως ρουφάς απ το επιστόμιο. Αν περνάει αέρας κάποιο λαστιχάκι έχει θέμα...


Sent from my iPad using Tapatalk

Το έκανα αυτό που λες, δεν φαίνεται να περνάει αέρας, πάντως όταν θα αλλάξω την αντίσταση θα τον λύσω ξανά και θα ξανακαθαριστεί όπως την πρώτη φορά.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 02:39 »
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι σου κανει υπερτροφοδοσια αφου εχεις αδειασει καποιο μερος του υγρου, ειναι η "αρρωστεια" των εμπορικων μεγαλων κληρομαιζερ, οπου ο μεγαλος ογκος αερα οσο αδειαζει το υγρο, πιεζει το υγρο προς τον θαλαμο τροφοδοσιας. Ομως τα καναλακια και ο ογκος του καηφουν ειναι μελετημενα ετσι ωστε να μην εχουν αυτο το θεμα - και δεν το εχουν, γιαυτο και η επιτυχια του (μεταξυ αλλων).
Ολο αυτο με οδηγει στο να επιμενω οτι κατι δεν ειναι σφιγμενο καλα. Αλλαξε το πανω οριγκακι με το spare που ηρθε μαζι.

Δεν εχω τον plus, αλλα υποθετω ξεβιδωνοντας ανοιγει, ας το επιβεβαιωσει και καποιος κατοχος, αν και μπορεις να το νιωσεις κι εσυ.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #298 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 03:03 »
Testament, με ποσα watt ατμιζεις?
Απ' τη στιγμη που παιρνεις δυνατες τζουρες σημαινει οτι ο θαλαμος ατμοποιησης γεμιζει με καπως περισσοτερο υγρο απο το προβλεπομενο.
Αυτο οδηγει σε μικρη υπερτροφοδοσια κι αν τα watt σου ειναι χαμηλα, το υγρο δεν μπορει να εξατμιστει ολο κι ετσι φευγει απο την τρυπα του αερα.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #299 στις: Φεβρουαρίου 05, 2014, 03:33 »
Αν όλα είναι σωστά τότε μάλλον αυτό που λέει ο nemesis. Αν παίζεις κάτω από 8.5 watt δύσκολα θα αποφύγεις κάποιες διαρροές από την τρύπα αέρα. Στα δικά μου στησίματα παίζει απροβλημάτιστα στα 9-10 watt με εντελώς ανοικτή την τρύπα αέρα. Αν έχεις σφιγμένο το βιδάκι της τζούρας πιθανόν να χρειαστείς παραπάνω watt.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix