vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, dkostas, Tazz, manoslykos, Jorge, Xameno_Skli, Harris

Twitter

VOOPOO DRAG M100S

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
VOOPOO DRAG M100S
« στις: Ιουλίου 10, 2023, 19:19 »
(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)




Mε τον κωδικό DM100M το προϊόν κοστίζει $30.39
ΔΕΝ κερδίζω τίποτα με τον κωδικό που θα βάλετε.



To Voopoo Drag M100S είναι ένα μονομπάταρο μοντ με διαστάσεις 90x36x30mm, παίρνει μία 21700 ή 18650 μπαταρία, ζυγίζει 118g χωρίς την μπαταρία, έχει το GENE. TT 2.0 τσιπ, παίζει μέχρι τα 100W και μπορεί να φορτίσει μέσω της θύρας Type-C που διαθέτει.

Πωλείται στα παρακάτω χρώματα:




Ξεκινάμε μπαίνοντας στο ζουμί με την μία, έχει voltage drop και εδώ. Μόλις η μπαταρία πέσει στο 50% αρχίζεις και ατμίζεις ενώ νιώθεις ότι έχεις ξεχάσει να πατήσεις το κουμπί του fire. Όλα αυτά με ολοκαίνουργια μπαταρία για να γίνει σωστά το τεστ. Νομίζω θα παίξει/παίζει ήδη επόμενο batch χωρίς το κλασικό πλέον πρόβλημα αλλά δεν έχει πέσει στα χέρια μου ακόμα κάτι.


Κατά τα άλλα το μοντάκι είναι πολύ κομπλέ. Ικανοποιητικότατο μέγεθος για 21700, χωράει μέσα στη παλάμη πολύ εύκολα, με πολύ θετικό ότι μπορεί να πάρει ατμοποιητές μέχρι 28μμ χωρίς να προεξέχει οπότε τυχόν ντριπεράδες, υπάρχετε ακόμα άραγε(?), το μοντ θα σας βολέψει. Έστω μέχρι να πέσει η μπαταρία στα μισά, μετά θέλει άλλαγμα χαχαχα.Συν ότι ο 510 πόλος προεξέχει ελάχιστα οπότε γλιτώνετε γρατζουνίσματα στο πάνω μέρος του μοντ κλπ


Τα κουμπιά εδώ ευτυχώς δεν έπαθαν Argus 2 οπότε δεν έχουμε κροταλίσματα και κουμπιά που ακούγονται. Το κουμπί του fire έχει λίγο αίσθηση κουμπιού σε παιχνίδι αλλά δεν με ενοχλεί πάρα πολύ. Έχω παρατηρήσει ότι αν πατήσω στις άκρες το κουμπί κάνει έναν παράξενο ήχο σαν να μη πατιέται καλά στο εσωτερικό και λίγο το σκέφτομαι μπας και χαλάσει από το πολύ πάτημα. Τα σύν και πλην κουμπιά κάτω από την οθόνη είναι μια χαρά. Κάτω από τα κουμπιά έχουμε το κλείδωμα μέσω ενός διακόπτη που το πας αριστερά-δεξία. Το ωραίο εδώ είναι ότι μου δίνεται η δυνατότητα μέσω του μενού να διαλέξω τι θέλω να κάνει ο διακόπτης που κλειδώνει. Μπορώ να διαλέξω να κλειδώνει όλη ή συσκευή ή μόνο τα βατ κλπ. Η οθόνη είναι πάρα πολύ καλή και εδώ όπως και σε παλιότερες παρόμοιες συσκευές της εταιρείας.

Το πορτάκι της μπαταρίας δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα. Είναι κάπως κακόφτιαγμένο έτσι όπως το βλέπω και δεν το εμπιστεύομαι να κρατήσει και για πολύ καιρό αν βάζεις-βγάζεις μπαταρίες καθημερινά. Δεν έχει ελατήριο για να πετάγεται το πορτάκι, το οποίο είναι αυτό που χαλάει συνήθως πρώτο, έχει όμως το κουμπί που ανοίγει το πορτάκι και το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου και δεν είναι καθόλου βολικό ότι θέλει νύχι για να ανοίξει.


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 10, 2023, 22:46 »
Πολύ ωραία παρουσίαση όπως πάντα  :thumpup:
Μια παρατήρηση που δεν έχει να κάνει με σένα βέβαια αλλά με την εταιρία και τους Κινέζους γενικότερα.
Αυτό το GENE TT 2.0 (sic) τσιπ μπορεί η voopoo να μας εξηγήσει τι είναι; Παλαιότερα διαφήμιζε και η Geekvape το δικό της AS αλλά νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό σταμάτησε.
Δεν υπάρχει τέτοιο τσιπ. Τα παλαιότερα voopoo χρησιμοποιούσαν μικροεπεξεργαστές STM32, στη συνέχεια για μείωση κόστους κάποιους συμβατούς (αξιόπιστων όμως κατασκευαστών) και στα τελευταία μοντέλα κάποιες κινέζικες παραλλαγές που μόνο η μάνα τους ξέρει που είναι το εργοστάσιο.
Ας μην ψαρώνουν λοιπόν οι ατμιστές. Μπορεί να ονομάσει όπως θέλει το firmware που φτιάχνει αλλά ούτε τσιπ κατασκευάζει ούτε η καινούργια Intel έγινε. Ένα κινέζικο επεξεργαστή core Μ4 χρησιμοποιεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2023, 02:17 από camber »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 11, 2023, 01:18 »
Παλαιότερα που είχα ρωτήσει για αυτή την «αναβάθμιση» και μου απάντησε κάποιος «υπεύθυνος» από το «εργοστάσιο», η απάντηση ήταν απλά το "it vapes better with the "new" one".

Οπότε ναι, δεν μου κάνει εντύπωση ότι δεν αλλάξε τίποτα πέρα από το interface στην οθόνη.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 11, 2023, 03:29 »
Θεωρώ πως το όποιο όνομα έφτιαξε η...Poopoo   ::) οφειλόταν στην εξαγορά της αμερικάνικης Woody Vapes ή κάπως έτσι αν δεν την θυμάμαι σωστά. Σταδιακά προχώρησε (& έφτασε) στον ίδιο δρόμο που βρισκόταν μόνη της η Smok. Τον "μακρυά & αγαπημένοι", δηλαδή. Βέβαια η Poopoo δεν πρόλαβε να "γράψει" μπόλικα καλά χιλιόμετρα σαν εταιρεία του χώρου. & ψιλοαδιαφορώ. Για αυτήν που λυπήθηκα είναι η Geekvape. Πλέον στην κατηγορία μόνο από μακρυά & αγαπημένα mods", γνωμούλα μου φυσικά, βρίσκονται Smok, Poopoo & Geekvape. 

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2023, 18:11 »
Ξεκινάμε μπαίνοντας στο ζουμί με την μία, έχει voltage drop και εδώ. Μόλις η μπαταρία πέσει στο 50% αρχίζεις και ατμίζεις ενώ νιώθεις ότι έχεις ξεχάσει να πατήσεις το κουμπί του fire. Όλα αυτά με ολοκαίνουργια μπαταρία για να γίνει σωστά το τεστ. Νομίζω θα παίξει/παίζει ήδη επόμενο batch χωρίς το κλασικό πλέον πρόβλημα αλλά δεν έχει πέσει στα χέρια μου ακόμα κάτι.

Κάτοχος του εν λόγω mod (δωράκι). Δηλαδή μάπα το καρπούζι;
Επειδή δεν κατάλαβα τι εννοείς, μπορείς να το εξηγήσεις αναλυτικότερα;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2023, 20:42 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2023, 20:33 »
Επίσης εχω κάποιες απορίες:
Το δουλεύω με τον uforce l tank και την καινούργια TW 0.15 αντίσταση. Ενώ η αντίσταση είναι από 50-70w, όταν το βάζω στο smart mode πάει κατευθείαν στα 80w. Τελείως λάθος μου φαίνεται αυτό.
Ενα άλλο που παρατήρησα είναι με την μπαταρία. Με ολοκαίνουρια μπαταρία (molicel P45B) και πλήρως φορτισμένη, μόλις που τράβηξα 4 τζουρες και πήγε η μπαταρία από 100% στο 95%. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2023, 22:45 »
Κάτοχος του εν λόγω mod (δωράκι). Δηλαδή μάπα το καρπούζι;
Επειδή δεν κατάλαβα τι εννοείς, μπορείς να το εξηγήσεις αναλυτικότερα;


Δεν μπορεί να αυξήσει την τάση της μπαταρίας, μόνο να την μειώσει.
Ας υποθέσουμε ότι έχεις αντίσταση 0.5Ω και θέλεις να ατμίσεις στα 30W. Το mod θα πρέπει να δώσει στην έξοδο 3.9V για να έχεις αυτή την ισχύ. Όταν η μπαταρία σου είναι φρεσκοφορτισμένη 4.2V δεν έχεις πρόβλημα. Μετά από λίγες τζούρες όμως που θα πέσει κάτω από 3.9V η ισχύς θα είναι μικρότερη άσχετα αν το mod σου δείχνει 30W.


Όσον αφορά το Smart mode, μη δίνεις πολύ σημασία. To mod ανάλογα με την τιμή της αντίστασης σου προτείνει κάποια watt. Τα προτεινόμενα watt ταιριάζουν σε κάποιες αντιστάσεις της Voopoo αλλά όχι σε όλες.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2023, 01:03 »
.....Ενα άλλο που παρατήρησα είναι με την μπαταρία. Με ολοκαίνουρια μπαταρία (molicel P45B) και πλήρως φορτισμένη, μόλις που τράβηξα 4 τζουρες και πήγε η μπαταρία από 100% στο 95%. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Δεν είναι φυσιολογικό μετά από 4 τζούρες να πέφτει στο 95%. Μπορεί να ευθύνεται το mod, δεν αποκλείεται όμως και το να φταίει και η μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2023, 03:23 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ και του δύο σας για την βοήθεια!




Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2023, 05:48 »
Ξέρει κάποιος να μας πει τι κάνει το μοντακι στην λειτουργία eco;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2023, 15:34 »
Όταν η μπαταρία πέσει στο 10% μειώνει ελαφρά την ισχύ για να σου δώσει παραπάνω διάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: VOOPOO DRAG M100S
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2023, 17:34 »
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σάς!
Τελικά το θέμα πού είχα με την μπαταρία, ήταν καθαρά θέμα μπαταρίας και όχι του μοντ. Με 160 τζούρες και έδειχνε 38%.
Ενώ  με άλλη ολόιδια (ολοκαίνουρια) μπαταρία με 425 τζούρες, έδειχνε σήμερα 88%.
Οπότε και ζήτησα αντικατάσταση.
Στο θέμα που ανέφερε ο φίλος συμφορουμιτης για voltage drop, εγώ μέχρι στιγμής δεν παρατήρησα κάτι (με την καλή μπαταρία).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180582 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33957 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59777 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12