vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 9 χρήστες
Sergios, th3ofilos, dkostas, tsiv, maprix, bloodlessz, polydimi5, camber, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #945 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 11:06 »
Από φρουτένιο δεν γνωρίζω κάτι. Από καπνικό, εκτός του Tribeca, αν θυμάμαι καλά δίνει αυτό το άρωμα με αρκετή ένταση το Liqua RY4.

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #946 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 11:32 »
Σε ευχαριστώ. Σε ένα δικό σου review είχα διαβάσει οτι το ίδιο αποτέλεσμα έδινε και το liberty. Μπορείς να το θυμηθείς; χεχε...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #947 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 11:39 »
Ειλικρινά, πάει τόσος καιρός που το έχω δοκιμάσει που δεν έχω την παραμικρή ανάμνηση από το συγκεκριμένο..

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #948 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 18:02 »
Υπάρχει μήπως κάποια λίστα με υγρά/αρώματα που να μην είναι κατάλληλα για πλαστικά τανκάκια? Έχω αρκετά και δεν έχω ιδέα ποια πρέπει να αποφεύγω να βάζω στα πλαστικά ???

EDIT: Εννοείται δεν εννοώ έτοιμα ή μαρκες....εννοώ γεύσεις πχ. φράουλες, μπανάνες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #949 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 18:13 »
Ψάξε εδώ τα αρώματα που θες συνήθως έχει πληροφορίες για tank breakers http://e-liquid-recipes.com/flavors

http://e-liquid-recipes.com/flavors/warnlist

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #950 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 04:43 »
YΠΑΡΧΕΙ ?? καποιο καταστημα (ελλαδα) που να πουλαει ετοιμους φτιαγμενους καποιους κλωνους υγρων για να δοκιμασω πριν αρχισω να αγοραζω τιγκα αρωματα και απογοητευτω απο το αποτελεσμα πχ απο eliquid recipes?

ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #951 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 05:10 »
Εχω παει σε αρκετα μαγαζια και κατι τετοιο δεν εχω βρει. Ωστοσο προτιμω αρωματα στα οποια υπαρχουν αναλογα ετοιμα υγρα. Οπως FA,atmos lab και after-8 ετσι εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω πριν αγορασω.
 

Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #952 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 21:24 »
Καλησπερα, 
Εχω δοκιμασει πολλα υγρα απο διαφορες γνωστες εταιρειες σε αρκετους ατμοποιητες με διαφορες αντιστασεις και μετα απο τις πρωτες εικοσι τζουρες μαζι με το χτυπημα νιωθω παντα ενα καψιμο στο λαιμο οχι τπτ ιδιαιτερο αλλα αρκετα ενοχλητικο ωστε να θελω να βγαλω τον ατμο κατευθειαν και να μην με τραβαει τοσο το ατμισμα. Περιεκτικοτητα σε νικοτινη 6 mg ενω στα 3 mg δε νιωθω το καψιμο αλλα ουτε χτυπημα. Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι καμμενο, και ουτε υγρο στο στομα ( εκτος τωρα αν ειναι σταγονιδια που ουτε καν καταλαιβαινω) . Δεδομενου οτι δεν εχω κανενα γνωστο ατμιστη ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο μαζι με το χτυπημα να ερχεται και ενα καψιμο/καουρα, αν συμβαινει σε ολους δλδ και πρεπει απλα να το συνηθισω;;

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #953 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 21:32 »
σίγουρα υπάρχει μιά περίοδος συνήθειας.
Θα σου πώ τη δικιά μου εμπειρία. πιπέρισμα και καούρα έιχα από την πολύ νικοτίνη, Απο την άλλη έιχα φούσκωμα απο την vg. Έπεσα από τα 18mg που έκανα στα 12. Χτύπημα και γευση πήρα με τσιγαρίσιο ατμοποιητή( Nautilos) και άρχισα να βάζω περισσότερη pg για να μου χτυπάει, χωρίς να ανεβάσω νικοτίνη ( αφου ένιωθα ότι δεν μυ χτυπάει η 12άρα). Βέβαια κάπου εκεί άρχισε η ενασχόληση μου με diy και τα πειράματα. 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #954 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 21:54 »
Πιθανά σενάρια:
α) Πιθανόν να φταίει η pg. Δοκίμασε υγρά με vg ή με περισσότερη αναλογία σε αυτήν
β) Πιθανόν να φταίει η ποσότητα αρώματος, ή και η ποιότητα, αν ο βήχας είναι αντανακλαστικός, δηλαδή προέρχεται με την εισπνοή κατευθείαν. Τότε, φταίει το άρωμα και πρέπει να δοκιμάσεις κάτι άλλο.
Δες τι σου αρέσει σαν γεύση από παιδί και μη δίνεις σημασία στην προσομοίωση τσιγάρου, ουτοπία είναι.
γ) Ανέβασε νικοτίνη ή βατ για να δεις αν καλύπτεσαι.
Κατέβασε νικοτίνη ή βατ για να δεις αν φεύγει το κάψιμο.

Δοκίμασέ τα, και με τις νέες πληροφορίες θα έχουμε πιο σίγουρες οδηγίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2017, 22:03 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #955 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 22:29 »
Αρχικα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας.

Εχω δοκιμασει υγρα 50/50 pg/vg, 30/70pg/vg, 20/80 pg/vg και σε ολα κατα την εκπνοη κυριως νιωθω ενα καψιμο. Αλλαξα πολλες αντιστασεις για να αποφυγω την περιπτωση " υποψιας καμμενου", επαιρνα απαλες και αργες τζουρες για να αποφυγω τα σταγονιδια στο στομα και σε γενικες γραμμες δεν θεωρω οτι μπορει να οφειλεται σε υποτροφοδοσια - υπερτροφοδοσια. 

Απο αρωματα δεν ψαχνω κατι σαν του τσιγαρου, ετσι κι αλλιως ειχε απαισια γευση, εχω δοκιμασει φρουτενια, γλυκα και ηπια καπνικα με νοτες απο αλλες γευσεις. Θα προσπαθησω να δοκιμασω σκετη βαση παντως για να αποκλεισω το ενδεχομενο να με πειραξε καποια αρωμα. Ομως το καψιμο δεν ειναι στην εισπνοη αλλα ακολουθει μετα το χτυπημα.

Οταν ατμισα υγρο με νικοτινη 3 mg δεν ειχα προβλημα καψιματος αλλα προβλημα απουσιας χτυπηματος. Δεδομενου οτι καποιες φορες με 6 mg νικοτινης το καψιμο απουσιαζει ( δεν εχω ακομα καταλαβει το γιατι) εχω την αισθηση οτι πρεπει να αρχισω να παιζω καπως με τα βατ και τον αερα και ισως να στρωνω πιο υπομονετικα τις αντιστασεις για να ειμαι σιγουρος οτι δεν παιρνω υποψια καμμενου. 

Απο διαβασμα στο φορουμ εχω σχηματισει την εντυπωση οτι ολους λιγοτερο ή περισσοτερο η νικοτινη τους δινει ενα καψιμο εκτος απο χτυπημα και ηθελα με την ερωτηση μου να επιβεβαιωσω αν εχω καταλαβει σωστα ετσι ωστε να μπω στην διαδικασια να το συνηθισω. 

Οπως ειπα και πριν σιγουρα θα δοκιμασω σκετη βαση σε διαφορες αναλογιες pg/vg για να αποκλεισουμε τον τομεα αρωματα, θα εχω περισσοτερη υπομονη στο στρωσιμο και θα προσπαθησω να παιξω με τα βατ και τον αερα παραμενοντας στην 6 αρα νικοτινη.

Τελος, οταν δοκιμασα υγρο της five pawns ηταν το μονο που δεν ειχα τετοιο καψιμο αλλα το αρωμα του με ζαλιζε αρκετα. Πιθανον να ειμαι και εγω υπερευαισθητος και να θελω κατι συγκεκριμενο και "αρκετα ποιοτικο", ισως ομως να ηταν και απλη τυχη. Δεκα μερες χωρις ατμισμα ( ουτε τσιγαρο φυσικα) για αυτο το λογο αλλα σκεφτομαι να του δωσω μια ακομα ευκαιρια καθως το συσσωρευμενο αγχος αυτης της περιοδου μου φαινεται πιο επικινδυνο για την υγεια απο το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #956 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 22:45 »
Δοκίμαζε τα εξάρια με πιο πολύ αέρα και τα τριάρια με λιγότερο.
Άσχετα από την περιεκτικότητα σε νικοτίνη, δεν μοιάζουν τα υγρά μετάξυ τους.
Υπάρχουν μηδενικά υγρά που έχουν κανονικό χτύπημα λόγω μενθόλης ας πούμε.
Δοκίμασε σε 3 mg τα υγρά της λάμδα. 
Θα σε συμβούλευα να μείνεις στα  3 mg και 50-50 ψάχνοντας όμως πιο υγρό θα είναι αυτό που θα σου κάνει το κλικ. 
Σου προτείνω να δοκιμάσεις αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #957 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 22:55 »
Δοκιμαζα τα ιδια υγρα σε περιεκτικοτητα 3 και 6 mg. Σε.τρια δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να μεινω γιατι δεν εχω το παραμικρο χτυπημα σε οτι υγρο και αν εχω δοκιμασει, κανω και τσιγαρισιες τζουρες( 1.2 - 1.8) το gandalf πχ στα 3 mg ολα μια χαρα εκτος απο το χτυπημα. Σε ευχαριστω για την προταση σου, δεδομενου οτι ειναι και φτηνο θα το δοκιμασω. 

Αν καταλαβα καλα απο τις απαντησεις δεν ειναι και το πιο φυσιολογικο να νιωθω αυτο το καψιμο οποτε θελει παραπανω δοκιμες και ενασχοληση. 

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #958 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 23:00 »
Καλά δεν το λες και φθνό για 10 ml :))
Εγώ ας πόυμε έχω πάντα κάψιμο μετά από φαγητό η κάθε είδους τροφή και όταν είμαι άρωστος. Δεν πα να είναι μηδενικό κλπ, έχω τέτοιο κάψιμο που γλυκοκοιτάζω τα τσιγάρα. :idiot1: 
Βεβαια μπορεί να περνάει και τη φάση του ο λαιμός σου  γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #959 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 23:03 »
Ναι δεν προσεξα οτι ηταν 10 ml. Νομιζα ηταν 20. Εκει καταληγω και εγω οτι απο ενα σημειο και μετα ειναι και λιγο θεμα πειραματισμου, ειδικων συνθηκων και διαφορων φασεων προσαρμογης του λαιμου ειτε στο ατμισμα ειτε σε διαφορετικα υγρα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8454 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34088 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59984 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237949 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12