vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 7 χρήστες
Doubt, dkostas, sentinelba, stamatisgr, camber, Tem, Ηρακλης

Twitter

Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #315 στις: Ιανουαρίου 23, 2018, 12:55 »
Έχω ένα serpent mini και ένα target pro που αγοράστηκαν μαύροι και έχουν γίνει ss
Όταν άρχισαν να ξεφλουδίζουν τους έβαλα στο us αλλά δεν με βοήθησε καθόλου. Ότι έκανα με το νύχι.

Αυτά σε μηχάνημα των 35 watt και 30 ευρώ για πιο δυνατά δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #316 στις: Ιανουαρίου 23, 2018, 13:02 »
KKoumas,
Βάζε το στα 50W για μισή ωρα. Τα 30W ειναι το ίδιο και να μην το βάλεις καθόλου.
Αποστείρωση προφανως και δεν κάνει αυτο το εργαλείο, θα σου καθαρίσει όμως βρωμιές από δύσκολα σημεία και θα αφαιρέσει και τυχόν μυρωδιές.
Πριν, ενα βασικό πλυσιματάκι με λίγο απορρυπαντικό πιάτων να φύγουν οι πολλές βρωμιες ειναι απαραίτητο. Δεν το θέλουμε για να καθαρίσει τα λίπη και τα πολλά πολλά.
Μεσα σε αυτο δεν χρειαζεται να βάλεις απορρυπαντικό. Εγω βάζω εμφιαλωμένο νερό και ξέπλυμα με WFI.
Ο,τι ειναι βαμμένο, ειδικα πάνω σε μεταλλό θα στο ξεφλουδίσει 99/%. Αυτη ειναι η δουλειά του, αν δεν το κάνει ειναι άχρηστο.
Σε περίπτωση που χρειαστεί να επαναλάβεις κάποιο κύκλο, άφησε το να ξεκουραστεί μισή ωρα. Υπόψιν ότι η ποιότητα του συγκεκριμενου ειναι αυτη που πλήρωσες, μην περιμενεις να σου κάνει καμια 500αρια πλυσίματα. Οπότε μην του βγάλεις την πίστη, μην το ζοριζεις με συνεχεις κύκλους δηλαδή. Αστο να ξεκουραστεί λίγο πριν επαναλάβεις κύκλο.
Για καθάρισμα ατμο ειναι μια χαρά. Για κάτι πιο απαιτητικό, το λιγότερο 150W και πάνω.
Εχω και σαν αυτο που πήρες και ενα μεγάλο 3L. Η διαφορά ειναι χαώδης, οπως και το κόστος και βέβαια περιττή για καθαρίσματα ατμοποιητών και αυτου του επιπέδου απαιτήσεις.

Να προσθέσω ότι κάποια στιγμή θα σου καεί το ματζαφλάρι το ουλτρασονικ, ειναι ευκολο να το αλλάξεις, δύο κολλήσεις υπόθεση. 
Οπότε προμηθεύσου ενα τέτοιο στα 50W να το εχεις ετοιμο. Πάμθηνα ειναι, και ίσως καλύτερα από αυτο που εχει πάνω τώρα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2018, 13:09 από mimis »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #317 στις: Ιανουαρίου 23, 2018, 13:53 »
Πρωτα απ'ολα ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Συγνωμη για την ασαφεια του 3ου ερωτηματος. Οταν ελεγα να το καθαρισω πριν βαλω μεσα τον ατμο, εννοουσα να καθαρισω το μπανακι και οχι τον ατμοποιητη

Αποσυνδεδεμένος argam

Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #318 στις: Φεβρουαρίου 09, 2018, 19:23 »
Επειδή έχω πάρει μία συσκευή της coil master, τι είναι προτιμότερο να βάζω κατά τη γνώμη σας, εμφιαλωμένο νερό ή απιονισμένο, αυτό δηλ που βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ που είναι για ατμοσίδερα κλπ.
Το νερό βρύσης πρέπει να το αποφεύγουμε;

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #319 στις: Φεβρουαρίου 09, 2018, 19:36 »
Εμφιαλωμένο, το νερό της βρύσης εχει χλώριο. Το απιονισμένο δεν ειναι απαραίτητα καθαρό, απλά δεν εχει άλατα, παραλληλα όμως εχουν χαθεί τα περισσότερα ωφέλιμα συστατικά.
Εκτός και εχεις καμια γεώτρηση δική σου και ξέρεις ότι ειναι καθαρό το νερό (οπως του λόγου μου).

Αποσυνδεδεμένος argam

Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #320 στις: Φεβρουαρίου 09, 2018, 19:40 »
Σε ευχαριστώ, ρώτησα γιατί από το μαγαζί που το πήρα μου είπαν για απιονισμένο, μάλλον λόγω αλάτων 

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #321 στις: Φεβρουαρίου 09, 2018, 19:50 »
Για να καθαρίζεις τους ατμοποιητές το θέλεις;
Ξέπλυνε τους στο τέλος με wfi (πάρε ενα μπουκαλι του λίτρου) και είσαι έτοιμος.
Το απιονισμενο ειναι νερο της βρύσης και περνά απο επεξεργασία προκειμένου να χρησιμοποιηθεί σε κλειστα κυκλώματα.
To ultrasonic εκμεταλλεύεται το οξυγόνο του νερού για να κάνει τα μαγικά του, στο απιονισμενο απουσιάζει μεγάλο μερος.
Δοκίμασε να κάνεις καφε με απιονισμένο και θα καταλάβεις περι τίνος πρόκειται.
Η με ήδη βρασμένο, και αυτο σαν απιονισμενο είναι.

Αποσυνδεδεμένος argam

Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουαρίου 09, 2018, 20:06 »
Και πάλι ευχαριστώ, για τους ατμοποιητές μου το θέλω.
WFi έχω πάρει επειδή μου το πρότεινες σε μια ομάδα όταν ρώτησα πως αποστειρώνουμε και καθαρίζουμε  τα γυάλινα μπουκαλάκια. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #323 στις: Μαρτίου 02, 2018, 08:56 »
Όταν βάζετε ατμοποιητή για πλύσιμο τα oring τα βγάζετε η τα κάνετε υπερηχητικο μπανάκι και αυτά?

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #324 στις: Μαρτίου 02, 2018, 09:13 »
Όλα μαζί, δεν παθαίνουν τίποτε

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #325 στις: Μαρτίου 02, 2018, 09:19 »
Aνάλογα τα oring και το πόση ώρα τα βάλεις .Αν το νερό ζεσταθεί εννοείτε οτι ο κίνδυνος να ξεχειλώσουν είναι μεγάλος.
Ειδικά στους drippers επειδή βαριέμαι να τα βγάζω,έχω πετάξει πολλά oring απο ξεχείλωμα

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #326 στις: Μαρτίου 02, 2018, 09:36 »
Σε μένα πάντως δεν έχει γίνει ποτέ ζημία. Και καθαρίζω ακόμη και φθηνούς εργοστασιακούς με θερμοκρασία 50οC
Ίσως παίζει ρόλο ότι ο καθαριστής δεν είναι φθηνός και διαθέτει λειτουργία sweep που δεν δημιουργεί στατικά κύματα.
Ίσως παίζει ρόλο και το υγρό καθαρισμού που χρησιμοποιείς


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #327 στις: Μαρτίου 02, 2018, 09:47 »
Όσοι έχετε στεγνωτήριο ρούχων, το νερό που μαζεύει στη δεξαμενή μετά από κάθε στέγνωμα είναι ιδανικό για χρήση στον ultrasonic cleaner.
Αν θέλετε να προσθέσετε και υγρό πιάτων για καλύτερο καθάρισμα, επιλέξτε υγρό για μπιμπερό μωρών ώστε να μην έχει τα χημικά των κανονικών υγρών.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #328 στις: Μαρτίου 02, 2018, 09:51 »
Σου έχει περισσέψει στοκ, Γιάννη, ή  αγοράζεις και καινούργιο;  :))

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ultrasonic Cleaners - Αξεσουαρ καθαρισμου μηχανικων "mods"
« Απάντηση #329 στις: Μαρτίου 02, 2018, 10:13 »
Aνάλογα τα oring και το πόση ώρα τα βάλεις .Αν το νερό ζεσταθεί εννοείτε οτι ο κίνδυνος να ξεχειλώσουν είναι μεγάλος.
Ειδικά στους drippers επειδή βαριέμαι να τα βγάζω,έχω πετάξει πολλά oring απο ξεχείλωμα
Το ίδιο έχω πάθει και εγώ και έτσι όπως πάει πρέπει να πάω να πάρω oring γιατί θα ξεμεινω :/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171638 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364