vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #90 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 21:12 »
Είναι πιο εύκολοι ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟ και ειδικά φυτιλατο, που έχουν τις ιδιοτροπίες τους.
και αντε εμενα με πεισατε...αυτος ο Αγας δεν πειστηκε εναν χρονο σχεδον με ταλαιπωρει και δεν μπορεσα ακομα να τον κανω να δουλεψει :))
ευχομαι το 2014 να τα καταφερω :tongue_smilie:



Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #91 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 21:44 »
Κι εμένα ο πρώτος επισκυάσιμος ήταν ο aga-t2. Το ωραίο είναι ότι παρήγγειλα το RSSΤ που είναι πιο εύκολος θεωρητικά στο στήσιμο και ενώ περίμενα την παραλαβή έτυχε να δοκιμάσω τον aga-t2 που πήρε ένας φίλος και τον είχε παραλάβει μία μέρα πριν. Κράτησα τελικά αυτόν και εκείνος πήρε το RSST του κουτιού (σιωπηρή ανταλλαγή). Προτίμησα τον aga λόγω γυαλιού κι ας με παίδεψε στην αρχή.

Αυτό που έχω παρατηρήσει στους genesis και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή αν το έχουν δει κι άλλοι, είναι ότι οι genesis μου αρέσουν περισσότεροι σε γλυκά υγρά με έντονες γεύσεις. Στα καπνικά έχω την εντύπωση ότι επικρατούν οι φυτιλάτοι. Εκτός αν είναι θέμα του aga-t2 το ότι δεν παίρνω πολλές φορές "σωστή" γεύση. Μπορεί βέβαια όλα τα παραπάνω να είναι ιδέα μου.

Στα πόσα ml περίπου πρέπει να αλλάζω σύρμα στην αντίσταση μου; Πρέπει να περιμένω να μου δώσει καμμένο, να κοπεί ή αν αντιληφθώ απώλειες στην απόδοση πάω για αλλαγή;

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #92 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 21:47 »
οταν θα εχεις μειωμενη αποδοση αλλαζεις,ειτε ατμου ειτε γευσης.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #93 στις: Δεκεμβρίου 31, 2013, 21:54 »
Όταν η αντισταση γινει μαύρη και πιάσει αρκετη μακα ώστε να αλλοιώνεται η γεύση του υγρού σου, την αλλάζεις.
Δε χρειάζεται να ζορίζεσαι όμως και να το παίζεις κριτικός γεύσεων για να καταλάβεις ποτε θέλει άλλαγμα.
Κάθε 3-5 τανκακια, άλλαζε τη.
Πέντε λεπτά υπόθεση ειναι..

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 03:00 »
Κι εμένα ο πρώτος επισκυάσιμος ήταν ο aga-t2. Το ωραίο είναι ότι παρήγγειλα το RSSΤ που είναι πιο εύκολος θεωρητικά στο στήσιμο και ενώ περίμενα την παραλαβή έτυχε να δοκιμάσω τον aga-t2 που πήρε ένας φίλος και τον είχε παραλάβει μία μέρα πριν. Κράτησα τελικά αυτόν και εκείνος πήρε το RSST του κουτιού (σιωπηρή ανταλλαγή). Προτίμησα τον aga λόγω γυαλιού κι ας με παίδεψε στην αρχή.
Ο Aga έχει πολλά στοιχεία από DID (σταθερή αξία και μέτρο σύγκρισης προς τους υπόλοιπους).Κατά την γνώμη είναι καλύτερος από τον RSST κι ας είναι <<λίγο>> ποιο δύσκολος.

Αυτό που έχω παρατηρήσει στους genesis και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή αν το έχουν δει κι άλλοι, είναι ότι οι genesis μου αρέσουν περισσότεροι σε γλυκά υγρά με έντονες γεύσεις. Στα καπνικά έχω την εντύπωση ότι επικρατούν οι φυτιλάτοι. Εκτός αν είναι θέμα του aga-t2 το ότι δεν παίρνω πολλές φορές "σωστή" γεύση. Μπορεί βέβαια όλα τα παραπάνω να είναι ιδέα μου.

Όλο το θέμα είναι φίλε μου είναι ένα σωστά οξειδωμένο mesh και προσεκτικό στήσιμο...δεν θέλει βιασύνες.
Θα σου πουν και τα υπόλοιπα παιδιά....ένας σωστά στημένος genesis με έναν <<περίπου>> καλά στημένο..έχει τεράστια διαφορά!!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 10:07 »
και αντε εμενα με πεισατε...αυτος ο Αγας δεν πειστηκε εναν χρονο σχεδον με ταλαιπωρει και δεν μπορεσα ακομα να τον κανω να δουλεψει :))
ευχομαι το 2014 να τα καταφερω :tongue_smilie:




Δεν ειναι σπανιο.

 Με τον  Gini δεν μπορεσα να παρω ουτε μια τζουρα. Ξερω ομως ατομα που απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο στισημο,ειναι τέλειος

 O AGI ειναι ενας ατμοποιητης που μου κανει παρεα εδω και καιρο και δεν ειναι ο πιο ευκολος genesis .   

Δεν βρηκα καμια δυσκολια με τον AGA Mini (AGA S) που ειναι στο ιδιο στυλ με τον GINI,αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχει την ιδια ποιοτιτα και προσοχη.  Ναι ειναι καλυτερος ο Gini,αλλα στα δικα μου χερια δεν δουλεψε,γιατι δεν μπορεσα εγω να τον κανω να δουλεψει....





Thodouris.....ειναι και η ηλικια στη μεση....δε βλεπουμε πλεον και καλα,γερασαμε... :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2014, 10:14 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 10:19 »
Μια απο τα ιδια και εγω. Εχω τον AGA-T v2 εδω και 3 μηνες και μολις τις τελευταιες 3 εβδομαδες τον καταφερα να δουλευει τελεια σε καθε στησιμο. Το μυστικο ειναι να βαλεις ροδελα στον κεντρικο πολο για να μειωσεις την αποσταση απο το μες. Και εγω σαν γνησιος ελληναρας που ειμαι και αφου μετα απο προχειρο ψαξιμο δεν βρηκα ροδελα εφτιαξα  μια με σκληρο και χοντρο αλουμινιο το οποιο εκοψα απο το αλουμινιο που εχει για στεγανοποιηση το κουτι του νες καφε. Και επειδη ειναι μαλακο και ευπλαστο μπορω και το παραμορφωνω με μια βελονα μετα το στησιμο ωστε να ειμαι βεβαιος οτι εφαπτεται με ολη τη διαδρομη συρματος που παει απο το μες στον θετικο.
Μετα την παραπανω επεμβαση ο AGA δουλευει τελεια σε καθε στησιμο και εγω εκοψα τα χαπια. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 01, 2014, 11:16 »
Χρειάζεσαι ροδέλες τύπου M2 η M2,5.  ;)

Αποσυνδεδεμένος TheGreatDalmuti

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 11:52 »
Σκεφτόμενος να μπω στον χώρο των μεσάτων αναρωτήθηκα... γιατί βάζετε/ουμε/ουν SS ατσάλι στο πλέγμα και όχι "απλό" ανθρακούχο? Αφού έτσι κι αλλιώς το οξειδώνετε. Γιατί να κινδυνεύεις από τυχών εισπνοή οξειδωμένου Cr καθώς και άλλων βαρέων μετάλλων αφού αυτό που δίνουν αυτά στο ατσάλι εσύ δεν το θες?

Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 11:29 »
Από μεταφορά


Εκει που νομιζα οτι τον ειχα ψιλομαθει τον rsst καταλαβα οτι τελικα δεν ξερω τιποτα. Εκανα μια αντιστασουλα με 0.3 ribbon, το οποιο ειχα απορριψει αρχικα, και τελικα βγηκε οτι καλυτερο εχω κανει μεχρι τωρα! Ο λογος; Απλα μια διαφοροποιηση στο mesh, το εκανα ποιο λεπτο, οποτε πηρα ευκολα 1.5 ohm με 3/2 αντισταση. Αρπαζει πανγρηγορα, χτυπαει ανελεητα, γευση στα ιδια. Τελικα εκει που κρατουσα την νικοτινη σταθερη τωρα βλεπω οτι δεν την αντεχω στα 18-20 mg  ;D  Αντε να δουμε αν βρω και αλλο στησιμο να με εντυπωσιασει τοσο πολυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2014, 14:08 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 12:29 »
Από την στιγμή που μπήκες στους επισκευάσιμους και ειδικά στους genesis όλα είναι trial and error.

10 RSST να βάλεις δίπλα δίπλα..10 διαφορετικά στησίματα θα έχεις...10 διαφορετικά ατμιστικά αποτελέσματα με το ίδιο υγρό.  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος dlmen

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 12:35 »
φιλε Vagela κανε κι ενα στησιμο με micro coil  και θα δεις αλλα επιπεδα σε γευση και χτυπημα....
ισως ξεχασεις το mesh...

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 12:37 »
Micro coil και βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος dlmen

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 12:37 »
αυτο ακριβως...

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση - ερωτήσεις EXPRESS για Genesis
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 12:43 »
Προσωπικά μου φαίνεται κάτι σαν ιεροσυλία να χρησιμοποιήσεις βαμβάκι,φυτίλι κτλ σε genesis, αν θέλεις τέτοιου είδους στησίματα γιατί να έχεις genesis?
Περί ορέξεως βέβαια στα πλαίσια του πειραματισμού ότι θέλει κάνει ο καθένας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix