vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Hussar RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2520 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 21:59 »
Για τα καινούρια τοπ καπ κλπ τα έχω υπόψιν μου, αλλά ακόμα δεν είμαι έτοιμος να επενδύσω περισσότερα πάνω του. Λίγο το χάσιμο της γεύσης, λίγο το υπερβολικά γλυκό ακόμα δεν έχω πειστεί εντελώς...
Γενικά κάνω 5-6-10 απανωτές τζούρες μετά από κάνα 2-3λεπτο άλλες 3-4 και το ξαναπιάνω μετά από κανένα τέταρτο (τρόπος ατμίσματος). Καμένο δεν έχω πάρει ποτέ, μπουρμπουλήθρες βλέπω ανά 2-3 τζούρες να ανεβαίνουν. Διαρροή δεν είχα ποτέ. Δοκίμασα ήδη 5-6 στησίματα... Λόγω της έλλειψης καμένου, πιστεύω δεν το στουμπώνω, αλλά θα δοκιμάσω και λιγότερο βαμβάκωμα, κάνω "σκοτις ρολλ" να περνάει άνετα από την αντίσταση, καθώς φουσκώνει το βαμβάκι!
Αν δεν είναι το βαμβάκωμα υπάρχει περίπτωση να είναι η θερμοκρασία; Απ' όσο ξέρω το κάνθαλ δεν έχει τρελά θέματα μεταβολής αντίστασης με βάση τη θερμοκρασία...

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2521 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 22:02 »

Επίσης πόση χωρητικότητα έχει μόνο το τανκ χωρίς το τοπ καπ; Από την τρυπούλα δεν χωράει να γεμίσω με κανένα μπουκαλάκι. Μου φαίνεται αρκετά καταναλωτικός σε σχέση με τον Hastur με ίδιο στήσιμο!
5.7 το μεγαλο τανκ και 3 το micro tank...
με chubby gorila αν σφηνωσεις τη μυτη θα μπει υγρο μεσα, αν εισαι με πιπετα, εγω το κανω λιγο πανω απο τη τρυπα σιγα σιγα,αν και καποιες φορες μπουκωνει,αλλα θα κανω δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2522 στις: Νοεμβρίου 16, 2018, 22:06 »
Γενικά ξεβιδώνω το τοπ καπ και γεμίζω από πάνω. Αλλά αν γυρίσω ανάποδα τον ατμοποητή το τοπ καπ χωράει έξτρα υγρό από το τζαμάκι. Φαίνεται σαν να είναι στη μέση το τζάμι ας πούμε. Αν κάνω 5μλ ενώ ο χαστούρ κάνει μόνο 2-3 στην ίδια διάρκεια με ίδιο στήσιμο τότε σαν να καίει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2523 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 10:48 »
 Το ότι σου δίνει πιο γλυκά τα υγρά που λες φταίει το ότι ο προηγούμενος ατμο σου δεν στα έδινε όπως πρέπει και έχεις συνηθίσει σε αυτό και όχι ο hussar . Τώρα,  το ότι χάνεις μετά από κάποιες τζούρες φταίει το βαμβάκωμα, το πώς πατάει πάνω στις τρύπες το βαμβάκι και ανάλογα τροφοδοτεί.  Επίσης, αν είναι λίγο το βαμβάκι σου είναι λογικό να σου αδειάζει γρήγορα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλεις πολύ,  θέλει την κατάλληλη ποσότητα). Τέλος, τα 23 watt για το στήσιμο σου είναι "τσιμπημένα" για πολύ απανωτές τζούρες που κάνεις εσύ.

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2524 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 12:45 »
Το ότι σε White Castle της Egoist, που το κάνω από τότε που ξεκίνησα το άτμισμα ΔΕΝ μου δίνει καρύδα και βγάζει μόνο το αλκοόλ και τη γλυκίλα και σε Prodigal Son από Saints&Sinners βγάζει μόνο ρούμι και κανένα ίχνος της μαύρης σοκολάτας, δεν θα έλεγα ότι οι προηγούμενοι ατμοποιητές μου ήταν λάθος ή δεν τα έδιναν όπως πρέπει... Σίγουρα από ατμοποιητή σε ατμοποιητή παίρνεις διαφορετικές νότες, αλλά εδώ το "βασικό" συστατικό που δένει την γεύση και την κάνει αυτό που είναι, είναι άφαντο ή εγώ στήνω αυτόν λάθος ή ο ατμοποιητής έχει διαφορετική ανάλυση γεύσης η οποία για τα γούστα μου δεν είναι καλή!
Τα 23W τα έφτασα, γιατί ο ατμός μου φαινόταν πολύ κρύος στα 16-17 που άτμιζα συνήθως (λίγο το μέταλλο, λίγο η μακρυά καμπάνα), ούτε εμένα μου αρέσουν τα 23 πίνουν πολύ! :))

http://prntscr.com/ljh4eu
http://prntscr.com/ljh4jq

Στήσιμο 4-5 ημερών, θα αλλαχθεί σήμερα, μαζί και η αντίσταση... Λέω να ανέβω στα 0.85Ω περίπου για να κατεβάσω τα βατ. Κάποιες προτάσεις; Είναι λάθος το βαμβάκωμα ή το ότι έχω κατεβάσει το σύρμα ανάμεσα στους πόλους;

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2525 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 13:26 »
Το βαμβάκωμα στον Hussar ειναι μεγάλη πίκρα. 
Αν το βάλεις να ειναι πάνω από τις τρύπες αλλά να καλύπτει το "λεκανη", σε 3-4ml που μουσκεύει ακουμπάει στις τρύπες δεν τροφοδοτεί καλά γιατί μπαίνει μεσα σε αυτές και τις φράζει.
Αν δεν τις φράξει βγαίνει το υγρό βόλτα. Εγώ το βάζω "ξαπλωτά" πάνω από τις τρύπες ώστε να μην μπαίνει μεσα σε αυτές, αλλά δεν τροφοδοτεί σωστά σε συνεχόμενες τζούρες.
Ειναι ο μοναδικός ατμοποιητής που δεν εχω ευκολία στο βαμβάκωμα. Εχω δοκιμάσει με όλα τα γνωστά βαμβάκια και με πολλά άγνωστα και με πολλούς τρόπους. 
Για 5-6 ml πάει καλά και μετά αρχίζει τα προβλήματα υποτροφοδοσίας. Μιλάμε για 2.5άρι coil και σύρμα απλό 35άρι.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2526 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 13:36 »
Το ότι σε White Castle της Egoist, που το κάνω από τότε που ξεκίνησα το άτμισμα ΔΕΝ μου δίνει καρύδα και βγάζει μόνο το αλκοόλ και τη γλυκίλα και σε Prodigal Son από Saints&Sinners βγάζει μόνο ρούμι και κανένα ίχνος της μαύρης σοκολάτας, δεν θα έλεγα ότι οι προηγούμενοι ατμοποιητές μου ήταν λάθος ή δεν τα έδιναν όπως πρέπει... Σίγουρα από ατμοποιητή σε ατμοποιητή παίρνεις διαφορετικές νότες, αλλά εδώ το "βασικό" συστατικό που δένει την γεύση και την κάνει αυτό που είναι, είναι άφαντο ή εγώ στήνω αυτόν λάθος ή ο ατμοποιητής έχει διαφορετική ανάλυση γεύσης η οποία για τα γούστα μου δεν είναι καλή!
Τα 23W τα έφτασα, γιατί ο ατμός μου φαινόταν πολύ κρύος στα 16-17 που άτμιζα συνήθως (λίγο το μέταλλο, λίγο η μακρυά καμπάνα), ούτε εμένα μου αρέσουν τα 23 πίνουν πολύ! :))

http://prntscr.com/ljh4eu
http://prntscr.com/ljh4jq

Στήσιμο 4-5 ημερών, θα αλλαχθεί σήμερα, μαζί και η αντίσταση... Λέω να ανέβω στα 0.85Ω περίπου για να κατεβάσω τα βατ. Κάποιες προτάσεις; Είναι λάθος το βαμβάκωμα ή το ότι έχω κατεβάσει το σύρμα ανάμεσα στους πόλους;
προφανώς κάποιο λάθος κάνεις.  Το βαμβάκωμα στον hussar παρ' όλο πουφαίνεται εύκολο,  θέλει τον τρόπο του

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2527 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 13:38 »
Υποτροφοδοσία σε μορφή καμένου δεν έχω πάρει ποτέ από τότε που ξεκίνησα το scottish roll, αντί του απλού νορμάλ βαμβακώματος... Εγώ απλά το ξαπλώνω στα αυλάκια στεγνό και αφού το βρέξω το ψιλοαπλώνω και το "πιέζω" να μείνει στο αυλάκι. Δεν το στουμπώνω, δεν το πιέζω κάτω με δύναμη, ούτε το χώνω στις τρυπούλες.
Αλλά αυτό το 3 τζούρες καλές και μετά άγευστο ίσως είναι υποτροφοδοσία όπως μου αναφέρανε που ρώτησα... Απλά δεν έχω φάει καψούλι όσες "άγευστες" τζούρες και να κάνω.
Γενικά έχω παίξει με τον ατμοποιητή, παίρνω απίστευτη τζούρα σαν αίσθηση, αλλά στην γεύση κάπου το χάνω. Δεν μου έκατσε καλά. Δεν ξέρω αν έχει ιδιοτροπίες, ή δεν κάνει για μένα, για αυτό ζητάω προτάσεις, μήπως και τα βρούμε γιατί από θέμα τζούρας και διαρροών είναι άψογος!

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2528 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 13:43 »
Δεν θέλει ξάπλωμα το βαμβάκι και τα σχετικά,  θέλει τοποθέτηση από πάνω προς τα κάτω κομμένο στο σωστό μήκος,  αυτό είναι όλο.  Αν βρω χρόνο θα ανεβάσω ένα βιντεάκι με το στήσιμο του hussar.

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2529 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 13:49 »
Δηλαδή με απλά λόγια, κόβεις το βαμβάκι στο σωστό μήκος και παίρνεις τις άκρες και τις ακουμπάς χωρίς πίεση στα αυλάκια; Ούτε μακρύ για να στουμπώσει, αλλά ούτε και κοντό να μην φτάνουν... Ίσα ίσα να ακουμπήσουν και να μείνουν στα αυλάκια πριν βραχεί;
Η αντίσταση ανάμεσα στα ποστ ή από πάνω παίζει κάποιο ρόλο στις νότες της γεύσης ή μόνο στο χτύπημα;

Αποσυνδεδεμένος Ulaire

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2530 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 15:59 »
Ακριβώς αυτό φίλε μου δεν είναι τίποτα σε 2 στησίματα θα το βρεις είναι εύκολος ατμοποιητής

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2018, 00:03 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2531 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 16:20 »
Ατμοποιητής με 170 σελίδες νήμα, δεν είναι εύκολος  :tongue_smilie:
Απλά είναι ατμοποιητής που αξίζει το παίδεμα λόγω απόδοσης απ' ότι καταλαβαίνω εγώ... Οπότε ψάχνω και γω να τον βρω γιατί δεν αξίζει για ντουλάπι με βάση τη τζούρα που δίνει...

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2532 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 16:27 »
Το από πόσες σελίδες αποτελείται ένα προϊόν είναι ένδειξη δημοφιλίας του. Οχι δυσκολίας του. Πχ, θα βρεις υγρά με υπερπολλαπλάσιες σελίδες. Δεν σημαίνει πως είναι "δύσκολα".
Μη σε προβληματίζει πάντως ο ατμοποιητής. Είναι από τους "ευκολότερους" που μπορείς να βρεις. Μηχανή γεύσης. Χτύπημα μόνο μην του ζητήσεις, δεν είναι το δυνατό του σημείο.
Για το στήσιμο, προσωπικά βρίσκω πιό εύκολη την μέθοδο "κλασσικά-εικονογραφημένα" από την γραπτή περιγραφή εδώ. Κοίταξε στο youtube μερικά στησίματα. Κάποιο/α θα σε καλύψουν.
Ομως, αν έχεις υπομονή & στο νήμα θα βρεις πολύ υλικό. :)

Αποσυνδεδεμένος poseidon

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2533 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 16:41 »
Έχω κάνει ήδη 4 διαφορετικά στησίματα, χωρίς να καταλάβω ιδιαίτερη διαφορά. Στο νήμα έχω διαβάσει 80-100 σελίδες, δεν είχα υπομονή για τις υπόλοιπες!
Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι σε πιπίλα-mode οι τελευταίες τζούρες είναι άγευστες, αλλά χωρίς καψούλι. Ίσως να είναι δείγμα μικρής υποτροφοδοσίας, οπότε θα δοκιμάσω με ελαφρώς λιγότερο βαμβάκι!
Το ψηλά-χαμηλά αντίσταση δεν έχω καταλάβει διαφορά και με απασχολεί, γιατί δεν είμαι για αλλαγή στησίματος κάθε μέρα και το να έχω κακή απόδοση αν κάνω κάτι άσχημο ή υποαπόδοση όπως έχω τώρα με προβληματίζει γιατί με τον Hastur ή/και τον Recurve τα βρήκαμε αμέσως.
Όταν είναι "κρύος" ο ατμοποιητής όμως παίρνω απίστευτη γεύση και αυτός είναι ο μόνος λόγος που τόσο καιρό δεν τον έβαλα στο ντουλάπι!

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hussar RTA Clone
« Απάντηση #2534 στις: Νοεμβρίου 17, 2018, 17:29 »
Ο Hussar είναι από ενας από τους ατμοποιητες που δεν εχω καταφερει να παρω διαρροες η καμμενο, με καταπληκτικη γευση και αερα που προσαρμοζεται σε όλα τα γουστα.
Ο τροπος που στηνω από τοτε που τον πηρα ειναι:
Αντισταση με πυρηνα 2.5mm, συρμα Kanthal A1 29GA ,6 σπειρες  1,55Ω  στα 10W  3.95V ,ανοιχτες ομοιομορφες σπειρες με τα ΄΄ποδια΄΄προς τα κατω,βαμβακι Cotton Bacon V2.(Την αντισταση δεν την ανεβαζω ουτε την κατεβαζω από τα posts δηλαδη τα ποδια είναι σε μια ευθεια.)
Το βαμβακι το περναω σφιχτα ,με βοηθεια στριψιματος από την πισω του πλευρα,ισα που να μην παραμορφωνει τις σπειρες της αντιστασης.
Στη συνεχεια υπολογιζω το κοψιμο του βαμβακιου ετσι ωστε ισα που να μπει στις θηκες  του ατμοποιητη ,κοβοντας ελαφρως υπο γωνια (γιατι αν το κοψω ισια,το πισω μερος του θα κατεβει πιο κατω από το μπροστινο, όταν το βαλω στη θηκη και θα κλεισει τις τρυπες τροφοδοσιας)
Μετα αφρατευω το βαμβακι με τη μυτη ψαλιδιου νυχιων χωρις να αφαιρεσω βαμβακι (γινεται σαν φουντα) και με ψιλο ισιο κατσαβιδακι το σπρωχνω στη θηκη του ξεκινωντας από το μερος που θα καταληξει στην πισω πλευρα της μεχρι να ΄΄κουμπωσει΄΄ολο το βαμβακι στη θηκη.
Βρεχω καλα ολο το βαμβακι και ειμαι ετοιμος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171646 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364