vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

629 επισκέπτες, 9 χρήστες
lemon78, gigelis78, teo77, gfilip, manoslykos, thanos1071, yorgoss, infernity, Milarepa

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος latsis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Οποτε και στα δυο μοντακια lg και ειμαι οκ σωστα?ο μαγαζατορας που ρωτησα για το alien μου ειπε πως παιζεις απο 60 λογω του οτι θελω ντουμανι.αυτος μου ειπε πως με 2 effest 3000 mah θα με βγαζει μιαμιση μερα με 13-15 μλ ατμισμα.φιλος που το χει με effest μου ειπε ουτε καν!γιαυτο εχω χαθει οπως ειπα

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Ντουμανι βγαζεις και στα 25 και στα 30, αναλογα το συρμα σου. Δεν ειναι απαραιτητο να φτασεις στα 60, 100 watt.
Σε τοσα watt, καμια μπαταρια δεν θα κραταει περισσοτερα, διαχειριζοντας τοσο ρευμα.

Αποσυνδεδεμένος latsis

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Η αντισταση που εχω τωρα λεει 30-100

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Αν θες ντουμανι, πρωτα γυρνα σε 100% VG, επειτα παρε ενα συρμα που αρπαζει πιο γρηγορα (ni80>SS>kanthal) και επειτα ανεβαζε Watt. Στα 60+ watt με 13-15 ml δε βγαζεις μερα!Οποια απο τις 3 Sony-Samsung-LG και να παρεις δε νομιζω να δεις διαφορα. Παρε τις Samsung που ειναι φτηνοτερες και δεν κυκλοφορουν μουφα η κακες παρτιδες..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Η αντισταση που εχω τωρα λεει 30-100



Οι μπαταριες που ειναι ανωτερες αυτη τη στιγμη με συνδιασμο δυναμης και διαρκειας , ειναι οι τρεις των 3000mAh.

Sony VTC6
Samsung 30Q
LG HG2.

Αυτες οι μπαταριες ειναι ικανες να σου δωσουν συνεχομενα ρευμα στα 50 Watts απο τα 4.20V μεχρι τα 3.20 - 3.30V ..... η καθε μια .
Αρα στο Alien θα μπορεις να εχεις συνεχομενα 100W απο την αρχη μεχρι τα 3.2 - 3.3 V.

Αν θελησεις να πας σε περισσοτερα Watts , η πλακετα θα διαβασει αδυναμια αποδοσης πιο ψηλα .

Δηλαδη αν ζητησεις 150W , θα σταματησει να τραβαει ρευμα η πλακετα πιο ψηλα ... , για παραδειγμα οταν οι μπαταριες θα ειναι στο 3.5-3.6 V ..... για παραδειγμα ....

Αυτο που σου γραφω δηλαδη , ειναι οτι ρυθμιζοντας τα Watts , στην ουσια ζητας μια ποσοτητα ρευματος μεσο της πλακετας .
Η πλακετα τραβοντας αυτη τη ποσοτητα ρευματος αδειαζει τη μπαταρια .
Λογο αυτης της  πτωσης τασης που θα εχει η μπαταρια (αναλογα και ποσα Watts ζητας) , οταν θα φτασει κοντα στο 3.2V , η πλακετα θα σταματησει να τραβαει ρευμα .

Αρα οσο περισσοτερα Watts τραβαμε , τοσο μεγαλυτερη ειναι η ενεργεια που ζηταμε , αρα τοσο λιγοτερη ενεργεια απομενει μεσα στη μπαταρια και τοσο μικροτερη θα ειναι η ταση της .

Οποτε αναλογα ποσα Watts θελεις , τοσο περισσοτερο ή λιγοτερο θα διαρκει η μπαταρια / μπαταριες .


Η Efest δεν κατασκευαζει μπαταριες .
Αγοραζει απο τους μεγαλους κατασκευαστες και βαζει το δικο της καλυμμα , το οποιο το πληρωνεις περισσοτερο απο το να αγορασεις την αυθεντικη .


Αυτον που σου ειπε να παρεις Efest και μαλιστα για μοντακι δυο μπαταριων σε σειρα

(οπου θα πρεπει να χρησιμοποιουμε μπαταριες ασφαλειας για αποφυγη δυσάρεστων εκπλήξεων οσο το δυνατον πιο ευκολα) ,

να του πεις να αλλαξει επαγγελμα και να πουλαει σουβλακια .


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ........


Το αν λεει 30 - 50 - 500 W η κεφαλη που εχεις στα χερια σου , δε σημαινει απολυτως τιποτα .
Αν εσενα σου αρεσει να ατμιζεις στα 10W ας λεει η κεφαλη ... 500 W...




Y.Γ.

Αυτη τη στιγμη θα ηταν καλυτερη η αγορα των Sony VTC6 ......
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 17:19 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Παιδες, γωνριζει κανεις τη συγκεκριμενη μπαταρια? φαινεται πολυ καλη και σκεφτομαι να τη τσιμπισω.
λεει οτι βγαζει 10Α.  εαν χρησιμοποιω διμπαταρο πανε δια 2 τα αμπερ?
επισης οταν χρησιμοποιω διμπαταρο πρεπει να ειναι protected οι μπαταριες ή δε παιζει ρολο? Ευχαριστω !
https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/sanyo-18650ga-button-top.html
Πολύ καλές, αν ζητούμενο είναι η αυτονομία κι όχι τα πολλά watt.
Γιατί button top όμως; και εκτός αποθέματος τις βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
ουτε που ξερω τι ειναι το button top.... 

με τα αμπερ και τα διμπαταρα τι γινεται? παει δια 2? 

τωρα σε μονομπαταρο παιζω γυρο στα 10 A. με τις ιδιες ρυθμισεις ( αντισταση -Ω -βατ κτλ)  σε διμπαταρο θα εχω παλι 10 Α ή 5?




Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Οι μπαταρίες button top είναι αυτές που στον θετικό τους πόλο υπάρχει ένα εξόγκωμα ( βυζί, στην απλουστευμένη περιγραφή - δεν μου αρέσει καθόλου η έκφραση ).

Τα διμπάταρα mods δέχονται τα στοιχεία ( μπαταρίες ) με δύο τρόπους σύνδεσης: Σε σειρά ή παράλληλα ( δεν επιλέγεις εσύ τον τρόπο - τον έχει επιλέξει ο σχεδιαστής ).

Η σύνδεση σε σειρά προσθέτει την τάση των δύο μπαταριών, αλλά διατηρεί την ίδια χωρητικότητα.

Η παράλληλη σύνδεση θα διατηρήσει την ονομαστική τάση, αλλά θα αυξήσει ( διπλασιάσει ) την χωρητικότητα.

Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
παιδιά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω μπαταρίες όπως

Sony VTC6
Samsung 30Q
LG HG2

αξίζουν τα λεφτά τους (μιλάμε για γνήσιες όχι να πετύχουμε μαϊμουδίσιες)
Τις efest ποτέ δεν τις πολυσυμπάθησα, το πρώτο ζευγάρι που είχα αγοράσει μου είχε κρατήσει με προσεκτικότατες φορτίσεις σε xtar φορτιστή 6 μήνες και μετά σταμάτησαν απλά να λειτουργούν.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
και 20€ να ειχαν παλι θα τα αξιζαν.
Απλα γιατι δεν υπαρχουν αλλες καλυτερες.
Εκτος αν ατμιζεις στα 10w

Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
όλα είναι θέμα ανάγκης, χρήσης, προσφοράς και ζήτησης.

όποιος θέλει να κάνει ντουμάνια σε πολλά watts και πολύ χαμηλή αντίσταση ,αγοράζει ένα modάκι με 3 ή 4 μπαταρίες και ξενοιάζει σίγουρα για μια ολόκληρη μέρα plus !

μέχρι πρότινος ήμουν πολύ υπερ των mods με ενσωματωμένες μπαταρίες. Και αυτό λόγω χρηστικότητας και τίποτα άλλο.

Επειδή όμως δε μπορούμε να ξέρουμε τι είδους μπαταρίες βάζει η εκάστοτε εταιρεία και επειδή ο κόσμος καλώς ή κακώς δεν είναι αγγελικά πλασμέννος, παίρνουμε ένα mod, επιλέγουμε εμείς τι μπαταρίες θα του βάζουμε, επιλέγουμε τις καλύτερες και ξενοιάζουμε.
safety 1st !
δυστυχώς ο καταναλωτής ρωτάει συνήθως "ποιο είναι το καλύτερο mod,μπαταρία κτλ;"
αντί να ρωτάει "ποιο είναι το καλύτερο mod,ατμοποιητής,μπαταρία κτλ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;"
τα πάντα θέλουν προσωπικό ψάξιμο πριν ρωτήσουμε τρίτους για εμάς.. ένας τρίτος δε μπορεί να ξέρει τι σου αρέσει , τι δε σου αρέσει

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παίδες,
εδώ και αρκετές μέρες ψάχνω ένα κατάστημα που να έχει διαθεσιμότητα μπαταρίες ijoy 26650 αλλά μπαααααα  :wall:.
Υπάρχει κανένας σας που να έχει πετύχει σε κανένα?

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Θα σου πρότεινα να πας στο http://www.teomav.gr και να πάρεις οποία σου πει.

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Είναι και δίπλα μου το μαγαζί.  :D
Το κόλλημα ειναι ότι η συγκεκριμένες έχουν δώσει πολύ καλά αποτελέσματα... σταθερά ρεύματα ακόμα και όταν είναι κοντά σε αποφόρτιση. Κάτι efest και avatar που έχω πάρει μέχρι τώρα είναι μετριότατες.
Αν δω και αποτελέσματα από τις δοκιμές του mooch... οι ijoy είναι πραγματικά πολύ καλές και σταθερές.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Vappower είδα έχει στην σελίδα του. Κοίτα τι λένε και γι αυτές

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 107 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix