vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 20:07 »
Όσοι παίζατε με σταγόνες στην αρχή αντί για σύριγγα... μήπως θυμάστε τη δοσολογία για καλά αποτελέσματα σε nutacco και ry69?

Συγκεκριμένα έφτιαξα ένα 30μελο nutacco αυτόν τον μήνα προσθέτοντας 18 σταγόνες ανά 10 ml, δλδ 54 σύνολο αλλά μύριζε τόσο έντονα το μπουκάλι τις επόμενες μέρες (μου ερχόταν η μυρωδιά ακόμα κι όταν πέρναγα από την ντουλάπα μισόκλειστη) που αναγκάστηκα να το αφήσω ανοιχτό καμιά ώρα μήπως ξεθυμάνει. 10 μέρες μετά (σήμερα δλδ) το δοκίμασα και το άρωμα βγήκε πολύ υποτονικό. Πρόσθεσα 8 σταγόνες ακόμα αλλά μετά σκέφτηκα κάτι άλλο... μήπως εν τέλει κατέστρεψα το υγρό επειδή το άφησα ανοιχτό και δεν έχει νόημα πλέον να προσθέσω κι άλλο άρωμα?  :dontknow:

Για το ry69 από την άλλη έφτιαξα 2 20μελα με αναλογία 16 σταγόνες ανά 10ml και λίγο που άνοιξα το ένα για να το μυρίσω δεν το βρήκα να αναδίδει ιδιαίτερη οσμή. 

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 20:19 »
Το Nuttaco όπως τα περισσότερα φουντούκια είναι πολύ έντονο άρωμα. Εγώ το χρησημοποιώ μεταξύ 2-3% δηλαδή 6-9 σταγόνες στα 10μλ, και το αφήνω περί τις 15 μέρες. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις  όπως έιναι και μετά να κάνεις μια δοκιμή να βάζεις απο αυτό σε σκέτη βάση ανα +1% κάθε 5 μλ μέχρι να το βρείς.

Το ry69 έιναι λίγο ιδιότροπο, και εγω δεν το έχω πετύχει ακριβώς όλες τις φορές. Αλλά γενικά του βάζω 30 σταγόνες στα 10μλ και το αφήνω μήνα. Συνήθως πιό πρίν του βάζω βανίλια και το αφηνω τον μήνα που σου έιπα.

πσ. αποθήκευσε και αυτό θα σου χρειαστεί αφού παίζεις με σταγόνες

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 20:23 »
Για το ry δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν μου αρέσει. Για το nutacco, ποτέ δεν ξεπερναω τις 50 σταγόνες στα 100ml. Που σημαίνει κάτι λιγότερο από 2%. Είναι σχετικά έντονο άρωμα και εγώ τουλάχιστον δεν το προτιμώ σε μεγαλύτερο ποσοστό. Σε μια εβδομάδα είναι έτοιμο.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 20:33 »
Ευχαριστώ παιδιά. Ίσως το χάλασα το υγρό επειδή το άφησα να αναπνεύσει, έτσι όπως τα λέτε κανονικά θα ήθελε αραίωση πάνω από 50% για μια μέση κατάσταση. Φυσικά ήταν η τελευταία φορά που έφτιαξα 30ml σε άρωμα που δε γνωρίζω, θα δοκιμάσω τώρα μια μικρή ποσότητα με 8-9 σταγόνες στα 10ml να δω πώς θα βγει.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος electroNick

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 15:31 »
Εχω φτιαξει diy με nutacco σε δοσολογια 7% που προτεινεται πανω στο μπουκαλακι αλλα πιστευω 7% ειναι πολυ.βγηκε πολυ δυνατο, σχεδον μπουχτιστικο.το αραιωσα 50% με βαση να πεσει περιπου στα 3,5%-4% και παλι ισα ισα παλευεται.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y330-U01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 15:35 »
ναί τα φουντούκια γενικά έιναι πολύ δυνατα. έως 3 % και πολύ έιναι γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος I.P

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 16:24 »
Το nutacco εχει διαφορετικα χαρακτηριστικα απο το nocciola.
Το nutacco εχει αρωμα καβουρδισμενων ξηρων καρπων ενω το nocciola καθαρο,καθαροτατο φουντουκι!
Το nutacco εχει περιεργη συμπεριφορα,ενω νομιζεις οτι εχεις βαλει αρκετο εως πολυ,σε διαψευδει.Μετα τα πρωτα ml εχεις την αισθηση οτι το αρωμα-γευση ατονει και δεν βγαζει αυτο που εβγαζε.Δεν ξερω εαν οφειλεται σε κορεσμο αλλα δεν νομιζω.Εγω το κανω στο 7% και μετα απο 5-8ml κανω διαλλειμα με κατι αλλο γιατι δεν το νοιωθω.
Το nocciola απο την αλλη ειναι ισως το πιο τιμιο αρωμα που φτιαχνω τα τελευταια 4 χρονια.Αυτο που μυριζεις αυτο ατμιζεις και δεν "σβηνει".Αυτο θελει προσοχη στην δοσολογια γιατι εαν το παρακανεις το φουντουκι το ακους στερεο σε σημειο αρκετα μπουχτιστικο.Εγω το φτιαχνω στο 3-4% το πολυ.
I.P.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 18:18 »
Στο nuttaco, εμένα πάλι μου φέρνει σε φουντούκι αλλά καβουρτνισμένο, γιαυτό του συμπεριφέρομαι το ίδιο.


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 18:28 »
Το nuttaco, έχω την εντύπωση ότι είναι καθαρό αράπικο φυστίκι, το nocciola πραλινα φουντουκιού. Και τα δύο είναι πολύ έντονα και τα πρόσθετω σε r4d.

Αποσυνδεδεμένος electroNick

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 18:40 »
Το nutacco σας μαυριζει τα παντα ολα?το ειχα φτιαξει οπως προειπα σε 7% με 2% vanilla...ακομα και μετα απο 100% αραιωση με βαση, σε 5-8 ml, βαμβακι καταμαυρο και αντισταση μαυριλα και μες τη μακα....δε ξερω αν ευθυνεται η black vanilla για αυτο, αλλα σε ry69 που την ειχα προσθεσει στην ιδια αναλογια δεν ειχα τετοια θεματα.κυριολεκτικα, με το nutacco-vanilla νιωθω οτι μετα απο λιγο μπουκωνουν ολα και ατμιζω μακα.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y330-U01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 18:46 »
To nutacco δεν αφήνει κατάλοιπα. Ή βανίλια που  βάζεις ίσως να φταίει. Παντως το 7% μου φαίνεται πολύ για nutacco, αλλά αν σου αρέσει οκ.

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 18:54 »
To nuttaco δε μου αφηνει καθολου μακα και το ωριμαζω αρκετες μερες, το μπουκαλακι παραμενει διαφανο. Η μαυρη βανιλια απ' την αλλη...τα κανει ολα μαυρα! Τον παιζω και εγω αυτο το συνδυασμο...βεβαια η βανιλια και απο μονη της τα σπαει. Με 7% το κανω οσο λεει και στο μπουκαλακι, και αντε να σταξω καμια 2-3 σταγονες βανιλια (δε θελω να τη χαλαλιζω μου αρεσει μονη της)

Αποσυνδεδεμένος electroNick

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 19:17 »
Μμμμ....οκ, παιδια ευχαριστω.μαλλον πρεπει να μειωθει λιγο η βανιλια.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y330-U01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 11:53 »
Το nutacco εχει περιεργη συμπεριφορα,ενω νομιζεις οτι εχεις βαλει αρκετο εως πολυ,σε διαψευδει.Μετα τα πρωτα ml εχεις την αισθηση οτι το αρωμα-γευση ατονει και δεν βγαζει αυτο που εβγαζε.Δεν ξερω εαν οφειλεται σε κορεσμο αλλα δεν νομιζω.Εγω το κανω στο 7% και μετα απο 5-8ml κανω διαλλειμα με κατι αλλο γιατι δεν το νοιωθω.
Και 'μένα αυτό ακριβώς μού συμβαίνει και δεν μπορώ να δώσω λογική εξήγηση, ίσως είναι θέμα και γευστικών κάλυκων... Κάπως έτσι ξόδεψα 30+10ml και περίπου το 1/3 του αρώματος και είτε το 'κανα τέρμα μπουχτιστικό είτε πιο αραιό δε φαίνεται να κατάφερα κάτι. Εκεί που πάνω να νιώσω το φυστικοφουντούκι ή ό,τι άλλο είναι τέλος πάντων το χάνω γρήγορα κι ας είναι έντονο στην αρχή. Κορεσμό δεν έχω σίγουρα αυτές τις 'μέρες. Τις λίγες φορές που το κατάλαβα και πάλι σαν να μου φάνηκε αρκετά ξηρό, και να μην είχα αυτά τα θέματα έχω την εντύπωση ότι θέλει κάποια γλυκάδα?   Το βλέπω να το τρώνε (/πίνουν) οι αράχνες το άρωμα.

Το ry69 απ' την άλλη μου βγήκε καλό τελικά με 16 σταγόνες δοσολογία κι ας το έκανα 8-9 ημέρες μετά την ωρίμανση. Μάλλον ούτε αυτό είναι του γούστου μου, σαν να είχε μια έντονη και στυφή γεύση τσιγαρίλας με κάτι αρωματικό να υποβόσκει. Δεν ορκίζομαι βέβαια, σε λίγο που θα κλείσω μήνα θα ξαναδοκιμάσω να δω αν το αρωματικό θα έχει αναδειχθεί πιο πολύ. Μια ιδέα είναι να προσθέσω λίγο μέλι (από ecig), όσοι το έχετε δοκιμάσει πείτε εντυπώσεις.  

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Δοσολογία αρωμάτων Atmos Lab
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 12:30 »
Το Ry μου ήταν και μένα στιφό ακόμα και μετά από 30 μέρες. Μου πρότειναν και δοκίμασα βανίλλια αρχικά και δεύτερο τέστ με καραμέλα. Έστρωσε αρκετά και έδεινε γεμάτο ατμό(γευστικα). Για μέλι δεν ξέρω αν του πηγαίνει, αλλά φτιάξε 1 δεκάμελο με 0.5-1% μέλι, ναμας πείς εντυπώσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63160 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3727 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem