vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

244 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

The Vape Laboratory by Lamda

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #180 στις: Μαΐου 20, 2016, 12:19 »
Μήπως το φρούτο - υπογραφή του chef της Lamda είναι το βερίκοκο ή το ροδάκινο που ανακάλυψες στο gandalf ή το νεράτζι που υπάρχει και στο Casa Blend αφού σύμφωνα με το blog τους
Παράθεση
Ο Τρύφωνας aka Cruiser79 θεωρείται και είναι ο κορυφαίος Έλληνας γευσιγνώστης ατμιστικών υγρών. Αναγκαστικά ήταν και ο πρώτος που δοκίμασε το Γκάνταλφ και μας έδωσε μία ξεκάθαρη εικόνα για το γευστικό προφίλ του υγρού ανακαλύπτοντας ακόμη και μία νότα από φρούτα που δεν ξεπερνάει σε συγκέντρωση το 0.25%.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #181 στις: Μαΐου 20, 2016, 12:54 »
Ιδέα δεν έχω, αλλά πιστεύω ότι τα φρούτα που αναφέρεις, έχουν πολύ χαρακτηριστική γεύση η οποία θα ξεχώριζε στο συγκεκριμένο γευστικό προφίλ. Θα δούμε, αν δεήσει ο κατασκευαστής να προβεί σε αποκαλύψεις...

Τώρα το βλέπω αυτό με το blog! :laugh1:

Το παράκαναν λίγο μου φαίνεται! :))


Αποσυνδεδεμένος Raf

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #182 στις: Μαΐου 24, 2016, 14:31 »
Εδώ και αρκετό καιρό περίμενα να δοκιμάσω αυτά τα υγρά αλλά λόγω του οτι τα έχει μόνο ένα κατάστημα στην Αθήνα το οποίο είναι μακριά μου και του οτι έχω κόψει τις τυφλές αγορές σε υγρά δεν τα είχα καταφέρει..Έτυχε λοιπόν να βρεθώ στο Ηράκλειο(Κρήτης) και να επισκεφτώ το κατάστημα we-cig για κάποια αναλώσιμα και είδα ότι εχει τα συγκεκριμένα υγρά,τα δοκίμασα όλα και έμεινα έκπλητος από την ποιότητα των υγρών.Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που δοκίμασα μια σειρά και να θέλω να τα πάρω όλα.Έφυγα με ένα gaucho verano(φανταστικό το πεπονάκι  :tongue_smilie: )το οποίο στο phenomeno το έχω λιώσει και με κόβω να παραγγέλνω κανα λίτρο απο δαύτο.Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στη lamda για την εξαιρετική προσπάθεια και να μην ξεχάσω και τον Νίκο we-cig εξηπηρετικότατος,γνώστης και από τους πιο παλιούς στο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #183 στις: Μαΐου 24, 2016, 14:42 »
Νωρίτερα έφυγα κι εγώ απ'τον Νίκο με ένα yaya dream στα χέρια, μικρή παύση από το diy γι'αυτό το υγρό που δοκίμασα κι έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Απίστευτο, μαζεύει μέσα του τις γεύσεις που λατρεύω αυτή την εποχή. Θα πω περισσότερα μόλις το δοκιμάσω λίγο ακόμα, εκκρεμεί νέο στήσιμο στον cloud που λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή. Στο επανιδείν.! :)

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #184 στις: Μαΐου 25, 2016, 01:21 »
... τόσο καιρό πίστευα πως τα Lamda κοστίζουν 20-25€ το μπουκάλι
και τα απέφευγα σα το διάολο το λιβάνι (όχι τόσο γιατί δεν είχα να τα
σκάσω για μερικά μπουκαλάκια, αλλά κυρίως επειδή φοβόμουν μην
μου αρέσουν και μετά θα πόναγε η συχνή αγορά τους). Χθες, τυχαία
μπαίνοντας στο site τους, συνειδητοποίησα πως οι τιμές είναι αλλιώς,
οπότε δεν άντεξα και χτύπησα σήμερα: Cream e Gusto & Tetraploid.

Cream e Gusto: Fan της φράουλας δεν είμαι. Σαν φρούτο και να μην
ξαναφάω ποτέ, δεν με νοιάζει. Σε γλυκό, σοκολατίνα με φράουλα ή
σε μπάλα παγωτό ή σε σοκολάτα ή σε κρέπα μου είναι ευπρόσδεκτη
αν και δεν είναι κάτι που θα αναζητήσω συχνά. Παρ' όλα αυτά, οι
υλοποιήσεις σε "φράουλα με κρέμες" στα ατμιστικά υγρά είναι τόσο
μα τόσο πετυχημένες που έχουν καταλήξει ως οι top προτιμήσεις μου
σε γλυκά ατμιστικά υγρά. Έχωντας δοκιμάσει τουλάχιστον 6 άλλα
πασίγνωστα υγρά σε αυτή την κατηγορία, μπορώ να πω πως το Cream
e Gusto παίζει πολύ ψηλά αν και θα το προτιμούσα με κάπως λιγότερο
"premium" τιμή. Στη γεύση θυμίζει έντονα Suicide Bunny - Mother's Milk
λιγότερο gourmet, με ελάχιστη ή καθόλου κανέλα (ή ό,τι φέρνει σε κανέλα),
κάτι που προσωπικά με χαλούσε στο Mother's Milk. Κατά τ'άλλα δεν έχει
κάποιο ιδιέταιρο χαρακτήρα που να μην έχω ξανασυναντήσει (όπως το
Boosted by Boosted). Είναι σωστή φράουλα που παραπέμπει σε μια μείξη
κανονικής φράουλας με μαρμελαδοσιρόπι φράουλα (και όχι ροζ κρέμα φράουλα
ή milkshake) με κάποιες κρέμες να συμβαδίζουν/ακολουθούν. Δοκιμάστηκε σε
χαλαρό στήσιμο σε Phenomenon, θα ακολουθήσουν δοκιμές και σε άλλους
γνωστούς ατμοποιητές. Θετικό πως τα κατάλοιπα δεν ήταν άπειρα. Επίσης,
τεράστιο θετικό  impact στο γραφείο, μοσχομύριζε. Σε όσους αρέσκονται
-και όχι μόνο- σε φραουλοκρέμες, go on άφοβα. Αξίζει τουλάχιστον μία δοκιμή.

Tetraploid: Δεν θα γράψω πολλά ακόμη γιατί έχω κάνει ίσα ίσα ένα τανκάκι σε
Cloud One. Φοβόμουν πως -έχωντας καλή εντύπωση από το Cream e Gusto-
δύσκολα θα "τα βρισκα" με το άλλο υγρό (κοινώς περίμενα να φάω φόλα).
Τελικά το υγρό αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη. Ζωντανό, ζωηρό, δροσιστικό.
Τα συστατικά τα νιώθω όλα και μάλιστα με χαλαρό στήσιμο, τρομάζω (θετικά)
και μόνο στην ιδέα να στήσω πχ με 35άρι σύρμα και να ανεβάση watt. Ωραίο
χρώμα επίσης, προδιαθέτει πως δεν θα αφήνει πολλά κατάλοιπα. Τέλος, στα
συν πως παρόλο έχει κάποια δροσιά, δεν έχει καμία σχέση με τις μενθόλες πχ
από Umami που παγώνεις ολόκληρος, ούτε την ένταση του φιδόλαδου. Πολύ
ήπια/σωστή δροσιά, όσο πρέπει για να "τσιμπάει" ελαφρά. Δε νομίζω να το
ξαναπάρω (ή τουλάχιστον σύντομα), αλλά τουλάχιστον αυτό έχει χαρακτήρα
που δεν έχω ξανασυναντήσει, γι' αυτό και μόνο respect από μένα.

Ψήνω και Bellerophontes, αλλά με φοβίζει η κανέλα, Yayas Dream, αλλά με
φοβίζει η μπανάνα και Gaucho, αλλά με φοβίζει ο καπνικός χαρακτήρας. :-\

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #185 στις: Μαΐου 30, 2016, 10:17 »
Σήμερα άνοιξα το γιοματάρι μου casa blend που υπομονετικά περίμενα 21 ημέρες να ωριμάσει. Το έφτιαξα με βάση 6mg eliquid france 50-50 σε αναλογία 10% (90ml βάση - 10ml casa blend). Το ατμίζω σε kayfun mini v3 clone με microcoil 1,4Ω και cotton bacon στα 12W
Το υγρό είναι πραγματικά εξαιρετικό και πάρα πολύ οικείο στους γευστικούς μας κάλυκες όσον αφορά τις μεσογειακές γεύσεις που έχουμε συνηθίσει. Τα εσπερειδοειδή φαίνονται ξεκάθαρα και δίνουν ένα εξαιρετικό τελείωμα στην εισπνοή. Είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος από την τυφλή επιλογή μου και χαίρομαι που έφτιαξα με την μια 100μελο. Επειδή ταυτόχρονα έφτιαξα και short castle τολμώ να πω οτι το casa blend μου αρέσει περισσότερο.
Τα συγχαρητήριά μου στον Lamda chef. Το Gandalf μου απέκτησε μια εξαιρετική καθημερινή παρέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2016, 10:31 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #186 στις: Μαΐου 30, 2016, 13:50 »
Εμένα έχει ωριμάσει καμιά 12αριά μέρες. Τα νιώθω τα εσπεριδοειδή αλλά αυτό που νιώθω κυρίως είναι τσουρέκι! Πολύ ωραίο στον eviva.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #187 στις: Μαΐου 30, 2016, 14:00 »
Θα αλλάξει κι άλλο το υγρό. Το είχα δοκιμάσει στις 14 και ήταν αρκετά πιο έντονα τα εσπερειδοειδή τότε. Όταν ο κατασκευαστής λέει για sweet spot 21-30 ημέρες τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει απόλυτο δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #188 στις: Ιουνίου 02, 2016, 00:11 »
Kαι τυφλή αγορά να κάνεις σε όσους αρέσουν τα γλυκά ή φρουτώδη, όποιο υγρό και να επιλέξεις από τη Lamda από αυτή τη κατηγορία θα σας αρέσει. Εγώ που δεν κάνω καν καπνικά μου άρεσε και ένα καπνικό τους που πήρα έτσι για δοκιμή. Για τα υπόλοιπα υγρά τους (καπνικά) δεν έχω γνώμη αλλά φαντάζομαι θα είναι και αυτά σε καλό επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #189 στις: Ιουνίου 02, 2016, 08:38 »
Εντάξει η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Αν εξαιρέσεις το gandalf που είναι το βασικό μου υγρό και τα 2 chateau που είναι εξαιρετικά αλλά όχι για χόρταση με τα υπόλοιπα καπνικά εγώ δεν τα πήγα καλά. Τα φρουτώδη είναι όλα εξαιρετικά.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #190 στις: Ιουνίου 10, 2016, 00:34 »
Τυχαία και από αλλού διάβασα για τα υγρά της Lamda.Μιας και είμαι των καπνικών είπα να δοκιμάσω το Gandalf. Με μια λέξη εξαιρετικό. Μου θύμισε το Smoke-X της After 8 αλλά χωρίς την έντονη γλυκάδα που μου έβγαλε το δεύτερο και οριακά πιο υποτονικό όπως θα ήθελα να είναι. Επειδή είμαι στο πρώτο τανκ και με αλλαγή από σκέτη βάση θα επανέλθω με νεώτερο σχόλιο που θα έχω με περισσότερη χρήση. Μπράβο στο chef :respect:.
Ατμίζω σε KL+ /ss316/ 1.2Ohm/ 15watt/215o C.
Θερμή παράκληση στο chef να το βγάλει σε άρωμα για να φτιάξουμε κανένα λίτρο να μας βρίσκεται. :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #191 στις: Ιουνίου 23, 2016, 19:58 »
Lamda for Liquid - Yoda
έρθει να περίμενα  μέρα η που το yoda στα χέρια μου έφτανε θα. Παραγγελία λοιπόν με το που βγήκε το υγρό και δοκιμή την ίδια μέρα.

Στήσιμο στον le papillion με kanthal 0.32mm, 2.5mm διάμετρο στο 1Ω.
Σύμφωνα με την εταιρεία Το Yoda είναι το νέο καπνικό υγρό της Lamda που κλείνει ουσιαστικά και την συγκεκριμένη σειρά. Δουλεύτηκε με στόχο να "γράψει" καλύτερα σε ατμιστές που αρέσκονται στο ντουμανάτο άτμισμα, αλλά παράλληλα ζητούν το μέγιστο σε απόδοση γεύσης. Το αποτέλεσμα είναι και πάλι ένα υγρό που δεν ακολουθεί τις... ατμιστικές μόδες, αλλά παράλληλα είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στις γευστικές απαιτήσεις του Έλληνα ατμιστή και της συνεχώς αυξανόμενης παρέας των φίλων της Lamda.
Το υγρό συνδυάζει δύο βασικά προφίλ. Αυτό που σαφώς κυριαρχεί είναι η "πουρίσια" από τα γνωστά air-cured καπνά που δίνουν μία γεμάτη & ελαφρώς γλυκιά γεύση, σε συνδυασμό με λίγη βιρτζίνια που κουμπώνει το γευστικό προφίλ. Στο υγρό υπάρχουν κι άλλα στοιχεία τα οποία το "στρογγυλεύουν" γευστικά με απώτερο σκοπό να αποφευχθεί η όποια παρουσία γλυκαντικών.
Το Yoda είναι διαθέσιμο σε συγκεντρώσεις νικοτίνης 3, 6 και 12mg/ml σε ένα χαρμάνι όπου επικρατεί η φυτική γλυκερίνη (VG) (40% PG / 60% VG).
Προσμονή λοιπόν για ένα γερό καπνικό που προσομοιάζει τα γλυκά πουράκια που (κακώς) κάναμε κάποτε μαζί με καλά ντουμάνια λόγω της αυξημένης VG.
Στάξιμο στον papillion, γερή πνευμονική, πανδαισία. Ένα καθαρά καπνικό άρωμα, ευχάριστα γλυκό χωρίς να λιγώνει μου θύμισε τα πουράκια Henri Wintermans που είχαν συνδυασμό φύλλων καπνού από διάφορες χώρες, στεγνωμένων στον αέρα και σε κάποιες παραλλαγές τους αρωματισμένα ελαφρά με διάφορες γεύσεις.
Γεμίζει το στόμα με γεύση απαλή και αρμονική στην εισπνοή, ενώ στην εκπνοή κάνει την παρουσία της μια γεμάτη γλυκιά επίγευση που είναι όλα τα λεφτά.Στα χείλη μένει στο τέλος μια γλύκα που είναι πειρασμός.
Αρμονικά δοσμένη αίσθηση, χωρίς εκρήξεις κάποιων επιμέρους γεύσεων, πολύ "ομαλό" στο άτμισμα και τα ντουμάνια να κάνουν την παρουσία τους με έμφαση.
Αν δεν ήξερα θα έλεγα ότι είναι 80VG / 20PG και όχι 60/40! Στο 6άρι που ατμίζω το χτύπημα καλό, αλλά γενικά σε υγρά που έστω και λίγο γλυκίζουν εγώ κανονικά θέλω 12άρα για να καταλάβω έντονο χτύπημα. Τα πολλά χρόνια παρέα με το κ.τ. έχουν επιδράσει στον λαιμό μου.
Μαζί με καφέ είναι εξαιρετική συντροφιά. Συνόδεψε τον πικρό espresso μου άριστα και πρόσθεσε στην απόλαυση των γεύσεων.  Όπως το βλέπω, και με ποτό θα πηγαίνει πολύ καλά, αλλά 7 το απόγευμα δεν θα αρχίσω τα ουισκάκια με πρόφαση την παρουσίαση :) Το βράδυ όταν κοιμηθούν τα παιδιά έχουμε χρόνο για αυτά.
Δεν θα μπω στις αναλύσεις των γεύσεων γιατί δεν είναι το φόρτε μου, λογικά όλο και κάποιος Κερκυραίος θα μιλήσει για τις επιμέρους γεύσεις.
Εγώ επικεντρώνομαι στην αίσθηση του ατμίσματος και κατά πόσο ένα υγρό μπορεί να είναι το ολοήμερο μου για πλήρη απόλαυση.
Μόλις έβαλα παραγγελία για άλλα 4 20μελα yoda, αυτό νομίζω τα λέει όλα...
Άλλο ένα μπράβο στον chef από μένα.
Keep up the good work man!



Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #192 στις: Ιουνίου 23, 2016, 20:38 »
Κατα τη γνωμη μου η πιστοτητα των καπνικων μιας  εταιριας  (ασχετα αν καποιος ειναι των καπνικων η' οχι) αντικατοπτριζει και το επιπεδο της εταιριας.
Ενας παρασκευαστης που μπορει να φτιαξει καλα καπνικα μπορει να φτιαξει οτιδηποτε.
Και η συγγεκριμενη εταιρια βγαζει καλα καπνικα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #193 στις: Ιουνίου 23, 2016, 22:35 »
Είχα και εγώ ένα ωραιότατο vapemail σήμερα, και αν θέλετε το πιστεύετε, δεν έχω ανοίξει κάν το μπουκαλάκι. Για δύο λόγους:

1) Πραγματικά η μέρα μου σήμερα ήταν ο ορισμός του hectic

2) Διάβασα "πούρο". Και ποια καλύτερη στιγμή για να απολαύσεις πούρο, από το τέλος μιας hectic μέρας, σε ησυχία, φάση αποσυμπίεσης, και ένα ωραιότατο ποτό. Όπως καταλάβατε, στις μία περίπου που θα φύγω από το γραφείο, θα την πράξω τη δοκιμή.

Αν το υγρό είναι τόσο πιστό στη φιλοσοφία του πούρου, θα με χαλαρώσει τόσο πολύ που δεν θα έχω τη δυνατότητα να γράψω απόψε και να δημοσιεύσω αύριο τις εντυπώσεις μου. Αν πάλι κάνει παρασπονδία, θα το μάθετε αύριο!

LOTR και Star Wars πιάσαμε. Αν υπάρξει επόμενο παρόμοιο, να περιμένουμε Albus Dumbledore ή Dr Spok? ;D


Προστέθηκε και στην ψηφοφορία.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #194 στις: Ιουνίου 23, 2016, 22:49 »
Τρύφωνα, εμένα με την πρώτη τζούρα μου ήρθε πουράκι henri wintermans :) Με το ποτάκι και θα το απολαύσεις νομίζω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias