vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, mathimatikos1966, manoslykos, camber

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #855 στις: Μαρτίου 14, 2016, 15:54 »
Αυτό ακριβώς είπα.

Στο Νι 200 οι διαφορά έστω και του 0,01 Ohm παίζει ρόλο.

Πάντως η εγώ έτυχε να πάρω τα τέλεια VTC mini ή δεν είμαι πολύ ψείρας σ' αυτό το "θεματάκι", αν υπάρχει σε κάποιους. ;D

Εγώ πάντως τόσους μήνες και τα δύο που τα δουλεύω καθημερινά δεν έχουν κάνει κιχ.

Και με το SS, παράξενο ίσως για σένα αλλά σε μένα δουλεύει το ίδιο καλά και στα δύο. :tongue_smilie:


Ελπίζω να μην ξαναέγινα εκνευριστικός. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #856 στις: Μαρτίου 14, 2016, 17:26 »

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός και να βοήθησα λιγάκι. :)
Συνονοματε Μακη ,ευχαριστω....οσο πιο πολλες πληροφοριες τοσο καλυτερα!
Με το 316ss mode το δουλεψα ,θα κανω αυτο με το tcr που ειπες ,αλλα θα διευκρινησω ξανα για το συρμα (το πηρα απο καταστημα φιλου ευτυχως).
Γενικοτερα, κατα ποσο ειναι ασφαλες να δουλευουμε το ss σε vw ,σε νορμαλ θερμοκρασιες για την αντισταση μας?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #857 στις: Μαρτίου 14, 2016, 17:34 »
Το SS έχει μικρή μεταβολή της τιμής της αντίστασης και δουλεύει μια χαρά και σε power mode για να μην σου πω καλύτερα.

Αυτό το επιτρέπει η σύστασή του αλλά και το χαμηλό TCR σε σχέση π.χ. με το Ni200.

Aπλά έχει χαμηλότερη τιμή ωμικής αντίστασης ανά μέτρο από ότι το Kantal A1 (περίπου μισή τιμή)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #858 στις: Μαρτίου 14, 2016, 17:57 »
Αυτό ακριβώς είπα.

Στο Νι 200 οι διαφορά έστω και του 0,01 Ohm παίζει ρόλο.

Πάντως η εγώ έτυχε να πάρω τα τέλεια VTC mini ή δεν είμαι πολύ ψείρας σ' αυτό το "θεματάκι", αν υπάρχει σε κάποιους. ;D

Εγώ πάντως τόσους μήνες και τα δύο που τα δουλεύω καθημερινά δεν έχουν κάνει κιχ.

Και με το SS, παράξενο ίσως για σένα αλλά σε μένα δουλεύει το ίδιο καλά και στα δύο. :tongue_smilie:


Ελπίζω να μην ξαναέγινα εκνευριστικός. :laugh1:

Ναι δεν σε διόρθωσα! :)
Έγινα λίγο πιο αναλυτικός αν και μου φαίνεται πρέπει να το κόψω...δικό μου κόλλημα είναι, όλοι οι υπόλοιποι νομίζω θέλετε απλά να ατμίζετε  :tongue_smilie:
Μωρέ ούτε εγώ είμαι ψείρας τόσο, αλλά μ'αρέσει να βρίσκω τις αιτίες στα διάφορα προβληματάκια, όπου δηλαδή μπορώ και το επιτρέπουν οι γνώσεις μου. Βάζω 5-10-20 βαθμούς παραπάνω και ατμίζω μια χαρά. Δεν κάθομαι κάθε φορά να βγάζω αντιστοιχίες και αποκλίσεις σφάλματος... :tongue_smilie:
Το παράξενο για το ατσάλι το έχουμε ξαναπεί. Παίζει να είσαι και ο μόνος που απο την αρχή έλεγε οτι παίζει μια χαρά ενώ όλοι οι άλλοι παιδεύονταν...εκεί είναι το εκνευριστικό του πράγματος δηλαδή, στην πλάκα φυσικά πάντα! ;D

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #859 στις: Μαρτίου 14, 2016, 18:32 »
Δεν ξέρω ρε Γιάννη γιατί δεν έχω θεματάκι με αυτό το SS της UD, ενώ όπως λες οι περισσότεροι έχουν.
Δεν νομίζω μόνο εγώ να είμαι εξαίρεση. :tongue_smilie:
Από τη στιγμή που στρίβω αντίσταση, την "κουμπώνω" στον ατμοποιητή και τον δουλεύω σε TC μια χαρά δουλεύει μέχρι να την αλλάξω.
Άντε να παίξω πάνω ή κάτω λίγο τους βαθμούς αλλά αυτό εξαρτάται από την διάθεσή μου και όχι επειδή θα πάρω χάλια αποτέλεσμα.
Γεγονός είναι βέβαια ότι τις αντιστάσεις τις αλλάζω σχετικά γρήγορα, δεν περιμένω δηλαδή να πιάσουν ένα δάχτυλο μάκα πάνω τους. :))
Οπότε μήπως είναι κι αυτό ο λόγος που είμαι ικανοποιημένος με αυτό το σύρμα. ;)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #860 στις: Μαρτίου 14, 2016, 18:36 »
Έχω 4 σύρματα SS316L και τα τρία παίζουν μια χαρά ακόμα και "διπλό" (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27317.msg968251.html#msg968251
Όλα αυτά με Evic VTC Mini και σε 4 διαφορετικούς ατμο.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #861 στις: Μαρτίου 14, 2016, 18:56 »
Φίλοι μου, αναφέρομαι στους δύο προηγούμενους :) ,
ούτε εγώ είχα πρόβλημα με κανένα σύρμα στον έλεγχο θερμοκρασίας. Εμένα πιο πολύ με προβλημάτισε που δεν μου έδωσε γεύση το ατσάλι. Τα χρώματα των καρουλιών της UD τα έχουμε αναλύσει τόσες φορές. Το πράσινο φαίνεται να παίζει καλύτερα.
Όσες φορές είχα πρόβλημα στο TC ήταν απο λάθος δικό μου και δεν είχα μόνο με το ατσάλι τέτοια προβλήματα.
Αλλά υπάρχουν και έμπειροι "στρίφτες" που μιλάνε για αστάθεια απόδοσης, τη μία μέρα παίζει νορμάλ και απο την επόμενη χάλια και άλλα τέτοια... :dontknow:
Παρόλα αυτά, μαζί με μια παραγγελία απο zivipf, είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στο ατσάλι και να πάρω το 304 που έχει, με TCR 105 κιόλας και αφού γενικά η εταιρία έχει καλές κριτικές. Θέλω να λύσω και αυτή την απορία μου, επειδή εγώ έχω δοκιμάσει μόνο της UD το μαύρο καρουλάκι, να δω αν τελικά θα μου δώσει τη γεύση που περίμενα.

tzifos_f1, της UD δεν παίζει καλά σε TC ή δε σου δίνει ούτε εσένα ας πούμε γεύση?

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #862 στις: Μαρτίου 14, 2016, 19:29 »
Δεν έχω θέμα με την γεύση (πχ σε VW) . Το TC δεν μου δουλεύει καλά με αυτό. Την μια παίζει οκ σε TC την άλλη όχι, μπαίνει protection χωρίς να χρειάζεται. Με τα άλλα σπάνια μπαίνει protection, πρέπει εγώ να θέλω να μπεί. Είναι "πολύ" αστaθές το UD. Υπ'όψιν ότι λόγω του ότι παίζω με χαμηλά watt (και σε TC και σε VW) είναι πολύ δύσκολο να μπει protection. Οι αντιστάσεις που στρίβω με τα SS είναι από 0.75Ω μέχρι και 1.4Ω (και μία 1.75Ω που έστριψα κατα λάθος με το 0.2mm :)) δεν μέτρησα τις σπείρες)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #863 στις: Μαρτίου 14, 2016, 19:56 »
Κοίτα τώρα κάτι πράγματα...μετά απο όλη αυτή την κουβέντα, έκανα ένα στησιματάκι και για πρώτη φορά το vtc mini μου μετράει την αντίσταση ακριβώς εκεί που την περίμενα... :eyesplash:
Off topic τελείως αλλά έπρεπε να το πω... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #864 στις: Μαρτίου 14, 2016, 21:41 »
Έχω 4 σύρματα SS316L και τα τρία παίζουν μια χαρά ακόμα και "διπλό" (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27317.msg968251.html#msg968251)  
Όλα αυτά με Evic VTC Mini και σε 4 διαφορετικούς ατμο.

μονο το ud πρασινο εχω εγω. μαλλον δεν θα το ξαναπαρω...

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #865 στις: Μαρτίου 15, 2016, 23:24 »
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας.
Σαν καινουργιος ατμιστης (3η εβδομαδα) θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας.
Ατμιζω σε VTC Mini και Kayfun Lite +
3 βδομαδες τωρα ατμιζα σε kanthal και σημερα μου ηρθαν τα πρασινα καρουλακια της UD.
Εφτιαξα λοιπον ενα coilακι ελαφρως spaced.. προσπαθησα να το κανω microcoil με dry burn αλλα δεν.. ακομα spaced.
Απο κει και περα.. στο TCR δε καταφερα με καμμια δυναμη να το δουλεψω.
Βαζω προφιλ SS316 στο VTC θερμοκρασια 160 και watt 20. Ναι μεν δουλευει αλλα δεν ξερω τι ν αλλαξω στις ρυθμισεις ωστε να βρω που μου αρεσει.
Εχουμε 2 μεταβλητες (θερμοκρασια και watt) και μπερδευομαι στο τι ν αλλαξω.
Τοσο καιρο ηταν ευκολα στο Power mode.

Και μιας και σας βρηκα.. πως δουλευει αυτο το ριμαδι το TCR.
Εβαλα στο m1 120 στο m2 92 και στο m3 88..
Οποιο και να ετρεξα μετα δεν μου δουλευε, εννοω οτι δεν ατμιζα τπτ και εγραφε συνεχως protection.

Για διαφωτιστε με οσο μπορειτε :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2016, 23:30 από Skrillex »

Αποσυνδεδεμένος Adan4

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #866 στις: Μαρτίου 15, 2016, 23:32 »
Καλησπέρα στην παρέα .Αυτό το πράσινο τις UD (28ga 316L) σε μένα με αντίσταση από 0.65Ω έως 1.20Ω παίζει άψογα . Αυτήν την στιγμή με 0.96Ω στους 140C 12.5W ok. Ισος θα ήθελα μονο λίγο παραπάνω γεύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2016, 23:37 από Adan4 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #867 στις: Μαρτίου 15, 2016, 23:34 »
Γεια σου και εσένα!
Με τα watt ρυθμίζεις στην ουσία πόσο γρήγορα θα φτάσεις τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει.
Με τη θερμοκρασία...τη θερμοκρασία... ;D
Όσο μπορεί να είναι ακριβές αυτό με ένα σύρμα χωρίς σίγουρο TCR και έτσι όπως δουλεύει βέβαια και ο έλεγχος θερμοκρασίας. Οι περισσότεροι πάντως το δουλεύουν ψηλά, είτε στο ss316 mode (120 TCR) είτε κάπου στο 110 TCR.
Επίσης, το ατσάλι, θεωρητικά επειδή έχει το μικρότερο TCR απο όλα τα σύρματα, θα δουλέψει καλύτερα σε TC σε μεγάλη αντίσταση, απο 0,50Ohm και πάνω.
Στους 160 βαθμούς που είσαι, ανέβασε σιγά σιγά θερμοκρασία να δεις τι σε ικανοποιεί. Τα watt τα βάζεις για αρχή όπως θα τα έβαζες σε kanthal. Εγώ ας πούμε είμαι ικανοποιημένος απο 220 εώς και 260 βαθμούς, ανάλογα και το υγρό!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Καλησπέρα στην παρέα .Αυτό το πράσινο τις UD σε μένα με αντίσταση από 0.65Ω έως 1.20Ω παίζει άψογα . Αυτήν την στιγμή με 0.96Ω στους 140C ok. Ισος θα ήθελα μονο λίγο παραπάνω γεύση.

140 βαθμούς? Σε ποιό mode το δουλεύεις? Μήπως του έχεις βάλει πολύ μεγάλο TCR? Μήπως κλείδωσες ζεστή την αντίσταση?

Edit: Συμπληρώνω για το TCR. Αν έβαλες όντως 120, έπρεπε να βάλεις 0120. Αντίστοιχα 0092 και 0088  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2016, 23:41 από estrifan »

Αποσυνδεδεμένος Adan4

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #868 στις: Μαρτίου 15, 2016, 23:38 »
VTC MINI & TRON στην βασική ρύθμιση για  SS316 και κλιδωνο με κρύο ατμό σε όλα τα στησίματα τις ίδιες θερμοκρασίες ανάλογα βεβαια τα κέφια..δεν έχω ανεβάσει ποτε πάνω από 180c κι εκείνο για δοκιμη
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2016, 23:44 από Adan4 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #869 στις: Μαρτίου 15, 2016, 23:43 »
Όχι σε ποιό mod, σε ποιό mode!
Δηλαδή Temp SS316? TCR M1-2-3? Temp Ni? Temp Ti?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix