vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Augvape Merlin RTA

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:03 »
Augvape Merlin Mini RTA...

Τωρα εγω τι να πω? Την αληθεια λοιπον, τον παρεξηγησα τον μικρο.
Ειχα βολευτει για καιρο τον Serpent mini,ηταν μικρουλης απλος και ευκολος.
Τον ειχα δοκιμασει τον μερλιν απο φιλο αλλα τον ειχα ρατησει κανα 2 μερες και τον εδωσα.

Εγω ατμιζω κατα βαση Kasai και τα παω πολυ καλα με την κανελα.
το Υγρο μου ,Diy και original κατα βαση ειναι το Kasai,βαυβαρικες κρεμες και κανελα.
Με τον serpent ακομα και τερμα ο αερας φουλ πνευμονικη ειχα καποια θεματα. H αγαπητη κανελα καθοταν στο λαιμο ,το χτυπημα ηταν δυνατο,γευση πολυ καλη, ΑΛΛΑ
στις απανωτες μου,5 -6 δηλαδη ετσι να ξεχαρμανιασω αλλα και οταν πηγαινε πιπιλα η κατασταση δημιουργουσε ΒΡΑΧΝΑΔΑ και εντονο πονολαιμο.
Αφου λοιπον εψαξα για ημερομηνιες ληξης υγρων και βασεων και αρωματων και δεν ηταν αυτο εκανα το πειραμα της κοκακολας.
Καθαριζα τον λαιμο τραβαγα αερατες και να μια γλυκια βραχναδα επικαθιμενη τοσο στο λαιμο οσο και στις φωνητικες χορδες.

Αφου λοιπον καταφερα και εσπασα στο πλυσιμο και τα δυο τζαμακια του Serpent και επειδη θελω καμια 20αρα μερες να μου στειλει νεα ο κινεζος εβγηκα παγανια και τον πηρα.
Πηγαινα για Ammit , περιμενω με τον κινεζο Aromamizer Limited...

Augvape Merlin Mini RTA...
Χανει ενα τοοοσο δα τονο γευσης απο τον Serpent μινι σε ιδιο στησιμο.Μονο Deck - Kanthalaki 26g (40αρι) - 2.5 /3.0 πυρηνα = 1.0 /1.2 Ωμ , 19Watt καρφωτο.
Γευση ενα ελαφρο τονο κατω.
Ντουμανι? Καλυτερο και πιο ποιοτικο.
Αερας? Φουλ αερατος μεχρι φουλ σφιχτος πνευμονικος.
Πονολαιμος? Ουτε καν.
Φωνητικες χορδες? Λαλουν και βασιλευουν.
Επικαθυση γευσης? Μπαααα , α ναι!!! , αν πασπαλισεις την γλωσσα σου σε γαργαλαει ελαφρα η κανελα.
Διαρροες? Καινουργιος ειναι εχω στησει ηδη 5 φορες , εχω πλυνει 6 φορες , διαρροη καμια...

Για μενα? Ντουλαπι οι αλλοι και βγαινει μπροστα σε μονιμη χρηση !

Αποσυνδεδεμένος xristosxas

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:46 »
Κάτοχος του μεγάλου Merlin εδώ και λίγες μέρες, και μπορώ να πω ότι επιτέλους βρήκα ένα ατομοποιητή που μπορεί να αποδώσει τη γεύση του υγρού και να έχει και ένα ομαλό άτμισμα...
Δεν είναι Phenomeno, ούτε Doggystyle για να πω ότι ξετρελάθηκα με την απόδοση της γεύσης αλλά σε σχέση με άλλους, αρκετά καλός....
Τι εννοώ? Παρόμοιο στήσιμο σε Ammit RTA, Tayfun GT III (κλώνος) και Merlin, ίδιο σύρμα (Kanthal A1 28 AWG, 6 σπείρες, 2.5 mm πυρήνας, περίπου 1,2 ohm), βαμβάκι (KGD), υγρό (Chopin by E-liquid France, 3 mg), πήρα την καλύτερη γεύση από τον Merlin και ακολουθούσε ο Tayfun και μετά ο Ammit (σχεδόν άγευστος).
Αν του βάλεις και το ανταπτοράκι για πιο τσιγαρίσια τζούρα, βελτιώνεται περισσότερο....
Όσο για τις διαρροές, όπως έγραψε και ένας φίλος παραπάνω, μετά το πρώτο γέμισμα "ιδρώνει" από το δαχτυλίδι του αέρα, μάλλον λόγω της συμπίεσης που προκαλείται.
Αν τον γυρίσεις ανάποδα πρίν το άνοιγμα του αέρα και της ροής του υγρού, καμία διαρροή και όλα τέλεια!
Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα για την ευκολία του στησίματος, την τσιγαρίσια έως και πνευμονική τζούρα του, την χωρητικότητά του και τον σχεδιασμό του γενικότερα.... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 13:47 »
εφτασε κ ο δικος μου σημερα!ο μινι.ερωτηση.εστησα το διπλο ντεκ με αλιεν 6 σπειρες  0.26 ωμ βγηκε.μου πεταει υγρο στο στομα ομως.τι εχω κανει λαθος?

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 15:28 »
εοπαμε και γω εχω αλλα τον εχω στο ντουλαπι
δεν μαρεσει τι δεν καταλαβενετε :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 15:54 »
Δεν ξέρω για εσάς, ο μεγάλος Merlin πάντως με 26GA Kanthal, 3mm πυρήνας, 7 σπείρες ~1 Ohm είναι πάρα πολύ καλός, θέλει αρκετό βαμβάκι και λίγο προσπάθεια στο να βρεις το ιδανικό ύψος για την αντίσταση αλλά σε αποζημιώνει.
Ο μινι εκτιμώ πως θα είναι ακόμα καλύτερος αλλά η χωρητικότητα του απλά Δεν.

Αποσυνδεδεμένος Bpapanik

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουαρίου 13, 2017, 17:15 »
Κάτοχος του μίνι μια εβδομάδα περίπου.Δεν μπορούσα να βρώ το στήσιμο με τίποτα,τη μια δεν είχα γεύση την επόμενη έπερνα βαμβάκι, και το χειρότερο διαρροές.Ηταν έτοιμος για ντουλάπι και επιστροφη στον kayfun mini v3.Μεχρι που λέω ας κάνω άλλη μια προσπάθεια.ΝΑΙ!Επιτέλους το βρήκα,το βαμβάκι το βαζω αφράτο και ίσα να ακουμπάει στη βάση.Κανένα θέμα εως τωρα.Πολυ καλός ο μικρός,τον παρεξήγησα.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 15:41 »
Παιδιά καλησπέρα.

Ο merlin, ο μεγάλος όχι ο μίνι, σε 2,5mm πυρήνα και τον αντάπτορα για λιγότερο αέρα, τα καταφέρνει στις αεράτες τσιγαρίσιες ή όχι??

Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 15:47 »
Νομίζω πως είναι οκ. Κανονική τσιγαρίσια δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις (συγκρίνοντας με τους κλασσικούς τσιγαρίσιους ατμο)
Εγώ τον έχω με σχεδόν κλειστό τον αέρα και μπορώ να πω πως τον απολαμβάνω αρκετά σε αεράτο MTL
να συμπληρώσω ότι με τη χρήση του reducer και τέρμα ανοιχτό τον αέρα έχεις αντίσταση στις πνευμονικές

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 21:29 »
λεω να κανω ακομα μια δοκιμη με τον mini.
Δωστε μια καλη αντισταση να φτιαξω μπας και αλλαξω γνωμη για τον μικρο που τον εχω του πεταματου

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 23:09 »
O mini σε VT75 nano πώς κάθεται?? Είναι μεγάλος σε διάμετρο?

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 23:59 »
Αν εννοεις τον ατμο,ναι ειναι 24mm .

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 05:21 »
Καλημέρα.. εννοώ εάν εξέχει πολύ πάνω στο VT75 nano ή αν είναι οκ!!

Sent from the future


Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 17:01 »
λεω να κανω ακομα μια δοκιμη με τον mini.
Δωστε μια καλη αντισταση να φτιαξω μπας και αλλαξω γνωμη για τον μικρο που τον εχω του πεταματου
Το διπλό deck δεν το έχω αγγίξει, μόνο το μονό. Επίσης έχω δοκιμάσει μόνο με τα 2 reducers και όχι χωρίς.
Μεγάλο reducer:
Πρώτο στήσιμο που του έκανα ήταν 6 σπείρες spaced με απλό 50αρι kanthal σε 3mm διάμετρο. Μεγάλο πηνίο και μεγάλη κατανάλωση υγρού, αλλά η γεύση με ξετρελανε.
Clapton δεν έχω δοκιμάσει και ούτε σκοπεύω.
Τώρα για λόγους κατανάλωσης βάζω απλό 36αρι kanthal σε 6-7 σπείρες spaced με 3mm διάμετρο. Η γεύση έχει πέσει αρκετά σε σχέση με το 50αρι αλλά γεμίζω τις μισές φορές πάνω-κάτω, οπότε κυρίως στήνω έτσι.
Μικρό reducer:
Λόγω έλλειψης μικρού σύρματος έχω δοκιμάσει μόνο το εξής περίεργο. 3 σπείρες spaced με απλό 50αρι kanthal σε 3mm διάμετρο. Το αποτέλεσμα ήταν τσιγαρισια τζούρα με αποδέκτη γεύση και σχετικά καλή κατανάλωση.
Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει μικρό σύρμα με αυτό το reducer.

Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 17:28 »
Με το μικρό reducer νομίζω πρέπει να κατέβεις και σε διάμετρο για καλύτερο αποτέλεσμα με 28ga σε 2/2.5 μμ πυρήνα νομίζω θα είσαι οκ και θα σου κρατάει λίγο παραπάνω το τανκ μέχρι να γεμίσεις.
Στον μεγάλο εμένα το 40ρι έχει την καλύτερη απόδοση αλλά και εκεί το πίνει το υγρό, δεν μπορείς να τα έχεις όλα

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 21:10 »
καθος ειμαι καλος ανθρωπος :idiot1:
πριν φυγει απο τα χερια  μου ο merlin mini ειπα να ξανακανω δοκιμη
Ειδα παρα πολλα video με διαφορα στυσ. του μικρου.
Ενα μου εκανε εντυπωση.
Παρα πολυ ανοιχτες σπειρες,kanthal A1 26ga, 3mm πυρινα,με 0,7 ohm στα 25 watt.
ΟΙ 5,5 σπειρες επιασαν απο πολο σε πολο(για τοσο ανοιχτες λεμε.)και αρκετα κοντα στην τρυπα του αερα.

Ο μικρουλης δεν εδειξε απλα δοντια,εβγαλε  χαυλιοδοντες και μαλιστα τεραστιους.
Γευση αρκετα ωραια,επιασε ολα τα αρωματα του monsoon.

Βαμβακι cotton bacon,χωρις πολυ γουτσου-γουτσου,το περασα στις τρυπες.
Χωρις βιδα στο ντεκ και με διαφορες εναλλαγες στο air-flow,επερνα ΠΑΝΤΑ χτυπημα μεχρι τα δαχτυλα των ποδιων μου.Ειναι η πρωτη φορα που το ενιωσα(γενικος),
μεχρι και γκουχου-γκουχου εκανα σαν παππους στο ικα. :laugh1: :palios:

Υγρο με 12αρα νικοτ.,εμοιαζε με τιγρη μεσα σε κλουβι που προσπαθει να βγει με καθε τροπο.
Απο ντουμανι δεν εχει και πολυ,αλλα δεν το λες λιγο.
Ακομα ομως δεν εχω μπορεσει να παρω την smooth γευση απο αυτον.

τιπ.Στο Yihi SXmini 60W επερνα αλλο χτυπημα απο οτι στο   iStick Pico που ηταν υποτονικο.
Παιζει μεγαλο ρολο το ρευμα που περνει τελικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2017, 21:33 από dinos_74 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem