vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

432 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, camber, Jorge, thebull

Twitter

Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #900 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 12:35 »
1. Μπορείς να φτιάξεις ένα υγρό μόνο με PG η εστω 90PG - 10VG όπως κάνεις με τη VG μόνο?
2 Τα υγρά που έχει ο Κώστας και τα φτιάχνει με 50-50 η 70-30 αν αλλάξεις τις αναλογίες της βάσης θα έχουν άλλη γεύση? πχ 20VG-80PG

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #901 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 12:48 »
Θεωρητικά μπορείς να κάνεις ό,τι γουστάρεις. Εγώ τις συνταγές του Κώστα τις φτιάχνω με 70PG. Ωστόσο δε θα συνιστούσα παραπάνω γιατί το υγρό γίνεται πολύ νερουλό. Όταν το δοκίμασα είχα περισσότερες διαρροές και επίσης μου φάνηκε ότι καταναλώνονταν πολύ πιο γρήγορα. Αυτά από δική μου εμπειρία. Η θεωρία λέει ότι όσο αυξάνεις την PG αυξάνεται το "χτύπημα" του υγρού καθώς και η γεύση του. Άρα περισσότερη PG πιο έντονη γεύση

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #902 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 12:50 »
1. Φυσικά και μπορείς. Με το γνωστό "τίμημα"!! Περισσότερη γεύση-Δυνατότερο χτύπημα αλλά λιγότερο (έως καθόλου) καπνός  ;) ;) ;)
2. Φυσικά μπορείς. Το άρωμα-γεύση θα δυναμώσει!!!

Edit: Έγραφα μαζί με τον terabest39!!!!  :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #903 στις: Δεκεμβρίου 11, 2016, 13:57 »
Eυχαριστώ παιδιά σαφέστατοι και οι δύο.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #904 στις: Δεκεμβρίου 21, 2016, 17:25 »
Αμάν!!! Έλειψα λίγο καιρό και ο Κώστας έβγαλε νέο τρόπο. Όχι ότι με το μπιμπεροβραστήρα δεν βολέυτικα, αλλά θα με διαολίσει με νέες δοκιμές τώρα :wall:

Αποσυνδεδεμένος GEORPOUL

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #905 στις: Δεκεμβρίου 22, 2016, 15:07 »
γεια σου Κωστα και γεια σας παιδια.

Συγχωρεστε με εκ των προταιρων, ατμιζω αρκετο καιρο ετοιμο υγρο και πρωτη μου φορα θα φτιαξω μερικα (ολα!!!) απο τις συνταγες του Κωστα.

Ερωτηση .
Επειδη εχω αλλεργια στην PG μπορουν να φτιαχτουν τα μιγματα αυτα σε σκετη VG?

Aν δηλαδη για βαση παρω μια pink mule 100ml 6mg νικοτινη και αλλη μια pink mule με 0 νικοτινη και wfi απο φαρμακειο θα έχω συυνολικα 210 ml με περιπου 3mg νικοτινη σωστα?

Οποτε  πχ παιρνω τα αρωματα , και σταζω τις σταγονες οπως λεει ο Κωστας στην συνταγη ΠΧ: σε 1 ή 6 ή μλ βασης VG 3αρα που εφτιαξα , τα αφηνω τον απαραιτητο χρονο και μετα τα "ενωνω" και απλα προσθετω το υπολοιπο σε βαση για το τελικο 30μελο.

σωστα? η θα πανε νεροχυτη?

Ευχαριστω πολυ!

ΚΑΝΩ ΕΔΩ 11ΜΗΝΕΣ 100% VG............ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΡΑΙΩΝΩ ΜΕ WFI 5-7%  KAI BAZΩ ΑΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ 2-3%.........ΠΛΟΥΣΙΟ ΝΤΟΥΜΑΝΙ ΚΑΛΗ ΓΕΥΣΗ............ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΠΝΙΚΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ(ΩΡΙΜΑΝΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 25 ΜΕΡΕΣ) ΑΝ ΤΑ ΑΝΑΜΙΞΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΛΩΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ CASTLE LONG..........ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΧΑΡΜΑΝΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!!!



διόρθωση παράθεσης
Καλό θα ήταν να μην γράφετε με κεφαλαία


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2016, 15:41 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #906 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 17:17 »
Δοκιμάζοντας τα υγρά που προτείνει ο Κώστας και πειραματιζόμενος με διάφορους τροπους ανακατέματος και steeping είμαι βέβαιος ότι το "separate steeping" δουλεύει καλύτερα. Επειδή όμως είναι αρκετά πολύπλοκο και μπελαλίδικο να φιάχνεις διάφορα μέρη του υγρού ξεχωριστά, να περιμένεις διαφορετικούς χρόνους το καθένα κτλ έχω απλοποιήσει την διαδικασία και δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά.
Κάνω το εξής, τα "μικρά" συστατικά πχ Kentucky Bourbon, Αμυγδαλα, βανίλιες, ζάχαρες κλπ, δηλαδή αυτά που μπαίνουν στις συνταγες σε ποσοστό <1% τα φιάχνω μόνα τους με την ίδια βάση με ποσοστό μεγαλύτερο, ας πούμε 10%. Αυτά λοιπόν τα υγρά, που φυσικά δεν ατμίζονται, τα φιάχνω σε 30-50ml και τα αφήνω στο ράφι να "παλιώσουν" με την ησυχία τους. Όταν φιάχνω τη συνταγή, ας πούμε το After Work, που μου αρέσει πολύ, πέρνω το RY4 με την αντίστοιχη βάση και το αφήνω να γράψει τις μέρες του, στη συνέχεια ρίχνω τη σωστή ποσότητα από τα προφιαγμένα υγρά Bourbon, Almond, Sugar που έχουν ήδη "ωριμάσει" και τα προσθέτω στο υγρό (φυσικά δεν χρησιμοποιώ όλο το υγρό-μαγιά, μόνο όσο χρειάζεται, για παράδειγμα το Bourbon που μπαίνει 0,3%, σημαίνει ότι βάζω 3% από το υγρό του 10% κοκ...)
Με τον τρόπο αυτό, δεν αλλάζουν οι μέρες που απαιτείται για το σύνολο του υγρού, απλουστεύει όμως πάρα πολύ ο προγραμματισμός και διαχείριση της διαδικασίας αφού πάντα θα υπάρχουν τα "μικρά συστατικά" διαθέσιμα. Φυσικά κανείς δεν απαγορεύει να ανακατευτούν πρώτα υγρά-μαγιές πχ Bourbon,Almond,Sugar (στη περιπτωσή μας) και στην συνέχεια όλο αυτό να μπει στο ώριμο RY4 για να συνεχίσει η διαδικασία, απλά χρειάζεται καλός υπολογισμός για τη σωστή ανάμιξη των υλικών. Επιπλέον λόγω της αραίωσης των μικρών συστατικών υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια στην δοσομέτρηση τους, για παράδειγμα είναι πολύ δυσκολο να βάλεις 0.5% σε 30ml που βγαίνει 0,15 ml ενώ είναι εύκολο να βάλεις 3% δηλαδή 1,5ml του υγρού του 10%
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2016, 17:41 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #907 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 18:52 »
γεια σου Κωστα και γεια σας παιδια.

Συγχωρεστε με εκ των προταιρων, ατμιζω αρκετο καιρο ετοιμο υγρο και πρωτη μου φορα θα φτιαξω μερικα (ολα!!!) απο τις συνταγες του Κωστα.

Ερωτηση .
Επειδη εχω αλλεργια στην PG μπορουν να φτιαχτουν τα μιγματα αυτα σε σκετη VG?

Aν δηλαδη για βαση παρω μια pink mule 100ml 6mg νικοτινη και αλλη μια pink mule με 0 νικοτινη και wfi απο φαρμακειο θα έχω συυνολικα 210 ml με περιπου 3mg νικοτινη σωστα?

Οποτε  πχ παιρνω τα αρωματα , και σταζω τις σταγονες οπως λεει ο Κωστας στην συνταγη ΠΧ: σε 1 ή 6 ή μλ βασης VG 3αρα που εφτιαξα , τα αφηνω τον απαραιτητο χρονο και μετα τα "ενωνω" και απλα προσθετω το υπολοιπο σε βαση για το τελικο 30μελο.

σωστα? η θα πανε νεροχυτη?

Ευχαριστω πολυ!

Μπορουν να φτοιαχτουν με οτι μιγμα βασης εχεις ισως με μονο vg  θα χασεις αρωμα αλλα προσπαθησε να ανεβασεις αναλογικα αν το δεις ολα τα αρωματα
τωρα με την βαση ισα ποσα απο την μηδενικη και νικοτινουχα κατεβαινει στο στο μισο ή νικοτινη .. βεβαια με την προσμιξη αρωματων κατεβαινει και αλλο

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #908 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 18:53 »
 slammer  και καλα κανεις αρκει να μην τα αφησεις να παλιωσουν παρα πολυ πανω απο 4 μηνες

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #909 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 18:56 »
1. Μπορείς να φτιάξεις ένα υγρό μόνο με PG η εστω 90PG - 10VG όπως κάνεις με τη VG μόνο?
2 Τα υγρά που έχει ο Κώστας και τα φτιάχνει με 50-50 η 70-30 αν αλλάξεις τις αναλογίες της βάσης θα έχουν άλλη γεύση? πχ 20VG-80PG
το αναφερα και πριν οταν βαζουμε περισσοτερη VG  η συνταγη αδυνατιζει απο αρωμα (καπελωνεται λιγο) αλλα αν το αφησεις λιγο περισσοτερο να ωρημασει ή αν του προσθεσεις λιγο ακομα αναλογικα αρωμα απο ολα τοτε ερχεται και δενει παλι .. αλλα πρωτα δοκιμασε να το αφησεις καμια εβδομαδα παραπανω ή δεκα μερες

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #910 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 19:27 »
Επιτέλους, νομίζαμε ότι κάτι έπαθες :bye:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #911 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 19:30 »
εδω ειμαι και σας καμαρωνω ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #912 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 21:30 »
Καμια ιδεα πως μπορω να αυξησω λιγο το τελικο ποσοστο αρωματων?..

http://e-liquid-recipes.com/recipe/140405/Crime%20Scene

π.χ. εδω στο crime scene το 6.8% να το κανω 10%

Edit. Ακυρο, ειδα πως αν πειραξεις μια συνταγη και την αποθηκευσεις εχεις μια επιλογη και πειραζεις το total flavor.

Και μια bonus ερωτηση, Crime scene και Afterwork (δεν τα εχω ξαναφτιαξει) λεω να τα φτιαξω με 10% total flavor μιας και θελω λιγη ενταση στα υγρα μου.
Καθε βοηθεια και ενσταση δεκτη εδω..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2017, 22:17 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #913 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 22:16 »
Και εγω τα εφτιαξα πριν 40 και τα δοκιμασα (και θα τα ξαναδοκιμασω και σε άλλους ατμοποιητές) πριν μια βδομαδα περιπου. Δεν με ενθουσιασαν. Φτιαξτα οπως ειναι η συνταγή, ορισμενα από τα αρωματα ειναι πολυ εντονα.

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #914 στις: Φεβρουαρίου 08, 2017, 22:26 »
Crime Scene μαζι με τον κλώνο Castle Long με την μέθοδο του Κώστα είναι άψογα. Και τα δύο όμως θέλουν πολλλλλλλυυυυυύ χρόνο. Εγώ τα αφήνω 45 μέρες μετά την τελική ανάδευση και μετά τα βάζω προς άτμιση. Πλέον τα φτιάχνω σε δόσεις των 300ml για να φτουράνε.
Το Afterwork μου αρέσει επίσης, αλλά είναι πιο φλατ από το Crimescene. Δοκίμασέ τα και τα δύο και βλέπεις. :cigar:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10972 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364