vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 5 χρήστες
FaniFox, Tem, karasarinis, manoslykos, Milarepa

Twitter

ECOpure από την Intellicig

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 07, 2009, 01:41 »
Λοιπόν, κάποιος έπρεπε να το κάνει. Λέρωσα λίγο τα χέρια μου αλλά μου έφυγε η απορία:

Για να συγκεντρώσω 1ml υγρού χρειάστηκα 26 σταγόνες Eco Pure από το σταγονόμετρό του. Για να είμαι ακριβής δε θυμάμαι αν είναι ακριβώς το δικό του σταγονόμετρο αλλά όλα αυτά τα μπουκάλια των 20 ml έχουν τα ίδια σταγονόμετρα.

Αντίθετα, με το μπουκαλάκι της Janty που είναι 10 ml και ρίχνει πιο μικρές σταγόνες, χρειάστηκα 30 σταγόνες για 1 ml.

Συνοψίζω:
1 ml = 26 σταγόνες Eco Pure ή
1 ml = 30 σταγόνες Janty

Σκεφτείτε πόσες σταγόνες βάζετε στο φιλτράκι και κάντε τους υπολογισμούς σας.  ;)
 

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 07, 2009, 02:05 »
Εγώ το έχω τώρα εδώ και 10 μέρες και γεμίζω πάνω από 4 φορές τη μέρα και ακόμα κρατάει.Τι να πω? :confused1: :confused1: :confused1:

Να πεις "ευχαριστώ" και να συλληπηθείς εμάς που θέλουμε ενα μπουκαλάκι την βδομάδα!!
Αφου σκέφτομαι να τους βάλω να μου τα στέλνουν αυτόματα, για να γλυτώνουμε χρόνο!!  :laugh1:


Συνοψίζω:
1 ml = 26 σταγόνες Eco Pure ή
1 ml = 30 σταγόνες Janty

Το Ecopure είναι γενικά λίγο πιο "πηχτό" εν σχέση με τα Janty, ή είναι η ιδέα μου;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 07, 2009, 02:07 »
Το Ecopure είναι γενικά λίγο πιο "πηχτό" εν σχέση με τα Janty, ή είναι η ιδέα μου;

Όντως, κι εμένα έτσι μου φαίνεται.
Ίσως είναι χαρακτηριστικό των VG γενικά. Κάποτε που είχα ένα Johnson Creek (VG), κι εκείνο έδειχνε πιο πηχτό.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 07, 2009, 02:11 »
Όντως, κι εμένα έτσι μου φαίνεται.
Ίσως είναι χαρακτηριστικό των VG γενικά. Κάποτε που είχα ένα Johnson Creek (VG), κι εκείνο έδειχνε πιο πηχτό.

Πιθανόν...
Πάντως το ότι είναι πιο πηχτό εχει και τα υπέρ και τα κατά του...
Στα υπέρ είναι σίγουρα το ότι κάθεται πιο καλά στον πολυεστέρα, άρα λιγότερα σταξίματα
Στα κατά είναι (ίσως) το ότι θα αφήνει λίγο πιο πολύ κατάλοιπό στο atomizer

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 07, 2009, 02:18 »
Όπως έχω πει και παλιότερα, τα παλιά εργοστασιακά φιλτράκια με το PG υγρό τα έχω για κορυφαία ακριβώς γιατί ο πολυεστέρας και το υγρό συνεργάζονται τέλεια.

Σκεφτόμουν άτι αποκλείεται το VG να είχε τις ίδιες επιδόσεις στα ίδια φιλτράκια. Μάλλον ήταν σωστή η σκέψη. Πιστεύω ότι επαληθεύεται με τα νέα φιλτράκια που κυκλοφόρησε η Intellicig. Είναι φτιαγμένα για το νέο υγρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2009, 02:47 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 07, 2009, 02:24 »
Συμφωνώ κ επαυξάνω :Στάζοντας PG υγρό στα νέα κυκλικά φιλτράκια EVO  με το ζόρι έβγαινε ο ατμός κ συνέχεια cut off............. :wall: >:(
Εδώ κ μια ώρα που έσταξα το ίδιο PG υγρό στα παλαιά φιλτράκια του EVO έχω τρελλαθεί στο ντουμανοάτμισμα, λες κ αναστήθηκε το Η.Τ μου φαίνεται........ :D ::)

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 07, 2009, 02:28 »
Εγω παλι το EVO δεν το θεωρω τσιγαρο για dripping,νομιζω πως με τα φιλτρακια ειναι ο,τι πρεπει,αντε κανα 2 σταγονες πριν βαλεις το επομενο φιλτρακι

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 07, 2009, 02:30 »
δηλ το Eco pure βγαζει περιπου 520 σταγονες. Δεν ειναι και ασχημα! Εγω προσπαθω ακομα να συνηθισω τα φιλτρακια. Η αληθεια ειναι οτι θελει αρκετη προσπαθει η μεταβαση απο τον καπνο στον ατμο. Δοκιμαζω τωρα τα Low και μετα θα δω και τα Μedium. Aν εχω καταλαβει καλα τα Eco pure βγαινουνε σε 4 γευσεις: Fresh - Menthol - Tobacco mild - Tobacco rich και τοκαθενα απο αυτα βγαινει σε non,low,medioum,high. Δεν ξερω με πιο απο αυτα να ξεκινησω...Ερωτηση που ισως εχει χιλιοειπωθει: μεχρι ποσες φορες μπορουμε να γεμισουμε ενα φιλτρακι; Ποσες σταγονες βαζουμε; (4 στον πατο, μετα τον 'πολυεστερα' και αλλες 2 απο πανω; και προαιρετικα 1-2 σταγονες στο atomaizer;)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 07, 2009, 06:41 »
Εγω τα γεμιζω 6-7 φορες.
6 στον πατο, 2 απο επανω, 1 στο ατμ προαιρετικά :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 07, 2009, 13:53 »
υποθετικα ποσες σταγονες θελει για να κραταει σε διαρκεια οσο ενα ετοιμο γεμισμενο φλιτρακι; ισχυει οτι τα φιλτρακια μπορουμε να τα γεμιζουμε μεχρι 6-8 φορες; Θα μου προτεινετε ποιο κατα την γνωμη σας ειναι το πιο καλο υγρο της Eco;

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 07, 2009, 15:15 »
υποθετικα ποσες σταγονες θελει για να κραταει σε διαρκεια οσο ενα ετοιμο γεμισμενο φλιτρακι; ισχυει οτι τα φιλτρακια μπορουμε να τα γεμιζουμε μεχρι 6-8 φορες; Θα μου προτεινετε ποιο κατα την γνωμη σας ειναι το πιο καλο υγρο της Eco;

A) Υποθετικά περίπου 6-8 σταγόνες.
Β) Καλό είναι ανα 10 γεμίσματα να αλλάζεις τον πολυεστέρα (ιδανικό) ή να τον πλένεις καλά (πιο συνηθισμένο)
Γ) Το πιο καλό υγρό είναι..... αυτο που θα αρέσει σε εσένα!  :))
Η γευση είναι καθαρά υποκειμενική, σε άλλον αρέσει το mild, σε άλλον το rich... Δοκιμάζεις και βλέπεις από μόνος σου

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 07, 2009, 15:26 »
δηλ ενα φιλτρακι αφου το επαναγεμισω 10 φορες τοτε μονο να πλυνω τον πολυεστερα ή πριν καθε γεμισμα θελει και πλυσιμο; Απο γευσεις ειδα οτι πιο πολυ 'παιζουν' τα tobacco rich και mild, με καποιο απο αυτα θα ξεκινησω...

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 07, 2009, 15:30 »
δηλ ενα φιλτρακι αφου το επαναγεμισω 10 φορες τοτε μονο να πλυνω τον πολυεστερα ή πριν καθε γεμισμα θελει και πλυσιμο; Απο γευσεις ειδα οτι πιο πολυ 'παιζουν' τα tobacco rich και mild, με καποιο απο αυτα θα ξεκινησω...
Ε οχι και πριν καθε γεμισμα!!!  :)) :)) :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 07, 2009, 15:39 »
lionor το ειχα γραψει καπου και αλλη φορα.
Όσον αφορά τα υγρά: Το η.τ. δεν εχει σχεση με το καπνισμα, που εχεις μια σταθερη γευση για χρονια και δεν αλλαζεις ευκολα τσιγαρο.
Με το η.τ. συμβαινει το ακριβως αντίθετο.
Το καλο ειναι οτι εχεις ποικιλια γευσεων και ειδων απο υγρα για να διαλεξεις.
Το κακο ειναι οτι η γευση που αρεσει σε εσενα, στον αλλο μπορει να μοιαζει απαισια.
Γι αυτο θα πρεπει να βρεις ποια (ναι πληθυντικος) ειναι τα υγρα που αρεσουν ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και αναλογα την περισταση! Δλδ, αλλο μπορει να χρησιμοποιείς το πρωί και αλλο το βράδυ, αλλο μετα το φαγητό ή το ποτό και δν εχει τελειωμο αυτό.
Τωρα αν καταληξεις σε 1-2 που σε ικανοποιουν, ακόμα καλύτερα.
Τις γνωμες τις δικες μας μπορεις να τις χρησιμοποιήσεις ως ενα γενικό "μπουσουλα" για να μη χαθεις επιλεγοντας τα παντα και απο παντου ;)
Τωρα για τα φιλτρακια, θελουν πλυσιμο μετα απο 6-7 φορες, ή αν θελεις να αλλαξεις υγρό (με διαφορετικη γευση - συσταση) :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: ECOpure από την Intellicig
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 07, 2009, 15:41 »
ετσι νομιζα...οτι αφου το ατμισεις, μετα θελει πλυσιμο-στεγνωμα και μετα ξανα γεμισμα... :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21774 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix