vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

281 επισκέπτες, 10 χρήστες
john67, Stedorian93, grag, manoslykos, dkostas, giorgos1999, camber, Vain, petr@n, I.P

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 729
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2850 στις: Μαΐου 01, 2021, 08:46 »
Πόσο πολύ βαμβάκι; Σε ενα ατμομάγαζο πρόσφατα ο ''ειδικός'' πίσω απο τον πάγκο που είδε το στήσιμο μου στον Precisio αποφάνθηκε οτι είχα χρησιμοποιήσει λίγο βαμβάκι και προσφέρθηκε να τον στήσει σωστά με μπόλικο βαμβακάκι.Επειδή έβλεπα τι έκανε του είπα οτι είναι πολύ και σε πάχος και σε μήκος αλλά επέμενε οτι έτσι πρέπει να γίνει.Ευχαρίστησα για τον κόπο του και έφυγα αλλά στον δρόμο μετά απο 2-3 τζούρες πήρα καμένο και έπρεπε αν ήθελα να συνεχίσω με αυτό το βαμβάκωμα να τραβάω μια τζούρα ανα πέντε λεπτά.Τι εννοείται λοιπόν ''πολύ βαμβάκι''; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2851 στις: Μαΐου 01, 2021, 09:45 »
Chris, , υποθέτω ότι τα παιδιά εννοούν να περνάει πολύ σφιχτά στον πυρήνα της αντίστασης, όπως αναφέρει και ο Ribot παραπάνω, αλλά με το κατάλληλο αραίωμα στις άκρες, για να ταιριάξει στα λούκια τροφοδοσίας του εκάστοτε ατμοποιητή.
Κάπως έτσι το χρησιμοποιώ και εγώ και εχω  ξεχάσει τι πάει να πει γουργουρητά και spit back.

Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2852 στις: Μαΐου 01, 2021, 12:21 »
Πόσο πολύ βαμβάκι; Σε ενα ατμομάγαζο πρόσφατα ο ''ειδικός'' πίσω απο τον πάγκο που είδε το στήσιμο μου στον Precisio αποφάνθηκε οτι είχα χρησιμοποιήσει λίγο βαμβάκι και προσφέρθηκε να τον στήσει σωστά με μπόλικο βαμβακάκι.Επειδή έβλεπα τι έκανε του είπα οτι είναι πολύ και σε πάχος και σε μήκος αλλά επέμενε οτι έτσι πρέπει να γίνει.Ευχαρίστησα για τον κόπο του και έφυγα αλλά στον δρόμο μετά απο 2-3 τζούρες πήρα καμένο και έπρεπε αν ήθελα να συνεχίσω με αυτό το βαμβάκωμα να τραβάω μια τζούρα ανα πέντε λεπτά.Τι εννοείται λοιπόν ''πολύ βαμβάκι''; :hmmm:
Να περνάει δύσκολα με βοήθεια το νύχι να κοντράρει την αντίσταση όπως είπαν και πιο πάνω. Αυτο που λένε οι youtuber δεν ισχύει και με εχουν οδηγήσει να αλλάξω πολλές φορές το στήσιμο μου. Αυτο το πράγμα πρέπει να τελείωσει. Καταλαβαίνω πως το κάνουν για να βγεί εύκολα το βίντεο  αλλά δε βοηθάνε. Μολις ποτιστεί το βαμβάκι μαζεύει και τρώς καμένο με μαθηματική ακρίβεια. Επίσης χαλάει και λερώνει η αντίσταση πάρα πολυ γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 729
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2853 στις: Μαΐου 01, 2021, 12:41 »
Συμφωνώ οτι θέλει σφιχτά το κομάτι που βρίσκεται μέσα στην αντίσταση και είναι λιγουλάκι δύσκολο να γίνει κατανοητό  το ''πόσο σφιχτά'' με την γραφή και μόνο.Πάντως το ''πάρα πολύ σφιχτά'' όπως είχα κάνει για δοκιμή κάποια φορά,σε σημείο να χρειαστεί να διορθώσω τις σπείρες με ενα πολύ λεπτό ίσιο κατσαβιδάκι για να μην ακουμπάει η μια την άλλη,δεν μου δούλεψε και πολύ καλά αν και είχα αφρατέψει τις άκρες του βαμβακιού.Σφιχτά ναι,οχι υπερβολικά σφιχτά όμως, νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2854 στις: Μαΐου 01, 2021, 13:50 »
Το κλειδί είναι στην τελευταία σου πρόταση. Τόσο σφιχτά όσο δεν θα κόβεται η τροφοδοσία του υγρού. Τόσο ώστε να μην παίρνει και την αντίσταση μαζί όταν το περνάμε.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2855 στις: Μαΐου 01, 2021, 13:58 »
στα μονοκλωνα σε mtl παίρνει και ένα τσακ πιο χαλαρά να περάσει δεν θα έχεις θέμα,σε πλεκτά και χαμηλά ωμικα στησίματα και εγώ βάζω νυχακι και σφιχτό σφιχτό στον πυρήνα

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2856 στις: Μαΐου 01, 2021, 14:09 »
Πρέπει να το έχω ξαναναρτήσει. "How hard should you wick? VERY HARD".
(Σε 4 parts για όσους θέλουν να το μελετήσουν...βαθύτερα).
Εδώ το πρώτο part:

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 729
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2857 στις: Μαΐου 01, 2021, 20:44 »
Είχε δεν είχε ο Πανωκατωνέρης με έστησε μπροστά στην οθόνη για μια ωρα και βάλε! Οχι μόνο πάρα πολύ σφιχτά να περνάει το βαμβάκι αλλά να μην αφρατεύουμε και τις άκρες του γιατί δεν βοηθάει στην γρήγορη απορρόφηση του υγρού!Μας έφερε τα πάνω κάτω ο φίλτατος!Έτσι εχω στήσει απο το μεσημέρι και αυτό που παρατηρώ(αν δεν είναι η ιδέα μου) είναι κάποια μείωση της γεύσης σε σχέση με τον τρόπο που έστηνα μέχρι τώρα.Θα δω τις αντιστάσεις μετά απο μερικά ml σε τι κατάσταση θα είναι,έτσι απο περιέργεια.

Quiz:σε πόση ωρα θα φτάσει το υγρό στο πηγούνι του Oen αν βάλει την άκρη απο το μούσι του μέσα στο δοχείο;


Καλή Ανάσταση παιδιά! :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2021, 20:59 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2858 στις: Μαΐου 01, 2021, 22:15 »
Εγώ θα έλεγα αν το κάνεις σφιχτό στον πυρήνα να αφρατεύεις καλά τις άκρες τοσο όσο πρέπει για να ειναι σωστά το βαμβάκι στα λούκια. Αλλά τις άκρες μονο. Μην τραβας ίνες απο το κέντρο. Τώρα άστο έτσι και δες ποσο θα σου κρατήσει η αντίσταση. Επίσης αν κάνεις με ενωμένες σπείρες και βγάλεις τα hotspot θα έχεις ακόμα καλύτερη γεύση. Αλλά μην κάνεις πολλές σπείρες. 6-7 το πολύ. Απλά στο precisio το βαμβάκι να μην πατάει στο πάτωμα. Να είναι λιγα χιλιοστά πιο πανω γιατι θα σου κάνει υπερτροφοδοσία και το βαμβάκι να κάνει σχήμα "Π" και όχι "Λ" όταν βγαίνει απο την αντίσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2021, 22:22 από angelospower »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 729
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2859 στις: Μαΐου 04, 2021, 13:13 »
Άγγελε(?),περίπου όπως τα λες στήνω αλλά πάντα με ανοικτές σπείρες και ο precisio δεν κάνει υπερτροφοδοσία ακόμα και αν πατάει το βαμβάκι στο πάτωμα(ισα ισα βέβαια,οχι πατημένο).

Αυτό που είδα μετά απο 10-15ml περίπου στον κάθε ατμοποητή(precisio & unfollow) ήταν οτι το βαμβάκι είχε μαυρίσει και στους δυο άτμο στο τμήμα που βρίσκεται και εφάπτεται στην αντίσταση,ίσως για αυτό μου φαινόταν κάπως περίεργη η γεύση των υγρών(ame ame στον precisio και sicilian garden στον unfollow).Η αντίσταση και στους δυο ήταν με ss317L 27g crazy wire,2mm πυρήνα,6 σπείρες,0,45ωμ και δουλεύτηκαν στα 13w χωρίς να κάνω απανωτές τζούρες.
Το βαμβάκι είχε περαστεί και στις δυο αντιστάσεις πάρα πολύ σφικτά και το αφράτεμα στις άκρες ήταν οσο νόμιζα οτι πρέπει να γίνει(λίγο πάντως).
 

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2860 στις: Ιουνίου 01, 2021, 23:48 »
Παιδιά παίζει κάτι καλύτερο από Cotton bacon που αξίζει να δοκιμάσει κάποιος; Είχα παρατήσει το άθλημα για μερικά χρόνια αλλά  επανήλθα :D
Από σχεδόν day 1 με Cotton bacon έστηνα αλλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάτι καινούριο...;
Παρήγγειλα για αρχή το vapefly firebolt που διάβασα θετικά σχόλια και περιμένω να παραλάβω, αξίζει ή Cotton bacon για πάντα;

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2861 στις: Ιουνίου 02, 2021, 06:15 »
Canna cotton

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2862 στις: Ιουνίου 02, 2021, 12:40 »
Δοκίμασε όπου βρεις, τα muthical, native wicks, datt white staff. Πολύ ωραία βαμβάκια χωρίς απαραίτητα να είναι καλύτερα από το cotton bacon που είναι σταθερή αξία. Το muthical δε μοιάζει αρκετά με το bacon. Αν βρεις wicked wicks πάρτο με κλειστά μάτια.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ronnie

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2863 στις: Ιουνίου 03, 2021, 22:57 »
Παιδιά παίζει κάτι καλύτερο από Cotton bacon που αξίζει να δοκιμάσει κάποιος; Είχα παρατήσει το άθλημα για μερικά χρόνια αλλά  επανήλθα :D
Από σχεδόν day 1 με Cotton bacon έστηνα αλλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάτι καινούριο...;
Παρήγγειλα για αρχή το vapefly firebolt που διάβασα θετικά σχόλια και περιμένω να παραλάβω, αξίζει ή Cotton bacon για πάντα;
Προσωπικά σε αντιστάσεις με νορμάλ Ωμ χρησιμοποιώ Cloud 9 ή cotton gods και σε αντιστάσεις με χαμηλά Ωμ χρησιμοποιώ datt white staff ή dovpo.

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #2864 στις: Ιουνίου 04, 2021, 09:16 »
Παιδιά παίζει κάτι καλύτερο από Cotton bacon που αξίζει να δοκιμάσει κάποιος; Είχα παρατήσει το άθλημα για μερικά χρόνια αλλά  επανήλθα :D
Από σχεδόν day 1 με Cotton bacon έστηνα αλλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάτι καινούριο...;
Παρήγγειλα για αρχή το vapefly firebolt που διάβασα θετικά σχόλια και περιμένω να παραλάβω, αξίζει ή Cotton bacon για πάντα;
TFC Elite.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34410 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 224 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181475 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 94 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 747 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16658 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz