vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, camber, teo77, lagoudakis, maprix, Jorge, Milarepa

Twitter

Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #75 στις: Ιουλίου 09, 2015, 18:40 »
Ακριβώς. Ο κάθε άτμο για την ακρίβεια, διέπεται απο διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά, που του δίνουν και διαφορετικές επιδόσεις, στη γεύση στο χτύπημα, στον αέρα, κοκ .. ταυτόχρονα, ναι, έχουμε τη δυνατότητα να στήνουμε όπως θέλουμε, όπως ξέρουμε και όπως βολευόμαστε, προκειμένου να πετύχουμε το καλύτερο για μας αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #76 στις: Ιουλίου 09, 2015, 18:44 »
Φυσικά, χωρίς να υπάρχει απόλυτο κριτήριο, υπάρχουν ατμοποιητές για sub και για νορμάλ άτμισμα.
Στην κατηγορία sub θα βρεις τους atlantis, subtank, lemo 2 κλπ
Βασική τους διαφορά από τους "νορμαλ" οι μεγάλες τρύπες εισαγωγής αέρα.



Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 09, 2015, 18:50 »
οπως το εχω καταλαβει, στο subohm χρειαζεται και περισσοτερος αερας απο οτι σε πιο μεγαλα builds, βλεποντας λοιπον γυρω γυρω, βλεπω οτι εναν lemo για παραδειγμα μαλλον δεν θα τον κανει κανεις με 1,8Ω ας πουμε, και εναν kayfun δεν θα τον κανει με χαμηλα Ω. Εαν αυτο ειναι σωστο, υπαρχουν καποιοι που να ειναι πιο ελαστικοί σε αυτο το θεμα; (στο μυαλο μου εχω τον subtank -τον οποιο αναφερω συχνα πυκνα!- βλεποντας οτι απο την στιγμη που ερχετε μαμα με ενα range 0.5-1.5 λογικα και στο RBA κομματι του θα μπορει να αποδωσει ειτε χαμηλα ειτε ψηλα )

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 09, 2015, 19:13 »
Ο subtank όντως κάνει σχεδόν τα πάντα.
Βέβαια δεν θα τον έλεγα βασιλιά της γεύσης αλλά για την τιμή του και την ποιότητα κατασκευής του είναι διαμάντι.
Στα καλύτερά του (για μένα) είναι στα 1,2 Ωμ με την επισκευάσιμη και κοντά 15 Βαττ με πολύ αέρα.


Ένας ατμοποιητής   ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ που δυστυχώς περνάει απαρατήρητος και τα κάνει όλα,
είναι ο TNS των MMvapors.
Με φιλοσοφία genesis μπορεί να στηθεί με mesh, με φιτίλι και το κυριότερο : Με βαμβάκι.
Μπορεί να δεχθεί μονό ή διπλό βαμβάκι-αντίσταση, η ποιότητα κατασκευής του είναι από άλλον πλανήτη
γεμίζει από πάνω και...


Η γεύση του είναι κορυφαία.


Δεν έχει απολύτως καμία διαρροή, ο αέρας του ρυθμίζεται από μηδέν έως πνευμονικός τύπου dripper και τώρα που μιλάμε είναι σε προσφορά σε τιμές απίστευτες.






Αποσυνδεδεμένος xxlclock

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 26, 2015, 05:02 »
θα συμφωνήσω ο subtank στα 1.2 αποδίδει άριστα για τα λεφτά του :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ralloss

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 29, 2015, 21:27 »
Θυμαμαι , η πρωτη φορα που ακουσα/ειδα για επισκευασιμο, ηταν ο iatty
πριν 4 χρονια περιπου, οταν ατμιζα για πρωτη φορα και ψαχνομουν εδω κι εκει με οτι αφορουσε το ggts που ηθελα.
Αν και μου φαινοταν πολυ δυσκολο το στησιμο με 2 συρματα και κεραμικο,θα ηθελα να το δοκιμασω τοτε..
Ειχα ξοδεψει ομως αρκετα χρηματα, ηταν κι η τιμη του δυσπροσιτη οποτε το αφησα.Λιγο αργοτερα ξεκινησα παλι το καπνισμα.

Περυσι ειπα να παρω κατι οικονομικο για να καπνιζω λιγοτερο, οχι να το κοψω τελειως , και ετσι πηγα σε ενα aspire bdc .
Οι κεφαλες πηγαιναν κι ερχοντουσαν με το καμμενο να πηγαινει συννεφο..
Εφτασα σε σημειο να παιρνω 5αδες για να μην ξεμενω, ωσπου στην τελευταια παρτιδα ηταν 3/5 καμμενες.
Το παραιτησα.

Φετος το πηρα παλι ζεστα με ενα vspot + istick και αφου με καλυψε 5 μερες χωρις τσιγαρο ειπα εδω ειμαστε.
Ωστωσο ψαχνομουν παλι σχετικα κι εδω με βοηθησε πολυ και το φορουμ, οποτε μιας και πλεον υπαρχουν πολλα
προιοντα σε σχεση με παλια και οι τιμες πλεον ειναι αρκετα χαμηλες, εκανα το βημα στους επισκευασιμους ακριβως μια εβδομαδα
μετα που ξεκινησα το ητ.

Με κατι βιντεακια που ειχα δει και αφου ειχα "σταμπαρει " τον τροπο που θα το κανω, εφτιαξα την πρωτη μου αντισταση
μεσα σε 10 λεπτα (ημουν και τυχερος βεβαια) , και με κοστος που το προσδιοριζω γυρω στα 3-5 cents μιας και το συρμα και το βαμβακι
τα χα κοψει ισα ισα μες στην απειρια μου.
Μου βγηκε λιγο μεγαλη η αντισταση βεβαια , αλλα παρολα αυτα ειχα καλυτερο ατμιστικο αποτελεσμα σε σχεση με τον εργοστασιακο που εχω.
Τωρα ειμαι στη δευτερη αντισταση που με ταλαιπωρησε λιγο παραπανω απο δικη μου χαζομαρα ομως.

Ο λογος βασικα που ηθελα να ασχοληθω με επισκευασιμους δεν ειναι οτι μ αρεσει να πειραματιζομαι με αντιστασεις και συρματακια..
Ουτε μ αρεσει να παιδευομαι για να βρισκω ακρη, ουτε για να κανω διπλες ,τριπλες αντιστασεις, και περιεργα πραγματα..
Ενα τροπο να βρω να με ικανοποιει θελω (που τον εχω βρει δηλαδη μιας και δεν εχω προβληματα) , με καλη αποδοση
και το κυριοτερο να μη φοβαμαι μην ξεμεινω απο κεφαλες .

Απο ταλαιπωρια , κι απο την πολυ μικρη μου εμπειρια, θα πω, πως πιο πολυ βαριεμαι το καθαρισμα σε περιπτωση αλλαγης υγρου
παρα το στριψιμο της αντιστασης..

Ελπιζω να μη σας κουρασα..

Από μεταφορά


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2015, 10:00 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #81 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:24 »
Καλησπέρα. Έχω μια απορία που με τυρρανεί από χθες και λέω να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος. Είναι γνωστό πως όσο μεγαλύτερη είναι η παροχή αέρα στην αντίσταση, τόσο περισσότερος ο ατμός που παίρνουμε.
Γιατί;
Η λογική δε θα έλεγε πως η αυξημένη ροή αέρα, θα ψύχει την αντίσταση με αποτέλεσμα μικρότερη παραγωγή ατμού;
Ξέρει μήπως κανείς;

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 18:09 »
altan678, έχω την εντύπωση ότι ο παραγόμενος ατμός από συγκεκριμένη αντίσταση, σε συγκεκριμένη ένταση ρεύματος και συγκεκριμένη ποσότητα βαμβακιού, είναι κάτι σταθερό. Από εκεί και μετά, ο παραγόμενος αυτός ατμός απλά ενώνεται με την εισερχόμενη ποσότητα αέρα. Αν η εισερχόμενη ποσότητα είναι μεγάλη, πιο μεγάλο θα είναι και το μείγμα (αέρα-ατμού) που θα εξαχθεί. Έτσι λέω...υποθέτω

Αποσυνδεδεμένος pefkiotis

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 18:20 »
Σκέψου το ''φαινόμενο της κατσαρόλας". Όταν βράζει το νερό μέσα στη κατσαρόλα και πας απο πάνω και φυσήξεις θα βγάλει πολύ περισσότερο ατμό.....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 10:25 »
Εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εξής: Ο ατμός που παράγεται εντός του coil, δεν είναι ελαφρύτερος του αέρα. Παρόλα αυτά, έχει τάση ανόδου καθώς απωθείται από την θερμότητα του coil και από τον επόμενο ατμό που παράγεται. Στην ψύξη του εξωτερικού του coil, βοηθάει ο αέρας ως ένα σημείο αλλά το εσωτερικό το ψύχει μόνο το υγρό. Αν λοιπόν δώσουμε αέρα, τότε απομακρύνεται πολύ πιο γρήγορα ο ατμός και η θερμοκρασία του εσωτερικού του coil παραμένει σε μεγαλύτερα επίπεδα, άρα ατμοποιεί και περισσότερο. Μετά έρχεται και το φαινόμενο της κατσαρόλας, σίγουρα οι κλίνοντες στην φυσική θα έχουν κάποια καλύτερη ονομασία γι αυτό, χαριτολογώντας θα το βαφτίσω The marmita effect.

Πολύ θα ήθελα να δω πάντως τη συμπεριφορά μιας αντίστασης σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας, νομίζω ότι τα σταγονίδια και ο ατμός θα προσέφεραν όμορφο θέαμα. Αν έχει κανείς κονέ με τον ISS...

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #85 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 03:28 »
Μετα απο 2 περιπου μηνες στον ατμο έχοντας έναν  subtank mini  που τον στηνω απ την αρχή μόνος  μου  μαθαίνοντας, είπα να πάρω εναν dripper   να ασχοληθώ και αλλο με το άθλημα απο σπόντα βρέθηκε στα χέρια μου ένας dripper κλώνος που λέγεται little boy και ειπα να τον στησω να δω τι κάνει.. 0.50 kanthal στις 5 σπειρες  με 2,5 διάμετρο διπλη αντίσταση και μου βγήκε 0,22 ωμ. Τον  βιδωνω πάνω στο istick 40 και παταω στα 20 βατ αλλα οι αντιστασεις δεν ενιωθαν.. Ανεβάζω στα 40 και το ντουμανι που εβγαλα ηταν τρελο για μένα το μοντακι όμως μετα την Τρίτη τζουρα άρχισε να καιει και σταμάτησα τις δοκιμες. Μήπως ειναι μικρο για τετοιες αντιστασεις; η αντίσταση στα 0,22 μηπως ειναι επικίνδυνη;  δωστε τα φωτα σας οι ποιο εμπειροι.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από συγχώνευση
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2015, 11:20 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #86 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 03:41 »
Oταν λές dripper εννοεις για πνευμονικές ή για τσιγαρίσιες?
Γιατι συνηθως dripper ονομαζουμε τον ατμοποιητή που χρησιμοποιουμε στάζοντας μέσα του κυρίως για δοκιμές υγρών.
Όσο για την επικινδυνότητα δεν νομιζω να εχεις θεμα από την στιγμη που τον δουλευεις με box.Θα ειχες θεμα αν το δουλευες σε μηχανικό μοντ και δεν χρησιμοποιούσες σωστες μπαταρίες με προστασία.
Τώρα αν θες τηγνωμη μου κάνε αντιστασεις γύρω στο 0,5 ωμ και με λεπτότερο σύρμα ή με το ίδιο σύρμα αλλά δυο τρεις σπειρες παραπάνω.
Ετσι ουτε το boxάκι θα κουράζεις ούτε θα στεγνωνεις το βαμβάκι το οποιο προφανως και σου βγαλε καμμενο αφου στέγνωσε από υγρό πολύ γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #87 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 03:53 »
Ευχαριστω για την ενημέρωση. Για πνευμονικες είναι αυτος που πήρα

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #88 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 04:13 »
Για μενα το καλυτερο ειναι μεχρι 0,5 ωμ αλλά αυτά ειναι γουστα.Μεχρι εκει όμως νομιζω ότι ειναι πολύ καλά.Επίσης όταν κάνουμε πνευμονικες τα υγρά μας ειναι κυρίως vg οπότε δεν θες και πολύ κοπο για να δεις ντουμάνια!! Αν δεις και οι εταιρειες που βγαζουν subohm ατμοποιητές μεχρι τα 0,5ωμ παιζουν οι κεφαλές τους σε kanthal.
Aπλά μερικές σπειρες παραπάνω στο συρμα που ηδη εχεις και προσοχή να μην στεγνωνει και τρως καψουλι .Και προστατευεις και τον εξοπλισμο από υπερθερμάνσεις.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #89 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 12:29 »
Για να φτάσει το μισό Ω από τα 0.22 με διπλό 0.50 σύρμα, από τις 5+5 σπείρες που έχει πρέπει να φτάσει στις 11+11.
Αυτό το πράγμα θα χρειάζεται 100 βατ για να δουλέψει.
Πάρε ένα σύρμα 0.32-0.35 να βγει μια πιο νορμαλ αντίσταση, ή πάρε ένα μοντ με 100 βατ και πάνω.

Όπως και να χει, αυτά είναι οι "λύσεις".
Σαν προσωπική απλά άποψη, δεν είναι νορμάλ άτμισμα αυτό το πράγμα.
Από κει και πέρα, μεγάλα παιδιά είμαστε. Ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7032 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos