vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, bloodlessz, anetost, camber, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4785 στις: Φεβρουαρίου 02, 2022, 17:58 »
[member=13283]xagios[/member] να προσθέσω και δύο επιλογές που ανήκουν στην mid range κατηγορία και είναι δοκιμασμένες λύσεις.

Α) Le Petite Box by Vaponaute: Το μεγάλο ατου του συγκεκριμένου είναι ότι είναι φτιαγμένος για 22αρηδες και ταιριάζει κουτί με τον φαινόμενο.  Έχει καλή ποιότητα κατασκευής και το τσιπάκι δεν είναι dani αλλα είναι αξιοπρεπές (πολύ μου άρεσε το boost που έχει).  Εδω να αναφέρω πως βγήκε μια έκδοση 2022 με νέο chipset (avatar 2.0), χωρις να ξέρω άλλες λεπτομέρειες.

Β) Jac Series B (αμα το βρεις): DNA 75, με ότι συνεπάγεται, και αρκετά διακριτικό.  Είναι φτιαγμένος για 23άρηδες, οπότε και πάλι το φαινόμενο κάθεται καλά χωρις να φαίνετε πως κάθεται σε ελικοδρόμειο. Αδύναμο σημείο εδώ αναφέρεται το 510 του (press fit), αλλα εγω προσωπικά το έχω για καθε μερα και δεν μου εχει δημιουργησει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4786 στις: Φεβρουαρίου 03, 2022, 16:11 »
Το καινούργιο La Petite δεν έχει καμία σχέση με το παλιό, πολύ ψεύτικο.

Το Jac Series B έχει βγάλει θεματάκια σε αρκετό κόσμο τότε που κυκλοφόρησε, εγώ δεν είχα κάποιο θέμα αλλά δεν ξέρω πόσο είναι εφικτό να το βρεις σε μαγαζί πλέον.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4787 στις: Φεβρουαρίου 03, 2022, 16:36 »

Το Le Petite Box έχει ένα τεράστιο μειονέκτημα: είναι πάρα πολύ βαρύ! Είναι τόσο βαρύ που δεν ενδείκνυται να το βάζεις στην τσέπη του μαγιό γιατί κινδυνεύεις να βρεθείς με το μαγιό στους αστραγάλους και τα ιδιαίτερα σου σε κοινή θέα. Επίσης το ότι έχει νέο chipset δεν ξέρω πόσο καλό είναι γιατί στο παλιό μπορούσες να περάσεις το arctic fox και το μοντάκι να πετάει. Το καινούργιο μάλλον δεν θα είναι συμβατό με arctic fox...

Με το Jac Series B δεν έχω εμπειρία. Έχω όμως να πω πως είναι μάλλον κρίμα να αγοράσει κανείς σήμερα μοντάκι με πλακέτα DNA και να μην έχει την λειτουργία Replay...

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4788 στις: Φεβρουαρίου 03, 2022, 17:05 »
Μειώθηκε το βάρος του στη νέα έκδοση στα 87,5 αντί για 150 γρ. που ήταν το παλιό!

Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4789 στις: Φεβρουαρίου 03, 2022, 19:55 »
Εμένα το παράπονο μου από το Jac είναι η βαφή . Κάνει γρατζουνιά κ με χαρτομάντηλο .


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4790 στις: Φεβρουαρίου 07, 2022, 19:19 »
Αυτό που έβαλες στο μάτι έχει πολύ καλή πλακέτα (ΥΙΗΙ) είναι μικρότερο από το PICO και παίρνει και 24άρι ατμοποιητή. Πρός το παρόν  :fight_shot_bandana:κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα και απλά χάνεται στο χέρι (δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα(διακριτικότατο).
Αυτή η πλακέτα YIHI έχει δυνατότητα TC (ελέγχου θερμοκρασίας);
 

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4791 στις: Φεβρουαρίου 07, 2022, 19:21 »
Όχι δεν παίζει αυτό το mod σε έλεγχο θερμοκρασίας.

Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4792 στις: Φεβρουαρίου 07, 2022, 21:16 »
@Thaboresso

Ευχαριστώ!

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4793 στις: Απριλίου 21, 2022, 10:10 »
Έχω ένα pico 2 75W. Αρχικά το είχα με nautilus 3. Πήρα εναν zeus με έτοιμες αντιστάσεις και ενώ δούλευε κανονικά για κάποιους μήνες τώρα πάνω από τα 60W μου λέει weak power ή low volt. Αν πατήσω μερικές φορές το fire button δίνει αλλά κάπως άτονα. Η αντίσταση λέει η εταιρεία παίζει ιδανικά 70-80w. Είναι θέμα μπαταρίας ή θέλω άλλο mod;

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4794 στις: Απριλίου 21, 2022, 11:38 »
η λογική και οι πιθανότητες λένε οτι πρέπει να είναι η μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4795 στις: Απριλίου 21, 2022, 11:46 »
 Η αγορά μιας καινούργιας μπαταρίας μάλλον θα λύσει για λίγο το πρόβλημα σου. 

Τώρα βάλε κατά νου τα παρακάτω...
Όλες ότι οι 18650 μπαταρίες δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά σε απόδοση ρεύματος και χωρητικότητα. Αυτές που μπορούν να αποδώσουν μεγάλα ρεύματα (> ή =15 amper) αλλά έχουν και χωρητικότητα (~3000 mah) είναι περιζήτητες. Λόγο μεγάλων ελλείψεων όμως κυκλοφορεί πολύ σκάρτο πράμα, με λίγα λόγια fake ή μαϊμούδες.
Μια τυπική 18650 εάν θέλεις να είσαι εντός των ορίων & spec του κατασκευαστή και σε ενδιαφέρει και η μακροζωία της, δεν θα την δουλεύεις σε μονομπάταρο στα 60 watt αλλά κάτω από 45w.

Εάν σου αρέσει αυτό το είδος ατμίσματος και σε ενδιαφέρει η ολοήμερη αυτονομία και να μην σκίζεις τις μπαταρίες σου, πας σε mod με δυο μπαταρίες. Εάν ο όγκος και βάρος σου φαίνονται υπερβολικά και δεν έχεις τόσο μεγάλες απαιτήσεις, μπορείς να δεις και για mod με 21700 μπαταρία.

Εάν τώρα δεν θέλεις να δώσεις και ένα κάρο λεφτά, κοίτα για τις molicel 26a. Όσες έχω πάρει ήταν γνήσιες και μπορούν να δώσουν το ρεύμα που χρειάζεσαι. Για το πόσο θα αντέξουν στον χρόνο δεν ξέρω καθώς ποτέ δεν τις δουλεύω στα όρια τους.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4796 στις: Απριλίου 21, 2022, 12:25 »
Με το nautilus επάνω με την 0.3 mesh αποδίδει μια χαρά και 2ημερο και παραπάνω ανάλογα τη χρήση. Βέβαια στο nautilus οι αντιστάσεις πάνε max μέχρι 30 watt. 

Με τον Zeus εξ αρχής μου έβγαζε το πολύ 4-5ωρες και γενικά το δουλεύω λίγο κάτω από τα watt που προτείνει η εταιρεία, γιατί μου αρέσει η γεύση καλύτερα. 

Η μπαταρία που έχω τώρα είναι μια LG. Εξ αρχής μου έκανε ψιλονουμερα. Πχ τη φόρτιζα και με 2 τζουρες έπεφτε μια γραμμή. Είχε μεγάλη πτώση στην απόδοση όσο αποφορτιζοταν. 

Από συνοικιακό μαγαζί πήρα όλο το σετακι μαζί με την μπαταρία.

Θα πάρω μια καινούργια να δίνει πολλά A output. Αυτή δεν βλέπω να γράφει πληροφορίες. Αν δεν θα το κρατήσω αυτό για το nautilus και θα σας ζητήσω προτάσεις για καλύτερο μοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4797 στις: Απριλίου 21, 2022, 12:38 »
 Η Θα πάρω μια καινούργια να δίνει πολλά A output.  
Οσο περισσότερο A output έχει, τόσο μικρότερη χωρητικότητα θα έχεις & άρα & διάρκεια ατμίσματος. Δυστυχώς, θα πρέπει να πας, όπως προτάθηκε είτε σε 2μπάταρο 18650 (ιδανικό),  είτε σε 1μπάταρο 21700.
* Αυτή που έχεις ποιά LG είναι;

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4798 στις: Απριλίου 21, 2022, 13:31 »
LG HG2 ειναι το μοντέλο. 3000mA.

Αξίζουν τα μοντακια με 21700; Βλέπω ότι οικονομικά δεν έχουν μεγάλη διαφορά από τα 2χ18650.

Έλυσα τον ατμοποιητη και διόρθωσα μια βλακεία που είχα κάνει. Είχα βάλει δίπλα oring στη βάση. Τώρα παίζει μέχρι τα 75 watt (όσο δίνει μέγιστο το μοντάκι δηλαδή) αλλά βγάζει το μήνυμα weak power στην οθόνη.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2022, 19:34 από Tem »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4799 στις: Απριλίου 21, 2022, 15:05 »
Και επειδή δεν μιλάμε για τον ροζ ελέφαντα (ροζ μαϊμού καλύτερα...) που είναι μέσα στο δωμάτιο τώρα που γίνεται η συζήτηση, εγώ από την μεριά μου να σου πω πως πάω στοίχημα όλα μου τα μοντάκια μου πως η μπαταρία σου είναι μαϊμού. Και η μία και η άλλη, διότι καφέ LG είναι και οι δύο όπως είπες. Θέλω να πω, περισσότερες είναι οι πιθανότητες να συναντήσεις έναν εξωγήινο στην πλατεία Συντάγματος μέρα μεσημέρι παρά μια αυθεντική καφέ LG σε ελληνικό ατμομάγαζο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180611 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59783 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12