vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Sigelei Moonshot RTA Tank

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 14, 2016, 00:51 »
Ολα καλά!  ;D
Ενώ έστηνα τον Moonshot είχαμε εδώ διακοπή ηλεκτρικού! (...έχασα και το μισό δεύτερο ημίχρονο γμτ)
Απτόητος, συνέχισα με το φακο!   :idiot1: :idiot1: :idiot1: Το ρεύμα ξαναήρθε όταν είχα κλείσει τον άτμο και μόλις τον γέμισα με υγρό, χαχαχα. 
Ολα καλά με το κοτομπέικον.
Για του λόγου το αληθές, ιδου η φωτο από το ipad, πριν αρχίσω την επιχείρηση "καμπάνα" και κόψιμο βαμβακιού.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 14, 2016, 00:56 »
Ωραιότατα! Άρα τέρμα οι διαρροές? Οπότε το αρχικό σου μήνυμα μετατρέπεται στον τέλειο ατμοποιητή και μάλιστα μέσα στα πρότυπα της Ε.Ε. εεε...?  ;) ;D :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 14, 2016, 02:23 »
Να σου πω... Επειδή παραείμαι κουρασμένος για τεστ γεύσης και ατμού νυχτιάτικα (δεν με έχουν μαζέψει ακόμα βρε αδερφέ) και επειδή έχω κάνει ντρέπομαι να πω πόσα ml και το στόμα μου έχει γίνει κοτομπέικον, επιφυλάσσομαι για να πω παρατηρήσεις αύριο.
Αυτο που είδα ειναι οτι για κάποιο λόγο ξεκινάει απο ψηλά και ζητάει πολλά watt για την αντίσταση που βγήκε, δεν ξέρω γιατί... Θα το ψάξω αύριο κι αυτο.
Εσείς στα ποσα watt και σε τι αντίσταση τον δουλεύετε παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 14, 2016, 08:59 »
Εγώ δυο αντιστασούλες NiFe30 stealthvape του βάζω στα 0,19 Ohm, σήμερα τον δουλεύω στα 40 watt και 210 βαθμούς...άλλες φορές στα 25-30 με 230 βαθμούς...ανάλογα τα κέφια...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 14, 2016, 15:13 »
Θα μου επιτρέψεις φίλε μου @estrifan να καθυστερήσω ακόμα λίγο την... κατάταξη του Moonshot στους RTA
Μου έβγαλε πολλά "No atomizer" σήμερα χωρίς λόγο (το στήσιμο είναι κέντημα) και ομολογώ ότι ξενέρωσα λίγο. Μετά από σφίξιμο του καπακιού είδε την αντίσταση και δούλεψε κανονικά. Ομως κανονικά ΔΕΝ χρειάζεται κανένας άτμο τόσο σφίξιμο. Κάτι πάιζει με το κατέβασμα του πόλου στον 510. Ο δακτύλιος που ασφαλίζει το deck είχε σίγουρα βιδωθεί μέχρι τέρμα btw.
Θα το ψάξω.  :hmmm:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Για την ώρα:
Γεύση: πολύ καλή, λίγο καλύτερη απο Theorem, λίγο υποδεέστερη από Serpent και Goblin V2
Ατμός: πάρα πολύ καλός, στα ίδια περίπου επίπεδα με τους 3 άλλους, αλλά σε υψηλότερα Watt
Διαρροές: OK, δεν τρέχει αλλά κάποιες στιγμές μπορεί να νοιώσεις το χέρι σου ότι δεν είναι και στεγνό.
Αλλα θεματάκια: ?  Θα δείξει, πάντως ζητάει περισσότερα Watt από τους άλλους για να παίξει.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Μέχρι στιγμής, κατάταξη mini RTA (για μένα πάντα μιλώντας):
Serpent Mini    >   Goblin V2   >  Moonshot   >   Theorem (με Notch)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2016, 15:55 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 14, 2016, 20:04 »
Νομίζω ότι το No atomizer με τον πόλο τα βιδώματα και τα πολλά watt έχουν μια σχέση μεταξύ τους και επηρεάζουν το ένα το άλλο...το ίδιο και αν οι αντιστάσεις δεν έχουν βιδώσει καλά και βάζοντας την καμπάνα κουνιούνται και μία πιάνουν μία δεν πιάνουν. Το μόνο βίδωμα που μου έκανε εντύπωση εμένα ήταν του deck με τη βάση για να ευθυγραμμιστούν οι αντιστάσεις με τις εισαγωγές αέρα, εκεί ναι, χρειάστηκε λίγο δύναμη παραπάνω...
Για τσέκαρε λίγο τα κομμάτια και πως έχουν μπει, ποτέ δεν είχα πρόβλημα να τον δεί κανένα mod και πάντα όταν βίδωνε, το mod έβλεπε την αντίσταση κατευθείαν...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 19, 2016, 01:18 »
Μιας και έχω τον 24άρη moonshot ας πω κι εγώ 2-3 πραγματάκια.  8) 

   Λοιπόν η καμπάνα του πράγματι όπως λέει κι ο Yeti θέλει αρκετό σφίξιμο. Εγώ όμως έχω την τάση να σφίγγω πολύ ότι ατμοποιητή πιάσω στα χέρια μου οπότε αυτό μπορεί να το έχω προκαλέσει από μόνος μου χωρίς να το αντιληφθώ. Αν δεν απατώμαι τον πρώτο καιρό που τον είχα στην κατοχή μου δεν είχα αυτό το πρόβλημα.  :angel: 

Μήπως κάτι τέτοιο έχει συμβεί και σε σένα? Εμένα όμως δεν μου εμφανίζει shorting απλά αν δεν την σφίξω διαβάζει μεγαλύτερη την αντίσταση.

   Όπως και να χει δεν με απασχολεί μιας και το έχω συνηθίσει. Το ίδιο και για το εν μέρει ιδιότροπο στήσιμο του. Πιστεύω πως όλα αυτά είναι εντελώς ασήμαντα μπροστά στην απόδοσή του.  :fight_box_anface:  Μόλις συνηθίσει κάποιος την όλη διαδικασία, δεν είναι τίποτα. 
Επειδή διάβαζα προηγουμένως σε άλλο θέμα περί τζούρας του moonshot (22άρη βέβαια αλλά δεν πιστεύω να έχουν τραγικές διαφορές) να αναφέρω πως τον δουλεύω στα 50-70w και εκεί τον βρίσκω να αποδίδει πάρα πολύ καλά. :thumpup: 
Γενικότερα τέτοιοι αεράτοι ατμοποιητές θεωρώ πως πρέπει να δουλεύονται με αρκέτα ανοιχτά τα airflow μιας και αποδίδουν πολύ καλύτερα σε ψηλά βατ. 
Με το που τον έπιασα στα χέρια μου ο goblin v2 μου πήγε στο ράφι για αρκετό καιρό μέχρι που τον έδωσα σε φίλτατο συνατμιστή για να τον χαρεί αυτός μιας και εμένα δεν με καλύπτει πλέον.  Ο moonshot μου άνοιξε τα μάτια.  :o  
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κύριο estrifan που μου έδωσε την έξτρα ώθηση που χρειαζόμουνα για να τον πάρω (και τους κινέζους που έβγαλαν 24άρη σε σχεδόν μισή τιμή από τον 22άρη)  :angel:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 19, 2016, 01:46 »
Τυχερός είσαι...έτυχε να έχουμε τα ίδια γούστα...  :tongue_smilie:
Στο άλλο νήμα που λές...αν λέμε το ίδιο, αναφέρθηκε μια κριτική αν κατάλαβα καλά απο ένα βίντεο μόνο... :dontknow:
Επίσης αν δεις τις δικές μου φωτό, θα δεις ότι τον δουλεύω με αρκετά κλειστό το airflow και πάλι είναι αρκετά αεράτος...βέβαια με 2 απλές αντιστασούλες ε...όχι τίποτα εξεζητημένο...

Εγώ θα πω με τη σειρά μου ότι και ο 22άρης δουλεύει το ίδιο όπως λες για τον 24άρη...
Αλλά όπως είπα στην αρχή...γούστα είναι αυτά...  ;)
Το ίδιο σφίξιμο θέλει και ο αυθεντικός 22άρης πάντως, θα έλεγα απο αυτά που διαβάζω ότι έχουν τις ίδιες ιδιαιτερότητες...αμελητέες και για μένα όπως και για εσένα σύμφωνα με αυτό που σου προσφέρει τελικά... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 19, 2016, 02:01 »
Τον ζαχάρωνα πολύ καιρό και όταν το συζητάγαμε τον έψηνα ακόμα περισσότερο. Και βγήκε και ο 24άρης και έδεσε το γλυκό!  :tongue_smilie:

Τον παρατήρησα τον αέρα σου στις φωτογραφίες σου. Εγώ να πω την αλήθεια τον στήνω μία με clapton, μία με απλό αλλά χοντρό χοντρό 22ga σύρμα (γνωστό και ως κοτετσόσυρμα).  :laugh1: Και με τα δύο αποδίδει πολύ καλά, δεν έχω παράπονο.  :delicious: :cigar:  
Τον έχω, δεν θυμάμαι πόσο καιρό, και τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα όπως και δήποτε, παρόλο που έχω κάμποσους άλλους άτμο. Βγάζει σίγουρα την καλύτερη γέυση και έχει τρομερή απόδοση γενικότερα. Ωραίες μεγάλες μεγάλες τρύπες για τροφοδοσία (ο mage rta έχει τη μισή τροφοδοσία από τον 24άρη) και μεγάλα airflows (τα οποία έχω πάντα τέρμα ανοιχτά :angel: ).

ΥΓ1. μιας και ανέφερα τον mage rta όποιος θέλει έναν πιο σφιχτό moonshot επιβάλλεται να τον δοκιμάσει. Εγώ τον δικό μου μετά από ούτε μία εβδομάδα τον έδωσα σε φίλο γιατί μου έπεφτε σφιχτός κι εγώ έψαχνα απλά έναν moonshot με velocity deck για να τον δοκιμάσω.
ΥΓ2. ΔΕΝ πρόκειται να βρείτε κάτι σαν τον moonshot αλλά καλύτερο! Κάτι διαφορετικό ίσως, αλλά την απόδοσή του δεν την έχω βρει πουθενά κι έχω δοκιμάσει αρκετούς από τους υποψήφιους moonshot-killer.  ;)
Αν ψάχνετε κάτι με καλύτερη γεύση και περισσότερο ντουμάνι ταυτόχρονα απλά πάρτε ένα πολύ καλό dripper.  ;D

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 19, 2016, 02:09 »
Ο mage δεν είναι καθόλου κακός μιας που το είπες...και λένε και για αυτόν ότι δίνει καλή γεύση...εσύ που έχεις δοκιμάσει και τους δύο ας μας διαφωτίσεις...
Σαφώς πιο εύκολο deck και αν έβγαινε πρώτος μάλλον αυτόν θα έπαιρνα μιας που εγώ δεν είμαι τόσο "αεράτος" όσο εσύ...
Η τροφοδοσία του υγρού ήταν το πρώτο που παρατήρησα και μου έκαναν εντύπωση οι τόσο μικρές τρύπες...ίσως χρειάζονται άνοιγμα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 19, 2016, 02:47 »
O Mage έχει πολΰ καλή γεΰση. Στα ίδια επίπεδα με το moonshot ακριβώς. Αλλά όπως λες ναι είχα σκεφτεί πολΰ σοβαρά να "ανοίξω" λίγο τις τρΰπες τροφοδοσίας. :laugh1: Δεν είχα θέμα με την τροφοδοσία πάντως, παρόλα αυτά.
Ο αέρας του είναι, με μια προσεκτική ματιά με γυμνό μάτι σχεδόν στο μισό από το moonshot 24.
Έχει όμως μικρότερο χώρο για στησίματα μέσα στην καμπάνα, και δεν χωράει τόσο χοντρά σϋρματα όπως ο moonshot, κι ας έχει velocity. Οι βίδες δεν εϊναι και οι καλύτερες. Δεν είναι τόσο κακές αλλά εγώ όπως προείπα, σφίγγω γενικότερα τα πράγματα οπότε κατάφερα να χαλάσω τη μία μεσα σε λίγες μέρες.  :laugh1:

ΥΓ. Ο λόγος που τον έδωσα ήταν κυρϊως ο περιορισμός στο στήσιμο, αλλά και όλα τα παραπάνω. Σαν απόδοση για τα κυβικά του, ήταν απαιχτος.  ;)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 19, 2016, 02:56 »
Καλά που δεν βγήκε πρώτος τότε... :tongue_smilie:
Επιμένουμε moonshot λοιπόν :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 19, 2016, 02:58 »
Στον Mage πχ δεν χωράνε 8 σπείρες με 22άρι σύρμα, 6 και με δυσκολία!  8)
Moonshot moonshot!   :peace1:

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 29, 2016, 17:34 »
Μόλις έκανα το πρώτο στήσιμο με clapton ss316 26ga της UD. Το πίκο τις διάβαζε στα .42 κι έπεσε στα. .35 με λίγη χρήση. Τον δοκιμάζω στα 40 έως 50 watt αλλά μου κάνει εντύπωση το ποσό πολύ ζεσταίνεται. Το κάτω μέρος ζεματάει και στο τανκ κάνει υδρατμούς κατευθείαν ( στο πάνω μέρος που δεν έχει υγρό). Είναιι λογικό αυτό ή κάτι πάει στραβά;

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Sigelei Moonshot RTA Tank
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 22:57 »
@superfuzz φυσιολογικό δεν το λες. Σίγουρα ο moonshot ζεσταίνεται λίγο λιγότερο από ότι άλλοι ατμοποιητές πάντως. Δε σου λέω ότι μένει και κρύος βρε παιδί μου αλλά οι άλλοι ζεσταίνονται ακόμα περισσότερο.  ;D

Μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης με το moonshot 24 έχω να πω (για άλλη μία φορά) ότι είναι μακράν ο αγαπημένος μου.  :grapse:
Σε γεύση δεν συγκρίνεται με κανέναν άλλον subohm rta ή rdta. 8)
Και το λέω αυτό έχοντας πιάσει στα χέρια μου ουκ ολίγους επισκευάσιμους.  ;)

._

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278549 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12839 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123725 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos