vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1245 στις: Ιουλίου 10, 2017, 07:50 »
Καλημέρα συνατμιστές απλώς να προφυλάξω νέους ατμιστές (γιατί δεν νομίζω κανένας παλιός να το παίρνει) νέος ατμιστής πριν 8 μήνες αγόρασα το mod kangertech kbox mini. Τελικά μου βγήκε μεγάλη βλακεία τώρα πιά δεν βάστηξα και μπήκε στο ντουλάπι. Τα ελαττώματα πολλά έπρεπε να πετύχεις την ακριβή συχνότητα των 5 πατημάτων για να ανοιγοκλείσει, αλλαζει από VW σε TC από μόνο του, χάνει τους ατμοποιητές κ.α. Απλώς φίλοι μου από την δική μου εμπειρία ΜΑΚΡΙΑ. Α ρε VTC mini τίμιο και αξιόπιστο δεν σ'αλλάζω.

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1246 στις: Ιουλίου 10, 2017, 08:12 »
Εγώ δεν είχα αντίστοιχη εμπειρία, πάντως.
Το δικό μου δούλευε κανονικά.
Καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1247 στις: Ιουλίου 13, 2017, 10:55 »
-Καλημερα σε ολους!.. :)

Παιδια , αν και ειμαι εντελως νεος στο φορουμ , ασχοληθηκα μεχρι τωρα με τα υγρα αναπληρωσης (DIY) , και με την βοηθεια σας εμαθα αρκετα χρησιμα πραγματα ...οχι ομως και τοσο νεος στο ατμισμα (3 χρονια) εχω ταλαιπωρηθει πολυ και με τις συσκευες ατμισματος ..
απο την αρχη που ξεκινησα να ατμιζω , συνηθισα και μου αρεσαν οι συσκευες ατμισματος σε σχημα τσιγαρου , αλλα τελευταια αναγκαστηκα και χρησιμοποιω "βαρυτερες" και μεγαλυτερες συσκευες, ακολουθωντας την ταση του ατμισματος -αν και δεν μου αρεσε - τους τελευταιους μηνες χρησιμοποιω αυτο που μου υποδεικνυουν στο καταστημα , και εχω καταληξει να χρησιμοποιω (διαβαζω απο το κουτι τους) Nobacco Cupa (ατμοποιητης λεγετε;  :confused1: )..και μια μπαταρια που παει μαζι με τον ατμοποιητη και ειναι (διαβαζω απο το κουτι της)  ..istick TC 40w της Eleaf... αυτα μολις γνωριζω... :hmmm:
-Παρακαλω πολυ λοιπον για την βοηθεια σας , αν εχετε να μου προτεινετε καποιο λινγκ η την συμβουλη και την γνωμη σας γενικωτερα..  :)


Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1248 στις: Ιουλίου 13, 2017, 11:06 »
Ενταξει το istick δεν το λες και μεγαλη, βαρια συσκευη. Αφου σε καλυπτει στα watt και στην αυτονομια εισαι ενταξει αν και μιας που σου αρεσουν τα πιο μικρα δες το pico σε ενα καταστημα μπας και σου κανει καλυτερα. Τωρα για τον ατμοποιητη σου δεν θα πω κατι δεν τον ξερω και ειμαι σχεδον σιγουρος (καθαρα προσωπικη αποψη) οτι θα ειναι κατι μετριο. Για να απογειωθει το ατμισμα σου μαθε να φτιαχνεις σιγα σιγα εσυ αντιστασεις (3 χρονια ατμιστης, κανε το επομενο βημα) και μετα οι επιλογες ειναι παααρα πολλες. Για ετοιμες θα προτεινα τον kabuki ή triton 2 (αναλογα τι ειδους ατμισμα κανεις) παντα κατα την γνωμη μου.

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1249 στις: Ιουλίου 13, 2017, 11:26 »
eternalsidd ...

1) οταν λες για την μπαταρια (istick ? ) αν με καλυπτει στα watt τι εννοεις; 

2) τι ειναι το pico και πως το ζηταω;

3) να φτιαχνω αντιστασεις;   :confused1: :confused1:

4) οταν λες ετοιμες τι εννοεις;  kabuki , triton2..  :confused1: :confused1:

το ειδος του ατμισματος (αν εννοεις την ποσοτητα) σιγουρα ατμιζω πολυ..

ευχαριστω παντως για την ανταποκριση :)


Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1250 στις: Ιουλίου 13, 2017, 11:28 »
Καλημέρα καλημέρα,

Τελικά θα πέσω στα σκληρά_escribe..... είπα να πάρω DNA και ο καιρός δεν είναι για πρίγκιπες και "περιττά" έξοδα.

Έχει κάποιος το C2D1 (167w) (SBody)?

ΑΝ ναι, μπορεί να μας πει αν 25αρης, κάθεται καλά ή προεξέχει από μπροστά (overhang)?

Προσοχή λίγο, είμαι -λίγο- κομπλεξάρας με αυτά και έστω και ένα μικρό να προεξέχει θα το θεωρήσω ως overhang εγώ.

Ότι είδα στον εσυ-σωλήνα δεν με κάλυψε, δεν το έκανε κανείς ξεκάθαρο.
Ερωτώ διότι θα αγορασθεί πακέτο με atty και πάω για τον Kylin ή τον Avocado -ξέρω ξέρω διαφορετικοί αλλά μου αρέσουν και οι δύο-.

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1251 στις: Ιουλίου 13, 2017, 11:36 »
Γεια σου Αντωνη,

Σχετικα με τη συσκευή istick 40W που έχεις τη θεωρώ αξιοπρεπέστατη με καλή ενσωματωμένη μπαταρία και αρκετά μαζεμένη και ελαφριά (το Pico ειναι πιο κοντό αλλα οχι απαραιτητα πιο μαζεμενο πιστευω).Επίσης το οτι εχει ενσωματωμενη μπαταρια ειναι ενα ακομη θετικο στοιχειο ωστε να μην ασχολεισαι με εξτρα μπαταριες και εξωτερικους φορτιστες.
Ο ατμοποιητής σου είναι ο Cubis της Joyetech , απλά η Nobacco του έχει δώσει δικό της όνομα.
Υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για τον ατμοποιητή αυτο εδώ στο forum :

Cubis 

Ελπιζω να βοήθησα!  :)

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1252 στις: Ιουλίου 14, 2017, 10:49 »
sotiro....ευχαριστω για τις πληροφοριες..:)

επειδη καταλαβαινω οτι εχω μεινει πολυ πισω απο πλευρας ενημερωσης , θα μπορουσατε ετσι προχειρα να μου προτεινετε καποιο mod (οταν λεμε mod ενοουμε την μπαταρια + ατμοποιητη ; )  σε λογικη τιμη , λαμβανοντας υπ οψιν οτι ειμαι heavy vaper , και οσο το δυνατον ελαφρυτερο;

ps: απο μια προχειρη ματια που εριξα οταν λεμε με ενσωματωμενη η μη μπαταρια τι εννοειτε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2017, 11:04 από ΑντωνηςΜ »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1253 στις: Ιουλίου 14, 2017, 11:19 »
Υπάρχουν μοντ (μπαταριοθήκες) που έχουν ενσωματωμένη μπαταρία. Δηλ. δεν μπορείς να βγάλεις την μπαταρία και να βάλεις μια άλλη. Όταν η μπαταρία ξεφορτίσει πρέπει να βάλεις την συσκευή (μοντ) για φόρτιση (τέτοιο είναι το istick 40W που έχεις).

Υπάρχουν μοντ (μπαταριοθήκες) που παίρνουν εξωτερική επαναφορτιζόμενη μπαταρία οπότε μπορείς να αλλάζεις μπαταρίες όποτε ξεφορτίζονται. Σε αυτή την περίπτωση καλό θα είναι να έχεις και έναν φορτιστή μπαταριών.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2017, 11:35 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1254 στις: Ιουλίου 14, 2017, 18:00 »
 .. επομενως εφ οσον η μπαταρια μου ειναι ενσωματωμενη , για να μην ξεμενω απο μπαταρια θα πρεπει να αγορασω αλλη μια ιδια και να την εχω φορτωμενη ..   ?  

γενικα ποια ειναι τα υπερ και τα κατα μεταξυ ενσωματωμενης και μη?
                       
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2017, 18:05 από ΑντωνηςΜ »

Αποσυνδεδεμένος Sam89

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • RΕSISTANCE IS FUTILE if <1Ω
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1255 στις: Ιουλίου 14, 2017, 18:02 »
Όταν η μπαταρία είναι ενσωματωμένη δεν βγαίνει, απλά την φορτίζεις όταν τελειώσει, αν είσαι εκτός και ξεμείνεις, ένα powerbank μπορεί να βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1256 στις: Ιουλίου 14, 2017, 18:17 »
δεν ειναι ασχημη ιδεα το powerbank!... 8)

εγω οπως ειπαμε εχω την istick 40w της eleaf ...την χρησιμοποιω κανα τριμηνο συστηματικα , και εχω μερικες αποριες..

τι νοημα εχει να ειναι στα 40w την στιγμη που απο την αρχη που την αγορασα μου υπεδειξαν να την βαζω στα 12w? 

(καλα απο tempareture control και τα ρεστα ουτε λογος , δεν το εχω πιασει ποτε..)

ποση διαρκεια ζωης εχει οταν την χρησιμοποιεις εντατικα καθημερινα?

οταν εξαντληθει το ξεχνας και παιρνεις καινουργιο?

ο ατμοποιητης μου ειναι cuba της nobacco , μπορω να την χρησιμοποιησω με αλλο παρομοιο?  :)


Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1257 στις: Ιουλίου 14, 2017, 18:29 »
Το συγκεκριμένο Istick αντέχει 6-8 μήνες το πολύ...
Μα καλά ,τη σήμερον ημέρα , σου πούλησαν τέτοιο παληο  μοντελο ?
Ο cuba είναι ο πρωτος Cubis που κυκλοφορησε.
Τον  βαζεις σε κάθε μοντ που εχει σπειρωμα 510

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1258 στις: Ιουλίου 14, 2017, 18:39 »
μονο???????????????!!!!!!

μου το πουλησαν αν θυμαμε καλα πριν κανα χρονο περιπου αλλα αρχισα να το χρησιμοποιω (μου φαινοταν βαρυ και αβολο ) πριν κανενα τριμηνο....βλεπεις ειχα συνηθισει σε ελαφριες κατασκευες σε σχημα τσιγαρου κλπ

τελικα οταν λεμε mod τι εννοουμε ? ολη την συσκευη ? την μπαταριοθηκη τι τελος παντων

τι θα μου προτεινατε εσεις με τα σημερινα δεδομενα ( heavy vaper , και δεν με ενδιαφερει να βγαζω τεραστιους ατμους)


Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1259 στις: Ιουλίου 14, 2017, 18:52 »
Μπαταριοθήκη

Γιατι οχι αυτό που μόλις τωρα κυκλοφορησε ?

http://www.joyetech.com/product/cubox-cubis-2/?age-verified=550832e47d

Εξω το βρίσκεις γυρω στα 25-30 ευρ   , εδώ νομιζω γύρω στα 50 και αποκτας μοντ+ατμποοπιητη που κατά την γνωμη μου, είναι αρκετά καλο.




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62947 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3680 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 972 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem