vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3765 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 19:37 »
Οταν αλλαζουμε αντισταση , αφηνουμε λιγο να ποτισουν τα φυτυλια με υγρο και μετα τον λειτουργουμε , και ριχνουμε και καμια τζουφια (δεν κατεβαζουμε ατμο ) μεχρι να στρωσει . Εκτος και αν επεσες σε περιπτωση προβληματικου ανταλλακτικου . Δοκιμασε ξανα και αν δεν .... παμε για αλλα .

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3766 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 19:50 »
...αγόρασα πριν δύο εβδομάδες το nobacco epsilon 1100 και σήμερα είπα να αλλάξω τον ατμοποιητή...Έβαλα τον καινούργιο ...και μόλις έκανα την πρώτη ρουφηξιά...έφερε μπόλικο ατμό, αλλά με ΕΝΤΟΝΗ μυρωδιά καμένου η οποία δεν σταματάει με τίποτα. Έκανα εγώ κάτι λάθος ή μπας και φταίει ο ατμοποιητής?
Καμένο παίρνεις:

ή όταν έχει βουλώσει για κάποιο λόγο (π.χ. από υγρό) η οπή της κεφαλής...

ή όταν έχει κατέβει πολύ κάτω ή είναι πολύ σφικτό το σιλικονένιο σωληνάκι με τον μεταλλικό κώνο που είναι στο άνω μέρος της κεφαλής "πνίγοντας" τα φυτίλια με συνέπεια αυτά να υποτροφοδοτούνται...

ή όταν δίνεις περισσότερα Volts απ' αυτά που σηκώνει η αντίσταση της κεφαλής...

ή όταν είναι ελαττωματική η κεφαλή...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3767 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 20:04 »
Οταν αλλαζουμε αντισταση , αφηνουμε λιγο να ποτισουν τα φυτυλια με υγρο και μετα τον λειτουργουμε , και ριχνουμε και καμια τζουφια (δεν κατεβαζουμε ατμο ) μεχρι να στρωσει . Εκτος και αν επεσες σε περιπτωση προβληματικου ανταλλακτικου . Δοκιμασε ξανα και αν δεν .... παμε για αλλα .

Να προσθέσω απλά ότι εκτός από αυτού του είδους τις "τζούφιες" υπάρχουν και οι τζούφιες χωρίς καν να πατάμε το κουμπί. Έτσι, δημιουργείται διαφορά πίεσης και τα φυτίλια ποτίζουν πιο εύκολα. Κατά τα άλλα, βλέπε Zacharis.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3768 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 20:13 »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ίσως να φταίει που αμέσως με το που τελείωσα την αλλαγή, δεν το άφησα καθόλου, αμέσως τράβηξα ρουφηξιά...δεν το άφησα να ποτίσει καθόλου. Την επόμενη φορά που θα αλλάξω ατμοποιητή, σίγουρα θα το αφήσω λίγο.  Οι αντιστάσεις 2,4 με τις 1,6 έχουν ουσιώδη διαφορά? Γιατί η καινούργια είναι 1,6 και η πρώτη (που είχε πάνω εξ αρχής) 2,4. Πάντως υγρό σίγουρα δεν πήγε μέσα σ΄αυτό το μικρό σωληνάκι την στιγμή που έβαζα υγρό... Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ για την βοήθεια. Αυτό το φόρουμ είναι εξαιρετική βοήθεια πραγματικά!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3769 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 20:24 »
Η 1.6 ohm αντίσταση δίνει σαφώς πιο έντονο χτύπημα σε σχέση με την 2.4. Η διαφορά είναι ουσιώδης αν δεν χρησιμοποιείς vv μπαταρίες.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3770 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 20:31 »
το epsilon 1100 της nobacco, που έχω εγώ είναι νν μπαταρία...? Πάντως δεν υπάρχει από ότι κατάλαβα πρόβλημα επειδή είναι μικρότερη. Θα τα μάθω και εγώ σιγά σιγά :-) που θα πάει. Αυτό το φόρουμ είναι εγκυκλοπαίδεια και ευτυχώς έντονα ενεργό! Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3771 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 20:44 »
Οχι, το epsilon 1100 δεν έχει variable voltage μπαταρίες. Ο ατμοποιητής ωστόσο μπορεί να συνδυαστεί με vv μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3772 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 21:18 »
...Οι αντιστάσεις 2,4 με τις 1,6 έχουν ουσιώδη διαφορά?

Εάν χρησιμοποιείς VV / VW συσκευή μπορείς να επιλέξεις οποιαδήποτε αντίσταση προσαρμόζοντας αναλόγως την τάση ή την ισχύ της συσκευής, εάν όμως χρησιμοποιείς συσκευή όχι μεταβλητής τάσης & ισχύος πρέπει να διαλέξεις:

-χαμηλή αντίσταση ( 2 .2Ω) για δυνατότερο χτύπημα αλλά και μικρότερη αυτονομία

-υψηλή αντίσταση (>2 .2Ω) για καλύτερη γεύση & μεγαλύτερη αυτονομία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2013, 11:11 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3773 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 21:32 »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ίσως να φταίει που αμέσως με το που τελείωσα την αλλαγή, δεν το άφησα καθόλου, αμέσως τράβηξα ρουφηξιά...δεν το άφησα να ποτίσει καθόλου. Την επόμενη φορά που θα αλλάξω ατμοποιητή, σίγουρα θα το αφήσω λίγο.  Οι αντιστάσεις 2,4 με τις 1,6 έχουν ουσιώδη διαφορά? Γιατί η καινούργια είναι 1,6 και η πρώτη (που είχε πάνω εξ αρχής) 2,4. Πάντως υγρό σίγουρα δεν πήγε μέσα σ΄αυτό το μικρό σωληνάκι την στιγμή που έβαζα υγρό... Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ για την βοήθεια. Αυτό το φόρουμ είναι εξαιρετική βοήθεια πραγματικά!

Κι εγω το epsilon 1100 έχω.
Οι αντιστάσεις που εχει ειναι 2.4 και 1.8, όχι 1.6
Η διαφορά τους είναι ΤΕΡΆΣΤΙΑ!
Το χτύπημα που έχει με 1.8 ομ και 11αρι υγρό ΔΕΝ το έχει στα 2.4 με 16αρι/18αρι υγρό!
Σήμερα δοκίμασα ξανά την 2.4 και δεν άντεξα.. Την έπλυνα και την άφησα στην άκρη για ώρα ανάγκης :)

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 4


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3774 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 23:07 »
Όντως 1,8 είναι η αντίσταση που έβαλα. Κατάλαβα τελικά τη διαφορά των δύο αντιστάσεων. Σας ευχαριστώ παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3775 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2013, 13:47 »
Παιδια συγνωμη κιολας,αλλα δεν εχω καταλαβει κατι.
Λετε οτι εχετε την hybrid 1100 και πατατε το κουμπι..........πιο κουμπι;;; Η hybrid  δεν εχει κουμπι,ειναι αυτοματη.
Ο ce4+ v3 (epsilon) βγαινει και για ego και για hybrid (αυτοματη). Εσεις τι εχετε;;;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3776 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2013, 13:48 »
Ένας γενικός μπούσουλας είναι να μην χρησιμοποιείτε αντιστάσεις άνω των 2.0-2.2Ω σε απλές μπαταρίες, σαν ξεκίνημα θα σας φανεί οκ, λόγω μη ύπαρξης μέτρου σύγκρισης(με εξαίρεση τον Gemini Mini που η φιλοσοφία του τα θέλει τα βολτάκια της!). Οι αντιστάσεις 1.5-1.8Ω αποδίδουν μια χαρά σε απλές μπαταρίες, με το μειονέκτημα ότι αδειάζουν πιο γρήγορα, οπότε θέλει προσοχή στον προγραμματισμό σας (είτε μεγαλύτερες μπαταρίες, είτε περισότερες μικρές να φορτίζουν και ίσως ένας ακόμα φορτιστής).

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3777 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2013, 13:51 »
@shadockan:  Εpsilon 1100 όχι hybrid 1100. To epsilon 1100 είναι με κουμπάκι και παίρνει τους ατμοποιητές που λές. Το hybrid είναι με αυτόματη μπαταρία, με τον ίδιο ατμοποιητή (νομίζω).
Στα προηγούμενα μιλάγαμε για αυτό με το κουμπί, αλλά προφανώς τα των ατμοποιητών ισχύουν.

Αποσυνδεδεμένος dbp2013

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3778 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2013, 01:18 »
Καλησπέρα στο forum! Θέλω να αρχίσω με ένα ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που μου έδωσαν κατευθύνσεις νωρίτερα, αλλά και σε όλους σας, που με κέφι, αλλά και με κόπο μοιράζεστε τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας! Όπως καταλαβαίνετε σας ... καλοπιάνω και λίγο, διότι θα ακολουθήσουν ριπές αποριών  :)) !
Πριν 5 μέρες αγόρασα τελικά ένα thor starter kit 650 και ξεκίνησα με υγρό Atmos Kapnos, 12 mg. Μου δίνει πλούσιο, ζεστό ατμό που με ευχαριστεί, συνήθισα γρήγορα το χειρισμό (μόνο που ακόμα ψάχνω το τασάκι ...!) και οι μπαταρίες μου κρατάνε λίγο παραπάνω από 1 μέρα. Έτσι, τουλάχιστον για την ώρα, δεν έχω βάλει κ.τ. στο στόμα μου κι αυτό είναι υπέροχο!
Θέματα τώρα (θα μου συγχωρήσετε τις χαζές ερωτήσεις, έτσι?  :-[ )
1) για πιθανές αγορές από το εξωτερικό: τι κεφαλές πρέπει να ψάχνω? για c4+ v3? αυτός είναι ο τύπος? / ομοίως για τις μπαταρίες, πρέπει να είναι ego Τ, αλλά μπορεί να μην είναι 650 mah, αλλά π.χ. 1100? (νομίζω πως μια τρίτη μπαταρία χρειάζεται).
2) το υγρό ήταν πρόταση του καταστήματος όταν είπα πως έκανα 2 πακέτα την ημέρα 0,8 mg νικοτίνης. Μου προκαλεί όμως ταχυκαρδία, όπως όταν ξεπέρναγα καμιά φορά τα 2 πακέτα. Τι λέτε, να ρίξω τη νικοτίνη ή έτσι αυξάνω την πιθανότητα να αναζητήσω κ.τ.? Επίσης το "χτύπημα" είναι υπερβολικό για το γούστο μου - από πιο χαρακτηριστικό καθορίζεται? - είναι θέμα βάσης, μάρκας, νικοτίνης, ...? Θα μου πείτε εύλογα να δοκιμάσω και να δω, αλλά οι επιλογές είναι τόσες πολλές που χάνεται κανείς και θα ήθελα να είμαι κάπως προσανατολισμένη από πριν.
Και για το τέλος, 2 π#@αριές που φοβάμαι πως έκανα  :wall: :wall:  - Γελάστε ελεύθερα!
α) έλυσα (εννοώ ξεβίδωσα ό,τι ξεβιδώνεται!) και τους 2 ατμοποιητές για να τους πλύνω - εντάξει κι από περιέργεια για να καταλάβω τι παίζει, μη βαράτε! στα επόμενα γεμίσματα ένοιωθα λάδι στο χέρι μου, όχι όμως συνέχεια και έβλεπα σταγονίδια στον πόλο της μπαταρίας - μήπως κατάφερα να τους καταστρέψω από τις πρώτες μέρες? - να δοκιμάσω να βιδώσω πιο σφιχτά, αν και το έχω ήδη κάνει και φοβάμαι μην τους αποτελειώσω! - μπορεί να είναι ελαττωματικοί, γιατί ο ένας μου το έκανε από την αρχή, πριν τον πλύνω, αλλά είπα μήπως μου έγειρε στην τσάντα.
β) στον έναν απ'τους 2, θεώρησα καλό η χαζή να ατμίσω όλο το υγρό πριν τον ανοίξω και στο τέλος μου έφερε γεύση καμένου - κατέστρεψα την κεφαλή? να την αλλάξω κατευθείαν ή να τον ξαναδοκιμάσω? (το σκέφτομαι λίγο, γιατί η γεύση εκείνη ήταν εξαιρετικά δυσάρεστη).
Ζητάω ταπεινά συγγνώμη για το πρήξιμο και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Να' στε όλοι καλά - καλό φθινόπωρο!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3779 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2013, 01:36 »
κεφαλες να παρεις απο δω κ μην κανεις πειραματα. ο thorφοραει δικιες του κεφαλές κι οχι οποιεσδηποτε v3
μπαταριες παρε οποιες θελεις, αρκει να εχουν εγκο σπειρωμα. Αρκει βεβαια να σου βγουν ποιοτικές και δυνατές.
παρε μηδενική βαση κι αραιωσε σε αδειο μπουκαλακι λιγο απο το υγρο που εχεις.οχι πολλα μλ, ισα για να πειραματιστεις τι περιεκτικότητα νικοτινης σε βολευει.
αν σε ικανοποιει το χτυπημα και με λιγοτερη νικοτινη, ουδεις λόγος ανησυχιας για κ.τ.
δυο μλ δωδεκαρι υγρο συν ενα μλ μηδενικης βασης σου δινουν τρια μλ οχταρι υγρο.
και δυο μλ δωδεκαρας συν δυο μηδενικης ισον τεσσερα μλ εξαρι υγρο.
Τους ατμο βίδωσέ τους, βγαλε το επιστομιο και πατα τους γερά, μήπως είναι απο το tube η διαρροη. οχι χυμα στις τσεπες τους ατμο.
η κεφαλη δεν χαλαει με λιγο στεγνο ατμισμα. Γέμισε και συνεχισε. Εν ανάγκη, πλυνε γεμισε και συνέχισε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix