vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9405 στις: Αυγούστου 21, 2017, 18:23 »
Καλησπέρα συνατμιστές νέοι και παλιοί

Η απορία μου είναι η εξής

Οι ατμοποιητές, συγκεκριμένα οι αντιστάσεις πόσο κρατάνε ;
Οι απάντηση που δίνουν στα καταστήματα είναι, ανάλογα με τη χρήση. Αν για παράδειγμα γεμίζω το φυαλίδιο του Η.Τ. δύο φορές τη μέρα και η μπαταρία είναι ρυθμισμένη στα 12W τότε κρατάει το πολύ μια βδομάδα. Εμένα παρότι δίνω τόσα W και γεμίζω 5 φορές τη μέρα, μου κρατάει λιγότερο από μια βδομάδα. Αυτό είναι δαπανηρό όμως. Υπάρχει μήπως τρόπος να καθαρίσω την αντίσταση ; Τι έχει να πει κάποιος γνώστης του θέματος;;


Καλησπερα,

Την ιδια απορια ειχα και εγω.Οι aspire του ναυτιλου που βαζω στον mini triton γραφουνε στο κουτι οτι πρεπει να αλλαζονται καθε 2 εβδομαδες με μεσο ορο 500 τζουρες/ημερα.
Εγω να σου πω επειδη δεν ξερω ποσες τσουρες κανω εβαλα μετρητη και μετραω τις τζουρες αλλα και τον χρονο συνολικα οποτε ξερω οτι 14 μερες χ 500/ημερα = 7000. Εκτος αν στο μεσοδιαστημα μου βγαλει αισθηση καμμενου οποτε εχει "αρπαξει" το μπαμπακι και παει για αλλαγη η αντισταση. Παιζουν και πολλα αλλα ρολο αν κανεις υγρα σε μεγαλη αναλογια VG ή τα πιο σκουροχρωμα καταστρεφουν το βαμβακι πιο γρηγορα. Επισης οι απανωτες συνεχομενες τζουρες χωρις να μεσολαβουν 2-3 δεπτερολεπτα μεταξυ τους στεγνωνουν το μπαμπακι και μπορει να σου αρπαξει πιο ευκολα και να θελει αλλαγη μετα (θα σου βγαζει γευση καμμενου). Εγω κατα μεσο ορο αλλαζω καθε 12 μερες. Καθαρισμα μην κανεις ειναι δωρο αδωρο μετα δεν θα δουλευει καλα.


Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2017, 18:32 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9406 στις: Αυγούστου 21, 2017, 18:38 »
Είναι όντως ανάλογα με την χρήση και κάποια άλλα πράγματα.
Μετρανε οι τζουρες που κανεις, ο ατμοποιητης, το σύρμα, το βαμβάκι, το υγρό.
Ολα παιζουν τον ρολο τους.
Εγω βλεπω διαφορες στον ιδιο ατμοποιητη επειδη βαζω διαφορετικες αντιστασεις και βαμβακι και υγρα.
Αυτο το μαθαινεις με την χρηση. Οσο περισσοτερο εχεις εναν ατμοποιητη τοσο περισσοτερο μαθαινεις την συμπεριφορα του και των αντιστασεων του.
Επισης τα γεμισματα δεν ειναι μετρηση. Τα ml ειναι. Αλλος ατμοποιητης παιρνει 2ml και αλλος παιρνει 4μλ.

Φροντισε να μην μεινει ποτε το βαμβακι απο υγρο (για εμενα ηταν η πρωτη αιτια που χαλαγε η αντισταση).
Και πες μας και τι ατμοποιητη εχεις μηπως καποιος εμπειρος με τον συγκεκριμενο ατμοποιητη μπορει να σε βοηθησει καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9407 στις: Αυγούστου 21, 2017, 19:00 »
Το πόσο χρόνο κρατάει μία αντίσταση εξαρτάται από την χρήση, πόσες τζούρες κάνεις, τι διάρκεια έχουν, τι υγρό κάνεις, αν την έχεις στρώσει σωστά, στα πόσα watt την λειτουργείς και άλλα.
Προσωπικά το καλύτερο κριτήριο είναι η γεύση, όταν αρχίσει και μειώνεται ή να αλλοιώνεται, η αντίσταση είναι στα τελευταία της.Αν φτάσει στο σημείο να πάρεις καμένο είναι πλέον αργά.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9408 στις: Αυγούστου 21, 2017, 19:16 »
Δε μας λες τί ατμοποιητή έχεις, οπότε οι απαντήσεις είναι γενικές. Το βαμβάκι και το σύρμα της αντίστασης δεν έχουν δεδομένη διάρκεια, αλλά εξαρτώνται από αυτά που ήδη σου έχουν γράψει (τζούρες, διάρκεια, μεσοδιαστήματα, βατ, ωμ αντίστασης, αναλογία υγρών σε PG/VG, είδος υγρού). Κάποιοι ατμοποιητές (πχ Cubis Pro - δεν ξέρω αν ισχύει και για τον Cubis 2) έχουν αντιστάσεις που μπορείς να αλλάξεις το βαμβάκι, οπότε μεγαλώνει η διάρκεια ζωής τους και μειώνεται το κόστος. Κάποιοι έχουν αντιστάσεις που σχετικά εύκολα μπορείς να τους βάλεις νέο σύρμα και βαμβάκι (την πρώτη τέτοια την έφτιαξα 3 μήνες αφ' ότου ξεκίνησα να ατμίζω, δεν είναι τόσο δύσκολο) και το κόστος πέφτει κατακόρυφα. Αν όμως θέλεις απλά να αλλάζεις αντίσταση και να ατμίζεις, δυστυχώς το κόστος είναι αυτό που ήδη έχεις διαπιστώσει.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9409 στις: Αυγούστου 21, 2017, 23:19 »
Να πούμε οτι το κόστος των έτοιμων αντιστάσεων πέφτει δραματικά με αγορές απο έξω. Γι'αυτές που χρησιμοποιώ δίνω 6.5ε την πεντάδα. Εδώ θα τις έπαιρνα 15-17 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9410 στις: Αυγούστου 21, 2017, 23:27 »
Επί του παρόντος είναι καλή λύση (και στόκαρε αν μπορείς με μικρές παραγγελίες) γιατί στο μέλλον κανείς δεν ξέρει...

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9411 στις: Αυγούστου 22, 2017, 17:14 »
Εκτός απο τον Nautilus X όλοι οι άλλοι ατμοποιητες που έχω είναι επισκευασιμοι ή παίρνουν επισκευασιμες κεφαλές.
Μέχρι τώρα αγόραζα έτοιμα σύρματα με βαμβάκι ενώ πρόσφατα άρχισα να παίρνω σκέτα σύρματα ή να φτιάχνω δικά μου.
10 έτοιμα σύρματα με βαμβάκι στο 1.0ohm και στο 1.4ohm τα αγοράζω σχεδόν 4,5 €.

Έτοιμο σύρμα με βαμβάκι
https://www.ecig.gr/aksesouar/%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD/rba-coil-kanthal-organic-cotton.html?search=eCig+RBA+coil+Kanthal+Organic

Έτοιμα Clapton χωρίς βαμβακι
https://www.ecig.gr/aksesouar/%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD/tesla-clapton-ii-coil.html

Και μπορείς σε διάφορα μαγαζιά να βρεις πολλές λύσεις σε φθηνά έτοιμα σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9412 στις: Αυγούστου 26, 2017, 18:43 »
Προτείνω η αλλαγή της αντίστασης να γίνεται το πολύ σε μια εβδομάδα.
Ακόμα κι εγώ που κάνω ή πολύ αραιωμένα υγρά ή σκέτη βάση, μετά τη βδομάδα νιώθω διαφορά. Γεύση και τζούρα αρχίζουν να αλλοιώνονται.
Φυσυικά υπάρχουν και υγρά που σε δυο μέρες έχουν ξετινάξει μια αντίσταση. Αλλά και στην καλύτερη περίπτωση, όταν πετυχαίνουμε αντιστάσεις που δείχνουν να μη θέλουν να πεθάνουν με τίποτα... καλύτερα να μην υποκύπτουμε σε πειρασμό. Υπολείμματα υπάρχουν, και σταδιακά τα ατμίζουμε. Θεωρώ την εβδομάδα το μάξιμουμ (άντε, με σκέτη βάση δέκα μέρες) και ακόμα καλύτερες τις πέντε μέρες.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9413 στις: Αυγούστου 26, 2017, 20:01 »
σημαντικο ρολο παιζουν τα υγρα κ τα βατ που ατμιζει ο καθενας.
για παραδειγμα εγω που ατμιζω divino αραιωμενο αρκετα, κ σκετη βαση περιπου 6-7 μλ την ημερα, οι αντιστασεις μου αντεχουν πολυ.
ειδικα στη σκετη βαση την αλλαζω ετσι για να πω οτι την αλλαξα.
ατμιζω βεβαια κ σε ελεγχο θερμοκρασιας οποτε ειναι λογικο να εχω καθαρα βαμβακια κ συρματα.

παντως η παραμικρη αλλοιωση στη γευση, σημαινει καυευθειαν αλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9414 στις: Αυγούστου 27, 2017, 02:46 »
Συμφωνώ, και ατμίζω περίπου ίδια πράγματα σε ίδιες ποσότητες, σε μάλλον συντηρητικά στησίματα και θερμοκρασίες.
Πάντως ασχέτως υγρών, βατ και στησίματος, εδώ και τόσα χρόνια όταν ξεπέρναγα την εβδομάδα... κάτι άλλαζε. Ακόμα και με σκέτη βάση -ίσως με 1-2 μέρες παραπάνω.
Δεν έχω ιδέα αν θα το καταλάβαινα σε εργοστασιακό αλλά σε επισκευάσιμο με καλή γεύση καταλαβαίνω πως κάτι αθροίζεται.
Σε εργοστασιακό όπου (ίσως) οι γεύσεις δεν αποδίδονται πάντα με την ίδια λεπτότητα νομίζω πως αν φτάνεις να το καταλάβεις, ίσως να έχεις ήδη ατμίσει και κάποια αχρείαστη μάκα.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9415 στις: Αυγούστου 27, 2017, 07:41 »
χοντρικά κάπου εκεί στο πενθήμερο κάνω αλλαγές. Αν κ πολλές φορές αλλάζω κ πιο νωρίς κάνοντας δοκιμές.
Το να καταλάβει κάποιος νωρίς την οποιαδήποτε αλλοίωση, είναι κ λίγο θέμα εμπειρίας κ συνήθειας του υγρού που ατμίζει.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9416 στις: Αυγούστου 27, 2017, 08:42 »
Εξαρτάται απο το υλικό της αντίστασης πόσο γρήγορα θα φθαρεί η αντίσταση.

Προσωπικά κάνω το εξής με τις αντιστάσεις μου, οι οποίες είναι κατα κύριο λόγο staggered fused claptons.

Σε Κ1 αλλαγή αντίστασης μετά απο 2 dry burns, βαμβάκι κάθε 3-4 μέρες.Ζωή αντίστασης 1 εβδομάδα. 
Σε SS316L αλλαγή αντίστασης μετά απο 5 dry burns, βαμβάκι κάθε εβδομάδα.Ζωή αντίστασης 4 εβδομάδες.
Σε SS317L αλλαγή αντίστασης μετά απο 7 dry burns, βαμβάκι κάθε εβδομάδα.Ζωή αντίστασης 6 εβδομάδες.

Τα Κ1 τα τυλίγω με NiCr80 στα άλλα δυο χρησιμοποιώ ίδιο υλικό για όλα τα σύρματα της αντίστασης.

Τα βαμβάκια σπάνια θα βγούν καμμένα από την αντίσταση.Η αλλαγή γίνεται για να μην υπάρξει αλλαγή γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9417 στις: Αυγούστου 27, 2017, 10:52 »
Απλά υπενθυμίζω ότι υπάρχουν και αντιρρήσεις για την ασφάλεια του dry burn. Προσωπικά ακολουθώ την άποψη ενός φίλου που μου είχε πει ότι αφού τον ανοίγεις που τον ανοίγεις, αφού όλο και κάποιο υγρό θα σου χυθεί και θα πρέπει όλο και κάτι να πλύνεις (χωρίς πλήρες λύσιμο), πόσο θα σου πάρει μαζί με το βαμβάκι ν' αλλάξεις και αντίσταση και να καθαρίσεις μ' ένα χαρτάκι και τον χώρο από κάτω της; Γύρω στα 5'. Από τότε με κάθε βαμβάκι αλλάζω και αντίσταση (πλην του springomizer από ζιρκόνιο του Τηλέμαχου που την βγάζω, την πλένω και την ξαναβάζω.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9418 στις: Αυγούστου 27, 2017, 12:01 »
Και πάλι δεν βλέπω πως τα τελευταία μηνύματα αφορούν νέα μέλη...τέλος πάντων.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9419 στις: Αυγούστου 27, 2017, 12:45 »
Θα το επιτρέψεις όμως? Είμαστε οκ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix