vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5385 στις: Απριλίου 12, 2017, 17:10 »
Το θέμα του "σφυρίγματος" του Kayfun Lite plus έχει γίνει viral, εδώ και καιρό.

Τόνοι ηλεκτρονικού μελανιού έχουν χυθεί, και παλικάρια έχουν σφαχτεί στην ποδιά του SvoeMesto. Το πρόβλημα αναδείχθηκε και συζητήθηκε με ένδειξη "πολυπαραγοντικό", τόσο ως προς την αιτία του, όσο και ως προς την επίλυσή του. Το βέβαιο είναι πως σχετίζεται με τον extra αυλό, μέσα στον οποίο κινείται η βίδα ρύθμισης εισαγωγής αέρα ( ο "απλός" Lite που στερούνταν αυτού του αυλού -λόγω σταθερής παροχής αέρα- δεν παρουσίαζε αυτήν τη χαριτωμενιά ). Επικρατέστερη πιθανή λύση του προβλήματος θεωρήθηκε η ευθυγράμμιση των οπών του center pin με τον αυλό εισαγωγής αέρα του deck ( πολλοί έσπασαν τα center pins στην προσπάθεια αυτή, σφίγγοντας παραπάνω από όσο μπορεί να αντέξει το υλικό ). Η αμέσως επόμενη λύση που δόθηκε ήταν η τοποθέτηση ελάχιστου σφουγγαριού μέσα στον αυλό εισαγωγής αέρα του deck. Ακολούθησε η λύση της αφαίρεσης και επανατοποθέτησης του πλαστικού stop, το οποίο βρίσκεται στο τέρμα του αυλού που φιλοξενεί τη βίδα της ρύθμισης εισαγωγής αέρα ( πολλοί αγνοούσαν την ύπαρξή του, έβραζαν τον ατμοποιητή για να τον καθαρίσουν, μασίφ με το μέταλλο το πλαστικό ). Και τέλος, ο επεμβατικός καθαρισμός και των δύο αυλών, για την απομάκρυνση υπολειμμάτων της κατεργασίας από το cnc. Η πιο απλή λύση ήταν η τροποποίηση του στησίματος, δηλαδή η λύση που πρότεινε επίσημα και ο SvoeMesto στον καταιγισμό των μηνυμάτων που δέχονταν στο site του. Και μετά, τα πραγματικά δύσκολα: Η κατάλληλα συνδυασμένη επιλογή από τις παραπάνω ενέργειες...

( βέβαια, ο SvoeMesto ποτέ δεν παραδέχθηκε πως υπάρχει πρόβλημα στον ατμοποιητή, αντ'αυτού το φόρτωνε με ευγενικό τρόπο στους ιδιοκτήτες )

Να πω, επίσης, πως πολλοί δεν ενοχλήθηκαν διόλου από την εκνευριστική ηχορύπανση και συνέχισαν να απολαμβάνουν το εργαλείο με χαρακτηριστική αδιαφορία.

Τώρα, η δική μου εμπειρία με αυτόν τον ατμοποιητή ( μιάς και στην πολύχρονη σχέση μου μαζί του πέρασαν κάμποσοι τέτοιοι από τα χέρια μου ) λέει κάτι διαφορετικό:

Θέμα παρτίδας. Ναι, θέμα παρτίδας. Εκεί που την είχα ακούσει με το "σφύριγμα" και άρχισα να αγοράζω τον έναν μετά τον άλλον ( και καινούργιους, και μεταχειρισμένους ), συνειδητοποίησα πως σε κάποιες παρτίδες ( ό,τι και να έκανα ) το "σφύριγμα" δεν έπαυε ποτέ, ενώ σε κάποιες άλλες ( ό,τι και να έκανα ) το "σφύριγμα" δεν εμφανίζονταν ποτέ. Έτσι, έδωσα όσους είχαν το θέμα σε χέρια με διάθεση να τους δαμάσουν, και εγώ κράτησα τους ήσυχους. Αυτή τη στιγμή έχω μόνο έναν ( για συναισθηματικούς λόγους, κυρίως ), ο όποιος έχει αριθμό παρτίδας 2014/12, και που μέχρι και το τελευταίο του στήσιμο δεν είχε το παραμικρό "σφύριγμα".

Τα παραπάνω παραπέμπουν έντονα ( και αναπόφευκτα ) στο επίσης χιλιοτραγουδισμένο "πρόβλημα" του Kayfun5: Οι μισοί ιδιοκτήτες παραπονιούνται για διαρροές, οι άλλοι μισοί στέκουν απορημένοι. Το πέρασα και αυτό με δύο Κ5 και κόντεψα να ξεχάσω ό,τι ήξερα. Στον τρίτο, με έναν μαγικό τρόπο οι διαρροές εξαφανίστηκαν.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζοντας να βοήθησα και όχι να μπέρδεψα παραπάνω.


Ύ.Γ. Αναφέρομαι μόνο σε γνήσιους ατμοποιητές Kayfun Lite plus & Kayfun5 - δεν έχουν περάσει από τα χέρια μου κλώνοι τους

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5386 στις: Απριλίου 12, 2017, 18:10 »
Ωραίος κατατοπιστικοτατος  κάνω υπομονή αύριο το πρωί θα τον έχω Τελικά όλα είναι θέμα τύχης μου φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5387 στις: Απριλίου 12, 2017, 21:44 »
Κ ο δικός μου 2014/12 κανένα σφύριγμα αν και δε θα είχα θεμα

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5388 στις: Απριλίου 13, 2017, 16:13 »
Λοιπόν παρέλαβα σήμερα έχει ημερομηνία παραγωγής 11-2016 Πλύσιμο και στήσιμο 25 σύρμα σε 2,5 1,45 αντίσταση   σκέτη βάση ΑΘΌΡΥΒΟΣ  τελείως λίγο μεταλιλα  βγάζει  στο επόμενο γέμισμα πιστεύω θα έχει φύγει διαρροή μέχρι στιγμής καμιά το μόνο πρόβλημα είχε λίγα γρετζα το πλαστικό τανκ

Αποσυνδεδεμένος Pafapoufas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5389 στις: Απριλίου 14, 2017, 05:15 »
Καλοατμιστος!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5390 στις: Απριλίου 14, 2017, 12:35 »
Ευχαριστώ φίλε μου να είσαι καλά σήμερα είδα διαφορά μεγάλη σε σχέση με χτες προς το καλύτερο είμαι ευχαριστήμενος και μάλλον θα μείνω αρκετό καιρό μαζί του 

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5391 στις: Απριλίου 14, 2017, 15:39 »
Για top filling εχει δοκιμασει κανεις αυτο? ---->https://www.fasttech.com/products/3023/10009206/2069703

Αν οχι υπάρχει κατι που να δουλευει για γεμισμα απο πανω?

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5392 στις: Απριλίου 14, 2017, 16:23 »
Δυστυχώς, απ' όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει τρόπος να γεμίζει από επάνω και απροβλημάτιστα. Ο ατμοποιητής έχει σχεδιαστεί για να γεμίζει από κάτω.

Έχουν αναφερθεί κάποιες τεχνικές σε συνδυασμό με εναλλακτικά καπάκια, αλλά νομίζω χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2017, 16:41 από 30SmokingYears »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5393 στις: Απριλίου 14, 2017, 16:58 »
Ο πιο απλός τρόπος είναι να ανοίξεις το επάνω καπάκι έχοντας συνέχεια ένα δάκτυλο στην τρύπα του αέρα , να γεμίσεις υγρό μέχρι λίγο πιο πάνω από το μεσαίο τμήμα του τανκ και να βιδωσεις το καπάκι και μόλις πιάσουν οι βόλτες τον γυρνάς ανάποδα και βιδωνεις μέχρι τέλους. εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις επάνω καπάκι από v4 και γεμίζει ακόμη πιο εύκολα με τον ίδιο τρόπο .

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5394 στις: Απριλίου 14, 2017, 18:27 »
Για top filling εχει δοκιμασει κανεις αυτο? ---->https://www.fasttech.com/products/3023/10009206/2069703

Αν οχι υπάρχει κατι που να δουλευει για γεμισμα απο πανω?

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5395 στις: Απριλίου 14, 2017, 18:42 »


άστο. είναι φόλα

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5396 στις: Απριλίου 14, 2017, 19:04 »
https://www.fasttech.com/products/3023/10009206/1815409
αυτό παντως λειτουργει απροβλημάτιστα..πανω από 2χρονια!!!

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5397 στις: Απριλίου 14, 2017, 19:19 »
τα ίδια φαίνονται. εμενα πάντως δε μου έκατσε. ίσως κάτι δε κάνω καλα

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5398 στις: Απριλίου 14, 2017, 19:25 »
δεν χρειαζεται κατι το ιδιεταιρο η λειτουργια του για το συγκεκριμενο..για την άλλη εκδοση[την φτηνοτερη]δεν ξερω ..μαλιστα εχουν και αλλοι συνατμιστες..χωρις προβλημα

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #5399 στις: Απριλίου 17, 2017, 14:24 »
Καλημέρα κ χρονια πολλα !!! Ερωτήσεις που σίγουρα εχουν απαντηθεί , αλλα καθώς το νήμα ειναι τεράστιο αντε να τις βρεις !!!
 Απο σύρματα τι προτείνουμε ;;; διάβασα οτι αποδίδει καλύτερα απο 1.6 έως 1.8 ;;; ισχύει ;;;
 Αν αλλάξω το center pin υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η να εξαφανιστεί το σφύριγμα ;;;
Κάτοχος του Lite Plus Five Pawns !!!
Ευχαριστω !


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 250 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34477 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556755 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181514 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 105 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238639 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16671 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz