vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Και'μενα η μπαταρια εκανε ένα μικρο βαθουλωμα  στο φλατ σημειο της , δηλ. στον αρνητικο πολο από εκει που ακουμπάει  μεσα στο μοντακι,είναι ασφαλες να την χρησιμοποιω η να την πεταξω?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Οταν το μεταλλικο περιβλημα της μπαταριας ειναι χτυπημενο , σημαινει οτι μπορει να εχει πιεσει εσωτερικα το στοιχειο.
Δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τη λειτουργια της σε αυτη τη φαση....

Το εγραψα και πιο πανω....

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Shadockan  έναν μηνα+ την εχω ετσι(δηλ. εχει από τοτε που παρατηρησα ότι εχει κανει βαθουλωμα) ,αν ηταν να παρουσιασει πρόβλημα δεν θα το παρουσιαζε μεχρι τωρα?

Φενεται σαν να εχει γδαρθει το πλαστικο μονο file:///C:/Users/%CE%91%CE%BA%CE%B7%CF%82/Desktop/20160505_010202.jpg

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Shadockan  έναν μηνα+ την εχω ετσι(δηλ. εχει από τοτε που παρατηρησα ότι εχει κανει βαθουλωμα) ,αν ηταν να παρουσιασει πρόβλημα δεν θα το παρουσιαζε μεχρι τωρα?


Γιατι μπορει καποιος να σου δωσει εγγύηση για καποια μπαταρια σαν αυτη που αναφερεις ;;;;

Απο τη στιγμη που δεν ειναι στην αρχικη της μορφη , δεν μπορουμε να ειμαστε και σιγουροι για τιποτα.

Αν χαλασει σημερα ή αυριο , κανεις δεν το ξερει.

Το θεμα ομως δεν ειναι να σταματησει να δουλευει.....
Το θεμα ειναι το τι συμπεριφορα μπορει να εχει η μπαταρια σε τετοιοα κατασταση.

Κανεις δεν ξερει και αν δεν ξερεις κατι , βαδιζεις στο μονοπατι που ξερεις ............
Αρα ο καθενας κανει οτι θελει βαση των εμπειριών του....

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Εβαλα τη μπαταρια στο μοντακι,πρωτη φορα απο τη στιγμη που τη πηρα...(το προηγουμενο μοντ ηταν με ενσωματομενη μπαταρια) η σταθμη της ειναι καπου στο 1/3
μου δωσανε μεταχειρησμενη για καινουργια η ετσι ειναι?
Ειναι λιγο φορτισμενες και πρεπει να αδιασουν για τη 1η της φορτιση?

Δεν ειναι μεταχειρισμενη και η δικες μου ετσι ηταν ερχονται λιγο φορτισμενες δεν ειναι αναγκη να αδιασουν για την 1η φορτιση !!..
Και ρωταω εγω η μπαταριες ειναι σε σειρα στο cuboid μου και εχουν κανει δυο φορτισεις θα πρεπει να παρω παλι δυο αφου χαλασε η μια η με μια καινουργια θα ειμαι ενταξει ?  8)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εβαλα τη μπαταρια στο μοντακι,πρωτη φορα απο τη στιγμη που τη πηρα...(το προηγουμενο μοντ ηταν με ενσωματομενη μπαταρια) η σταθμη της ειναι καπου στο 1/3
μου δωσανε μεταχειρησμενη για καινουργια η ετσι ειναι?
Ειναι λιγο φορτισμενες και πρεπει να αδιασουν για τη 1η της φορτιση?

Αν υπαρχει εξοπλισμός για να μετρησεις τη μετρησεις , λογικα θα ειναι καπου στα 3.60 - 3.70 V.
Δεν χρειαζεται να τη φορτισεις , εκτος και αν θελεις εσυ .
Ειτε τη φορτισεις ομως , ειτε οχι δεν εχεις κανενα προβλημα....

Aν εχεις μοντακι με bypass , θα σου δειξει ποσα Volts εχει η μπαταρια , το ιδιο το μοντακι.
Αναλογα την αντισταση , μπορουμε να δουμε και τι απωλειες εχει το μοντακι - μπαταρια και ετσι μπορουμε εστω και στο περιπου , να δουμε και αν ειναι καλη η μπαταρια ή οχι...



Δεν ειναι μεταχειρισμενη και η δικες μου ετσι ηταν ερχονται λιγο φορτισμενες δεν ειναι αναγκη να αδιασουν για την 1η φορτιση !!..
Και ρωταω εγω η μπαταριες ειναι σε σειρα στο cuboid μου και εχουν κανει δυο φορτισεις θα πρεπει να παρω παλι δυο αφου χαλασε η μια η με μια καινουργια θα ειμαι ενταξει ?  8)

Παρε δυο καινουριες .
Και για να σου απαντησω και στο προηγουμενο ερωτημα σου , παρε δυο καινουριες ή αλλαξε καλυμμα στη μπαταρια σου.
Οταν εχουμε δυο μπαταριες ή περισσοτερες στο μοντακι , δεν παιζει ρολο πλεον αν ειναι ηλεκ/κο ή μηχανικο.
Ειναι επικινδυνο σε οποιοδηποτε μοντακι ενα φθαρμενο καλυμμα σε μοντακια με δυο - τρεις μπαταριες .
Αν θα γινει βραχυκυκλωμα σε μερος που δεν το ελεγχει η πλακετα , τοτε η προστασια της πλακετας δεν θα μπορει να κανει τιποτα.

Οποτε ή βαζεις καινουριο καλυμμα ή αγοραζεις καινουριες .

...................και οχι Efest...........

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι


Aν εχεις μοντακι με bypass , θα σου δειξει ποσα Volts εχει η μπαταρια , το ιδιο το μοντακι.
Αναλογα την αντισταση , μπορουμε να δουμε και τι απωλειες εχει το μοντακι - μπαταρια και ετσι μπορουμε εστω και στο περιπου , να δουμε και αν ειναι καλη η μπαταρια ή οχι...


Εχει bybass η αντισταση ειναι 1,51 Ω και μου λεει volt 3,56,ολα καλα λοιπον...??

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Mια χαρα ειναι.

Πολλες φορες μπορει και να ειναι φορτισμενες στο 3.5V.
Δεν εχεις προβλημα .

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα .σημερα πηρα ενα δευτερο ζευγαρι samsung 30q και απο το καταστημα που τις πηρα ειδα οτι τις ειχε χυμα μεσα σε ενα χαρτινο κουτι μαζι με αλλες μπαταριες διαφορες.ειμαι εγω περιεργος που θα ηθελα να ηταν σφραγισμενες σε κουτακι της samsung?τις εβαλα πανω στον d4 και η μια ηταν 3,5 και η αλλη 3,7 volt .που ξερω εγω αν δεν ηταν χρησιμοποιημενες?και αν δεν ειχαν καμια 300 κυκλους φορτισης  η καθε μια?δεν ξερω αν ειμαι περιεργος αλλα οταν δινω ενα μεροκαματο για να παρω μπαταριες ,θα ηθελα να ειμαι σιγουρος γιαυτο που αγοραζω.

Από συγχώνευση
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2016, 19:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Πολύ σωστή η επισήμανση σου φίλε συνατμιστή... 
Και η αποψή μου να τις γυρίσεις πίσω, αν έχεις απόδειξη...
Αν και δεν το έχω αναφέρει ποτέ...
Από κάποιο κατάστημα, που εδώ και καιρό ΕΣΤΕΛΝΑ νέους ατμιστές εκεί, είχα πάρει μπαταρία Panasonic, η οποία ήτανε χρησιμοποιημένη,
ήτανε διαγραμένο στον αρνητικό πόλο κυκλάκι από το ελατήριο.
Από το ίδιο κατάστημα αργότερα, εναν Αtlantis... με χτύπημα δίπλα στο λογότυπο...
Δεν βαριέσαι είπα... αφού λειτουργούνε...
Ωσπου κάποιος μου παράγγειλε ένα υγρό, αλλά δεν ήτανε σωστή η μάρκα...
Οταν πήγα την επόμενη να το αλλάξω (κλειστό βέβαια, με την απόδειξη) μου είπε οτι δεν γίνονται αλλαγές στα υγρά...
Απλά Χ στο συγκεκριμένο κατάστημα.

απο οσο γνωριζω αυτες οι μπαταριες δεν ερχονται με καποια συγκεκριμενη συσκευασια............οσο για τον αν ειναι χρησιμοποιημενες ειναι στην εμπιστοσυνη που εχεις στο καθε μαγαζι.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ακόμα και αυτές που έχουν χαρτοκουτάκι εταιρίας δεν είναι σφραγισμένες.
Δεν έχω πάρει ποτέ μπαταρία καμίας μάρκας με σφράγιση όπως έχουν οι κλασικές ΑΑ και ΑAA που παίρνουμε για τις ηλεκτρικές συσκευές μας.

Αποσυνδεδεμένος nikos7

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
εχω αποδειξη κανονικα .απλα δεν γνωριζω αν ολοι τις πουλανε ετσι ασφραγιστες και αν η διαφορα στα βολτ μπορει και να τυχαινει απο το εργοστασιο.καποιος που εχει ασχοληθει με το θεμα θα μας διαφωτισει πιστευω.και οσο για το καταστημα να πω οτι ειναι απο μεγαλη αλυσιδα και γιαυτο ψωνισα απο εκει.οχι οτι δεν υπαρχουν και καλα μαγαζια που να μην ειναι αλυσιδες αλλα αυτο ηταν το ποιο κοντινο στο σπιτι μου.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
η διαφορα στα βολτ?μηπως ξερετε αν γινεται να ερθουν ετσι καινουργιες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 979 123569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:32
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12735 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos