vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1590 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 20:14 »
Γιατι εχω καιρο να ασχοληθω με ego και θα ξανασχοληθω..
μια 650αρα εκτος απο το οτι κραταει ποιο λιγο εχει ποιο λιγη δυναμη απ'οτι μια 900αρα?
ή μονο στην διαρκεια διαφερουν?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1591 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 20:28 »
Φορτισμένες έχουν κι οι δυο την ίδια δύναμη.
Αλλά, οσο εκφορτίζονται πέφτει η δύναμή τους.
Αν έχουν απώλεια μισού βολτ όταν είναι μισοφορτισμένες, η 650ρα θα χάσει μισό βολτ όταν καταναλώσεις τα 325 mah της, η 900 ρα θα έχει την ίδια πτώση τάσης μετά από 450 mah κατανάλωσης.

Αυτά όταν συγκρίνεις δυο ίδιες σε ισχύ και ποιότητα μπαταρίες.
Γιατί και δυο 650ρες μεταξύ τους μπορεί είτε να έχουν άλλη τάση η καθεμία φορτισμένες και με τον άτμο πάνω, είτε η μια να έχει πιο απότομη καμπύλη εκφόρτισης κλπ κλπ.

Πρακτικά, μια μπαταρία καλό είναι να έχεις τη δυνατότητα να τη βάζεις στην τσέπη μόλις μισοεκφορτιστεί και να την αλλάζεις με άλλη.
Αν σου αρέσει το μέγεθος της 650ρας, απλά θα κυκλοφορείς πάντα με 3-4 αν είναι να λείπεις όλη μέρα, ενώ με 900ρες θέλεις 2-3. Πάντα ανάλογα με τα μλ που κάνεις και τον άτμο που φοράς.

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1592 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 20:29 »
οσο αφορα και τις ego vv που κρατανε σταθερη ταση?
εχεις μηπως τετοιες?

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1593 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 20:30 »
Γιατι εχω καιρο να ασχοληθω με ego και θα ξανασχοληθω..
μια 650αρα εκτος απο το οτι κραταει ποιο λιγο εχει ποιο λιγη δυναμη απ'οτι μια 900αρα?
ή μονο στην διαρκεια διαφερουν?

Στον ίδιο ατμοποιητή με το ίδιο υγρό μια giant passthrough 900mah ''πυροβολάει"'... μια 650mah no name είναι σχεδόν ψόφια... Μια απλή 650mah joyetech πάλι που έχω δοκιμάσει, είναι μια χαρά... μάλλον με την απόδοση έχει σχέση η ποιότητα κατασκευής και όχι η χωρητικότητα...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1594 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 20:42 »
Eχω μια ego vv 3.3  3.7  4.2
Στα 900 μαχ
Τα 4.2 τα κρατάει μέχρι κάποιο σημείο εκφόρτισης. Από κει και πέρα, είτε γυρίσεις σε 3.7 είτε παραμείνεις στα 4.2 δεν αισθάνεσαι διαφορά.
Γενικά έχει καλή απόδοση, αλλά όχι να την ατμίζεις μέχρι τέλος χωρίς θέμα.

Η ego vv 3.0-6.0 που ουσιαστικά είναι ψευτομοντάκι, αν και 650 κρατάει σταθερά τα βολτ μέχρι να δεις να αναβοσβήνει το λαμπάκι. Βέβαια μιλάμε για 4.5 το πολύ βολτ, μια και δεν την δουλεύω παραπάνω.

Απο αυτονομία εννοείται ότι εκτός πασθρου έχει ελάχιστη. Οπότε, αν σε ενδιαφέρει η πραγματικά σταθερή τάση στα 4+ βολτ, θέλεις δυο από αυτές.

Για 4 βολτ θέλεις δυο απλές vv 3.3 3.7 4.2

Αυτά όταν τις εχεις εκτος πασθρου.

οι giant είναι επισης καλες, οπως σου λεει ο αποπανω μου, αλλά και παλι, 4 βολτ με 100μαχ στα cells τους δεν θα στα δωσουν


Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1595 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 20:47 »
h vv ου εχεις στα 900mah τι αυτονομια εχει περιπου?
επεσε στα χερια σου καμια 650αρα?

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1596 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 23:36 »
Να ρωτήσω κάτι ακόμα μιας και βρέθηκα εδώ,εχω παρατηρήση ότι με τον ego-t μόλις κάνω μερικά απανωτά ατμίσματα ζεστένεται πολύ,για πείτε βρε παιδιά έτσι γίνεται με όλα τα η.τ ή υπάρχουν και άλλα που δεν καταλαβαίνουν?
Επίσης έχω διαβάσει ότι ο ego-t δίνει καλή γεύση δεν αλιώνει το άρωμα κτλ. αντιστοιχο η.τ που να μην υπερθερμένεται υπάρχει?
Ευχαριστώ για της απαντήσεις και ελπίζω να μην κούρασα,πάνω που άρχισα να το συνηθίζω...

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1597 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 23:47 »
ε αν μιλας για πριν 3 χρονια ( το πρωτο μου ητ) ego-t καλο ηταν πλεον ειναι.. αντικα!
που το θυμηθηκες?
και εδω ειναι λαθος κατηγορια..

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1598 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 00:20 »
Παιδιά ,μπορείτε να μου πείτε πόση περίπου είναι η διάρκεια μας 18350 περίπου επάνω σε μηχανικό μοντάκι;
Έχω πάθει πλάκα ,ατμίζω με μικρό επώνυμο μηχανικό μοντάκι με μία μπαταρία 18350 και  ενω στις 10 πρώτες τζούρες είναι μία χαρά μετά πέφτει η απόδοση δραματικά!!! :wall: :wall: :wall:
Οι μπαταρίες που δοκιμάζω είναι μία aw imr και μία efest imr 700 και 800 mAh αντίστοιχα που νομίζω είναι αρκετά ποιοτικές.
Ο ατμοποιητής είναι 306 cisco 1,8 ohm και βρίσκεται μέσα σε  inox DCA.

Αν δεν παίζει κατι με την αγωγιμότητα του μοντακίου  :)) λέτε να γίνεται τίποτα με το DCA;
Δεν μπορώ να το εξηγήσω και δεν θέλω να το δοκιμάσω και το μοντάκι με σκέτο τον 306 λόγω των γνωστών διαρροών που ακόμα και μετά από 5 μήνες αποκλειστικού ατμίσματος με αυτό τον ατμοποιητή συμβαίνουν και το λυπάμαι το καημένο. ;D

Για πείτε ιδέες ρε παιδιά γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα.
Πληροφοριακά με ego 900 mAh με αυτό τον ατμοποιητή(χωρίς το DCA) βγάζω περίπου μέρα και με VV mod με 18650 no name μπαταρία βγάζω άνετα 2 μέρες στα 4 volts.

Ακούω ιδέες...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1599 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 00:25 »
Αν οι μπαταρίες σου δεν ειναι παλιές για να χανουν πολύ και να μην κρατανε σε εκφόρτιση, κανε ενα μπανακι στο μοντάκι!
Αν εχει μεγάλες απώλειες, λογω μάκας και βρώμας, θα ειναι και εμφανέστερη η πτώση απόδοσης!

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1600 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 00:33 »
Το μοντάκι είναι πεντακάθαρο και μίας εβδομάδας και οι μπαταρίες ολοκαίνουριες και αυτές μίας εβδομάδας επίσης και φορτισμένες μόνο σε xtar φορτιστή.
Δεν μπορώ να καταλάβω ρε γ@#ώτο... :wall:
Μάλλον θα το δοκιμάσω και με τον 306 σκέτο για μία μέρα να δώ πως θα πάει γιατί νομίζω οτι κάτι παίζει με το DCA... :(

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1601 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 02:33 »
h vv ου εχεις στα 900mah τι αυτονομια εχει περιπου?
επεσε στα χερια σου καμια 650αρα?

H 900ρα ένα 5ωρο φουλ ατμισμα θα με πάει σε μεγάλα ζόρια, γιατί σπάνια την αφήνω να εκφορτίσει. Αλλά από τη μιάμιση - δυο ώρες μην περιμένεις 4.2
650ρα vv δεν είχα ποτέ. Η απλή με πάει ένα 3ωρο.

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1602 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 10:47 »
Η μία από τις δύο που είχα (και έχω ακόμη κάπου) το έκανε και σε μένα. Το κουμπάκι κολλούσε. Θέλει λίγο χαϊδεματάκι και θα ξεκολλήσει. Α, και όταν το πατάς, τώρα που ξέρεις ότι έχει θέμα, μαλακά και χαλαρά.
Ευχαριστώ για την απάντηση σήμερα επιβεβαίωσα ότι φταίνε οι μπαταρίες και μάλλον με κάποιο τρόπο ένας atomizer ή αντίσταση ή οπως το λένε μάλλον βραχυκυκλωσε και τις δύο μπαταρίες και τώρα είναι μόνιμα στο on όποτε βιδώνω την αντίσταση΄πάνω αρχίζει να δουλεύει non-stop το μηχάνημα είναι Ego-t της Natura και μιας και είναι δανεικά εκτός και αν κάποιος γνώστης ξέρει πώς φτιάχνεται θα αναγκαστώ να αγοράσω καινούργια για να τα αντικαταστήσω και εγώ φυσικά θα μείνω με δύο βραχυκυκλωμένα άχρηστα Ego-T.
Εχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανένα ?
Αν εδώ είναι το λάθος θέμα για αυτά που ρωτάω συγγνώμη και παρακαλώ να μεταφερθεί στο σωστό.
 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1603 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 10:57 »
Φιλε μου συμβαινει συχνα και οφειλεται στην ευαισθησια που εχουν τα mosfet οι περισσοτερες μπαταριες τυπου ego.
Δεν μπορεις να κανεις και πολλα.Κυκλοφορουνε σε ελληνικα μαγαζια τετοιες πλακετιτσες απο ego μπαταριες αλλα θελει και καποιες γνωσεις για το πως θα βγαλεις τα παλια και να ξανασυνδεσεις τα καινουργια.

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1604 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 11:20 »
SEB ευχαριστώ για την απάντηση , απο ότι κατάλαβα δεν την γλιτώνω την αγορά νέου μηχανήματος μιας και δεν ξέρω απο αυτά όπως είπα το πήρα δανεικό πριν μία βδομάδα για να δοκιμάσω το η.τ πρίν αγοράσω δικό μου και αυτή δεν το είχε χρησιμοποιήσει πολυ μιας και της είχαν πεί ότι δεν κάνει καλό να κάνεις συνέχεια η.τ...
Κρίμα πρίν κάν ξεκινήσω καλά καλά ήρθε η άσχημη εμπειρία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos