vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 6 χρήστες
TasMan, vasim, dkostas, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον φορτιστή ούτε έβαζα σε καπια συγκεκριμένη θέση της μπαταρίες μετά από 2 χρόνια πιστεύω ότι τα έχει βγάλει τα λεφτά του, απλά τώρα θα μαζέψω να πάρω τον, vc4 που κάποιοι εδώ μέσα λένε ότι είναι πολύ καλός, και ξεκινάει και ανανεώνει και κάποιες που έχουν μηδέν βολτ

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Παρήγγειλα τον ατμοποιητή " joyetech eGo AIO Pro C "  
Είναι στην ουσία ο " joyetech Ego AIO " αλλά με 4ml και με αποσπώμενη μπαταρία.

Mod Type: Mechanical Mod
Battery Form Factor: 18650
Battery Quantity: 1pc 18650 battery ( not included )
Atomizer Resistance: BF SS316 - 0.6 ohm MTL. Coil Head

Ποιές θεωρείτε καταλληλότερες μπαταρίες για τον παραπάνω ατμοποιητή (Mod) ?
Πόσα V, πόσα mAh και πόσα Αmper continuous discharge πρέπει νά έχουν ? Flat ο θετκός πόλος ή με εξόγκωμα ?
Πρέπει να είναι protected ή unprotected ? Να είναι INR - IMR - ICR - NCR  τι  ??
πχ  Μπαταρία 18650 Brand XXXXX   3,7 V,  3000mAh   ,  20A continuous discharge / unprotected  

Μπορούν οι μπαταρίες 18650 να φορτίσουν σε φορτιστή πχ της TRONIC ,για επαναφορτιζόμενες ΑΑ - ΑΑΑ  (Νικελίου-Καδμίου NI-Cd ή Ni-MH  ?
ή θέλουν τους ειδικούς φορτιστές πχ OPUS 3100 ω2.2 - nitecore um10  ή XTAR  vc2   για Li-ion  ?

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2017, 03:51 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Για να το κανουμε οσο πιο απλο μπορουμε..

Οι protected μπαταριες ανηκουν στο παρελθον δεν προκειται να χρησιμοποιηθουν ξανα σε οποιοδηποτε ειδος μοντ.

Σε μηχανικο μοντ με 0.6Ω αντισταση θα τραβας μεγιστο ρευμα 7-8 Α, με τις  απωλειες, με φουλ φορτιση της μπαταριας στα 4.2 βολτ. Οσο θα πεφτει η ταση της μπαταριας θα πεφτει και το ρευμα που τραβας.

Σε ηλεκτρονικο μοντ η αντισταση δεν παιζει ρολο, αλλα μονο τα βατ που ΕΣΥ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ. Επειδη τα βατ ειναι "προρυθμισμενα" το ρευμα που πρεπει να δινει η μπαταρια αυξανεται οταν η ταση της πεφτει (δηλαδη ζοριζεται περισσοτερο).. Γι αυτο χρειαζεσαι μια δυνατη και ικανη μπαταρια για αυτη την δουλεια.

Οι καλυτερες μπαταριες σε αποδοση ρευματος και διαρκειας, ικανες να υποστηριξουν απαιτησεις μεχρι 50 βατ (σε μοντ μονης θεσης) ειναι

Samsung 30q 3000mah, LG HG2 3000mah, Sony Vtc6 3120mah (για ολες ισχυει μεγιστο συνεχες ρευμα 20Α).

Επειδη ειναι τυπου Li-on χρειαζεσαι και τον αναλογο φορτιστη (τους τελευταιους οπως αναφερεις στο ποστ σου.)

Αποσυνδεδεμένος fds12

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον φορτιστή ούτε έβαζα σε καπια συγκεκριμένη θέση της μπαταρίες μετά από 2 χρόνια πιστεύω ότι τα έχει βγάλει τα λεφτά του, απλά τώρα θα μαζέψω να πάρω τον, vc4 που κάποιοι εδώ μέσα λένε ότι είναι πολύ καλός, και ξεκινάει και ανανεώνει και κάποιες που έχουν μηδέν βολτ

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επειδή έχω τον Xtar VC4, να σου πώ οτι είναι πάρα πολύ καλός στη φόρτιση και στην ανανέωση από to 0, αλλά δεν κάνει πλήρη αποφόρτιση μπαταριών.

Διαβάζοντας διάφορα ενδιαφέροντα περί μπαταριών και chargers εδώ μέσα στο forum, κατάλαβα οτι τα περισσότερα ηλεκτρονικά mods κόβουν τις μπαταρίες στα 3V, οπότε η φόρτιση τους ξεκινάει απο τα 3V και μετά. Kαι οτι καλό είναι μία στο τόσο να γίνεται πλήρης αποφόρτιση της μπαταρίας για να διαρκεί περισσότερο, οπότε ο xstar vc4 δεν έχει αυτή τη δυνατότητα.

Αν είχα γνώση όταν τον αγόραζα, θα πήγαινα σε άλλον που να έχει αυτή τη δυνατότητα ( Οπως πχ ο Opus) 

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Η FastTech  και η Gearbest δεν στέλνουν μπαταρίες εδώ.
Κανένα άλλο link ??

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Γενικά δεν επιτρέπετε η αποστολή μπαταριών. Για δες τον Ολλανδό,


https://eu.nkon.nl/

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για μεγάλη ποσότητα, συμφέρει και από Ελλάδα και δεν θα έχεις την αναμονή της παραγγελίας.

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Στις ενσωματωμένες μπαταρίες που έχουν μερικά mods, μας ενδιαφέρουν ρυθμοί αποφόρτισης κτλ; Αν πάρω ένα μοντάκι με 5000 mAh/80 Watt και ατμίζω στα 80Watt, θα μπορεί η μπαταρία να ανταπεξέλθει;

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας

Kαι να θες να υπερβεις τις προδιαγραφες του κατασκευαστη δεν μπορεις.(Η πλακετα παρεμβαινει). Τα μοντ με ενσωματωμενες μπαταριες κανουν αυτο ακριβως που λεει ο κατασκευαστης οποτε ξερεις τι παιρνεις απο την αρχη.

Στα μοντ με επιλογη μπαταριας, αν για παραδειγμα εχεις μια "αδυναμη" (για τα βατ που ζητας) και προσπαθησεις να παρεις το "παραπανω" απλα η πλακετα θα διακοψει την λειτουργια ( βλεπε "weak battery" κτλ).

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Κάτσε να μαζέψω λεφτά και θα δω τι θα πάρω, από αλί πάρε μπαταρίες, εγώ πήρα αλλά υπάρχει και το ολλανδικό σαιτ

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Από ποιον << ali....>> ??  ενοείς για μπαταρίες 
Aliexpress  ή τον alibaba

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Aliexpress

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4PCS 100% original Korea imports battery HG2 18650 3000 mAh  3.7 V discharge 20A, Dedicated electronic cigarette battery power
http://s.aliexpress.com/q63MfIzu
(from AliExpress Android)

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2017, 18:54 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Σε  ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος vagvape

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΣΤΑ ΔΥΜΠΑΤΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ?

ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?


Καλησπέρα παιδιά.

είμαι καινούργιος στο φόρουμ και ακόμα δεν ξέρω πως γίνεται η κουβέντα.

Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί πρέπει οι μπαταρίες στα δυμπαταρα πρέπει να είναι παντρεμένες?

Τι θα συμβεί αν δεν είναι?



Από το συντονισμό:
Παρακαλούμε: Όχι ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία. Ένα εύκολο εργαλείο μετατροπής, είναι το Melobytes.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2017, 13:35 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Ας παρουμε σαν παραδειγμα δυο μπαταριες σε παραλληλη συνδεση. Αν δεν ειναι "ομοιες" (= να εχουν παρεμφερη ταση, δηλαδη διαφορα μεγιστο 0.1-0,2 βολτ. αλλοι λενε 0.3... Διαφορες μεχρι 0.2 βολτ ειναι αποδεκτες και οι μπαταριες θεωρουνται ισοσταθμισμενες . Για παραδειγμα ο Releux rx2/3 θεωρει ΜΗ ΙΣΟΣΤΑΘΜΙΣΜΕΝΕΣ μπαταριες αυτες με διαφορα στο βολταζ περισσοτερο των 0.3 βολτ.) τοτε ακομα ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΟΝΤ, λογω διαφορας τασης δημιουργειται "διαφορα δυναμικου" αρα ΚΑΙ ΡΕΥΜΑ το οποιο "διατρεχει" τις δυο μπαταριες δημιουργοντας "βλάβες" σε αυτην με το μεγαλυτερη ταση.

Κατι αναλογο συμβαινει σε μπαταριες εν σειρα ισως σε μεγαλυτερο βαθμο.

Γι αυτο οταν θελουμε να χρησιμοποιησουμε ζευγαρι μπαταριων προσπαθουμε οσο το δυνατον περισσοτερο να εχουν "παρεμφερη" καταπονηση και φορτιση (βλεπε "παντρεμενες").
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2017, 13:18 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Με τον τροπο που φορτιζεις, οπως βλεπω στις φωτογραφιες 3 μαζι, πρεπει να χρησιμοποεις καθε μπαταρια σε μοντ μονης θεσεως. Αυτο γιατι οταν υπαρχουν 3 μαζι στο φορτιστη το ρευμα που τις φορτιζει δεν ειναι ομοιομορφο.
(Το εγχειριδιο αναφερει οτι η μπαταρια στην θεση "2" φορτιζεται με ρευμα 0.750Α ενω οι αλλες δυο με 0.375Α).
Αν εχεις μοντ δυο θεσεων θα πρεπει να φορτιζεις το ζευγαρι μπαταριων μαζι (χωρις να προσθεσεις αλλη μπαταρια, εκτος και αν εχεις 4 μαζι οποτε ολες φορτιζονται με 0.375Α) ωστε να εχουν οσο το δυνατον πιο ομοιομορφη φορτιση και καταπονηση.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Φίλε μου;;;;
Opus H vc4;;;;
Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι ο opous έχει κουμπί που φρεσκάρει της μπαταρίες δηλαδή της μηδενίζει και της ξανά φορτίζει ενώ ο vc4 είναι καλός για νεκρές μπαταρίες της ανανεώνει,
ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑΑΑΑΑ

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 25 12777 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:28
από KORG N364
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos