vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

213 επισκέπτες, 6 χρήστες
Lobotomizer, Milarepa, white varadero, dkostas, zamploutos, Chris66

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Nωρίτερα σήμερα μου συνέβη το εξής με μια LGHG2. Την είχα ξεχάσει στην τσέπη μου και ξαφνικά άρχισε να ανεβάζει υπερβολικά θερμοκρασία. Κάποια μεταλλικά αντικείμενα (κλειδιά και λοιπά) με τα οποία ερχόταν προφανώς σε επαφή η μπαταρία στην κυριολεξία δεν πιάνονταν. Τι μπορεί να συνέβη ? Υπάρχει κίνδυνος έκρηξης ?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Aφού μόνος σου έγραψες τι ακριβώς συνέβη.

Κάποια μεταλλικά αντικείμενα (κλειδιά και λοιπά) με τα οποία ερχόταν προφανώς σε επαφή η μπαταρία 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Και άλλες φορές τις είχα ξεχάσει χύμα μέσα στην τσέπη αλλά δεν είδα κάτι περίεργο. Αυτή τη φορά στο τσακ την γλύτωσα. Αφού κάηκε ακόμα και το εξωτερικό περίβλημα. Το πιθανότερο είναι ότι σε λίγο θα έβγαζε φλόγες :fight_shot_thickgun:.  Ευτυχώς που έμπαινα στο σπίτι εκείνη τη στιγμή

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Aπλα αυτη την φορα τα κλειδια κανανε βραχυκυκλωμα στο συν -πλυν της μπαταριας και την γλιτωσες φθηνα αφου δεν σου πηρε καμια φωτια μεστην τσεπη.

Παρε ενα κουτακι να την βαζεις..

Αφου τα ξερεις ...παλιοκαραβανα εισαι..θελουν προσοχη αυτες οι μπαταριες!
Προσοχη απο δω κ περα  ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Φοβο για εκρηξη δεν ειχες Θεμη.
Απλα θα αενβαζε μεγαλη θερμοκρασια και θα εκανε εκτονωση στην χειροτερη των περιπτωσεων.
Αυτο σημαινει οτι θα σου γεμιζε την τσεπη με καυτα αερια , μπορει και καποιο υλικο τυπου ''τζελ''.
Πιστευω ομως , οτι δεν θα προλάβαινε να γινει ουτε αυτο....
Απλα σε καποια στιγμη , η πιεση εσωτερικα του στοιχειου απο τη μεγαλη θερμοκρασια θα ηταν τετοια που θα χαλουσε μια απο τις μεμβρανες προστασιας (CID) κατω απο τον θετικο πολο και ετσι θα σταματουσε η λειτουργια .

Τα κλειδια , αν το ενα ειναι στον θετικο και εχει συνδεση με ενα δευτερο κλειδι απο το μπρελοκ , θα ειναι σα να εχεις κανει συνδεση τη μπαταρια σε μια αντισταση.
Θα ειναι πολυ μικρη αυτη η αντισταση ομως και ετσι θα εχεις μεγαλη αποφοστιση με αποτελεσμα μεγαλη θερμοκρασια.

Ποτε μεταλλικα αντικειμενα με τις μπαταριες.
Αυτο ειναι νομος και ειναι απο τους λιγους νομους του η.τ.


---   Ολο αυτο να τονισω οτι ειναι σε θεωρητικό βαθμο.   ---



Μπαταριες ειναι και ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι για το αποτελεσμα που θα εχουμε .
Μπορει να λεμε οτι ειναι ασφαλους χημειας , αλλα οταν προσεχεις τα ρουχα σου , δεν θα τα χασεις ολα........

Οποτε την προληψη δεν ειναι κακο να την εχουμε σαν βαση παντα στο μυαλο μας......

Αποσυνδεδεμένος panpan267

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
    • Panagioths Panagiotou

οταν βγαζω την μπαταρια απο το μοντακι βλεπω να εχει πατηθει προς τα μεσα ο θετικος πολος.ειναι ελαχιστα εμφανες το βαθουλωμα .ειναι για πεταμα?LG INR 18650 ατμιζω στα 10W

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
 :sign_sostos: να ήταν και διαθέσιμο...

Αποσυνδεδεμένος efstratia77

  • *
  • 18
  • Φύλο: Γυναίκα
 εώ είναι διαθέσιμο :)
http://www.310.gr/thiki-silikonis-metaforas-18650

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
οταν βγαζω την μπαταρια απο το μοντακι βλεπω να εχει πατηθει προς τα μεσα ο θετικος πολος.ειναι ελαχιστα εμφανες το βαθουλωμα .ειναι για πεταμα?LG INR 18650 ατμιζω στα 10W


Αν ειναι λιγο οχι.
Ο θετικος απο την κατω μερια εχει κενο.
Αυτο το κενο καλο ειναι να υπαρχει.
Αν ειναι μικρη η ..... ''λακουβα'' δεν εχεις θεμα.

Το θεμα θα το εχεις αν βαλεις τη μπαταρια σε υβριδικο και ο θετικος πολος του ατμοποιητη , προεξεχει ελαχιστα απο το 510 σπειρωμα που ειναι φορτισμενο αρνητικα.
Στην περιπτωση αυτη , μπορει το 510 σπειρωμα να κανει επαφη με το θετικο πολο της  μπαταρια και απο τη στιγμη που ειναι συνδεδεμενος ο ατμοποιητης  και με τον αρνητικο απο το σωμα του μοντ , θα εχεις βραχυκυκλωμα καραμπινατο ..........


Αποσυνδεδεμένος vigilante1924

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά καλησπέρα,
βρήκα αυτήν εδώ την μπαταρία  http://www.atmosfaira.com/efest-18650-3000mah-35a-imr.html
λέει συνεχές ρεύμα αποφόρτισης 35Α και παλμικό ρεύμα αποφορτισης 50Α,  είναι έτσι;
Ο κατασκευαστης λέει οτι το modaki θέλει τουλαχιστον 25Α..
τι να κάνω; πελάγωσα.......
να συμπληρώσω οτι το mod ειναι 200w με 3 κομματια 18650
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 22:16 από vigilante1924 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Με μια πρόχειρη αναζήτη πάντως, στο ίδιο νήμα, εγώ βρήκα αυτό, αυτό, αυτό, αυτό και αυτό και έχει και άλλα πολλά! ;)

Αποσυνδεδεμένος vigilante1924

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
αυτά είδα και εγώ και δεν ξέρω τι να κάνω...
δηλαδή να πετάξω το mod?  
πως έμπλεξα έτσι ρε γμτ...   :-\ 
καμιά πρόταση τουλαχιστον ρε παιδια σας παρακαλω για καποια που είναι όντως πανω απο 30Α?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
O κατασκευαστής σου λέει να βάλεις μπαταρία των 25Α. Εσύ γιατί ψάχνεις πάνω από 30; Δεν θα βρεις.
Στα 30Α είναι η Sony VTC4 αλλά μόλις 2100mAh. Αν σκοπεύεις να δουλεύεις το μοντάκι μόνιμα στα 200W χτύπα τες.
Αν σκοπεύεις να παίξεις σε κατηγορία φλορέξ έως 150W τότε οι 20αμπερες LG HG2, Samsung 30Q, Sony VTC5, Samsung 25R, LG HE2/4 σε υπερκαλύπτουν.
Αν θέλεις να παίξεις σε κατηγορία μπέμπη έως 100W τότε μπαίνουν στα παιχνίδι και 10αμπερες μπαταρίες όπως η LG MJ1 με 3500mAh


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Για ρίξε μια ματιά και εδώ που έχει και κάποιες προτεινόμενες... έχουν αναφέρει τα παιδιά αρκετές...
Τα ίδια θα έγραφα πάνω κάτω χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και εγώ απο μπαταρίες...ότι έχω διαβάσει απο εδώ...

Τις κατηγορίες δεν πολυκατάλαβα φίλε camber...εγώ δηλαδή που έχω φτάσει maximum τα 35watt μέχρι τώρα, σε ποια κατηγορία ανήκω? :tongue_smilie:
Μπέμπη ή έχει και πιο κάτω? :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 979 123570 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:32
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12737 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos