vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 6 χρήστες
treloneritis, nuts, manoslykos, Jorge, th3ofilos, panoskapa

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7455 στις: Ιουνίου 26, 2017, 14:40 »
Υπάρχουν και τα datasheets των μπαταριών που δίνουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες, π.χ Samsung 30Q.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7456 στις: Ιουνίου 26, 2017, 22:39 »
Reply #7448

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Ευχαριστώ. Η τύφλωση των ημερών λόγω φόρτου εργασίας...  :-[

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7457 στις: Ιουνίου 27, 2017, 23:57 »
Παιδιά ξέρουμε τίποτα για την nitecore 3100mah? Είδα στο φόρουμ ότι οι 3400 είναι rebrand panasonic. Η 3100 ξέρουμε ποια μπαταρία είναι? Δεν τις θέλω για μένα, απλά ο αδερφός μου τις παράγγειλε από ατμομαγαζο, με το σκεπτικό ότι είναι φθηνότερες από τις samsung 30q που του προτεινα, ενώ δεν με εμπιστεύθηκε να του πάρω απτό discount store γιατί μάλλον του φάνηκε πολύ φθηνό για να είναι κομπλέ (?) :wall:. Τώρα που του εξήγησα πως η nitecore δεν φτιάχνει μπαταρίες έπαθε ένα κοκομπλοκο. Κατά βάση με νοιάζει να μάθω το discharge σε A που έχει η μπαταρία για να του πω αν βολεύει να τη δουλεύει σε 30w ας πούμε ή καλύτερα να πάρει sony

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7459 στις: Ιουνίου 28, 2017, 00:17 »
20 ευρω, 10 η μια :'( Αν το ήξερα θα του έλεγα να μου τα δώσει εμένα τα 8 επιπλέον να πάρω και μία vtc6 που το χω καημο :laugh1:
Edit: Άρα είναι 30q, πάλι καλά. Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να τον πείσω πως δεν έχει νόημα να πάρει τον ατμοποιητη της smok (tvf8) που ξεκινάει καλά 50 w  η αντίσταση για να τον δουλεύει στο al85  γιατί δεν θα τραβάει μία με την μπαταρία αυτή και θα είμαι ευτυχισμενος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2017, 00:25 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7460 στις: Ιουνίου 29, 2017, 19:41 »
Έχω 3 LG HG2 που χρησιμοποιώ στο RX200S μου, και βλέπω οτι το mod μου, λέει πως έχουν διαφορετικές τάσεις.

Πχ, αυτή τη στιγμή, το mod λέει

μία 3.48,
μία 3.44,
μία 3.53.


Είναι φυσιολογικό?

Όταν τις βάζω για φόρτιση, ο D4, βλέπει και αυτός διαφορές.

Είναι αγορασμένες περίπου 2 μήνες. Πρέπει να έχουν καμία 20αριά φορτίσεις.



Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7461 στις: Ιουνίου 30, 2017, 00:51 »
Στα μοντάκια με 2 ή περισσότερες μπαταρίες "ζορίζονται" περισσότερο οι μπαταρίες που είναι πιο κοντά στον 510 πόλο.

Γι αυτό πάντα όταν φορτίζουμε τις μπαταρίες πρέπει να τις αλλάζουμε θέση στο μοντ έτσι ώστε να μην καταπονείται συνεχώς μόνο η μία που είναι πιο κοντά στον πόλο που βιδώνει ο ατμοποιητής.

Στο RX200S που είναι τριμπάταρο με σύνδεση σε σειρά, πρέπει να κάνουμε τα εξής για να έχουμε σωστή λειτουργία για μεγάλο χρονικό διάστημα.

* Κατ' αρχάς πρέπει οι μπαταρίες μας να είναι αγορασμένες - καινούργιες από την ίδια παρτίδα - κατασκευαστή.

* Πάντα επώνυμες και κατά προτίμηση από εταιρείες κατασκευής μπαταριών όπως LG, Samsung, Sony, Panasonic κλπ και όχι από εταιρείες που απλά βάζουν δικό τους αυτοκόλητο σε μπαταρίες κατασκευαστών και γράφουν πάνω τους διάφορα τρελά νούμερα Amper αποφόρτισης και χωρητικότητες απίθανες.

* Πάντα φορτίζουμε και τις 3 μαζί και ταυτόχρονα στον ίδιο καλό επώνυμο φορτιστή.

* Αριθμούμε μαρκάρουμε τις μπαταρίες Α, Β και Γ με ένα μαρκαδόρο με ανεξίτηλο μελάνι.

* Εναλλάσουμε πάντα την θέση των μπαταριών στο μοντάκι κάθε φορά που τις τοποθετούμε φορτισμένες ως εξής: Α,Β,Γ. Την επόμενη φορά Β,Γ,Α . Την επόμενη φορά Γ,Α,Β και πάει λέγοντας.

Με αυτό τον τρόπο και οι τρεις μπαταρίες μας θα έχουν την ίδια "φθορά" και θα "κρατήσουν" πιο πολύ.

Αυτά τα λίγα και ελπίζω να βοήθησα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7462 στις: Ιουνίου 30, 2017, 02:00 »
Αδερφέ ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Οι μπαταρίες αγοράστηκαν καινούριες από αξιόπιστο κατάστημα.

Είναι επωνυμης μάρκας  (lg).

Φορτίζουν πάντα μαζί, πάντα στον ίδιο φορτιστή  (nitecore d4),

Είναι μαρκαρισμένες και αλλάζουν θέση κυκλικα και στο mod και στις θέσεις του φορτιστή.

Αύριο θα παραγγείλω άλλες 3 (vtc6 αυτή τη φορα), τις οποίες θα χρησιμοποιήσω με τον ίδιο τρόπο.


Καταλαβαίνω πως μεταξύ τους δεν μπορούν να είναι 100% ίδιες.
Όμως αυτές οι διαφορές είναι φυσιολογικές?

Να επισημάνω ότι ο φορτιστής βρίσκει διαφορά κατά 0.01 μεταξύ των μπαταριών και όχι τόσο μεγάλη όσο το Mod.

Δεν έχω καλό βόλτομετρο για να μετρήσω με άλλο τρόπο.


Παρατηρώ δε, πως αλλάζοντας θέση στις μπαταρίες, το ατμισμα γίνεται πιο smooth. Παρόλα αυτα παίζει να είναι και placebo.

Δεν έχω άλλες μπαταρίες και είναι το πρώτο μου σετ. Δεν μπορώ να συγκρίνω...

Πάντως αυτά που γράφεις δεν είναι διαφορετικά, ακόμα και αν το μοντ είναι διμπαταρο παράλληλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2017, 02:10 από Volpad »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7463 στις: Ιουνίου 30, 2017, 02:09 »
Αν έχεις τις Samsung 30Q είναι πολύ καλές μπαταρίες.

Το RX200S δεν μετράει με ακρίβεια την τάση των μπαταριών.

Αυτό θα το διαπιστώσεις αν αλλάξεις την θέση τους και δεις τί τιμές θα σου δώσει.

Στην ίδια μπαταρία σε διαφορετική θέση θα πάρεις διαφορετική τιμή.

Το καλύτερο για να μετρήσεις σωστά την τάση μιας μπαταρίας είναι ένα ηλεκτρονικό πολύμετρο.

Από Κίνα μπορείς να παραγγείλεις με τιμή γύρω στα 5 ευρώ.

Επίσης πολύ καλός φορτιστής είναι ο OPUS BT-C3100, τον οποίο έχω και είναι άψογος με πλήθος πληροφοριών, λειτουργιών και μετρήσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2017, 23:36 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7464 στις: Ιουνίου 30, 2017, 02:18 »
Βασικά όταν τις αλλάζω θέση, πάλι ίδιες διάφορες δείχνει, απλά σε άλλη θέση. 

Έχω σκοπό να πάρω ένα καλό πολύμετρο στη δουλειά γιατί αυτό που είχαμε χάλασε. 

Μέχρι τότε, θα μείνω με την απορία...

Βασικά άτομα
Αυτό που μου έκανε εντύπωση και με ώθησε να ρωτήσω, είναι ότι ακόμα και να αλλάξω την θέση, πάλι υπάρχει διαφορά (στο mod).


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7465 στις: Ιουνίου 30, 2017, 02:23 »
Βλέπεις την ίδια διαφορά στην ίδια μπαταρία όταν την βάζεις σε άλλη θέση δηλαδή π.χ.

Α: 3.48
Β: 3.44
Γ: 3.53

Αλλάζεις θέση στις μπαταρίες και βλέπεις την Α μπαταρία πάλι 3.48 σε διαφορετική θέση στο μοντ;


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7466 στις: Ιουνίου 30, 2017, 17:13 »
Αν έχεις τις LG 30Q είναι πολύ καλές μπαταρίες.
Έχω 3 LG HG2 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7467 στις: Ιουνίου 30, 2017, 23:39 »
Διορθώθηκε η Απάντηση #7463 σε Samsung 30Q. Είχε γραφτεί λάθος LG 30Q. Ο δαίμονας του πληκτρολογίου. :deviltroll:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7468 στις: Ιουλίου 09, 2017, 12:46 »
Έτσι ξαφνικά μια μέρα πεθαίνουν οι μπαταρίες; Και άς ήταν ζευγαρωμένες κλπ ;
ΜΙα μπαταρία δεν φορτίζει καθόλου χωρίς καμιά ένδειξη και άλλες 2 πρόσφατα δεν λένε να αποθηκεύσουν ρεύμα που να χτυπιέμαι. 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7469 στις: Ιουλίου 09, 2017, 13:25 »
Αν η μπαταρία πεθάνει από βαθιά γεράματα, προειδοποιεί πιο μπροστά. Έχει μικρότερη αυτονομία και χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να φορτίσει. Κάποια στιγμή δεν θα φορτίζει καθόλου ή θα χάνει αμέσως την τάση της όταν τη βγάζουμε από το φορτιστή.

Αν η μπαταρία είναι φρέσκια αλλά νεκρή, το πιθανότερο να αποφορτίστηκε υπερβολικά και την έχει μπλοκάρει το εσωτερικό κύκλωμα προστασίας. Αν τη μετρήσουμε με πολύμετρο θα δείξει 0V ή πολύ χαμηλή τάση. Για να την επαναφέρεις χρειάζεσαι φορτιστή με 0V activation ή να τη βραχυκυκλώσεις με μια άλλη καλή μπαταρία.

Αν η μπαταρία είναι φρέσκια και ζωντανή αλλά δεν φορτίζει, το πιθανότερο να αποφορτίστηκε με πολύ ψηλό ρεύμα και ο ηλεκτρολύτης πήγε σε άλλο τόπο χλοερό. Αν βγάλεις το μονωτικό κάλυμμα συνήθως θα δεις τα υπολείμματα του κάτω και γύρω από το θετικό πόλο.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34002 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 594 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12