vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, ZoeM, bloodlessz, Ηρακλης, testament, Tazz, manoslykos, Jorge, GeorgeGTS

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7425 στις: Ιουνίου 23, 2017, 20:40 »
Θα μείνω με την όρεξη τότε

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7426 στις: Ιουνίου 23, 2017, 21:10 »
Τρέχω να παραγγείλω μπαταρίες από το Τέξας...

:Whaaat:

Η ερωτηση απο προηγουμενα μηνυματα ηταν αν υπαρχουν καπου οι μπαταριες .

Εδωσα μια απαντηση .

Εσυ δεν εδωσες τιποτα απολυτως ......... , αλλα ειρωνευεσαι .


Στο ξαναλεω λοιπον...

Σταματα τις ειρωνιες .
Δε γουσταρεις , μη με διαβαζεις .
Υπαρχει τροπος να μπλοκαρεις τις δημοσιεύσεις που κανω και να μη με διαβαζεις .

Η ειρωνια σου δεν προσβαλει εμενα , αλλα εσενα ...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7427 στις: Ιουνίου 23, 2017, 21:25 »
μπλα μπλα μπλα

Το αυτό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7428 στις: Ιουνίου 23, 2017, 21:31 »
Γιατι εισαι ικανος για να γραψεις κατι ουσιας ;;;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7429 στις: Ιουνίου 23, 2017, 21:33 »
Ναι αμέ. Να.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7430 στις: Ιουνίου 24, 2017, 00:59 »
α) T-bone: ίσως η πιο όμορφη λέξη που υπάρχει στον πλανήτη γη...

β) Παρακαλείται ο μάστρο SEB να κάνει την απαραίτητη έρευνα ώστε να μου μετατρέψει ένα SDNA200 σε τριμπάταρο με 21700...

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7431 στις: Ιουνίου 24, 2017, 22:52 »
Standar έχει ερωτηθεί πολλές φορές, αλλά...

Πως καταλαβαίνω αν οι μπαταρίες μου θέλουν ανακύκλωση/αντικατάσταση;

Χρησιμοποιούσα 8 samsung πράσινες τον 1ο χρόνο. Το 2ο χρόνο το γύρισα σε 8 samsung ροζ
(τις πράσινες συνέχισα να τις χρησιμοποιώ αλλά μόνο τα βράδια ή σαβ/κα σπίτι για λίγες ώρες).
Τώρα είμαι στα 2,5 χρόνια. Χρήση σε VTC Mini, κάθε μπαταρία μου βγάζει 2/3 της μέρας ή λίγο
παραπάνω (οι πράσινες νομίζω λίγο λιγότερο). Φορτίζουν μέχρι 4.2v  όλες σε Digicharger D4.
Υπάρχει κάποια ένδειξη που να δώσω βάση στο φορτιστή μου; Αγοράζω κάποιον άλλο που μπορεί
να τις τεστάρει; Κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7432 στις: Ιουνίου 25, 2017, 01:00 »
Τον digicharger δεν τον ξέρω αλλά μέχρι να logaroun οι ειδικοί τον μπαταριών μπορώ να σου πω πως ο opus έχει τεστ μπαταριών.


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7433 στις: Ιουνίου 25, 2017, 01:05 »
O nitecore d4 είναι ο digicharger που λέει ο φίλος. 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7434 στις: Ιουνίου 25, 2017, 02:05 »
Standar έχει ερωτηθεί πολλές φορές, αλλά...

Πως καταλαβαίνω αν οι μπαταρίες μου θέλουν ανακύκλωση/αντικατάσταση;

Χρησιμοποιούσα 8 samsung πράσινες τον 1ο χρόνο. Το 2ο χρόνο το γύρισα σε 8 samsung ροζ
(τις πράσινες συνέχισα να τις χρησιμοποιώ αλλά μόνο τα βράδια ή σαβ/κα σπίτι για λίγες ώρες).
Τώρα είμαι στα 2,5 χρόνια. Χρήση σε VTC Mini, κάθε μπαταρία μου βγάζει 2/3 της μέρας ή λίγο
παραπάνω (οι πράσινες νομίζω λίγο λιγότερο). Φορτίζουν μέχρι 4.2v  όλες σε Digicharger D4.
Υπάρχει κάποια ένδειξη που να δώσω βάση στο φορτιστή μου; Αγοράζω κάποιον άλλο που μπορεί
να τις τεστάρει; Κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.
Tον Νitecore D4 τον είχα για αρκετό καιρό και είναι ένας αξιόπιστος φορτιστής, αλλά σε αυτόν δεν μπορείς να τεστάρεις τις μπαταρίες σου.

Γι αυτό και πήρα τον OPUS BT-C3100 V2.1 ο οποίος είναι σε σχέση απόδοσης - τιμής ο καλύτερος απλός φορτιστής για ατμιστές στην αγορά και με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από τον D4 όπως:

* φόρτιση
* αποφόρτιση
* αποφόρτιση - φόρτιση
* αποφόρτιση - ανανέωση
φόρτιση - τεστ
* γρήγορο τεστ (κάνει τεστ την εσωτερική αντίσταση των μπαταριών, οπότε και καταλαβαίνεις πότε πρέπει να τις πας για ανακύκλωση)
* Έχει ένα πλήθος μετρήσεων και επιλογών στην μεγάλη οθόνη του και μετράει την χωρητικότητα των μπαταριών, τον χρόνο φόρτισης, επιλογή με πόσα mAh θέλεις να φορτίσεις (έως 4 Α συνολικά) κλπ.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και θα τον συνιστούσα ανεπιφύλακτα.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7435 στις: Ιουνίου 25, 2017, 02:42 »
Τον γνωρίζω τον OPUS BT-C3100 V2.1. Ο μόνος λόγος που δεν τον έχω πάρει
είναι γιατί είχα διαβάσει πως το φουρφούρι είναι θορυβώδες και εγώ δεν την
παλεύω με θόρυβο από φουρφούρια (ναι οκ, θα μπορούσα να το βάλω σε άλλο
δωμάτιο, αλλά προτιμώ να φορτίζω "υπό επίβλεψη"). Από την άλλη, θα μπορούσα
να τον πάρω μόνο και μόνο για τεστ σε μπαταρίες και αυτά τα extra που παρέχει...

Καμιά άλλη λύση παίζει;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7436 στις: Ιουνίου 25, 2017, 03:04 »
To ανεμιστηράκι δουλεύει όποτε δώσουν οι σένσορες εντολή ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία και πλέον δεν κάνει θόρυβο όπως η πρώτη παρτίδα.

Η εύκολη λύση είναι να μετρήσεις την εσωτερική αντίσταση των μπαταριών με πολύμετρο.

Βάζεις την ένδειξη στα Ohm και μετρά με τους ακροδέκτες την εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας αφαιρώντας την εσωτερική αντίσταση του πολύμετρου.

Aνάλογα με το πόσα Ohm είναι η εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας καταλαβαίνεις και την κατάστασή της. (όσο πιο λίγα Ohm τόσο καλύτερη η κατάστασή της)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7437 στις: Ιουνίου 25, 2017, 03:26 »
@FML
Αν δεν έχεις πολύμετρο ή δεν γνωρίζεις την εσωτερική του αντίσταση ή δεν θέλεις να το κάψεις, παίζουν και άλλες λύσεις.
Συνήθως καταλαβαίνουμε ότι οι μπαταρίες θέλουν αντικατάσταση, όταν η αυτονομία τους έχει πέσει σε επίπεδο να μας εκνευρίζουν ή κοντά στα 3 χρόνια, όποιο έρθει πρώτο.
Ένας φορτιστής που να μπορεί να τις τεστάρει, είναι ένα πολύ όμορφο εργαλείο.
Το κακό με τους φορτιστές που μπορούν να τις τεστάρουν είναι ότι δεν θα σου πουν "Αφεντικούλι, τις ροζ στείλτες, τις κόκκινες δεν έπρεπε να τις αγοράσεις, οι πράσινες είναι πρώτη μούρη, στο σπίτι όλα καλά;".
Κάτι νούμερα θα σου πουν, ως συνηθίζουν να κάνουν τα εργαλεία.
Αν δεν κάνω λάθος, το νούμερο που σε ενδιαφέρει, της χωρητικότητας, μπορεί να στο πει και το VTC mini.
Αν δεν μπορεί, το νέο που θα αγοράσεις όταν το παλιό κλείσει 1-2 χρόνια, θα μπορεί.
Τον φορτιστή καλό είναι να τον αντικαταστήσεις σε 2 χρόνια απτήν αγορά του.
Αν το μοντ μπορεί να φορτίσει, τις φορτίζεις στο μοντ, αλλά δεν θα πεις σε κανέναν ότι το είπα.
Έχω μεγάλη περιέργεια να μάθω γιατί προτιμάς τις πράσινες τα βράδια και εντός σπιτιού.
Μένεις σε συνοικία γαύρων;
Τεσπάντων κάνε υπομονή μέχρι το πρωί που θα ξυπνήσουν οι ειδικοί να σε συμβουλέψουν.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7438 στις: Ιουνίου 25, 2017, 04:52 »
Πριν ξυπνήσουν οι βούδες, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως ακριβώς μετράμε με το πολύμετρο και τι νούμερα θέλουμε να δούμε?

Γιατί πολύμετρο μεν έχω, ιδέα πως δουλεύει, δεεεεεεν έχω :-[

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #7439 στις: Ιουνίου 25, 2017, 06:36 »
Ιδια ερωτηση με τον modivin κι εγω. Ειπε ο Μακης μετραμε τα ohm μπαταριας, φανταζομαι καθε μπαταρια εχει διαφορετικα. Τι αριθμους εχει καινουρια μια hg2 πχ που εχω και στα ποσα οταν φτασει την αφηνουμε? Επισης εχω κι εναν xtar vc2 με βολτομετρο και ohmομετρο, βοηθαν αυτα να δω την κατασταση της? Τι αριθμους πρεπει να θελω να δω και σε τι αριθμους την ανακυκλωνω?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8318 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180599 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237438 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35410 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12