vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 2 χρήστες
john67, dkostas

Twitter

Κάβειρος by GreekVapes

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #210 στις: Μαΐου 21, 2017, 02:22 »
Που τον βρισκουμε ρε παιδια???????????

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #211 στις: Μαΐου 21, 2017, 07:55 »
Δες το πρώτο ποστ εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,34919.msg1199212.html

:)

Αποσυνδεδεμένος hirobo50

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #212 στις: Μαΐου 21, 2017, 11:37 »
καλημερα αν ενδιαφερετε καποιος να βρει τον κατασκευαστη γνωριζει κανεις που μπορει να τον βρει καποιο σαιτ η τηλεφωνα?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #213 στις: Μαΐου 21, 2017, 11:47 »
Από πάνω σου είναι :o

Αποσυνδεδεμένος hirobo50

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #214 στις: Μαΐου 21, 2017, 11:56 »
δηλαδη ribot αν θελουμε τον κατασκευαστη για χονδρικη για μαγαζι και για καποιες λεπτομεριες θα μιλησουμε με τον Crazy Vaper καταλαβα σωστα?

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #215 στις: Μαΐου 21, 2017, 12:01 »
Θα επικοινωνήσεις με τους greekvapes, με εύκολη έρευνα στο google θα βρεις τηλέφωνο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #216 στις: Μαΐου 21, 2017, 12:03 »
δηλαδη ribot αν θελουμε τον κατασκευαστη για χονδρικη για μαγαζι και για καποιες λεπτομεριες θα μιλησουμε με τον Crazy Vaper καταλαβα σωστα?
Δεν είναι αυτός ο κατασκευαστής, αυτός είναι πωλητής. Στο λινκ που έβαλε ο Μάκης έχει το τηλέφωνο των greekvapes για οποιοδήποτε θέμα ενδιαφέρεται κανείς.

Αποσυνδεδεμένος hirobo50

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #217 στις: Μαΐου 21, 2017, 12:07 »
τωρα εισαι ωραιος γιατι εκανα μια ερευνα και το μονο που βρηκα ηταν μια σελιδα στο φειζ greekvapes.eu........

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #218 στις: Μαΐου 21, 2017, 21:06 »
Πάμε μερικές ερωτησούλες:

1. Πρόσβαση στο deck, χωρίς άδειασμα υγρών έχεις, έτσι;
2. Ανταλλακτικό τανκάκι υπάρχει αυτή την περίοδο και αν ναι σε τι τιμή;
3. Στο deck μπορείς να στήσεις χωρίς να το βγάλεις τελείως ή έστω ξελασκάρωντας ελάχιστα;
4. Το o-ring στο top-cap που σε καινούργιο ατμοποιητή παίζει να παρασύρει στην αναπλήρωση την καμπάνα στρώνει -σχετικά- γρήγορα;
5. Θέλει αρκετό πλύσιμο καινούργιος; (υπάρχει διαθέσιμο μπανάκι υπερήχων)
6. Από θόρυβο πως πάει; (από τους λιγότερο θορυβώδης κατατάσω Phenomenon Lite/Momentus, Cloud One) Στις μικρότερες τρύπες σφυρίζει;
7. Μπορώ να τον παίξω στη μικρότερη τρύπα με χαλαρές τζούρες και 32mm σύρμα πχ σε 12-13W και να έχω καλή απόδοση (και σχετικά αθόρυβη);
8. Η αρχιτεκτονική περιορίζει τα σκασίματα; (πχ σε phenomenon/cloudone/skyline έχω λίγα, σε άλλους έχω μπόλικα - όλοι με ίδιο υγρό/στήσιμο τεσταρισμένοι)

Άμα θέλετε γράψτε και κανά στήσιμο που καταλήξατε πως παίζει καλά. Κλασσικά στησίματα μου είναι kanthal 32 ή 35mm, 2,5 πυρήνας, 5-6 σπείρες, 13-15W.

Ευχαριστώ.



EDIT: Αυτό που άντεξε 60ml για τον τρόπο ατμίσματός μου (στον οποίο ακόμη να βρω αν κάνω κάτι λάθος) και τα υγρά που κάνω (gourmet υγρά του εμπορίου,
πχ Lemon Tart / Bellerephontes 6mg, Gandalf 12mg) μου είναι ασύλληπτο και αδιανόητο μιας που αλλάζω αντίσταση κάθε 4-8ml, ίσως και νωρίτερα. Αν τελικά
το χτυπήσω και μου βγάζει έστω 10-12ml, θαύμα θα το θεωρήσω, καλά στα 15 θα κάνω πάρτυ (τα στησίματά μου δεν τα θεωρώ μη-σωστά γιατί σε σκέτη βάση μου
αντέχουν πολύ περισσότερο. Στα έτοιμα gourmet υγρά τα βρίσκουν σκούρα).

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #219 στις: Μαΐου 21, 2017, 22:10 »
  • Με κάποια προσοχή ναι. Και η καμπάνα και το τανκ ξεβιδώνουν εύκολα οπότε μπορεί να έχεις. Το δοκίμασα μια φορά κιόλας.
  • -
  • Ναι, δεν είναι ανάγκη να το βγάλεις τελείως
  • Δεν το αντιμετώπισα καθόλου. Ούτε στα πρώτα ανοιγοκλεισίματα της καμπάνας
  • Θέλει πολύ καλό πλύσιμο. (3 φορές σε μπανάκι υπερήχων στο κατάστημα και ήθελε κι άλλο)
  • Στην μισή τρύπα ακούς ελάχιστα τον αέρα που μπαίνει, όχι ότι σου παίρνει τ αυτιά.
  • -
  • Ως ώρας δεν έχω ούτε ένα σκάσιμο.

Στήσιμο 0,40μμ kanthal, 6 σπείρες ανοικτές, 3ρι αξονάκι έχω δοκιμάσει μόνο.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #220 στις: Μαΐου 21, 2017, 22:12 »
Ως προς το πλύσιμο έκανα ένα απλό πλυσιματακι και ήταν μία χαρα.ειχε βεβαια μεσα λαδακι και τον ετριψα πολύ αλλά ως εκει

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #221 στις: Μαΐου 21, 2017, 22:12 »
Ας τολμήσω να απαντήσω αν και δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα σε όλες τις συνθήκες, όπου κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι.

1. Όπως ακριβώς ο Τηλέμαχος, ταυτόχρονο ξεβίδωμα δηλαδή τανκ, πάνω καπάκι και καμπάνας και η πρόσβαση στο deck γίνεται κανονικά.
2. Για τα καταστήματα δεν γνωρίζω, ο κατασκευαστής (Μιχάλης Γερακιός ) που ήρθα απ' ευθείας σε επικοινωνία μαζί του για την παραγγελία του Κάβειρου είχε να μου δώσει ένα έξτρα τανκ που του ζήτησα λόγω μακρινής απόστασης από την "έδρα" του ατμοποιητή. Επειδή παράγγειλα δυο τρία πράγματα ακόμα (drip tips κλπ ) δεν γνωρίζω ακριβώς την τιμή του, κάπου ανάμεσα στα 5 με 10 ευρώ έπαιξε αν δεν κάνω λάθος.
3. Ένα μικρό έστω ξεβίδωμα απαιτείται, διαφορετικά δεν υπάρχει πρόσβαση στις βίδες που κρατάνε το σύρμα.
4. Με λίγη VG στο oring και σε συνδυασμό με την καμπάνα που στο "τέρμα κλειστό" μένει κάπως σταθερή παρά τα βουτυρένια σπειρώματά της δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Αν δεν την έχεις τέρμα κάτω σίγουρα την μετακινεί η περιστροφή του καπακιού αλλά και πάλι, το μεγάλο drip tip σου δίνει πολύ καλό "πιάσιμο" ώστε να την κρατάς κόντρα αν χρειαστεί όσο εσύ ξεβιδώνεις το καπάκι. Αυτά μέχρι τώρα που το oring μου είναι ακόμα πολύ σκληρό. ;)
5. Πλύσιμο θέλει ναι, αν και ο δικός μου δεν ήταν τόσο βρώμικος όσο μου είχαν περιγράψει κάποια παιδιά από εδώ. Με δύο 5λεπτα μπάνια στα υπέρηχα και μια "βόλτα" από την corega στο ενδιάμεσο θεωρώ ότι έγινε γυαλί. Σίγουρα πήρα λίγη μεταλλίλα στην αρχή (όχι όμως λαδίλα ) που εξαφανίστηκε πριν καν αδειάσει το πρώτο τανκ.
6. Όσο κλείνουν οι τρύπες το κάνει το ελαφρό "φσσστ" του όχι όμως κάτι τραγικό, ειδικά άμα τραβάς αργά και σταθερά δεν πιστεύω να σου χαλάσει κάτι την ακουστική. Στη μια τρύπα ορθάνοιχτη ακούγεται ένα πολύ ευχάριστο θα έλεγα και χαμηλό σε ένταση φύσημα. Σφύριγμα δεν άκουσα κάπου.
7. 0.32 δεν δοκίμασα ακόμα αλλά πιστεύω ότι θα το αποδώσει κι αυτό πολύ καλά. Με 0.36 και 5 σπείρες πάντως κανένα πρόβλημα. Μανούλα!
8. Αυτό το θέμα δεν θα το έριχνα στην αρχιτεκτονική ενός ατμοποιητή αλλά στο βαμβάκι που βρίσκεται μέσα στην αντίσταση και στο πόσο νερό περιέχεται στο υγρό μας. Κάμποσες φορές άκουσα ένα ελαφρύ "πυροτέχνημα" στην αρχή αλλά αυτό το μονό, το "κλαπ". Σε καμία περίπτωση αυτή την επαναλαμβανόμενη στρακαστρούκα που κάνει κάποιες φορές το ss περισσότερο και τινάζει νευρικά συστήματα στον αέρα.. :D
Αν τώρα εννοείς την "ηχομόνωση" ενός Skyline ε όχι, δεν το έχει τέτοιο πράγμα. Σίγουρα ακούς περισσότερο τον "βρασμό" εδώ αλλά με ένα σωστό στήσιμο δεν νομίζω να σε απασχολήσει κάτι..


Δύο στησίματα μέχρι τώρα από μένα, και στα δύο συμπεριφέρεται άψογα. Σύρματα 26 και 27ga, 5 σπείρες ανοιχτές σε 25άρη και στα δυο. Watts από 12 μέχρι 16 δοκίμασα, πασάς!

:)


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #222 στις: Μαΐου 26, 2017, 13:11 »
[justify]Δεν θα βάζει μόνο ο Ribot τα λουλούδια του. Οι γαρδένιες μου είναι στα καλύτερά τους αυτές τις μέρες και η ομορφιά τους δεν περιγράφεται. Πλάκα πλάκα τις έχω αρκετά χρόνια, πάνω από δέκα. Τι άλλο ήθελα να πω, α ναι. Να κι ένας ευωδιαστός Κάβειρος... [έμεινα σταθερός αρκετές μέρες σε σύρμα 0.4mm και κάπου στα 0.6, 0.8Ω. Επίσης, δέχτηκε καταιγισμό όξινων υγρών και δεν πήρε χαμπάρι].[/justify]


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #223 στις: Μαΐου 26, 2017, 14:10 »
Γαρδένια εσύ; Μπουκαμβίλια εγώ. ;D Εργοστασιακή εξάτμιση εσύ; Εργοστασιακή αλλά κομμένη, αλήτικη εγώ. :tongue_smilie:
Τα όξινα να τα χαίρεσαι μόνος σου, το βράδυ θ' αλλάξω φυτιλοαντίσταση μετά από 50ml gourmet, θ' ανεβάσω φωτό και είμαι περίεργος τι θα βρω μέσα! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #224 στις: Μαΐου 26, 2017, 14:26 »
"Οι Κάβειροι ήταν θεότητες της αρχαίας ελληνικής ιστορίας... θεωρούνταν δαίμονες κλπ.. πετούσαν φωτιές και τράνταζαν τη γη.. λέγονταν ότι ήταν υπεύθυνοι για σεισμούς και τέτοια.. επίσης ήταν κοντοί με μεγάλα γεννητικά όργανα..."

...τώρα πως κατάντησαν παιδιά των λουλουδιών ένας θεός το ξέρει.. :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172313 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364