vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, giorgos1999, john67, manoslykos, KORG N364, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος theodoreroulis

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα. Εχετε να μου προτεινετε καποια συνταγη με 2 αρωματα κατι που να εχει το στοιχειο του καπνου με κατι αλλο οτιδηποτε?

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Ναι, απλά θέλει να το αφήσεις ένα ελάχιστο χρόνο, πχ μια με δύο μέρες, για να ομογενοποιηθεί μετά το φραπέδιασμα αν πρόκειται να το σπάσεις σε μικρότερες ποσότητες.

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως σε 2 μέρες θα ομογενοποιηθεί το μείγμα??
Εγώ πιστεύω πως όσο κάθεται, τόσο θα διαχωρισθούν εν μέρει τα συστατικά του που έχουν διαφορετικό ειδικό βάρος.
Γνώμη μου είναι καλή ομογενοποίηση και σπάσιμο από την πρώτη στιγμή...

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Η αλήθεια είνια και εγώ αφήνω την βάση με τι=ην νικοτίνη κλανα δύο μέρες και μέτα ξεκινάω τις μήξεις επίσης δεν έχω δει ποτέ την βάση να διαχωρήζεται ένα ομοιόμορφο μίγμα βλέπω

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Αν δεν κάνω λάθος το ε.β. δεν έχει να κάνει με τον διαχωρισμό σε στιβάδες. Μια ουσία αν δεν φτάνει το όριο κορεσμού σε έναν διαλύτη, απλά διαλύεται και μένει διαλυμένη δίνοντας ένα νέο ε.β. Αν ο διαλύτης μπορεί να διαλύσει κι άλλη ποσότητα αυτό μπορεί να επαναληφθεί με άλλη ουσία, κ.ο.κ. Αν ξεπεράσει τη διαλυτότητα η επιπλέον ποσότητα γίνεται ίζημα και διαχωρίζεται μόνο αυτή η ποσότητα. Διαχωρισμό έχουμε σε περίπτωση που μία ουσία δεν διαλύεται σε μια άλλη (πχ λάδι με νερό) αλλά και πάλι υπάρχει η τεχνική 2 φάσεων με κοινό διαλύτη (πχ οινόπνευμα). Η αναγκαιότητα steeping ή ομογενοποίησης είναι άλλο θέμα που αναφέρεται σε άλλο νήμα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Καλησπερα. Εχετε να μου προτεινετε καποια συνταγη με 2 αρωματα κατι που να εχει το στοιχειο του καπνου με κατι αλλο οτιδηποτε?
Αν και είναι πολύ γενική η περιγραφή σουμ, μπορείς να δοκιμάσεις
RY69 8-12% & Vanilla 1 -1.5%
RY4D 6% & Custard 3% (& Bavarian Cream 0.5% αν έχεις για περισσότερο "όγκο" στη γεύση)

Αν πάλι θέλεις 1 άρωμα μόνο, δοκίμασε FA SoHo.
Ωρίμανση για όλα 3 εβδομάδες κατ' ελάχιστο, από 4 και πάνω για φουλ αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2017, 15:20 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Vazouras

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Όπως πιστεύω οι περισσότεροι έτσι και εγώ αγόρασα αρκετά έτοιμα υγρά, είτε μέσω προσφορών είτε με την τότε τιμή, πριν αλλάξει ο νόμος.Όμως έχω και χειροποίητα υγρά, οπότε θέλω να ρωτήσω πόσο καιρό μπορώ να τα διατηρήσω πριν γίνουν ακατάλληλα για χρήση.Στα έτοιμα έχει ημερομηνία οπότε έχεις ένα μπούσουλα με τα χειροποίητα τι κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Τα χειροποίητα τα έφτιαξες με υλικά που είχαν ημερομηνίες λήξης! Συνεπώς (θεωρητικά) η λήξη τους είναι η συντομότερη ημερομηνία λήξης από τα υλικά παρασκευής!

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρητικά πάντα: η VG/PG και η νικοτίνη έχουν ημερομηνίες λήξης που έχει ειπωθεί σε διάφορα σημεία πώς μπορούν να επιμηκυνθούν. Τα αρώματα με το steeping, breathing ή οτιδήποτε άλλο ομογενοποιούνται καλύτερα, αντιδρούν μεταξύ τους ή ότι προτιμάτε, διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει από μέρες έως μήνες και να ξεπεράσει την ημερομηνία λήξης κάποιου συστατικού. Τα αρώματα στην πλειοψηφία τους είναι διαλυμένα σε PG. Τα αρώματα έχουν όπως τα πάντα βάσει νόμου ημερομηνία λήξης. Τί μπορεί να συμβεί σε κάποιο άρωμα που συντηρείται σωστά και περνάει η ημερομηνία λήξης του; Το πιό πιθανό είναι να εξασθενήσει. Λύση (δικιά μου): τα συντηρώ στην πόρτα του ψυγείου που έχει την πιό ψηλή θερμοκρασία στο εσωτερικό και αν χρειάζεται αυξάνω λίγο τις αναλογίες μειώνοντας αντίστοιχα την PG της βάσης. Φυσικά δεν αγοράζω τόνους αρώματα, μόνο όσα υπολογίζω να ξοδέψω σε 1-2 μήνες κι αν χρειαστεί αγοράζω ότι λείψει την άλλη μέρα ;)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό με την πόρτα και την πιο υψηλή θερμοκρασία να το ξανακοιτάξεις γιατί δεν ισχύει. Η πόρτα είναι το πιο ζεστό σημείο γιατί ανοιγοκλείνει και χάνει θερμοκρασία. Την πιο υψηλή χαμηλή θερμοκρασία την έχει συνήθως το κάτω κάτω ράφι (ανάλογα με το ψυγείο).

Edit: Το ίδιο λέμε, οκ :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2017, 11:39 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Από χαμηλή σε υψηλή: -30, -24, 4, 8, 10, 14-16 (κατά προσέγγιση και ανάλογα το ψυγείο) καταψύκτης, κατάψυξη, χώρος για τυριά,αλλαντικά, κλπ), συντήρηση,φρουτολεκάνη, πόρτα. Η πόρτα απ' ότι βλέπεις έχει την υψηλότερη θερμοκρασία που λέω. Βασικά λέμε το ίδιο, αλλά πολλές φορές γίνεται μπέρδεμα του αριθμού αγνοώντας το "-"

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Αυτό με την πόρτα και την πιο υψηλή θερμοκρασία να το ξανακοιτάξεις γιατί δεν ισχύει. Η πόρτα είναι το πιο ζεστό σημείο γιατί ανοιγοκλείνει και χάνει θερμοκρασία. Την πιο υψηλή θερμοκρασία την έχει συνήθως το κάτω κάτω ράφι (ανάλογα με το ψυγείο).
Και αφού είναι το πιο ζεστό σημείο, έχει την πιο υψηλή θερμοκρασία!  ;) ;)


edit: Τελικά το ξανακοίταξε... 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
My bad. Δεν είχα πιει καφέ ακόμα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος spontylos

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
καλησπέρα παιδιά , έχω πάρει atmos lab βάσεις και 20άρα νικοτίνη balanced
με άρωμα flavourart
αυτές οι αναλογίες είναι καλές για 20 ml με 9 νικοτίνη; 

http://e-liquid-recipes.com/recipe/1470673/moonsoon

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Ναι, αν ο στόχος σου είναι τελικό μείγμα 70vg/30pg

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180492 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535972 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12