vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #630 στις: Ιουνίου 11, 2016, 08:33 »
+1 για το παράπονο κι από μένα.
(όταν καθαρίσει το νήμα ας σβηστεί κι αυτό το δικό μου σχόλιο)

Αποσυνδεδεμένος zisis85

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #631 στις: Ιουνίου 11, 2016, 09:17 »
ισχύει όντως 12 ευρώ είναι πολλά απο την άλλη εμένα μου φάνηκε καλύτερης ποιότητας απο το μανίσιο του ,του οποίου ο λαιμός ράγισε αμέσως.Εμένα με έχει βολέψει το μικρό drip tip του calix εφαρμόζει ακριβώςκαι η καμπάνα πάει ρολόι.

spyros1

Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #632 στις: Ιουνίου 13, 2016, 19:40 »
Καλησπέρα.
Προσθέστε και εμένα στους κατόχους του κλώνου με σπασμένο τανκ... :(
Βέβαια εγώ στάθηκα λίγο τυχερός γιατί ενώ έχει φύγει το 1/3 απο τις βόλτες του τανκ περιέργως ακόμη λειτουργεί ... :o
Καλού κακού έσκασα ένα 12ευρο και πήρα το γνήσιο για ώρα ανάγκης αλλά θα το "τιμωρήσω": μέχρι να παραδώσει το πνέυμα του αλλαγή δεν έχει :D :D :D
Πάντως το γνήσιο είναι φανερά (τουλάχιστον οπτικά) καλύτερο....
Τα περαστικά μου στους ομοιοπαθούντες :) :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #633 στις: Ιουνίου 18, 2016, 12:30 »
Επιτέλους το διάφανο τανκάκι απο ατμόραμα έφτασε ! Δεν παλεύεται ο άτμο χωρίς να βλέπεις το υγρό  και να κάνεις μαντεψιές :P

Εγώ θα έλεγα οτι είναι πανομοιότυπο με του κλώνου, δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή ανθεκτικότερο πάντως δεν έχει καμία εμφανή διαφορά εκτός του όρινγκ που είναι κόκκινο. Αν αξίζει 12 Ευρώ , δεν νομίζω..... Σίγουρα δεν θα του βάλω ξανά "επικίνδυνα" υγρά, το λυπάσαι :P

Υ.Γ. επίσης όταν βιδώνεις το πάνω κομμάτι για να κλείσει τις τρύπες εισαγωγής υγρού δεν τερματίζει μετά τις τρύπες λίγο μετά την μέση, ωστόσο και πριν την τρύπα είναι ήδη αρκετά σφιχτό οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2016, 12:36 από remi0s »

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #634 στις: Ιουνίου 20, 2016, 23:59 »
Κάτοχος κι εγώ του cloud απ την Παρασκευή. Μέχρι στιγμής 2 φορές πήγα να γράψω τις εντυπώσεις μου. Η πρώτη το Σάββατο αλλά συγκρατήθηκα γιατί ήμουν εν βρασμώ ψυχής και  θα'γραφα  παπ@@ιές. Τη πρώτη μέρα λοιπόν, μ' έφερε στα όρια της αγανάκτησης. Με τον phenomenon τα βρήκα σε λίγες ώρες. Αυτός αρνιόταν. Πλημμύρα στην πλημμύρα. Τι με το οριγκάκι, τι χωρίς αυτό, με το πλαστικό, με το ss,  δεν άλλαζε τίποτα. Σε κάποια φάση που είχα ανοιχτό παράθυρο απέναντί μου, παρά λίγο να καταλήξει στο απέναντι οικόπεδο. Τελικά κάποια στιγμή, με το οριγκάκι πάνω, έσφιξα το τανκ πάρα πολύ ( σ' επικίνδυνα όρια) χρησιμοποιώντας ένα κατσαβίδι για κόντρα στην τρύπα του αέρα και οι πλημμύρες σταμάτησαν. Το μόνο πρόβλημα που παρέμενε ήταν η πολύ σφιχτή καμπάνα. Μόνο με πένσα ξεβίδωνε για την εισαγωγή υγρού. Και με πένσα βίδωνε για την αναπλήρωση. Κι αυτός ήταν ο λόγος για την δεύτερη φορά που ήθελα να γράψω στο νήμα, πριν από μισή ώρα. Πριν γράψω, τον πήρα στα χέρια και πήγα να κάνω λίγες τζούρες στον απορροφητήρα. Κι όπως τις έκανα, νομίζοντας ότι έχω στα χέρια μου τον phenomenon, έπαιξα με την καμπάνα, χωρίς να κοιτάζω. Άνοιγμα, κλείσιμο. Έλα Θεέ και κύριε!!! Πριν από μισή ώρα την άνοιξα με πένσα και τώρα παίζει όπως του phenomenon, βούτυρο!!!! Εύχομαι να είναι έτσι κι αύριο.Σηκώνω τα χέρια ψηλά!!! Αφού, θέλω να πιστεύω, ότι λύθηκαν αυτά τα προβλήματα, θεωρώ ότι ισχύουν αυτά που είχα διαβάσει εγώ. Ωραίο ντουμάνι, ωραία γεύση. Τον δούλεψα και με kanthal και με ss, άψογος και στα δύο. Χάρισα τον kayfun mini V3 σε μια φίλη και πλέον θα παίζω μόνο με cloud και  phenomenon.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #635 στις: Ιουνίου 21, 2016, 01:02 »
Με αφορμή το παραπάνω post θέλω να γράψω πως έχω πάρει 3 κλώνους Cloud One
σε διαφορετικές ημερομηνίες, όλοι με το ίδιο SKU από FT (έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει
άλλο) και όλοι είναι διαφορετικοί (το ίδιο ακριβώς μου 'χει συμβεί και με τους 3 Pheno
κλώνους, πάλι από FT). Αυτό για όσους αναρωτιούνται γιατί αντιμετωπίζουν θέματα
που άλλοι δεν έχουν, ή πριν αρχίσουν να γράφονται τα "κλασσικά" περί κακής/λάθος
χρήσης έχοντας κάποιοι άγνοια για το τι παίζει με τους κλώνους του συγκεκριμένου
μοντέλου, οι οποίοι είναι αρκετά "kinder έκπληξη". Τώρα το πως και το γιατί η FT
σμπρώχνει διαφορετικά μοντέλα με το ίδιο SKU δε το γνωρίζω (ίσως γιατί δεν είναι
τόσο γνωστό προϊόν να μην νοιάστηκαν για καλύτερη οργάνωση !?) όπως και να 'χει
είναι φάουλ.

Προσωπικά κάποιο τρομερό πρόβλημα δεν είχα με κάποιον από τους 3,
αν και με χαλάει που στους 2 η καμπάνα γυρίζει αρκετά πιο δύσκολο από τον 3ο και
το o-ring δεν μου είναι εύκολο να το αντικαταστήσω. Περιμένω ανταλλακτικά tank
μήπως γυρνάνε πιο εύκολα, αν και γενικά έβαλα κάποια drip tip (δοκίμασα 20+) που
κάνουν τη δουλειά. Ενημερωτικά, τα drip tip -με μια μικρή επιφύλαξη- είναι αυτά:
https://www.fasttech.com/p/2300305
https://www.fasttech.com/products/2304404

Τουλάχιστον, με παρηγορεί που δεν έτυχα σε κλώνο που το δαχτυλίδι αναπλήρωσης
βρίσκει με τις τρύπες και πρέπει να το γυρίσεις ανάποδα, ή σε κάποιες εκδόσεις που
ο ατμοποιητής είναι γιαλισμένος μόνο από τη μεριά...

Κλείνωντας, το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω και με του 3 είναι πως
ξαπλωμένοι αφήνουν μια μικρή κηλίδα υγρού (δεν έψαξα να βρω από που, θα είναι
είτε από το σημείο που ενώνεται το τανκ με τη βάση, είτε από την εισαγωγή αέρα).
Στήσιμο κάνω με KGD σε όλο το deck, ό,τι και να δοκίμασα δεν έφυγε η διαρροούλα.
(τους έχω όλους χωρίς o-ring κάτω στη καμπάνα, αλλά και με, δεν άλλαξε τίποτα).

Ά! Και τη θεϊκή γεύση που πολλοί περιγράφουν, ακόμη τη ψάχνω... Με 28άρι σύρμα
2.5 άξονα, 5 στροφές παίζει ωραία με σκέτη βάση ή με τις μενθόλες Umami που κάνω.
Με 32άρι σύρμα, 2.5 άξονα, 6 στροφές σα να παίζει καλύτερα και με περισσότερες γεύσεις.
Αλλά με γλυκές γεύσεις, φραουλοκρέμες κτλ, εκεί έχω θέμα, δεν βρίσκω sweet spot. Δοκίμασα
και το στήσιμο που προτείνει ο κατασκευαστής 3άρης άξονας, 35άρι σύρμα (δε θυμάμαι στροφές),
αλλά τη γεύση που παίρνω σε γλυκά υγρά με άλλους ατμοποιητές, δεν την πήρα ακόμη. Τι να πω,
ίσως να μην του πηγαίνουν τόσο πολύ τα γλυκά !? (ούτε με 38άρι - 40αρί σύρμα και πολλά W) :(

*αυτό για τη γεύση με επιφύλαξη, γιατί γενικά φέτος αντιμετωπίζω πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες
με τη γεύση στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά μου φαίνεται περίεργο πχ να βάζω φρουτένιο υγρό και να
παίρνω full γεύση και με το γλυκό να τη ψάχνω. Επιλεκτικός κορεσμός μόνο στις γλυκές γεύσεις? WTF

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2016, 01:13 από FML »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #636 στις: Ιουνίου 21, 2016, 01:22 »
Η δικιά μου μετά από 2 μήνες δεν έχει μαλακώσει ακόμη πάντως. Με το μόνο επιστόμιο που κατάφερα να την γυρίσω είναι με αυτό που ευτυχώς είχα από πριν.
Από την αρχή δεν είχα καμία διαρροή χωρίς κανένα σφίξιμο. Μόνο αν ξεχαστώ & τον γεμίσω με ανοικτή καμπάνα μου βγάζει υγρό από το afc. Τον έχω πλάγια συνεχώς μέσα σε μία κασετίνα με ανοικτή καμπάνα όταν μετακινούμαι και δεν έχει στάξει ποτέ. Τι να πω, μάλλον έπεσα σε καλό κομμάτι.

Από την αρχή χρησιμοποιώ SS316 0,25mm 9 σπείρες (~1,2Ω) <13w σε πυρήνα 2mm & muji. Τα γλυκά και φρουτένια τα αποδίδει τέλεια. Από καπνικά δοκίμασα μόνο το swagger από pink spot και δεν μου άρεσε καθόλου αλλά μάλλον φταίει το υγρό.

Είναι μακράν ο καλύτερος ατμοποιητής που είχα ποτέ, έχω παραγγείλει και δεύτερο και μάλλον θα πάρω και τον γνήσιο αν σταματήσω να ψωνίζω χαζομάρες από Κίνα και μαζέψω κανα φράγκο...

Αποσυνδεδεμένος konkouk

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #637 στις: Ιουνίου 21, 2016, 15:26 »
εγω παιδια παντως με τον cloud δεν ειχα κανενα προβλημα..μονο οτι ηρθε με το τανκ ραγισμενο αλλα εχω ηδη παραγγειλει καινουριο..τρομερος ατμοποιητης και εχω αρχισει και πιστευω οτι συνολικα ειναι καλυτερος απο φαινομενο..ουτε διαρροες ειχα ουτε τπτ..μονο καποιους υδρατμους περιστασιακα στο δαχτυλιδι του αερα που αυτο πιστευω ειναι και καπως φυσιολογικο..επισης επειδη κανω μονο γλυκες και φρουτενιες γευσεις πιστευω οτι τις αποδιδει αριστα..μαλιστα τη λευκη σοκολατα της tpa την αποδιδει απιστευτα και πολυ καλυτερα απο φαινομενο..

Αποσυνδεδεμένος xoxlasae

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #638 στις: Ιουνίου 22, 2016, 20:38 »
δεν μπηκα στην διαδικασια να δω αν εχουν ξανα ειπωθει αυτα που θα πω...
Καταρχην ειναι ο μονος ατμοποιητης που με κανει να σκεφτομαι να παρω τον αυθεντικο, ειναι απλα ονειρο ο ατμοποιητης. Τον παραγγειλα απο 3FVAPE.COM. 
2 μικρα χρησιμα tip .
πριν βιδωσετε το πλαστικο τανκακι απλα βρεχετε τα 2 oring που ερχονται σε επαφη με τα σπειρωματα .. με αυτο τον τροπο δεν θα κλωτσισει το oring του deck που απλα καθεται μονο του και μετακινεται ευκολα οταν βιδωνεται το τανκακι ... 
Πριν γεμισετε απλα κλειστε τον ρυθμιστη ροης υγρου (την καμπανα δηλ) . Τον ρυθμιστη αερα απλα τον αφηνετε ως εχει... με αυτο τον τροπο εγω δεν εχω δει ουτε μια σταγονα διαρροης σε υγρα 50/50 και 70/30 . 
πραγματικα τον αφηνω αναποδα , πλαγια τιποτα.... αψογος!!
μετα απο 7-8 γεμισματα, τον ανοιξα εντελως και ειχε συγκεντρωσει 2-3 σταγονες υγρο στη βαση που ειναι και ο πολος .. κατα τα αλλα ... ονειρο ! 

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #639 στις: Ιουνίου 23, 2016, 11:27 »
Πριν 2 μέρες έγραψα πως δεν είχα ποτέ καμία διαρροή.
Χθες του βάζω υγρό, όπως σχεδόν κάθε μέρα, τον βάζω στην κασετίνα να πάω στη δουλειά, φτάνω στη δουλειά, ανοίγω την κασετίνα μούσκεμα η χαρτοπετσέτα.
Στο σπίτι έψαχνα να βρω γιατί έγινε αυτό και ανακαλύπτω πως οι τρύπες στο καπάκι ευθυγραμμίζονται. Νταξ, δεν έγινε τίποτε, γύρισα ανάποδα το καπάκι.
Εξηγήστε μου όμως, πως γίνεται 2 μήνες να μην ευθυγραμμίζονται και μια ωραία πρωία να αποφασίσουν να ευθυγραμμιστούν??? Να φαγώθηκαν οι σπείρες στο πλαστικό καπάκι???

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #640 στις: Ιουνίου 23, 2016, 11:31 »
ναι φαγώθηκαν οι σπείρες
ετοιμάσου για ανταλλακτικό τανκακι

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #641 στις: Ιουνίου 23, 2016, 11:34 »
Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε εμένα αλλά και στις δύο θέσεις δεν συνέπιπταν οι τρύπες. Το περίεργο είναι ότι εγώ τον γεμίζω τις περισσότερες φορές από κάτω. Να φαγώθηκαν τα σπειρώματα με τόσο λίγη χρήση :hmmm:.
kotso το επόμενο στάδιο είναι να σπάσει? Σου έχει συμβεί?

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #642 στις: Ιουνίου 23, 2016, 11:40 »
Όταν λέτε ότι τον γεμίζουμε από κάτω, εννοείτε όπως τον φαινόμενο ?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #643 στις: Ιουνίου 23, 2016, 11:40 »
μου έχει συμβεί στον πρώτο cloud που είχα πάρει και εγώ παραξενεύτηκα όταν δεν ερχότανε στην ίδια θέση αλλα δεν υπάρχει πιο λογική εξήγηση
μετά από λίγο μου έμεινε στο χέρι
θέλει προσοχή το πλαστικό tank όταν σφίγγουμε το δαχτυλίδι σιγά σιγά φθείρεται και στο τέλος κόβετε από πάνω από τον λαιμό
θέλει απαλά να το σφίγγεται και όχι πολύ σφιχτά

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #644 στις: Ιουνίου 23, 2016, 11:46 »
Όταν λέτε ότι τον γεμίζουμε από κάτω, εννοείτε όπως τον φαινόμενο ?

Περίπου. Βάζω ένα μικρό αξονάκι (π.χ. το άλεν που χρησιμοποιώ για τις βίδες) μέσα στην τρύπα του αέρα και λειτουργεί σαν μοχλός. Με αυτό τον τρόπο ξεβιδώνει η βάση. Γεμίζεις ανάποδα στο κενό ανάμεσα από το τανκ και την καμπάνα. Θέλει μόνο λίγο προσοχή να μην σου φύγει η καμπάνα γιατί κρατιέται μόνο από το ο ρινγκ.  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171721 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364